Ідея проведення Ліги Націй УЄФА з’явилася ще при колишньому керівництві європейського футболу – її підтримав під час перебування на посаді генерального секретаря УЄФА нинішній президент ФІФА Джанні Інфантіно. Мета нового турніру – позбавити збірні команди від товариських матчів, замінивши їх на офіційні зустрічі з приблизно рівними за силою суперниками. До того ж, організатори мають намір отримати великий дохід від продажу прав на телетрансляції, хоча поки що призовий фонд Ліги націй названий не був.
Старт Ліги націй призведе до серйозних змін у звичному форматі відбіркових циклів. Раніше відбіркові турніри чемпіонатів світу і Європи стартували майже за два роки до їх початку – у вересні кожного парного року. Відбір на Євро-2020 розпочнеться в березні 2019 року, а восени 2018 року відбудуться матчі Ліги націй в чотирьох різних лігах. Збірні зі скромними можливостями, які відчували труднощі в матчах із явно сильнішими командами, отримають шанс вести гру на рівних. Постійні поразки навряд чи можуть навчити корисного, і тепер багато хто почне добиватися перемог.
55 учасників Ліги націй розділені на дивізіони в залежності від рейтингу УЄФА, який не слід плутати з аналогічним рейтингом ФІФА. Рейтинг УЄФА створений на основі виступів команд на чемпіонаті світу 2014 року і Євро-2016, де враховувалися відбіркові та фінальні турніри, а також у відбірковому циклі чемпіонату світу-2018. Таким чином, листопадові стикові матчі за останні путівки на світову першість у Росії враховуватися в рейтингу УЄФА вже не будуть.
Отже, у перших двох дивізіонах виступлять по 12 команд, у третьому – 15, а в четвертому кількість учасників становить 16 збірних.
В дивізіоні A зіграють: Німеччина, Португалія, Бельгія, Іспанія, Франція, Англія, Швейцарія, Італія, Польща, Ісландія, Хорватія, Нідерланди.
Дивізіон B: Австрія, Уельс, Росія, Словаччина, Швеція, Україна, Ірландія, Боснія і Герцеговина, Північна Ірландія, Данія, Чехія, Туреччина.
Дивізіон C: Угорщина, Румунія, Шотландія, Словенія, Греція, Сербія, Албанія, Норвегія, Чорногорія, Ізраїль, Болгарія, Фінляндія, Кіпр, Естонія, Литва.
Дивізіон D: Азербайджан, Македонія, Білорусь, Грузія, Вірменія, Латвія, Фарерські острови, Люксембург, Казахстан, Молдова, Ліхтенштейн, Мальта, Андорра, Косово, Сан-Марино, Гібралтар.
Команди в перших двох дивізіонах будуть розбиті на чотири групи по три команди, в третьому – на одну групу з трьох учасників і три групи по чотири, а в четвертій буде чотири групи по чотири команди.
Переможці чотирьох груп дивізіону А вийдуть до фінальної частини, яка буде складатися з півфіналів, матчу за третє місце та фіналу, і пройде на території однієї з країн-учасниць.
Також між дивізіонами передбачений обмін: по чотири кращі збірні кожної ліги будуть підвищуватися в класі, замінюючи чотири гірших з вищої ліги відповідно.
Крім цього, Ліга Націй УЄФА стане частиною відбору на чемпіонат Європи-2020. Кваліфікація на Євро буде складатися з двох частин – основна визначить 20 країн-учасниць і пройде з весни до кінця 2019 року, чотири інших місця будуть розіграні в плей-оф вже за підсумками Ліги націй.
Кожна ліга (A, B, C і D) делегує в плей-оф за чотири кращі збірні з числа тих, хто на той момент ще не пробився на Євро-2020, і по одній найкращій збірній з кожної Ліги отримають путівки до фінальної стадії турніру.
24 січня в швейцарській Лозанні відбудеться жеребкування груп Ліги націй. Збірні України та Росії, а також Вірменії та Азербайджану при жеребкуванні будуть розведені по різних групах.