Мельбурн в очікуванні битви українок

Цього року Відкрита першість Австралії з тенісу, не встигши набрати обертів, уже подарувала українським шанувальникам тенісу чимало позитивних емоцій

фото: ausopen.com
Більшість із них пов’язані з черговим юним даруванням – 15-річною киянкою  Мартою Костюк (на фото).

Зірочка тенісу

“Доброго дня усім присутнім. Мене звати Марта Костюк, мені 13 років і я все життя займаюся спортом”, – такими словами дівчина розпочала свій виступ з трибуни Верховної Ради в березні 2016-го.
До стін парламенту Марта прийшла з ініціативи нардепа від Радикальної партії, першого в незалежній історії України чемпіона світу з плавання Дениса Силантьєва.
У трихвилинному виступі вона намагалася пояснити народним обранцям, що всі перемоги в українському спорті можливі не завдяки, а всупереч матеріальним реаліям.
“У мене не було б таких досягнень, якби не зусилля моєї родини, – сказала Марта. – Тільки вона робить усе можливе й неможливе, щоб у мене був нормальний тренувальний процес, щоб я могла їздити на змагання”.
“Добре розумію, що сьогодні в бюджеті немає грошей, на Донбасі триває війна, в країні економічна криза, але я хотіла б звернутися до всіх депутатів і політиків: ви – дорослі розумні люди, невже ви не можете прийняти закон, який зробить так, щоб бізнесмену було вигідно допомагати спорту? Я не політик, але впевнена: якщо держава гарантує зниження податків в обмін на те, що бізнес дасть кошти якомусь конкретному спортсмену чи федерації, то він на це погодиться”, – вела далі тенісистка.
Марта знає, що каже. На самому початку кар’єри вона їздила на змагання виключно за гроші одного з колишніх учнів мами, який погодився профінансувати перші міжнародні старти талановитої дівчини, не розраховуючи, що його вкладення повернуться.
Власне завдяки тій людині Марта мала змогу змагатися впродовж перших двох років, а потім поступово почала заробляти сама. Але то були не ті гроші, які дозволяли б безбідно функ­ціонувати.
Після перемоги доньки на юніорському Australian Open Таліна Бейко призналася, що ще за рік до того ситуація виглядала критичною.
Попри стабільно високі результати спонсорів у Марти не було, а сама тренер, повністю зосередившись на роботі з донькою, була змушена розформувати свої групи і додаткового заробітку теж не мала.
Тоді на плаву Костюк втрималася виключно завдяки матеріальній підтримці очільника Федерації тенісу України Сергія Лагура.
Марта Костюк народилася в Києві в тенісній родині. Її мама – Таліна Бейко грала на професійному рівні. Мама і рідний дядько Тарас Бейко стали її першими тренерами. “Моя мама – тренер, вона багато працювала, коли я була маленькою. Тому в мене була супермотивація робити все, щоб більше часу проводити з нею. Я намагалася щонайбільше часу бути з нею на кортах, так все й почалося. А взагалі я дівчина з характером, ось і почала грати”, – згадує Марта.
Влітку 2013 року на турнірі ТЕ серед дівчаток до 12-ти років вона стала чемпіонкою і в одиночному розряді, і в парі з Анною Молчановою.
Ще через рік Костюк у складі збірної України перемогла на Europe Nations Challenge – чемпіонаті континенту серед 12-річних.
У 2016-му Марта видала серію з 13-ти перемог поспіль, завдяки чому здобула два юніорські титули і завершила рік у першій трійці світового рейтингу серед 14-річних.
А початок 2017-го був узагалі феєричним. На дебютному для себе Australian Open серед юніорок дівчина стала чемпіонкою, здолавши у фіналі на три роки старшу за себе швейцарку Ребекку Масарову. Цій тенісистці Марта майже без шансів програла влітку 2016-го у фіналі Відкритого чемпіонату Німеччини.
Представників української діаспори, які підтримували її впродовж турніру, після нагородження Марта порадувала вітанням “Слава Україні!”.
Після мельбурнської перемоги в січні 2017-го про Костюк заговорили на повен голос. Особливо в Україні. Якоїсь миті Марта стала дуже популярною  настільки, що величезна увага з боку ЗМІ почала лякати її маму. Побоюючись, що донька надто часто відволікатиметься на навколоспортивні речі, Таліна Бейко воліла працювати з нею за кордоном.
“Я боюся приїжджати до Києва після якихось великих перемог, тому що відразу все так прекрасно, всі тебе так люблять, тренуватися не хочеш. Намагаюся після перемог відразу їхати в Канни, тому що у Європі, звичайно, всі радіють, але буквально один день – і потім все забули, тренуємося далі”, – розповідала минулого року Костюк. З її слів, їй подобається в Україні, проте в майбутньому вона хотіла б жити за кордоном. Наприклад, на півдні Франції.
У травні в Угорщині Марта перемогла на своєму першому дорослому турнірі. У вересні здобула перемогу в парному розряді на US Open, а завершила сезон тріумфом на Підсумковому турнірі дівчат до 18 років в Китаї.

Сенсація Мельбурна

Успіхи 2017 року вже перекрили досягнення 2018-го. Як переможниця торішнього юніорського турніру Костюк отримала від організаторів Australian Open wild cart у кваліфікаційну сітку турніру.   
В матчі першого кола кваліфікації Марта обіграла австралійську тенісистку Анастасію Родіонову, яка була “посіяна” в кваліфікаційному турнірі під дев’ятим номером, з рахунком 4:6, 6:3, 6:3. Костюк знадобилося шість матчболів, щоб завершити поєдинок на свою користь. В другому раунді вона вирвала перемогу у чилійки Даніели Сегель, яка посідає 209-те місце в світовому рейтингу. Поступившись суперниці в першому сеті, Костюк (яка у дорослому рейтингу нині на 521-ій сходинці) взяла реванш у двох інших і домоглася підсумкової перемоги в матчі – 1:6, 6:4, 6:2.
У фіналі кваліфікації Марта переграла 126-ту ракетку світу – чешку Барбору Крейчикову (6:3, 5:7, 6:0) і цим уже вписала своє ім’я в історію турніру.
Костюк стала лише четвертою чинною чемпіонкою юніорського Australian Open за останні 18 років, якій вдалося пробитися в основну сітку дорослого турніру, і наймолодшою учасницею поточного турніру.
Окрім того, подолавши три раунди відбору в 15 років і 6 місяців Костюк побила рекорд Ллейтона Г’юїтта, який пробився в основну сітку Відкритого чемпіонату Австралії у 15 років і 11 місяців. 
“Вік для мене нічого не значить. Я не думаю про нього, коли граю. Але бути молодим – це іноді своєрідна можливість. Коли я починаю перемагати, дорослі дівчата трохи напружуються. У кваліфікації було складно через погодні умови, через дощ. Але я намагалася залишатися спокійною в кожному матчі. Це було найважливіше для мене. Я раділа, можливо, тільки одну хвилину після перемоги, але потім сприйняла фінал кваліфікації як просто ще один матч.
Приємно повертатися в Мельбурн. Коли я вперше повернулася сюди, то вже відчувала, що граю добре. Знаєте, тут я можу грати відмінно. Тут я відчуваю, ніби мені все до снаги”, – розповідала Костюк прес-службі після завершення кваліфікації Відкритого чемпіонату Австралії
Здавалося б, на цьому можна було зупинитися, але Марта на хвилі успіху і далі штампувала рекорди. У першому колі зустрічалася з досвідченою Шуай Пен, яка відома завдяки півфінальному прориву на Open-2014 і вважається першою ракеткою Китаю. Марта вперше грала проти суперниці з топ-30. Яким же чудовим видався цей матч і перемога з рахунком 6:2, 6:2!
Таким чином Костюк стала наймолодшою тенісисткою, котра здобула перемогу в основному раунді Великого шолома після тріумфу Кетрін Белліс у матчі з Домінікою Цибулковою в 2014 році на US Open (на той момент американці було 15 років і 4 місяці).
Крім того, Марта стала наймолодшою тенісисткою, яка перемогла в Мельбурні з сезону 1996 року, в якому до чвертьфіналу вдалося дістатися швейцарці Мартіні Хінгіс у віці 15 років і 4 місяці.
Перемога над 25-ою “сіяною” в першому раунді відкрила перед Мартою Костюк хороші шанси на вихід у третій раунд – суперницею юної українки в другому раунді Australian Open стала маловідома австралійка Олівія Роговська, чиїм найкращим досягненням на турнірах Великого шолома був вихід у другий раунд. А в стартовому матчі на Australian Open Олівія обіграла співвітчизницю Джеймі Форліс у трьох сетах. Матч українки і австралійки запам’ятався величезною кількістю помилок, але в підсумку українка святкувала успіх – 6:3, 7:5. 
“Я щаслива, просто щаслива. Сьогодні на корті я почувалася дуже погано, було спекотно, але я змогла через це пройти. Здається, я щороку ставлю якісь рекорди чи повторюю їх, так що ставлюся до цього нормально.
Моє ставлення до себе в тенісі, порівняно з дитинством, змінилося. Ти не можеш бути перфекціоністом у тенісі, адже помиляєшся в кожному розіграші. Просто потрібно з цим справлятися, інакше в підсумку потрапиш до психіатричної лікарні (Сміється). Чи хочу я ще раз зіграти на “Арені Маргарет Корт”? Безумовно, мені сподобався цей корт (Усміхається)”, – сказала Марта в післяматчевому інтерв’ю на корті.

Спокій Світоліної

А наступною суперницею Костюк стане четвертий номер світового рейтингу і перша ракетка України Еліна Світоліна. Сама Світоліна з деякими труднощами добралася до третього раунду турніру. 
Новий похід за дебютним “шоломом” вона починала матчем проти 20-річної Івани Йорович. Сербка вперше кваліфікувалася на турнір Великого шолома і навряд чи була здатна створити проблеми Світоліній, яка перебуває на старті сезону в оптимальній формі. Що в підсумку й сталося – українка легко переграла суперницю – 6:3, 6:2. 
А ось матч другого кола проти чешки Катерини Синякової став справжнім випробуванням для українки і тривав 2 години 16 хвилин, що дуже багато з огляду на спеку в Мельбурні. Проте в підсумку українка таки вийшла в наступне коло, перемігши 4:6, 6:2, 6:1. 
Щодо наступного поєдинку, то Світоліна висловила радість з приводу зустрічі зі співвітчизницею. “Про Марту Костюк я вперше почула, коли вона виграла в Мельбурні. Це чудово, що я зіграю з кимось зі своєї країни. Не кожен день у мене є можливість зіграти з українкою, і для українських уболівальників, думаю, це буде захопливе видовище. Я трохи дивилася матч Марти в першому колі. Їй нічого втрачати, тому на корті вона готова на все.
ЗМІ в Україні роблять з цього велику подію, але, як я вже сказала, для мене це просто ще один матч. Вона моя суперниця, яка буде грати проти мене, буде показувати хороший теніс, тому я буду готова до цього і буду сприймати все як просто наступний матч”, – подає слова Світоліної Великий теніс України.
Еліна Світоліна і Марта Костюк за путівку в 1/8 фіналу Australian Open посперечаються в п’ятницю, 19 січня. Уже відомо, що переможниця українського протистояння в четвертому раунді зіграє з 74-ою ракеткою світу з Польщі Магдою Лінетт або Деніз Аллертовою, що посідає в актуальному рейтингу WTA 130-ту позицію.
Також варто відзначити вихід у третє коло українки Катерини Бондаренко, яка в другому колі здолала 15-ту “сіяну” росіянку Анастасію Павлюченкову (6:4, 6:2)  Таким чином українка повторила свій кращий результат на Australian Open. До сьогодні Катерина вже двічі доходила до 3-го раунду AO – в 2009 і 2016 роках.Наступною суперницею Бондаренко стане 19-ий номер “посіву” Магдалена Рибарикова зі Словаччини.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4672 / 1.65MB / SQL:{query_count}