26 лютого на позачерговому конгресі ФІФА в Цюріху був обраний новий глава організації. Ще півроку до події ніхто не сумнівався, що переможцем стане француз Мішель Платіні. Однак екс-президента УЄФА відсторонили від участі у виборах через підозру в корупції.
Тож новим очільником ФІФА став генсек УЄФА Джанні Інфантіно, який до останнього часу був відомий широкій публіці як людина, що проводила церемонії жеребкування. Для визначення нового глави ФІФА вистачило двох раундів. За підсумками повторного голосування Інфантіно отримав 115 голосів, чого вистачило з надлишком для перемоги: статут вимагав від тріумфатора як мінімум половини від 207 голосів.
Фавориту процедури, главі Азіатської конфедерації футболу шейху Салману бен Ібрагіму аль-Халіфі віддали свою перевагу 88 країн. Два кандидати, які залишилися – принц Йорданії Алі бін Аль-Хусейн і колишній заступник генерального секретаря ФІФА француз Жером Шампань – набрали чотири голоси на двох.
Фото: АFР
Після того як наприкінці 2015 року у світі спорту спалахнув мельдонівий скандал, ніхто й не думав, що це були лише „квіточки”. Рік 2016 пройшов під тінню допінг-скандалу головним фігурантом якого став російський спорт.

12 травня 2016 року в американській газеті The New York Times з’явилася стаття в якій екс-директор російської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков заявив про існування в Росії державної допінгової програми.
Після цього з’явилася доповідь канадського професора права Річарда Макларена, яка описує процес підміни “брудних” аналізів спортсменів на “чисті” в більш ніж 30 видах спорту на Олімпійських іграх між 2012 і 2014 роками. За даними доповіді, підроблення було організоване і контролювалося російською державою, зокрема міністерством спорту, при активній допомозі ФСБ. Як наслідок, російська паралімпійська збірна не була допущена до Паралімпіади. Російським легкоатлетам на невизначений термін заборонено брати участь у міжнародних змаганнях. Проте, схоже, усе найцікавіше може відбутися вже 2017 року.
Фото: stringer-news.com
Втрата року
3 червня у віці 74 років зупинилося серце одного з найвидатніших американських боксерів Мохаммеда Алі (справжнє ім’я – Кассіус Марселлус Клей-молодший). Він страждав хворобою Паркінсона і боровся з нею 32 роки.
Мохаммед Алі народився 17 січня 1942 року. Він почав займатися боксом у віці 12 років. Дебют на професійному рівні відбувся 29 жовтня 1960 року. За свою кар’єру спортсмен, який виступав у важкій ваговій категорії, провів 61 бій, здобувши 56 перемог (37 з них – нокаутом).
Він один із найтитулованіших і відомих спортсменів світу. Олімпійський чемпіон 1960 року, абсолютний чемпіон світу у важкій вазі (1964-1966 рр., 1974-1978 рр.) і п’ятикратний власник титулу “Боксер року”.
Фото: aboutentertainmentinfo.com
Трагедія року
29 листопада в Колумбії розбився літак на борту якого знаходилася бразильська футбольна команда “Шапекоенсе”, яка прямувала на перший фінальний матч Кубку Судамерикана (другий за вагомістю клубний турнір Південної Америки) проти місцевого “Атлетіко Насьональ”. На борту знаходилися 72 пасажири і 9 членів екіпажу. Вижило лише п’ять чоловік...
У Бразилії “Шапекоенсе” захоплювалися, називали Попелюшкою, південне місто просто божеволіло від команди – і все через її неймовірні результати. Команда завдяки правильній політиці зуміла піднятися з низів бразильських ліг до елітного дивізіону. А в Копа Судамерикана-2016 добралася до фіналу.
“Шапекоенсе” став знаменитим на весь світ, але дуже шкода, що приводом для цього став не справедливий прогрес клубу за роки існування і, можливо, виграний трофей, а справжня трагедія, яка забрала життя футболістів, тренерського штабу, журналістів і членів екіпажу.
Фото: skynews
Спортсмен року
16 серпня на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро вперше прозвучав гімн України: гімнаст Олег Верняєв упевнено переміг у вправах на брусах і завоював перше для України “золото” цього року. Верняєв виходив на змагання вже в ранзі срібного призера, а також із думками про те, що в двох попередніх фіналах окремих видів йому не вдалося показати себе з найкращого боку.
Однак, на своїх улюблених брусах він зробив все настільки добре, що не залишив сумнівів у своїй перемозі. Золотої медалі на XXI Літніх Олімпійський іграх вся країна чекала 12 днів. Верняєв став у один ряд з такими атлетами як В’ячеслав Олійник, Яна Клочкова, Ольга Харлан, Галина Пундик, Олена Хомрова, Ольга Жовнір, Яна Шемякіна – усіма тими, хто приносив Україні перші золоті медалі на іграх з 1996 по 2016 рік.
Фото: АР
Команда року
117 медалей, з яких 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових, виборола в Ріо2016 паралімпійська збірна України, поставивши таким чином абсолютний рекорд за кількістю нагород із моменту дебюту на Паралімпіадах у Атланті-1996. Це дозволило українцям посісти третє загальнокомандне місце як за кількістю нагород, так і за кількістю “золота”.
Згідно з прогнозами спортивних функціонерів, Україна їхала до Бразилії з надією отримати не менше 50 медалей. В результаті українські спортсмени завоювали в два рази більше нагород.
Свою посильну частку до успіху додали і львівські паралімпійці. Володарями “золота” стали фехтувальники Роман Дацко та Андрій Демчук, а у настільному тенісі – Віктор Дідух. Дацко і Дідух – представники Буського району.
Фото: euromaidanpress.com
Провал року
Цілковитим провалом став виступ збірної України на Євро-2016. Відразу після жеребкування групового турніру Євро-2016 ЗМІ, вболівальники і самі футболісти чомусь були впевнені, що Північна Ірландія – абсолютний аутсайдер групи, Німеччина (так і бути) займає перше місце, а ми з поляками будемо боротися за друге, і в цій битві, звичайно ж, переможемо.
Проте, наша команда не просто не змогла пройти груповий етап турніру, але й взагалі здалася без бою. Першою втративши шанси на вихід у 1/8 з нулем набраних очок і такою ж цифрою забитих голів, команда Фоменка показала найгірший результат не тільки на Євро-2016, а й взагалі на чемпіонатах Європи багатьох років. Причин провалу багато, але насамперед це тактичні прорахунки головного тренера, та відсутність лідера, який би повів за собою всіх інших. Ярмоленко і Коноплянка, від яких в першу чергу чекали прояву лідерських якостей, на Євро запам’яталися лише тим, що ховалися від ЗМІ після кожного матчу…
Фото: АР
Зустріч року
У перші два тижні березня у Львові відбулася найвизначніша шахова подія – вперше за всю історію незалежності України в місті проходив матч за звання чемпіонки світу з шахів. За шахову корону змагалися тоді ще чинна чемпіонка світу стриянка Марія Музичук та претендентка китаянка Хоу Іфань.
На жаль, українка не змогла чинити гідного опору першому номеру світового шахового рейтингу. Китаянка переграла стриянку з рахунком 6:3. Таким чином Хоу втретє повернула собі титул найкращої шахістки світу і вдруге позбавила титулу українську спортсменку. До того вона була чемпіонкою у 2010 – 2012 роках, у 2014-ому відібрала титул у Ганни Ушеніної, а цього року не залишила шансів Марії Музичук.
Фото: lviv2016.fide.com(Віталій Грабар)
Досягнення року
Цього року український боксер Василь Hi-Tech Ломаченко до своїх титулів дворазового олімпійського і планетарного тріумфатора серед любителів додав другий пояс чемпіона світу серед професіоналів. Окрім здобуття заслужених поясів, він зробив нове історичне досягнення у професійному боксі, ставши чемпіоном світу в двох вагових категоріях лише за сім боїв. До цього рекорд належав японцеві Наої Іноуе, який зумів стати чемпіоном світу в двох вагових категоріях у восьми боях.
Це досягнення було здобуте 12 червня на рингу славетного Madison Sguare Garden у Нью-Йорку, де ефектною серією ударів на початку п’ятого раунду 28-річний Ломаченко нокаутував 33-річного пуерториканця Романа Мартінеса.
У листопаді 2016 року Ломаченко успішно провів захист титулу в бою проти представника Ямайки Нікола Волтерса.
Фото: АР
Серіал року
У 2016 році, ми так і не дочекалися виходу на ринг Володимира Кличка після минулорічної поразки від Тайсона Ф’юрі. Звичайно, усі очікували, що українець проведе реванш із зухвалим британцем і поверне до себе втрачені пояси. Однак довгий час суперники ніяк не могли домовитися, проте на початку квітня врешті вдарили по руках.

Датою реваншу стало 9 липня. Але за два тижні до бою Ф’юрі заявив, що травмував ногу і поєдинок доведеться відкласти. Сам британець потрапив у черговий скандал: англійські ЗМІ повідомляли, що в ході аналізу допінг-проби, взятої у Тайсона в березні, були виявлені сліди забороненої речовини. Поки з’ясовували чи приймав Ф’юрі допінг, серіал під назвою „Реванш”, продовжився. Знову майже два місяці сторони ніяк не могли визначитися з датою. І ось на початку вересня стало відомо, що боксери зустрінуться 29 жовтня. Однак, реванш знову відклали. Офіційно – через депресію британця, якого медики визнали непридатним для бою. До кінця року у Тайсона відібрали практично усі чемпіонські пояси, тож реванш з ним став нецікавий для команди Кличка. Тепер нова ціль – інший британець Ентоні Джошуа. Бій з ним призначений на 27 квітня 2017 року.
Фото: Getty Images