На диво, враховуючи рівень суперника (у випадку з луганчанами) і перебіг подій (у двобої киян), українські команди здобули перемоги. Якимось чином її величність Фортуна повернула борг за матч донецького “Шахтаря” проти “МанСіті” в якій “гірники” показали гру але не було результату. В Лізі Європи наші команди грою викликали більше нарікань, аніж задоволення, проте дали результат!
“Зоря” спалахнула в Більбао
28 вересня 2017 року, увійде в історію луганської “Зорі”. В рамках другого туру групового етапу Ліги Європи луганська “Зоря” в Іспанії змогла здобути перемогу над “Атлетиком” з Більбао. Ця перемога стала не тільки першою виїзною, а й зовсім першою в рамках групового етапу Ліги Європи за всю історію луганчан. Подібного результату не очікував ніхто, та й до самого фінального свистка насилу вірилося, що український колектив все ж зможе утримати рахунок, встановлений в першій половині зустрічі. Але дива трапляються.
Обидва наставники, в порівнянні з минулими матчами, особливо й не міняли склад команд, випустивши всіх “бійців” основного складу і довіривши їм долю зустрічі. Вже з перших хвилин матчу “баски” вирішили показати, хто в домі господар, заволодівши м’ячем і почавши чинити тиск на суперника. Українці, немов злякавшись суперника, мало не пропустили в двох епізодах поспіль, що трапилися в перші п’ять хвилин поєдинку. Двічі наносив удар Муньяін: спочатку іспанець влучив у поперечину, а потім пробив вкрай неточно метрів з восьми. Ще через 10 хвилин іспанці знову пожаліли луганчан, не скориставшись помилкою Луніна, що зіграв на виході після кутового.
У таких матчах завжди є місце для фактора недооцінки. Дуже легко “баски” проходили оборону “Зорі” і створювали гострі моменти біля чужих воріт, і згодом це зіграло з ними злий жарт. Господарі дуже повірили в свої сили і розслабилися, тому дозволили підопічним Юрія Вернидуба відсунути гру від своїх воріт і збити такий швидкий темп.
Українці акуратно будували свої атаки, в основному використовуючи фланги, які, судячи з минулим матчів “Атлетика”, є серйозною проблемою для тренера, адже більшість голів у ворота “басків” прилітали після легких флангових проходів суперника. Першим спробував потривожити Ерреріна Гречишкін, завдавши удар з 35 метрів. Трохи пізніше випробовував удачу і Сілас, але удар бразильця був не настільки вдалий, однак приніс команді кутовий, який, можна сміливо сказати, став фатальним для “басків” у цій зустрічі. Саме після подачі з кутового від Сухоцького точний удар головою зміг нанести Ігор Харатін, переправивши м’яч у правий нижній воротарський кут. Подібне стало великим шоком як для публіки, так і для футболістів іспанського колективу, адже, можна сміливо сказати, гра йшла за їхнім сценарієм.
Мабуть, це десь надломило господарів, які мають вже досить тривалу безвиграшну серію. Луганчан цей гол десь “окрилив” і додав ще більшої впевненості, що стало наслідком того, що кількість атак в сторону воріт Ерреріна збільшилася. Так, і в обороні “Зоря” стала грати значно надійніше, все частіше підстраховуючи партнерів. Флангові футболісти атаки не забували повертатися, досить часто навіть опиняючись на оборонних позиціях. Саме подібна гра і не дозволила двічі успішно прорватися моторному Вільямсу, котрий пару раз технічно розправлявся з одним-двома футболістами, але підтримку від третього йому надломити жодного разу не вдавалося.
Під тиском господарів, підопічні Юрія Вернидуба довели як перший тайм, так і почали другий. Однак луганчани діяли грамотно, успішно граючи другим номером. Атаки “Атлетика” хоч і були небезпечні, але точність іспанців раз по раз підводила. Складно назвати відмінною гру Арітца Адуріса, який частенько мав шанси на взяття воріт, але програвав боротьбу голкіперу Луніну і захисникам. Не можна не відзначити впевнену гру у воротах юного гравця збірної України: голкіпер кілька разів дуже успішно виручав команду, особливо в другому таймі, справляючись з ударами іспанців і успішно діючи на виходах. В цілому можна сказати, друга половина зустрічі пройшла під повним контролем “Атлетика” – 71% проти 29% у володінні м’ячем вже говорять багато про що. Однак подібний контроль призводив до того що організовувалися провали в середній лінії у господарів, якими намагалися скористатися гості, але удари Андрієвського і Гордієнка, що вийшов замість Сіласа, летіли точно в голкіпера.
На останніх хвилинах матчу було видно, що сил у команди Вернидуба залишилося дуже мало, однак незважаючи на це, вони намагалися “чіплятися зубами” за кожен м’яч, кожен епізод. Подібне прагнення і самовіддача на полі і принесли українцям першу в історії перемогу в цій стадії, яку, думаю, надовго запам’ятають футболісти та уболівальники луганчан. У наступному турі “Зоря” буде битися з не менш грізним суперником – берлінською “Гертою”, яка також як і іспанці, будучи лідером в матчі, несподівано поступилася “Естерсунду”. Якщо луганчани зможуть зібратися силами і повірити в себе, то про луганчан будуть говорити не як про головне розчарування старту чемпіонату, а як про команду, яка демонструє хороший футбол і стабільно здобуває очки для України в загальний залік.
За волю до перемоги
Столичному “Динамо” останнім часом “щастить” грати без вболівальників. Минулого тижня кияни проводили домашній матч проти “Вереса” при порожніх трибунах (вболівальники киян були покаранні за поведінку в матчі Суперкубка України). А вже через кілька днів в Белграді “Динамо” знову проводило поєдинок без глядачів на трибунах. Місцевий “Партизан” отримав бан від УЄФА. Так само киянам “щастить” в Лізі Європи отримувати віртуальний приз “за волю до перемоги”. В першому турі підопічні Хацкевича програвали албанському “Скендербеу” з рахунком 0:1, проте святкували успіх 3:1. В матчі з “Партизаном”, рахунок вже був 0:2 не на користь українського клубу. Але, на щастя, і цього разу все завершилося перемогою. Проте, як не дивно, більшості вболівальників ця звитяга, не принесла позитивного настрою і головні акценти вони роблять на грі українців в першому таймі.
Хоча спершу все було не так вже й погано. Чверть години взаємних розвідок, без особливих загострень і з деякою територіальною перевагою господарів. Потім потихеньку почали розгойдуватися. Ось Піваріч блокує удар Евертона у ворота. Ось Циганков з-за меж штрафного перевіряє Стойковича, той на кутовий переводить. А потім Дерліс не реалізував дивовижний шанс відкрити рахунок в матчі. Циганков з флангу віддав у штрафний майданчик Кравцю, той кидає м’яч прямо на ногу Гонсалесу. Але парагваєць примудряється потрапити в лежачого голкіпера – Стойковича.
І... “Динамо” десь в цей момент “закінчилося”. “Почався” “Партизан” і “тривав” “Партизан” до самої перерви. Сума пробив крізь “стінку” поруч зі штангою. Подача, кутовий, ще подача, ще ... Оборона киян потихеньку скрипить і дограє до першого провалу. Банальне вкидання з-за бокової зліва в атаці господарів, Тавамба йде в штрафний майданчик, немов хлопчика, відкидає корпусом Виду, віддає в центр Ожеговічу, якого чомусь залишив без опіки Кадар, і Огнен без перешкод пробиває у дальній кут – 1:0.
Де перший гол, там і другий. Сума котить на Тавамба, перед камерунцем спиною до суперника кидається Кадар, намагаючись вгадати, в яку йому сторону розгортатися-зустрічати. Не вгадує і не заважає форварду спокійно прицілитися і знову пробити Коваля – 2:0.
На цьому Кадар не заспокоюється і вирішує забити третій гол – котить Ковалю в “рамку”, і очманілий від такого “креативу” Максим в стрибку лише в останній момент встигає вигребти м’яч з лінії воріт. На цій мажорній ноті фаворити з першого кошика посіву пішли в роздягальню.
Жарти про Лужного вже набили оскому, але, якісь чарівні “подарунки” для п’ятих точок повинні в природі існувати, бо без них ці трансформації киян після перерви не пояснити ані замінами (на лавку були посаджені Циганков і Кравець, замість них в бій кинуті Бесєдін та Мораес), ані тактичними корективами (Буяльський пішов вправо, Гармаш “сів” глибше, до Сидорчука, Бесєдін та Мораес по черзі виходили на вістря атаки). Клацнули тумблером, і команда не те, що побігла, а більш-менш виразно заграла. Ну, з поправкою на загальний нинішній рівень.
Пройшло дев’ять хвилин і кияни забили. Не з гри, а з пенальті. Після удару Піваріча зі стандарту, Ожеговіч в “стінці”, вирішив чомусь пограти в волейбол. Пенальті чітко реалізував Мораес. Забивши, кияни додали й перехопили ініціативу. І почались моменти. Двічі міг забивати Віда, але після кутових з одним ударом хорвата впорався голкіпер, інший постріл пролетів повз мету. Згодом Мораес віддав чудову діагональну передачу Бесєдіну. Артем увійшов у штрафний майданчик, “похитав” опонента, і різко, в стилі Ярмоленка, пішов до лицьової лінії звідти, в стилі того ж Андрія, накинув назад під удар Буяльському, а той, у дотик, відправив круглого у сітку – 2:2.
Бесєдін взагалі героєм стати міг, але, обікравши захисника і увірвавшись у самоті в штрафний майданчик, примудрився замість гольової передачі Мораесу відпустити м’яч від себе і подарувати його Мілетічу. Проте третій гол в ворота “Партизана” таки відбувся. На 84-й хвилині Буяльський завдав удар по воротах, але м’яч влучив у поперечину. А на добиванні першим опинився Мораес, який і переправив м’яч у сітку – 2:3.
Звичайно “Партизан” побіг рятуватися. Але на полі був вже не той суперник з першого тайму, так що моментів біля воріт Коваля більше не відбулося, і, відрахувавши 90 хвилин і чотири додані, норвезький арбітр припинив матч, зафіксувавши перемогу гостей.
Радіти їй потрібно, але чомусь важко. Здавалося, після першого тайму проти бідолашного “Скендербеу” в першому турі гірше бути вже не може. Виявилося, що може. І не покидало відчуття, що якби “Партизан” в якості бонусу отримав заповнені трибуни, гостей просто порвали б на шматки ще до перерви.
Тепер на киян очікують молоді швейцарські хлопці, які цього сезону викинули “Динамо” з Ліги чемпіонів. Країна жадає помсти, головне, щоб гравці її оформили.