Футбол - це не лише голи, удари, штрафні карточки, це ще безліч виконаних на полі дій, аналізуючи які, можна скласти доволі цікаву статистику кожного гравця.
Футбол - це не лише голи, удари, штрафні карточки, це ще безліч виконаних на полі дій, аналізуючи які, можна скласти доволі цікаву статистику кожного гравця.
Один із спонсорів першості світу 2010 року - компанія "Castrol Іndex" (сastrolfootball.com) - веде скрупульозну статистику усіх дій гравців, які беруть участь у відбірному циклі до планетарної першості, і нараховує їм певні бали, наприклад, за кожний вдалий пас (але кількість балів залежить ще й від того, звідки й куди передавався м'яч), за боротьбу за м'яч, перехоплення й блокування ударів, за успішний відбір м'яча. Фахівці відслідковують зміну ситуації після паса. Разом з нарахуванням балів ведеться і статистика негативних дій гравця: порушення, неточні або перехоплені передачі.
Так, скажімо, проаналізувавши матчі відбірного циклу до першості світу 2010 року в європейській зоні, за даними "Castrol Іndex", найкращим європейським гравцем наразі є представник польської збірної Ебі Смолярек. Насамперед тому, що йому найвдаліше вдається наносити вирішальні удари: всі шість його ударів у ворота закінчувалися голом.
Півзахисник збірної Німеччини Бастіан Швайнштайгер ("Castrol Іndex" - 9,36) посідає друге місце. Ніхто з команди Йоахіма Лева не зрівняється зі Швайнштайгером за кількістю гольових передач (3) і точних пасів (138) у найважливішій зоні - зоні нападу.
Третій на подіумі найкращих - гравець швейцарської збірної Блез Н'Куфо ("Castrol Іndex" - 9,26). Поки що у відбірних матчах у нього був результативним кожний третій удар по воротах, крім того, він допоміг швейцарській збірній забити 55% голів (5 голів, одна гольова передача).
Найкращий серед українців, Андрій Шевченко, у цьому рейтингу перебуває далеко від лідерів, його рейтинг - 7,82, і він посідає 62-гу позицію.
А щодо статистики голкіперів, то виявляється, що, за даними "Castrol Іndex", Якуп Міккельсен з Фарерських островів - найкращий європейський воротар. По воротах голкіпера збірної Фарерських островів було нанесено найбільше ударів. Незважаючи на те, що його підводили захисники, йому вдалося відбити 31 з 37-ми ударів, завдяки цьому він і набрав 8,87 з 10 балів "Castrol Іndex" .
Латвійський воротар Андріс Ванінс, який відбив 24 удари, займає друге після Міккельсена місце в рейтингу "Castrol Іndex". А наш Андрій П'ятов лише 30-й з рейтингом 6,08. Так, він пропустив значно менше, аніж Міккельсен, проте і пробивали по його воротах теж не так вже й багато. А з трьох пропущених голів два було забито із зони, за яку саме і відповідав український страж воріт.
Звісно, рейтинги "Castrol Іndex" не є оцінкою рівня майстерності гравця. Це, радше, аналіз корисних дій футболіста, і якщо цей показник розглядати саме з такого погляду, то виходить досить сумна статистика, згідно з якою у збірної України є чимала проблема, пов'язана з браком результативних дій. Наші футболісти дуже часто помиляються при виконанні передач, програють багато єдиноборств і вкрай рідко створюють небезпечні ситуації біля чужих воріт. Саме тому коефіцієнт корисної дії в них такий малий.
Гравець Команда Castrol Іndex
1 Ебі Смолярек Польща 9,43
2 Бастіан Швайнштайгер Німеччина 9,36
3 Блез Н'Куфо Швейцарія 9,26
4 Александр Фрай Швейцарія 9,23
5 Ссорен Ларсен Данія 9,22
6 Веслі Сонк Бельгія 9,22
7 Едін Джеко Боснія й
Герцеговина 9,14
8 Вейн Руні Англія 9,09
9 Міхаліс Константіноу Кіпр 9,03
10 Нані Португалія 8,93