Післяноворічне похмілля

Директор ФІФА з технічного розвитку Марко ван Бастен планує ввести нові правила, які шокують

Не встигли ми охолонути після новини про розширення чемпіонату світу до 48 команд, як ФІФА готує новий сюрприз. Плануються нові зміни, які не те що консерваторів – пересічних любителів футболу можуть шокувати.
Володар “Золотого м’яча” і двох кубків чемпіонів Марко ван Бастен, відомий насамперед своєю грою на Євро-88, цілком можливо, незабаром буде увіковічений історією іншими “досягненнями”. У вересні голландець зайняв у ФІФА пост генерального директора з технічного розвитку футболу. Сенс посади “директор з технічного розвитку футболу”, звичайно, може викликати нерозуміння, але все прояснюють слова Джанні Інфантіно. “В останні місяці ми багато спілкувалися, він розповів про свої плани з розвитку футболу. Марко – не тільки легенда, але і блискучий знавець футболу. Він багато чого може зробити”. Так президент ФІФА прокоментував призначення голландця і дав зрозуміти, що до його ініціатив прислухатимуться.
Вже через кілька місяців ван Бастен виявився готовий поділитися планами з розвитку футболу і дав інтерв’ю німецькому виданню Sport Bild. Дещо він пропонував і раніше, ще коли не володів відповідними повноваженнями. У Марко велика програма, і деякі її пункти дивують.

Буліти замість пенальті. У разі нічийного результату в матчі на виліт про пенальті доведеться забути. Місце пенальті займе буліт, або “обігравання” (робоча назва). Польовий гравець проти воротаря. М’яч встановлюється в 25 метрах від воріт, і розігрується вихід один на один. На розіграш нападаючому дається вісім секунд. Кожна команда має по п’ять спроб. До речі, сама ідея буліта не те щоб нова: в дев’яності роки в МЛС так залучали глядачів на трибуни, американці взагалі вирішили, що нічиїх у “соккері” бути не повинно. Проте поступово відмовилися від цієї ідеї. 

Жодних офсайдів. “Футбол все більше нагадує гандбол, – заявив ван Бастен, – команди в повному складі захищаються у лінії штрафного майданчика. Цікаво, яким буде футбол без офсайдів. Гра стане більш привабливою, у нападників з’явиться більше шансів забити. Вболівальники хочуть видовища – саме це вони і отримають”. Раніше голландець вже відзначав, що правило офсайду занадто складне і неминуче викликає суперечки. Ця пропозиція ван Бастена одна з найбільш суперечливих, і вже викликала чимало дискусій, однак, як вважає Марко, “скасування правила офсайду не зашкодило хокею на траві, ось і в футболі команди пристосуються”.

Ніяких жовтих карток. Замість попереджень – тимчасове вилучення. Якщо це правило приймуть, тоді за фол, який, на думку арбітра, заслуговуватиме жовтої картки, гравець, який порушив правило, буде видалений на кілька хвилин. Ван Бастен вважає цю форму покарання за фоли ефективнішою, ніж попередження, тому що вона “лякає футболістів”. “Всі розуміють, що грати вдесятьох проти одинадцяти важко. Ніхто не захоче цього допускати”.

Говорити з арбітром може тільки капітан. Іншим гравцям пропонується заборонити звертання до судді. Таким чином, вийде зменшити час, який йде на суперечки і протести, і знизити тиск на суддів.

Помаранчева картка або видалення за п’ятий фол. Правило цілком запозичується з баскетболу. Тобто футболіст, який зробив п’ять фолів, повинен покинути поле автоматично. Замість нього тренер може випустити іншого гравця. “Вважаю, що футболіст, який порушив правило п’ять разів, не може продовжити гру. Це працює в баскетболі, це справедливо”, – прокоментував ідею ван Бастен.

Менше пауз у грі. Проблема затягування часу наприкінці матчів існує з моменту винаходу гри. Спосіб, яким у ФІФА пропонують боротися з цією проблемою, досить незвичайний: в останні 10 хвилин матчу м’яч повинен весь час перебувати в русі. Удари від воріт, святкування голів, пробиття штрафних і пенальті, заміни – на все відводиться 10 секунд. Якщо м’яч нерухомий більше 10 секунд, призначається штрафний удар у бік воріт команди, яка володіла м’ячем.

Менше ігор. “Щоб підвищити якість окремого матчу, ми повинні домогтися скорочення кількості офіційних матчів. Максимум – 50 в рік”, – каже голландець. У даний момент футболіст, скажімо, іспанського клубу, який грає за свою збірну, може провести від 70 до 85 офіційних матчів у рік, включаючи змагання під егідою ФІФА та УЄФА.

Більше замін. Ця ідея вже давно користується популярністю. Зокрема, Моурінью пропонував дозволити ще одну заміну. Як не дивно, ініціатива ФІФА скромніша: мова йде про те, щоб дозволити додаткову заміну під час екстра-таймів. Стандартні три заміни в основний час, і, якщо матч плей-оф завершився внічию і почався додатковий час, кожен тренер отримує право ще на одну заміну.

Матчі 8 на 8 для молодіжних команд. Здається, міняти число футболістів у звичайних матчах у ФІФА поки не збираються. Але молоді гравці будуть виходити на поле в форматі “вісім на вісім”. Чисельність команд і зараз змінюється в різних вікових категоріях, але ван Бастен планує збільшити віковий ценз для гри на полі нормального розміру і в повних складах. Мета – зробити розвиток юніорів більш планомірним, збільшити час роботи з м’ячем і скоротити гру без м’яча.

Заміни без зупинки гри для молодіжних команд. Ще одна ініціатива по замінах. Ван Бастен допускає можливість замін у той час, коли м’яч знаходиться в грі, щоб не втрачати динаміку матчу. Планується протестувати правило на матчах молодіжних команд.

Неважко помітити, що більшість нововведень запозичені з інших видів спорту: баскетболу, хокею, регбі та хокею на траві. Ван Бастен повідомив, що в ФІФА планують впровадити більшість змін на чемпіонаті світу 2026 року, в якому вперше візьмуть участь 48 команд. Однак всі зміни правил футболу перед їх вступом у силу повинні бути схвалені Міжнародною радою футбольних асоціацій, яка включає 8 членів: 4 представника ФІФА і по одному від Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4566 / 1.59MB / SQL:{query_count}