“Манор”
11-те місце в Кубку конструкторів (1 очко). У 2016 році команда “Манор” позбулася російської приставки “Маруся”, знайшла нових власників, пілотів і побудувала болід навколо силової установки “Мерседеса”, що дозволило їм вести боротьбу в кінці пелотону і навіть завоювати одне очко.
Все це не змінило звичний розклад сил: “Манор” закінчив сезон на останньому місці в Кубку конструкторів. Проте минулий рік дозволяє керівництву “стайні” з оптимізмом дивитися в майбутнє. Машина стає швидшою, гонщики набираються досвіду, а проблеми з надійністю майже не турбують.
Навряд чи “Манор” зможе боротися за очки в майбутньому сезоні, однак у команди вийшло стати повноправним учасником гоночного свята, та й вклад у підготовку пілотів не можна залишити непоміченим.
“Заубер”
10-те місце (2 очки). “Заубер” пережив один із найважчих сезонів у своїй історії. Команда була на межі розвалу через фінансові труднощі – гонщики не брали участі в передсезонних тестах, а грошей вистачало лише на оплату участі в майбутніх етапах.
Порятунок прийшов після Гран-прі Європи, який вперше відбувся в Баку. Швейцарська компанія Longbow Finance SA викупила всі 100% акцій Sauber Holding AG, зберігши при цьому на своєму посту керівника команди Моніж Кальтенборн і залишивши назву команди. Колишньому власникові “стайні”, який дав їй своє ім’я – Пітеру Зауберу, – довелося піти, залишивши своє дітище новим інвесторам.
Хоч фінансова ситуація і стала більш стабільною, говорити про реальну боротьбу на трасі було складно – лише під кінець сезону в Бразилії Феліпе Наср під проливним дощем зміг фінішувати дев’ятим і приніс “Зауберу” два очка, які дозволили команді випередити “Манор”.
“Рено”
9-те місце (8 очок). 2016 рік став перехідним періодом для команди “Рено”, яка отримала заводський статус. У Франції спочатку вирішили сконцентруватися на підготовці до сезону 2017 року, коли в силу вступить новий технічний регламент.
Попри це, рік все ж приніс “Рено” кілька очок, які дозволили команді заробити призові місця і порадувати уболівальників. А сезон-2017 у цьому плані має стати показовим: через три роки після повернення, в “Рено” збиралися вигравати гонки і вести боротьбу за чемпіонський титул.
“Хаас”
8-ме місце (29 очок). Дебютант чемпіонату з США вразив і завоював серця багатьох шанувальників “Формули-1” по всьому світу. Керівництво “Хаас” зуміло професійно вибудувати підготовку до приходу в “королівські гонки”: замість дорогої розробки деяких із вузлів боліда були куплені готові рішення, а мотор “Феррарі” дозволив “стайні” розраховувати на непогану швидкість.
Очікування виправдалися: у першій гонці сезону в Австралії Грожан фінішував шостим – про подібний старт мріють всі дебютанти “Формули-1”. Загалом “Хаас” має світлі перспективи: команда готова боротися за очки і на рівних бореться з конкурентами в середині пелотону.
“Торо Россо”
7-ме місце (63 очки). Сезон 2016 став відверто невдалим для “Торо Россо”. У команді використовували торішній мотор “Феррарі”, що не отримував оновлень під час чемпіонату. Після Гран-прі Росії “Торо Россо” покинув Ферстаппен, а його місце зайняв Квят, у якого сталося кілька не найприємніших інцидентів на старті сезону. Після того як в Сочі росіянин двічі зіткнувся з Феттелем, боси “биків” прийняли рішення змінити склад пілотів. Щоправда користі це не принесло.
“Макларен”
6-те місце (76 очок). Після провального сезону-2015 “Макларен” почав повільне повернення до колишніх вершин. Ексклюзивне партнерство з “Хондою”, яке повинно було стати перевагою команди, насправді принесло більше клопоту, але все ж 2016 рік, колись чемпіонська “стайня”, вже може занести собі в актив. Хоча почався сезон із катастрофи: Алонсо потрапив у жахливу аварію, чудом залишившись живим, при тому, що болід був майже повністю зруйнований.
На наступних етапах команді вдалося використати переваги трас, де більшу роль відіграє притискна сила, ніж потужність силової установки, і завершити сезон на шостому місці в Кубку конструкторів.
А найбільшою несподіванкою було зміщення з поста виконавчого директора групи компаній Рона Денніса, який віддав “Макларену” останні 35 років свого життя. Зберігши за собою пост у раді директорів і самі акції команди, Денніс звільнив крісло для Зака Брауна, який тепер поведе “стайню” за собою.
“Вільямс”
5-те місце (138 очок). Два попередні роки “Вільямс” стабільно закінчував на третьому місці в Кубку конструкторів, але сезон 2016 склався по-іншому. Вже навесні було зрозуміло, що нав’язати боротьбу лідируючим командам буде дуже складно. Щільність у середині пелотону вимагала від “стайні” великих інвестицій, проте в очікуванні глобальних змін у 2017 році виділяти кошти для потенційної можливості завоювання додаткових очок у “Вільямс” не наважилися.
Поки в команді проводили експерименти з аеродинамікою і балансом, своє відставання стабільно скорочувала “Форс Індія”, в результаті обігнала британську “стайню” в Кубку конструкторів за рахунок більш успішно проведеної другої частини сезону. Незадовго до кінця чемпіонату про завершення своєї кар’єри оголосив Масса.
Бразилець провів 14 сезонів у “Формулі-1”, ставши кумиром мільйонів по всьому світу, а почесне прощання з пілотом на домашньому для нього етапі в Сан-Паулу стало однією з найяскравіших подій 2016 року.
“Форс Індія”
4-те місце (173 очки). “Форс Індія” завершила сезон на кращій у своїй історії позиції. В ході чемпіонату Хюлькенбергу вдалося навіть почати гонку з першого ряду стартового поля, а Перес піднявся у княжу ложу в Монако, де фінішував третім.
Незважаючи на те, що спочатку в “Форс Індія” не планували боротися за четверту сходинку, в середині сезону було вирішено розвинути успіх весняної частини чемпіонату і ризик виправдав себе.
Що не вдалося, так це зберегти в своєму складі обох пілотів, які на тлі успіхів у чемпіонаті стали сподіватися на пропозицію топ-команд. У результаті Перес залишився в “Форс Індія”, але його напарником стане молодий Вікон, а Хюлькенберг продовжить кар’єру в “Рено”.
“Феррарі”
3-тє місце (398 очок). Для завжди націленої тільки на перемогу “Феррарі” третє місце в Кубку конструкторів стало невдачею. Надії на боротьбу за титул з “Мерседесом” були зруйновані сезоном без перемог і успіхами “Ред Булл”, який випередив італійську “стайню” в заліку команд.
Пілоти команди так і не змогли жодного разу потрапити на перший ряд стартового поля, кожен раз прориваючись у гонках наверх через перешкоди в особі інших команд. У підсумку, “Феррарі” зберегла поточний склад пілотів і на майбутній рік, і в Італії розраховують повернутися до боротьби за чемпіонство на тлі нового технічного регламенту в сезоні-2017.
“Ред Булл”
2-ге місце (468 очок). У 2016 році “Ред Булл” використовував мотори “Рено” під брендом Tag Heuer, але початок сезону виявився зім’ятим через що виникали технічні проблеми. Після перших гонок, на тлі хвилі критики на Квята з боку інших гонщиків, у “Ред Булл” прийняли рішення змінити склад пілотів: росіянин був відправлений у молодшу команду “Торо Россо”, а його місце зайняв молодий і перспективний голландець Ферстаппен.
Перша гонка 17-річного пілота за кермом боліда з топ-команди привернула до себе підвищену увагу, і під поглядами мільйонів уболівальників по всьому світу Ферстаппен здобув перемогу, перервавши в Барселоні гегемонію “Мерседеса”. В Іспанії Макс був визнаний “гонщиком дня”, а всього за сезон зміг завоювати почесне звання аж вісім разів.
Пілотаж голландця в Бразилії під проливним дощем, коли юний гонщик зробив чимало обгонів на мокрій трасі, напевно вирине в пам’яті у той момент, коли ним буде завойований титул чемпіона світу. Сумніватися в такій перспективі майже не доводиться – питання лише в тому, коли це станеться.
“Мерседес”
Володар Кубка конструкторів (765 очок). Ніко Росберг – чемпіон (385 очок). Король помер, хай живе король! Ніко Росберг у напруженій боротьбі, що тривала протягом усього сезону, виграв у свого напарника Льюїса Гамільтона.
Росберг почав сезон чотирма перемогами поспіль, а ось Гамільтона постійно мучили несподівані проблеми з болідом. Чемпіон двох останніх років зміг повторити серію Росберга в липні, також вигравши чотири етапи поспіль – на літню перерву Гамільтон йшов лідером в особистому заліку пілотів.
Перемога Росберга в Японії, при третьому місці британця, дозволила німцю математично гарантувати собі чемпіонський титул без необхідності перемагати в гонках. Так сезон і завершився – чергова серія Гамільтона з чотирьох перемог виявилася марною при чотирьох фінішах Росберга на другому місці.
“Мерседес” став кращою командою, а Ніко – чемпіоном. Після закінчення сезону німець оголосив про завершення кар’єри в “Формулі-1”, що викликало неоднозначну реакцію: хтось прийняв аргументи переможця щодо реалізації мрії, хтось порахував, що Росберг просто не захотів захищати титул, що могло б виявитися важче, ніж його завоювати.
Сезон 2016 року відбувся під знаком домінування “Мерседеса” – лише на двох Гран-прі пілоти “Ред Булл” змогли відібрати у Росберга і Гамільтона першу сходинку п’єдесталу. У новому сезоні, при оновленому технічному регламенті як “бики”, так і “Феррарі” постараються нав’язати боротьбу володарю Кубка конструкторів останніх трьох років, а бій в середині пелотону обіцяє стати ще гострішим.