Олімпійський дайджест

Олімпіада-2018: українців провели, росіян “забанили”

фото: noc-ukr.org
До старту ХХІІІ зимових Олімпійських ігор, які з 9 по 25 лютого відбудуться в південнокорейському місті Пхьончхані залишилося три тижні і майже всі команди проводять останні приготування і визначають остаточні склади своїх команд. Однак це стосується не всіх. Міжнародний олімпійський комітет влаштував кілька кіл пекла для росіян, яким мало того, що заборонили виступати під власним прапором і слухати свій гімн, так ще й не допустили чимало провідних спортсменів до самих Ігор.

Українців провели

Але перед тим як перейти до російських негараздів, варто згадати і нашу команду. Цього тижня в Національній філармонії України відбулася урочиста церемонія проводів олімпійської збірної України, повідомляє офіційний сайт НОК України. З огляду на щільний змагальний графік наших спортсменів, у яких ще триває ліцензійний відбір, не всі члени команди змогли завітати на урочистий захід, але теплі слова та позитивні емоції від почесних гостей, колег, вболівальників будуть обов’язково їм передані.
Від імені Президента України Петра Порошенка слова вітання українським олімпійцям зі сцени передав заступник Глави Адміністрації Президента Ростислав Павленко, наголосивши: “Здобутки наших спортсменів – це завжди гордість для всіх українців. За декілька днів ви вирушатимете до столиці зимових Олімпійських ігор–2018. Тож щиро бажаю вам успіхів і наснаги”.
Від імені Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана виступив віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко. “Весь уряд, вся Україна вболіватиме за вас! Вірю, що в далекому Пхьончхані підійматиметься український прапор та наші спортсмени покажуть гарні результати”, – сказав Кириленко, передаючи державний прапор України олімпійським чемпіонкам з біатлону Валентині та Віті Семеренко.
“Кожен з вас виборов почесне право представляти Україну на цьому найпрестижнішому спортивному форумі чотириріччя, а кожне з ваших досягнень – це візитна картка нашої країни”, – йшлося у привітанні голови Верховної Ради України Андрія Парубія, яке оголосив голова Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Артур Палатний, висловивши від себе особисто впевненість та надію, що на Іграх-2018 буде написана нова сторінка спортивної історії України.
Під час свого вітального слова міністр молоді та спорту України Ігор Жданов побажав спортсменам удачі та натхнення в олімпійському Пхьончхані, висловивши впевненість, що уряд України, Мінмолодьспорту та НОК й надалі максимально сприятимуть перемогам та успіхам наших олімпійців.
Він передав українській команді карту-оберіг, яка була створена в рамках проекту “Вишивана моя Україна”, вручивши її срібним призерам Юнацьких Олімпійських ігор з фігурного катання Олександрі Назаровій та Максиму Нікітіну.
“Ми знаємо, наскільки неймовірною буде конкуренція в олімпійському Пхьончхані, адже змагатимуться найкращі спортсмени світу, але переконаний, ви будете прагнути показати якнайкращі результати. Вся Україна буде вболівати за вас!”, – наголосив Сергій Бубка.
Від імені олімпійської збірної України слова подяки за підтримку висловила медалістка чемпіонатів Європи та світу з біатлону Анастасія Меркушина.
Відзначимо, що орієнтовно 33-35 спортсменів представлятимуть Україну на Іграх в Пхьончхані у 9-10 з 15 можливих видах спорту (у біатлоні, лижних гонках, фігурному катанні, санному спорті, фрістайлі, гірськолижному спорті, сноубордингу, лижному двоборстві, стрибках на лижах з трампліну, скелетоні).
Нагадаємо, за роки незалежності українці на “білих Олімпіадах” здобули 7 нагород.

Росіян “забанили”

Ну а вівторок, 23 січня, став черговим “чорним” днем для російського спорту. На початку січня Олімпійський комітет Росії подав у МОК список кандидатів на поїздку в Пхьончхан. До нього увійшли 500 спортсменів – це число значно перевищує кількість спортсменів, які представляють Росію на зимових Олімпіадах (в Сочі, наприклад, виступили 225 росіян). МОК виключив зі списку 111 осіб, залишивши 389 прізвищ, але імен не назвав: до 23 січня було відомо лише, що шансів на поїздку в Корею немає у тих спортсменів, які раніше порушували антидопінгові правила, або тих, кого викрили в маніпуляціях з пробами на Олімпіаді в Сочі.
При цьому у росіян зберігалася надія, що спортсменів на кшталт ковзаняра Дениса Юскова (на цей момент це найсильніший у світі ковзаняр на дистанції 1500 метрів) вдасться відстояти. Участь в Олімпіаді спортсменів, що не були раніше дискваліфіковані за вживання допінгу і не викриті в порушеннях на Олімпіаді в Сочі, на той момент під сумнів не ставилася.
І 23 січня російські спортивні федерації почали отримувати списки тих, хто був запрошений на Олімпіаду в Сочі і хто залишився без такого запрошення, і виявилося, що в Корею не зможуть поїхати безліч лідерів збірних Росії в різних видах спорту, до яких не висувалося претензій. Новина стала несподіванкою як для спортсменів, так і для російських чиновників: спочатку жодна з федерацій не підтвердила інформацію про те, що російським спортсменам відмовлено в участі в Олімпіаді, потім ОКР назвав прізвища тих, хто не зможе виступити в Пхьончхані, після цього частину імен підтвердили і федерації.
У список відмовників потрапили навіть ті спортсмени, які не брали участі в Олімпіаді в Сочі і чиї імена не були названі ні в доповіді комісії Річарда Макларена, ні в розслідуванні Дениса Освальда. В тому числі, наприклад, в запрошенні відмовлено фігуристові Івану Букіну, який до моменту Олімпіади в Сочі тільки почав кар’єру на дорослому рівні і для якого Ігри в Кореї мали стати першими в кар’єрі. У свідченнях Григорія Родченкова, колишнього глави московської антидопінгової лабораторії, до того називалася тільки одна фігуристка, Аделіна Сотникова, і звинувачення з неї були зняті в ході розслідування Дениса Освальда. Про претензії до Букіна, а також до чемпіонки Сочі-2014 Ксенії Столбової до 23 січня нічого відомо не було. Столбова теж не отримала запрошення на Ігри в Пхьончхані.
МОК, оголошуючи про відсторонення росіян, не став називати ні імен конкретних спортсменів, ні причини, за якими він відмовив в участі в Іграх тим чи іншим кандидатам. Лише після того, як стало відомо про відсторонення більше десятка російських спортсменів, МОК прокоментував ситуацію. “Збираючи цей список разом, група з розгляду запрошень, на якій я головувала, хотіла, щоб на зимові Олімпійські ігри могли запрошуватися тільки “чисті” російські спортсмени. Ретельно вивчаючи всі наявні докази, ми хотіли бути абсолютно впевнені, що ні у кого з тих спортсменів, які будуть запрошені, не було ні найменшого сумніву”, – повідомила голова Незалежного органу з тестування Валері Фурнейрон. Вона додала, що невключення до списку запрошених спортсменів необов’язково означає, що атлет вживав допінг. “Такі дії (невключення до списку) не повинні автоматично ставити під сумнів їхню “чистоту”, – підкреслила Фурнейрон.
Таким чином, для виключення зі списку учасників Ігор необов’язково було мати допінгову історію або бути визнаним винним у порушенні антидопінгових правил. Однак за яким принципом здійснювався відбір МОК так і не роз’яснив.
Найбільших втрат зазнала збірна Росії з ковзанярського спорту – на Олімпіаду не зможуть поїхати 90% складу чоловічої збірної і 80% жіночої збірної серед яких Денис Юсков і Павло Куліжніков, лідери команди, які входять до числа найсильніших ковзанярів світу на сьогоднішній день. Цікаво, що вони свого часу були в епіцентрі допінгових скандалів і були дискваліфіковані за вживання заборонених речовин (Куліжніков випив енергетик, в якому опинилася та сама заборонена речовина, Юсков вжив марихуану, яка увійшла в заборонений список за кілька місяців до того).
У збірній із шорт-треку не буде шестиразового олімпійського чемпіона Віктора Ана (кореєць, який прийняв російське громадянство, фактично пропустить домашню Олімпіаду, яка для нього мала стати останньою в кар’єрі), який дізнався про своє відсторонення в той момент, коли отримував форму в екіпірувальному центрі.
Зі збірної з біатлону офіційно було визнано тільки відсторонення Антона Шипуліна. Однак агентство ТАСС повідомило, що з усієї збірної запрошення отримали тільки Антон Бабіков, Уляна Кайшева і Тетяна Акімова. Це означає, що Олексій Волков, Євген Гаранич, Катерина Юрлова, Дар’я Віролайнен, Ірина Услугіна, Матвій Єлісєєв і Максим Цвєтков на Олімпіаду не їдуть. Претензій в порушенні антидопінгових правил до жодного з них не було. Сама російська збірна з біатлону вже заявила про можливий бойкот Ігор.
Фігуристи втратили відразу дві пари, хоча запрошень не отримали лише два спортсмени – Ксенія Столбова та Іван Букін. Столбова, олімпійська чемпіонка Сочі (командні змагання), виступає в парі з Федором Клімовим, який тепер теж не зможе поїхати на Олімпіаду. Букін, який в парі з Олександрою Степановою минулого тижня став бронзовим призером чемпіонату Європи, на Олімпіаду також не їде.
Не отримав запрошення і найсильніший лижник Росії Сергій Устюгов, який в минулому сезоні посів друге місце в загальному заліку Кубка світу.
Одночасно з’явилося повідомлення про деякі зміни в правилах на Олімпіадах, яке оголосив МОК. Відтепер прапори країн, які не беруть участі в Олімпійських іграх, заборонені на всіх олімпійських об’єктах під час проведення Ігор.
“Прапори країн, які не беруть участі в Олімпійських іграх, заборонені. Такі прапори заборонено проносити на змагання та тренувальні об’єкти Олімпійських ігор”, – йдеться на офіційному сайті оргкомітету Ігор.
В Росії це повідомлення сприйняли як чергове знущання над їхньою командою. Адже на думку росіян, під забороною, серед інших, виявляється і їхній прапор, так як збірна Росії офіційно участі в зимовій Олімпіаді не приймає, а російські спортсмени зможуть виступити в Південній Кореї тільки у складі команди “Олімпійських атлетів з Росії” під нейтральним прапором і без використання національних кольорів і атрибутів у вигляді гімну і прапора країни.
Однак представник МОК заявив, що заборони проносити уболівальникам російський прапор під час Олімпійських ігор–2018 року не існує, повідомляє “Спорт-Експрес”.
“МОК відсторонив Олімпійський комітет Росії, але не усунув країну. Тому вболівальники не повинні бути позбавлені своїх прав”, – зазначило джерело в МОК.
Представник МОК відзначив, що заборонені прапори країн, які не братимуть участі в Іграх. Росія в їх число не входить, так як на Олімпіаді виступлять російські спортсмени.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5094 / 1.64MB / SQL:{query_count}