Цього тижня світова спільнота активно спостерігає за конфліктом на Близькому Сході. Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн і Єгипет звинуватили Катар у дестабілізації ситуації в регіоні та фінансуванні терористичних угруповань “Ісламська держава” і “Аль-Каїда”, і розірвали з ним морське та повітряне сполучення. The Washington Post інформує, що розрив дипломатичних зв’язків стався через два тижні після візиту президента США Дональда Трампа в Саудівську Аравію, де глава Сполучених Штатів “закликав до створення єдиного фронту проти екстремізму і до протистояння Ірану”.
З цією позицією, на відміну від своїх сусідів, не погодився Катар, який вважає за необхідне вести діалог з Іраном. Про це заявив шейх країни Тамім бін Хамад Аль Тані на саміті Перської затоки, який пройшов в Ель-Ріяді одночасно з візитом Трампа. Його заява і викликала такий резонанс.
У зв’язку із загостренням політичної ситуації на Близькому Сході під великим сумнівом стало проведення чемпіонату світу з футболу 2022 року, право на яке належить Катару.
Верховний комітет, який відповідає за будівництво спортивних об’єктів до катарського чемпіонату світу, не виступив із публічною заявою, але джерело з організації визнав, що серйозність ситуації значно більша, ніж будь-яка з проблем, з якими стикався Катар після отримання права на проведення турніру в 2010 році, про це повідомляє британське видання Guardian.
Ситуація ускладнюється і тим, що найбагатші компанії цієї країни мають до футболу близьке відношення. Національна авіакомпанія Катару Qatar Airways зі штаб-квартирою в Досі є титульним спонсором одного з провідних світових клубів, іспанської “Барселони”. Каталонці тривалий час виступали без титульного спонсора на футболках. Однак комерційна жилка взяла своє – з катарськими інвесторами уклали довгострокову угоду, і тепер за право з’явитися на синьо-гранатових футболках Qatar Airways перераховує в казну команди по 65 млн євро за сезон. Якщо “Барселона” з приводу своєї катарської угоди коментар не давала, то “Аль-Ахлі” з Саудівської Аравії зреагував на останні події блискавично – футбольний клуб вже розірвав спонсорський контракт з Qatar Airways за рекомендацією уряду країни.
Президент німецької футбольної асоціації Райнхард Гріндель вже заявив про свою позицію з цього питання. Чиновник зазначив, що буде обговорювати з урядом Німеччини і УЄФА “політичні рішення проблеми, що склалася”, додавши: “футбольна громадськість в усьому світі повинна погодитися, що великі турніри не повинні проводитися в країнах, які активно підтримують терор”.
ФІФА відмовилася коментувати ситуацію, що склалася, помітивши, що організація знаходиться в постійному контакті з Катаром і місцевим комітетом з проведення ЧС-2022.
Мундіаль в Катарі ще задовго до його початку обріс скандалами та інтригами, і навіть без зовнішньополітичних потрясінь стовідсоткової впевненості в його проведенні не було.
Катар був обраний місцем проведення чемпіонату світу з футболу одночасно з Росією. 2 грудня 2010 року Росії дістався майбутній чемпіонат – 2018, а Катару – мундіаль 2022. Голосування проходило напружено, і тільки в четвертому турі держава Перської затоки виграла у США. Катар виграв і три попередніх тури, проте ніяк не міг набрати необхідну квоту в 13 голосів. І лише коли залишилося два кандидати, арабська країна перемогла з відчутною перевагою – 14 голосів проти восьми.
Наприкінці травня 2015 року розгорівся корупційний скандал у ФІФА, коли швейцарська влада заарештувала кількох чиновників ФІФА. Прокуратура країни завела кримінальні справи щодо заявок Росії і Катару на право проведення чемпіонатів світу 2018 і 2022 років.
Під звинувачення потрапив також катарець Мохаммед бін Хаммам – глава Азіатської конфедерації футболу на той момент. Йому інкримінувався підкуп представників африканських країн, з метою схилити їх проголосувати за Катар. Однак вагомих доказів знайдено не було.
Підозру також викликав сам факт обрання Катару, який з точки зору інфраструктури та клімату не підходить для проведення турніру подібного рівня. Відомо, що в Перській затоці влітку стоїть нестерпна спека, температура перевищує 40 градусів за Цельсієм. І як вихід було прийнято рішення провести мундіаль в зимові місяці, що стало безпрецедентним рішенням в історії чемпіонатів світу з футболу. Через відсутність належної інфраструктури організація турніру, за деякими оцінками, обійдеться державі в рекордні 200 млрд доларів. Також неодноразово піднімалося питання про порушення прав робітників на будівництві об’єктів майбутнього чемпіонату світу.
Влітку 2015 року над Росією і Катаром нависла реальна загроза позбавлення права проведення чемпіонатів світу. Голова комісії з аудиту та дотримання правил ФІФА Доменіко Скала заявив, що не виключає можливість скасування результатів голосування в разі виявлення серйозних порушень.
Проте Росія і Катар зберегли свої права, не дивлячись на висунуті звинувачення. ФІФА заявила, що перегляду місця проведення турнірів не буде. В результаті скандалу свої пости покинули президент ФІФА Йозеф Блаттер і президент УЄФА Мішель Платіні.