Із завершенням для національної збірної України відбіркового турніру до чемпіонату світу 2018 року, завершилася і дискваліфікація „Арени Львів”. Відповідне підтвердження Федерація футболу України отримала від ФІФА, яка, нагадаємо, у 2013 році заборонила проведення на львівській арені офіційних матчів під егідою організації строком на п’ять років, зокрема, поєдинків кваліфікаційного циклу Мундіалю 2018 року. Тож не дивно, що свій наступний двобій (товариська зустріч зі Словаччиною) проведе саме у місті Лева. Зустріч відбудеться 10 листопада на “Арені Львів”. Початок матчу – о 20.00, повідомляє офіційний сайт ФФУ.
Головний тренер збірної України Андрій Шевченко традиційно розпочав скликати команду на найближчий збір із запрошення гравців, які виступають в іноземних чемпіонатах.
Цього разу виклики отримали шестеро “легіонерів”: Євген Коноплянка (“Шальке 04”, Німеччина), Андрій Ярмоленко (“Боруссія”, Німеччина), Руслан Ротань, Едуард Соболь (обидва – “Славія”, Чехія), Руслан Малиновський (“Генк”, Бельгія) та Олександр Кучер (“Кайсеріспор”, Туреччина). Збірна розпочне свій збір 6 листопада. На 10 листопада призначено товариський матч зі Словаччиною. Повний список гравців, викликаних на листопадовий збір, буде оголошено пізніше.
У порівнянні з попередніми зборами у переліку “іноземців” відсутній півзахисник англійського “Манчестер Сіті” Олександр Зінченко, на котрого розраховує наставник молодіжної збірної Олександр Головко.
Щодо виклику Ротаня і Кучера, схоже ФФУ планує організувати для цих футболістів прощання із національною командою.
Сам Шевченко під час зустрічі із журналістами підвів підсумки виступів “синьо-жовтих” протягом відбіркової кампанії чемпіонату світу 2018 року.
Про суперників у відборі ЧС-2018. “У результаті жеребкування, ми отримали чотири команди, які грали на Євро-2016. Всі ці команди претендували на перше або друге місце у кваліфікаційній групі. Хорватія – дуже хороша збірна, що має у своєму складі прекрасних виконавців. Збірна Хорватії протягом тривалого часу успішно пробивалася до фінальних частин чемпіонатів світу та Європи. Команда Ісландії вдало провела відбір на чемпіонат Європи, потрапила до Франції, вийшла з групи і обіграла Англію. Україна і Туреччина не вийшли з груп”.
Про психологічний стан команди. “Перша проблема, з якою я зіткнувся на посаді наставника національної збірної – психологічний стан футболістів. Головним завданням було об’єднати команду, ми серйозно попрацювали в цьому напрямку. Команда стала більш відкритою для журналістів та вболівальників, ми почали робити відкриті тренування та запрошувати на них прихильників футболу і мас-медіа. Наразі я можу сказати, що команда єдина, в стані національної збірної немає поділу на клуби. Всі хлопці об’єднані єдиною метою і дивляться в одному напрямку”.
Кадровий дефіцит на кількох позиціях. “Було багато кадрових проблем протягом циклу. За цей час через збірну пройшло чимало молодих гравців. Кожну гру і збір ми давали можливість молоді приїжджати і демонструвати свої якості. Не всі отримали ігрову практику, але чимало хто з них потрапив до основного складу. Ключові кадрові проблеми були пов’язані з позиціями лівого і правого захисника, а також – нападника. Кожну гру ми стикалися із цією проблемою. Хтось був травмований, хтось не отримував ігрову практику. На останній матч ми викликали Олександра Караваєва, який грав на позиції правого захисника. У нас немає здорової конкуренції на певних позиціях. Є добре укомплектовані лінії, а є ті, на які ми не маємо кваліфікованих гравців”.
Шанс для новачків. “У відборі на ЧС-2018 за національну команду дебютувало восьмеро гравців. Коли в команді змінюються 2-3 футболісти – це завжди проблема для тренера. Щоб змінювати гравців безболісно, потрібно, щоб вони відповідали рівню національної команди. У такому випадку товариські матчі – найкраща можливість для перегляду і знайомства. Перш за все, при введенні нового гравця до збірної, потрібно, щоб футболіст підтримував баланс. Ми вводили достатню кількість гравців до команди, тому що бачимо у них перспективу”.
Про причини поразки у матчі з Хорватією. “Команда не вийшла на чемпіонат світу, і я беру повну відповідальність на себе. Але дивлячись на розвиток подій у групі, ми дійшли до фінішної прямої і боролися до кінця. В останній грі з Хорватією команда мала шанс поїхати на світову першість, але не досягла потрібного результату. У грі з Хорватією ми припускалися помилок після добре проведеного першого тайму, коли були гольові моменти, швидкість та ігрова взаємодія. Впало в око функціональне падіння гравців після 60-ї хвилини. З’явилися помилки і розриви в лініях. При падінні фізичного стану втрачається концентрація. Це не тільки матчі збірної, такі ж ігри проходять на високому рівні і в Лізі чемпіонів. Якщо взяти чемпіонати України та Англії або Італії, швидкості в них зовсім різні. Неможливо порівняти чемпіонати України і Англії за інтенсивністю гри. Футболісти там грають двічі на тиждень. У нас же впала інтенсивність гри, тому ми провалили другий тайм”.
Коваленка потрібно підтримати. “Віктор – майбутнє збірної України. Цей півзахисник має хороші дані. Це молодий гравець, який наразі переживає непростий період і має вдосконалювати свою гру. Ми повинні морально підтримувати його, тому що не можемо відмовлятися від талановитих гравців. Ситуація, в яку потрапив цей хлопець, має стати для нього уроком. Йому потрібно грати у футбол, який від нього вимагають у клубі та збірній. Хлопець має хороші перспективи, але потрібно працювати”.
Про структуру та організацію гри збірної. “Ми зібралися з помічниками і проаналізували якість українських футболістів, тенденції нашого футболу. Подивилися по кадрах, який стиль футболу зміг би покращити гру команди. Визначилися зі стратегією та структурою гри. Є статистичні дані, які говорять про те, що Україна займає друге місце після Хорватії: 62% проти 58% в України за середнім показником ігрової діяльності команди. Якщо ми розділимо перше коло відбіркового циклу і друге, то слід сказати, що команда додавала у командній грі. За створенням гольових моментів і кількістю ударів ми посідаємо перше місце, але останнє – за кількістю реалізованих нагод. Також друге місце за організацією оборони в групі після Хорватії. Але п’яте місце за кількістю виграних індивідуальних єдиноборств у штрафному майданчику. Хтось десь не допрацьовує, а тут мова про індивідуальну майстерність. Ми рухаємося у правильному напрямку, я бачу прогрес, який демонструє збірна. Команда може грати краще, і це вселяє в мене впевненість. Хочу залишитися працювати з національною командою. Бачу бажання гравців, бачу колектив, який готовий вирішувати завдання. Вірю в українських футболістів і в те, що зможемо створити хорошу команду”.
Якісна гра потребує більше часу. “Хотілося б мати більше часу. Час перед матчами, якого у нас не було. Хотілося би більше часу проводити з командою. Якщо взяти і проаналізувати пропущені м’ячі, а особливо перший м’яч у грі з Хорватією – гол був зроблений із нічого. Була допущена тактична помилка захисної лінії. Замість того, щоб зупинитися і зробити два кроки назад, вона вийшла вперед. Це через дефіцит часу роботи з командою. Футбол побудований і на помилках, і на хороших епізодах. Виграє той, хто може керувати цими процесами, більше забивати і менше пропускати”.
Про те, у чому збірна має додати. “Є моменти, які команда недограє і програє. Головне – загальна рухова система, виконання певних взаємодій команди. Ми повинні підняти рівень нашої реалізації. Цифри говорять, що він недостатньо хороший, щоб претендувати на перше місце”.
Співпраця національної збірної з “молодіжкою”. “Я спілкувався з наставником U-21 Олександром Головком. Ми домовились, що триматимемо контакт і будемо відправляти до “молодіжки” потрібних йому гравців. Олександр Зінченко, Віктор Коваленко, Артем Бєсєдін, Володимир Шепелєв можуть вирушити у молодіжну збірну на матчі в листопаді проти англійців та шотландців”.