Катарський ланцюжок

Цими днями футбольна Україна жваво обговорює перехід лідера київського “Динамо” і збірної України Андрія Ярмоленкa в дортмундську “Боруссію”

Ще в неділю сам футболіст спростував чутки про перехід у німецький клуб, а вже в понеділок він ставив підпис під новим контрактом. Сума трансферу, за інформацією ЗМІ, склала 25 мільйонів євро. На сайті “Боруссії” сказано, що Ярмоленко підписав із німецьким клубом контракт, який діє до 30 червня 2021 року.
За дев’ять років гри в складі “Динамо” Ярмоленко тричі ставав чемпіоном України, двічі володарем Кубку України і двічі володарем Суперкубку України, регулярно викликався в національну збірну.

Дякуючи Катару

Взагалі головним каталізатором переходу Ярмоленка в німецький клуб став... Катар і причина далека від футболу. На початку літа Саудівська Аравія, Єгипет, ОАЕ, Бахрейн оголосили про розірвання дипломатичних відносин із Катаром через підозри в підтримці ісламістських угруповань, включаючи братів-мусульман, ІДІЛ і Аль-Каїду.
Після цього Катар зробив відразу кілька іміджевих кроків, щоб відбілити репутацію. Одним із таких стало надання безвізового режиму кільком десяткам країн, включно з Україною. Згодом, на початку серпня за 222 мільйони євро ПСЖ викуповує Неймара у “Барселони”. І ці гроші виклали саме катарські шейхи. А заплатили вони не стільки за послуги Неймара-футболіста, а заради того, щоб один із найпопулярніших гравців світу став послом чемпіонату світу-2022 – звичайно, теж заради того, щоб спробувати стерти з держави плями посібників терористів.
Оскільки “Барселоні” потрібна була заміна Неймара, каталонці вийшли на трансферний ринок, однак знайти гідну заміну ніяк не могли, оскільки знаючи суму, отриману іспанцями за бразильського футболіста, більшість клубів виставляла непомірний цінник на своїх виконавців. Закриття трансферного вікна наближалося і боси “Барселони” вирішують заплатити не менш захмарні 105 мільйонів євро (з бонусами сума досягне 150 мільйонів) дортмундській “Боруссії” за Усмана Дембеле.
У цій ситуації німецькому клубу потрібна була заміна Дембеле і за 25 мільйонів євро вони купують у “Динамо” Андрія Ярмоленка. Знову ж таки близькість закриття трансферного вікна змушує німців особливо не торгуватися.

Можливі проблеми Ярмоленком

Звичайно, в найближчі тижні, після матчів за національну збірну, на Ярмоленка очкують непрості моменти адаптації. В німецькому клубі очікують, що Андрій заграє вже і зараз. Не секрет, що Ярмоленко є чи не найбільш технічним українським футболістом, здатним знаходити неординарні рішення розвитку атаки. Саме це і потрібно “Боруссії” від українського півзахисника.
Перша проблема, з якою вихованець чернігівського футболу зіткнеться в “Боруссії”, – швидкість. Якщо в “Динамо” в деяких матчах можна було отримати м’яч, підняти голову, подумати і прийняти рішення, то в Бундеслізі такого не буде. У Німеччині грають у дуже інтенсивний футбол, та й головний тренер дортмундців Петер Бос вимагає від своїх гравців якнайшвидше розлучатися з м’ячем.
Так що на перших порах Андрію буде дуже важко, а домогтися успіху він зможе тільки за рахунок працьовитості.
У Андрія мало конкурентів. Зараз, коли вінгери Марко Ройс і Рафаел Геррейро відсутні через травми, Дембеле пішов у “Барселону”, а Мор втратив довіру тренерського штабу, у дортмундців немає особливого вибору на флангах. У перших двох турах у стартовому складі виходили Крістіан Пулішіч і Максиміліан Філліп, який цього літа перебрався в Дортмунд з “Фрайбурга”. Причому справа діяв американець, а Філліп, який у своєму попередньому клубі часто грав на вістрі атаки, грав зліва.
Є ще Якоб Бруун Ларсен, 18-річний данієць, здатний зіграти на обох флангах, є найкращим бомбардиром молодіжної команди клубу, а в травні підписав із “джмелями” новий контракт до літа 2021 року. Однак поки що незрозуміло, в якій ролі Петер Бос бачить у команді Ларсена, оскільки той пропустив передсезонну підготовку через важку травму, а зараз перебуває на кінцевому етапі відновлення.
Не можна забувати і про Андре Шюррле, який номінально грає на лівому фланзі, але може вийти і праворуч. Однак останнім часом він більше лікується, ніж грає.
Тому можна не сумніватися, що в “Боруссії” розраховують на Ярмоленка як гравця основного складу. Так що шанс проявити себе 27-річному українцю точно буде надано.
Особливо важливими будуть для Ярмоленка перші два місяці на Вестфаленштадіоні. На початку листопада повернеться Рафаел Геррейро, здатний закрити позицію зліва в атаці. Тобто конкуренція на позиціях вінгера стане ще гострішою. Якщо на той час українець не доведе свою важливість для команди, то йому буде вкрай важко. Ще важче буде це зробити, коли повернеться Ройс. Щоправда, Марко кожен сезон отримує серйозні травми.
Але є для Ярмоленка і менш очевидний сценарій. Свою кар’єру в “Динамо” Андрій починав з центрального нападника, а у німців є лише один футболіст на цю позицію – П’єр-Емерік Обамеянг. Брати до уваги 17-річного Олександра Ісака поки що особливо не доводиться. Якщо габонець раптом отримає травму, то заміняти його просто немає ким. У минулому сезоні Обамеянга періодично підміняв Андре Шюррле, а в нинішньому розіграші роль першого змінника кращого бомбардира “Боруссії” може перейти саме до Ярмоленка. І це цілком можливо, достатньо подивитися на Коноплянку, який перекваліфікувався в форварди і в перших матчах нинішнього сезону за  “Шальке” демонструє чудову гру.

Святе місце

Не менш цікаво будуть розвиватися події і в “Динамо”. Трансфер Ярмоленка дав клубу більше плюсів у перспективі – і ближній, і віддаленій. Тут і економія на його космічній зарплаті, і поповнення клубної скарбниці, і можливість розкрити нові таланти на його позиції.
Кандидат №1 на заміну Ярмоленка – 19-річний Циганков. У минулому сезоні він ударно зайшов в основу, освіжив ряд рейтингів для юних дебютантів і бомбардирів (у тому числі і в ЛЧ), провів 29 матчів у всіх офіційних турнірах, забив п’ять голів. Це не пройшло непоміченим у головній команді країни, і Андрій Шевченко ще в листопаді 2016 року дав йому можливість дебютувати в збірній України за три дні до 19-річчя. Вихованець вінницького футболу легко змінює фланги, нерідко грав зліва, замість Гонсалеса, але зараз перед ним відкриваються нові горизонти і відмінні перспективи. Зі старту сезону він уже забив три голи в дев’яти матчах. Чи не підвело б здоров’я, яке в попередні роки нерідко вибивало Циганкова з колії.
З ймовірністю у 70% саме Циганков стане основним правим півзахисником “Динамо”, хоча є й інші варіанти. Наприклад, уперед може висунутися Морозюк, який спочатку і був півзахисником. Не будемо забувати і Гусєва, але, якщо говорити про перспективу, то 34-річний ветеран – все ж трохи не те. Хоча як варіант для підстраховки – дуже навіть.
У минулому сезоні справа на одну гру виходив Кравченко, якому вже виповнилося 20 років. У молодіжній команді після відходу Тимчика він закриває позицію правого захисника, зате справа в півзахисті підростає дуже перспективний хлопець – 19-річний Ледньов. Він був одним із лідерів команди U-19 в минулому сезоні в юнацькій ЛЧ (ліву бровку закривав 18-річний Янаков), а з академії випустився 17-річний Цітаішвілі.
Зараз, за кілька днів до закриття трансферного вікна, висмикувати орендованих футболістів в “Динамо”  навряд чи стануть. Але взимку, якщо Циганков не справлятиметься, до Києва можуть повернутися його потенційні конкуренти – Калитвинцев ( “Зоря”) або Хльобас (мінське “Динамо”).
Окрім того, з українського чемпіонату в “Динамо” почали “сватати”  іспанського марокканця Моху з “Олімпіка”. Варіант непоганий, якщо врахувати нинішню форму флангового хава і простоту оформлення його угоди – підписати, оформити і заявити Моху можна за лічені години. Також умови його особистого контракту не були б захмарними. У той же час 24-річного Моху можна було підтягнути на вищий рівень і через деякий час також спробувати заробити на трансфері.


Говорять цифри

Андрій Ярмоленко повторив рекорд Дмитра Чигринського, перехід якого з “Шахтаря” в “Барселону” в 2009 році став найдорожчим трансфером українського футболіста з чемпіонату України.
Ярмоленко міг опинитися в “Боруссії” ще два роки тому в останні дні літнього трансферного вікна, проте президент “Динамо” Ігор Суркіс відкинув пропозицію з Німеччини. З чуток, ще одну спробу отримати футболіста дортмундський клуб робив взимку 2016 року.
Продаж Ярмоленка стала найдорожчим в історії київського “Динамо” . Раніше рекорд утримував Андрій Шевченко, який пішов у “Мілан” теж за 25 мільйонів, але доларів.
Ярмоленко є другим бомбардиром в історії збірної України (29 голів у 69 матчах), поступаючись лише Андрію Шевченку. Однак Андрій впевнено посідає перше місце в національній команді за кількістю гольових передач – 16.
Ярмоленко неодноразово визнавався кращим гравцем України за версією різних видань і організацій, а в минулому сезоні вперше став кращим снайпером чемпіонату (15 голів), перервавши п’ятирічну бомбардирську гегемонію гравців “Шахтаря”.
Після останнього продовження контракту Ярмоленко отримав статус найбільш високооплачуваного гравця чемпіонату України. За різними даними, 27-річний футболіст заробляв на рік від 4,5 до 5,5 мільйонів євро.
Ярмоленко стане 19-им українцем, який виходив на поле в матчах Бундесліги. Найбільш помітний український слід у Німеччині залишили Андрій Воронін (155 матчів), Віктор Скрипник (137 матчів) і Анатолій Тимощук (86 матчів).
Андрій Ярмоленко не перший українець у дортмундській “Боруссії”. Свого часу чотири роки в системі клубу провів вихованець одеського футболу Ігор Бендовський, проте далі дубля так і не пробився.
Перехід Ярмоленка обійшовся “Боруссії” в 25 мільйонів євро, але при цьому він всього лише 4-ий за вартістю. Найдорожчий трансфер в історії “джмелів” – це перехід Андре Шюррле з “Вольфсбурга” за 30 мільйонів євро. На другому місці ще один перехід із українського чемпіонату – Генріх Мхітарян був куплений у “Шахтаря” за 27,5 мільйона євро. На 3-ому місці бразилець Марсіо Аморозо, який свого часу перейшов із “Парми” за 25,5 мільйона євро.

Говорять німці

“Сподіваюся, він буде кращим, ніж попередні гравці, які надягали футболку з 9-им номером (Мор і Іммобіле)”.
“Радий, що цей трансфер нарешті відбувся. Хотілося б, щоб він довів нам усім, що вартий таких грошей”.
“Якщо подивитися на календар, то за чотири дні до закриття трансферного вікна такий перехід виглядає дуже непогано. Тим більше, клуб не витратив величезних, за сучасними мірками, грошей”.
“Як на мене, то за співвідношенням ціна-якість – це ідеальний трансфер”.
“Ну ось, привезли в Дортмунд чергового Іммобіле”.
“Ярмоленко дуже давно чекав цього трансферу. Упевнений, що він викладатиметься по максимуму, щоб заграти в “Боруссії” .
“Поки що я суджу про Ярмоленка тільки по нарізу на YouTube. Чи зможе він виграти конкуренцію у Пулішіча? Сумніваюся. Гра в швидкий пас, яку вимагає Бос, схоже, стане для нього великою проблемою”.
“Чекав його в Дортмунді ще два роки тому. Відмінний трансфер! Ласкаво просимо, Андрію!”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4448 / 1.65MB / SQL:{query_count}