Цікаво, що в рейтингу ФІФА українці вище обох цих команд (35-те місце проти 69-го і 55-го). Але саме українці в цих матчах будуть тими, на кому суперники випробовуватимуть нові схеми. На відміну від нас, ці збірні пробилися на ЧС-2018. В азіатській кваліфікації Японія посіла перше місце, на очко випередивши саудитів.
Наша кухня
Перед тим як розглянути майбутніх суперників, варто зупинитися на ситуації в нашій команді. Про це розповів головний тренер збірної України з футболу Андрій Шевченко на традиційній прес-конференції. Тренер підтвердив, що форвард Роман Яремчук покидає збірну через травму. Окрім того, з команди відпросився захисник Іван Ордець, у якого поповнення в сім’ї – народилася донька, повідомляє SportArena.
“Яремчук не зможе нам допомогти. Він приїхав, йому зробили обстеження. Тому він, на жаль, полетить зі збірної. Ордець відпросився, але повернеться. Ми знали про ситуацію із Яремчуком. Після його травми ми запросили Кравця. Команда у нас укомплектована. Якщо нічого екстраординарного не станеться, нових людей не буде”, – зазначив Шевченко.
Поділився наставник і найближчими планами. “Ми сподівалися, що проведемо в Харкові два тренування, але у понеділок ввечері заняття довелося скасувати. Але сподіваюся, ми попрацюємо. Згодом у нас виліт до Іспанії, а в п’ятницю гра із Саудівською Аравією”, – розповів Шевченко.
Оскільки з’явилася інформація про те, що перший матч Ліги націй Україна проведе у Харкові, запитали про це і тренера. “Ми намагаємося проводити більше зборів і матчів в регіонах. Грали у Харкові, Одесі, Львові. Це популяризація футболу в країні, і ми будемо продовжувати працювати в такому ж напрямку. Щодо матчів Ліги нації у Харкові, то таке можливо”, – заявив наставник.
Стосовно новачків команди Шевченко був небагатослівним. “З точки зору новачків, то у нас Бурда після тривалої перерви. Ми раді, що він вже відновився і грає. Повинен був стати новачком Яремчук, але йому завадила травма. А щодо традицій з прийому новачків, то вони у нас не такі вже й старі, щоб їх змінювати. Ми продовжуємо дивитися на інших футболістів. Важливо, щоб вони були готові скористатися своїм шансом, коли ми його надамо”.
Стосовно суперників, наставник зізнався, що консультувався зі своїм старим другом Сергієм Ребровим. “Із Саудівської Аравії у нас маса інформації, є там свій агент – це Сергій Ребров. У цієї збірної змінився тренер, але стиль гри – ні. Вони грають у короткий і середній пас, багато комбінують, намагаються діяти агресивно. Для нас важливо зіграти із Саудівською Аравією позитивно. А щодо Японії, то будемо говорити про неї вже після матчу із Саудівською Аравією”, – продовжив Шевченко.

Розповів тренер і про конкуренцію у збірній, а також статус форварда Євгена Селезньова. “Мені хотілося б, щоб конкуренція в команді була вищою. Мені доводиться викликати гравців, які в клубах грають не так часто, як хотілося б. Селезньов стабільно забиває? Я до оформлення свого списку розмовляв з Євгеном. Він за клуб стабільно забиває. Але мені хотілося б подивитися у справі молодих нападників – Бесєдіна, Яремчука. Селезньов – досвідчений гравець, у клубі грає стабільно і залишається в нашій обоймі надалі”.
“Відсутність Ярмоленка? Це важливий гравець для нашої збірної. Але його відсутність дасть нам можливість подивитися у справі інших виконавців. Будемо дивитися на них. Самому ж Ярмоленку хочеться побажати відновлення і повноцінного повернення у стрій”, – сказав Шевченко.
Крім того, наставник зупинився на проблемах в “Динамо” захисника Євгена Хачеріді. “Я цю ситуацію коментувати публічно не буду. Хачеріді у збірній, ми на нього розраховуємо. А його взаємини в клубі – це його взаємини. Ми у збірній зосереджені на справах збірної”.
Після матчу із Саудівською Аравією низка гравців може відправитися в молодіжну збірну України, якій належать матчі відбору Євро-2019 проти Англії. “Я попросив з молодіжки кілька кандидатів. 23 березня ми на них подивимося у матчі, а потім повернемо їх у збірну Олександра Головка. Але вирішувати це питання ми будемо вже після матчу із Саудівською Аравією”, – закінчив прес-конференцію Шевченко.
З ностальгією про 2006 рік
Збірній Саудівської Аравії на ЧС-2018 випало зіграти в матчі-відкритті. Майбутній мундіаль стане вже п’ятим в історії “зелених яструбів”. Попередній раз аравійці брали участь у чемпіонаті 2006 року, де якраз і відбулося їхнє єдине поки що побачення з Україною. У групі “синьо-жовті” впевнено перемогли (4:0). Один із голів тоді забив Шевченко, ще один – Ребров, який нині стоїть на чолі одного з лідерів чемпіонату Саудівської Аравії “Аль-Ахлі”. До речі, саме клуб Реброва нині є базовим для своєї збірної, делегувавши на березневі спаринги відразу 10 футболістів. Щоправда, ключові фігури “яструбів” представлені іншими клубами. Так, капітан і головний оборонець аравійців (вже 11 років поспіль визнається найкращим захисником місцевого чемпіонату) Усама Хавсауі грає за “Аль-Хіляль”. А найкращий снайпер команди Мохаммед Аль-Сахлаві в “Аль-Насрі”. До речі, цей форвард, який виграв гонку бомбардира в азіатському відборі (16 голів у 14 іграх), вміє не тільки завершувати атаки, але і дуже інтенсивно пресингувати, до чого потрібно бути готовим нашим центрбекам.
Ситуація із тренерами у наших майбутніх суперників виглядає безглуздо. Путівку на ЧС саудівці завоювали під керівництвом голландця Берта ван Маарвейка, який очолював Нідерланди на “срібному” мундіалі-2010 і на Євро-2012 в Україні. Саме він побудував нинішню збірну Саудівської Аравії, але, забезпечивши поїздку на ЧС, не став продовжувати контракт – полетів працювати в Австралію.
Аргентинець Бауса, який прийшов йому на зміну, затримався лише на кілька місяців, встигнувши за цей час програти три спаринги із чотирьох і посваритися з усіма лідерами команди. І в кінці листопада поступився кріслом співвітчизнику – Хуану Антоніо Піцці.
Пропозиція з Ер-Ріяда прийшла екс-форварду “Барселони” і “Валенсії” відразу після звільнення зі збірної Чилі. “Ла Роха” під його керівництвом перемогла на Копа Америка – 2016, але провалила кваліфікацію на ЧС. На чолі аравійців Піцці поки теж не вражає – лише дві перемоги в п’яти матчах.
Також вже відомо, хто розсудить матч Україна – Саудівська Аравія. Головним суддею поєдинку став 44-річний іспанський рефері Альберто Ундіано Мальєнко. На лініях йому допомагатимуть співвітчизники Роберто Алонсо Фернандес та Хав’єр Агілар Родрігес. В якості резервного рефері виступить Хав’єр Естрада Фернандес. Про це повідомляє прес-служба Федерації футболу України.
Зі збірною України Мальєнко ще не перетинався. Проте нещодавно цей іспанський рефері працював на матчі за участі українського клубу. 17 жовтня 2017 року саме він був головним арбітром поєдинку групового раунду Ліги чемпіонів “Феєнорд” – “Шахтар”, який закінчився перемогою гостей з рахунком 2:1. У тій грі у складі гірників на поле виходило одразу сім футболістів, яких Андрій Шевченко запросив на березневий збір – Андрій П’ятов, Богдан Бутко, Іван Ордець, Тарас Степаненко, Марлос, Віктор Коваленко та Ярослав Ракіцький. Для останнього спогади про цю співпрацю з Мальєнко залишилися не надто приємними. На 48-ій хвилині гри іспанець показав українському захиснику першу жовту картку, а на 75-ій – другу, яка перетворилася на червону. Також по “гірчичнику” в нього заробили Бутко й Коваленко.
Невідомі самураї
А ось збірна Японії для більшості українців це взагалі невідома команда, хоча майбутній матч у Льєжі стане третім в історії протистоянь цих команд. Раніше, у 2002 році, українці поступилися в Осаці (0:1), а у 2005 році здобули перемогу з тим же рахунком у Києві.

Японія перед матчем з Україною проведе ще спаринг із Малі. “За допомогою цих команд ми зможемо зімітувати наші поєдинки з Польщею і Сенегалом на ЧС”, – кажуть японці. На мундіаль “синіх самураїв” повинен був виводити мексиканський тренер Хав’єр Агірре. Але як тільки проти нього порушили справу за організацію договірного матчу ще на роботі в “Сарагосі”, японці звільнили Агірре. І запросили боснійця Вахіда Халілходжіча.
На ЧС-2014 він з Алжиром зумів вийти з групи, залишивши з носом росіян. За те, щоб тепер він вибрався у плей-оф з Японією, йому платять 2,2 млн доларів на рік.
Цікаво, що в матчі Україна – Японія цілком могли би відбутися зустрічі одноклубників. Проте за межами списку з 26 гравців, викликаних Халілходжечем на товариські зустрічі, немає одноклубника Ярмоленка з дортмундської “Борусії” Сіндзі Кагави, який заліковує травму. Проте в цьому списку є Юя Кубо, який в 2016-ому, забивши два м’ячі за “Янг Бойз”, не пустив “Шахтар” в ЛЧ. Зараз “японський Агуеро” – партнер Яремчука по “Генту”, проте в українській команді через травму немає самого Романа.
Крім того, в матчі із “синьо-жовтими” відбудеться суперечка за право потрапити в заявку на ЧС між ветераном “самураїв” Кейсуке Хондою, що забиває зараз за мексиканську “Пачуку”, і дебютантом Накадзімою, який робить те ж в португальському “Портімоненсе”. Ну і звернемо увагу ще на двох японців. Перший – захисник Сьодзі: недавно вразив ворота Китаю з 45 метрів! Другий – хавбек Ямагуті, на Новий рік із двома партнерами зіграв матч проти сотні японських хлопчиків, які діяли за схемою 10 – 30 – 30 – 30. Ямагуті і забив переможний м’яч, але не зовсім чесно – головою, використавши перевагу в зрості.