Минулого тижня різноманітні змагання відбувалися відразу в трьох місцях. Найголовніші були в словенській Поклюці, де проходив другий етап Кубка світу. В італійському Ріднау відбувся другий етап Кубка IBU, а в норвезькому Ленцерхайді стартував юніорський Кубок IBU. Приємно, що в усіх трьох змаганнях українці вибороли нагороди різного ґатунку.
Найбільше медалей принесли наші юніори. У програму норвезького етапу юніорського Кубка IBU входило чотири гонки і в трьох з них українці опинилися на подіумі. Першими на старт індивідуальної гонки вийшли юніори і перемогу тут здобув українець Антон Дудченко, який всього другий сезон виступає на офіційних міжнародних стартах. Він блискуче впорався з гонкою, вигравши з однією хвилиною штрафу 1.4 секунди у росіянина Кирила Стрельцова, який допустив у стрільбі на одну помилку більше! Третє місце у француза Фелікса Пуньє Коте.
Дуже непогані результати видали й інші наші юніори, кожен з яких при чистій стрільбі міг претендувати на дуже високі місця. Віталій Труш з трьома хвилинами штрафу став 15-им, у Тараса Лесюка – 19-те місце, Богдан Цимбал – 24-ий. Трохи вибився з компанії Дмитро Івасенко, але і він, незважаючи на 4 промахи, набрав один кубковий бал за 40-ий результат серед 97-ми спортсменів, що стартували.
Дещо гірше виступили в індивідуальній гонці дівчата. Ніхто з них у топ-десятку пробитися не зумів, а кращими в команді стали сестри Дмитренко: Христина фінішувала 12-ою, Валерія – 15-ою. Ще один результат у двадцятці кращих показала Мар’яна Брикайло, а Христина Ковальова і Любов Кип’яченкова записали в свій послужний список перші кубкові очки цього сезону.
В спринті українці знову виявилися на провідних ролях. Тріумфально виступив Віталій Труш, який зумів закріпити за собою першу сходинку. І хоч німець Давид Цобеля, був дуже близький до того, щоб позбавити нашу команду другого золота, але все ж секундомір зафіксував 0,1 секунди на користь Труша. Третє місце у француза Юго Рівела.
Кубкові очки заробили також Дмитро Івасенко і Антон Дудченко, що фінішували на 21-22 місцях. Тарас Лесюк та Богдан Цимбал на фініші були 48-им і 53-им відповідно.
Чергову медаль в скарбничку нашої збірної принесла Христина Дмитренко, яка виграла срібло в спринті у юніорок. Стартувавши четвертою, своїм фінішним результатом Христина більш ніж на півхвилини випередила всіх суперниць. Всіх, крім француженки Каролін Коломбо, яка, хоч і пройшла останнє коло гірше українки, на виході зі стрільбища мала достатній для перемоги запас. І зуміла випередити українку на 6,3 секунди.
Ще дві українки, Валерія Дмитренко та Любов Кип’яченкова, замкнули десятку найсильніших. А Мар’яна Брикайло та Христина Ковальова набрали очки, фінішувавши з 26-им і 28-им результатом.
Юніорський Кубок IBU продовжиться в найближчий четвер спринтом в австрійському Хохфільцені.
Не менш вдалим для українців вийшов і другий етап Кубка IBU. Анастасія Меркушина здобула другу для себе перемогу на етапі Кубка IBU в Ріднау, вигравши спринтерську гонку, після звитяги в одиночному міксті в парі з Артемом Тищенком. Настя була нестримна: кращий хід на трасі (на 13 секунд швидше другого місця), ідеальна точність і швидкість стрільби (всього 0,2 секунди відставання від найкращого результату за часом перебування на рубежах) втілилося в 35-секундну перевагу над срібним призером. Друге місце в гонці дісталося традиційній суперниці Насті ще починаючи зі змагань дівчат – Уляні Кайшевій, а бронзу завоювала німкеня Каролін Хорхлер. Всі три призери обійшлися без штрафних кіл.
Крім Меркушіно, кубкові очки набрали також Марія Кручова і Юлія Бригинець з 31-им і 34-им результатом відповідно.
Відзначимо, що перевага в 35 секунд над другим місцем, це третій результат в історії українського біатлону. Більшу перевагу в двох гонках мала тільки Олена Зубрилова в далекому 2000-ому році.
У чоловіків відмінну гонку провів Володимир Семаков, якому лише трьох секунд не вистачило до подіуму. Відстрілявши обидва рубежі без штрафу, він протягом всієї гонки йшов у лідируючій трійці, але один з останніх стартових номерів –норвежець Фредрік Гйоссбакк сам добрався до першої позиції, відтіснивши Семакова на четверту позицію. Компанію норвежцю на подіумі склали росіянин Олексій Волков і австрієць Давид Коматцу. На жаль, крім Семакова, більше ніхто з українців набрати кубкові очки не зумів.
Могли розраховувати українці на нагороди і в гонці переслідування, однак Анастасію Меркушину тренери викликали в Поклюку, аби вона стала фінішером естафетної гонки Кубка світу. Тож у жіночому персьюті Кубку IBU сподіватися на медалі було важко. За відсутності лідера, кращою з українок стала Юлія Бригинець, яка завдяки хорошій стрільбі (всього 2 промахи) зуміла переміститися на 23-те місце зі стартового 34-го. Всього півтори секунди до потрапляння в залікову зону не вистачило Марії Кручовій: її підвела точність – шість штрафних кіл. А ось Яні Пустоваловій не вистачило швидкості бігу, і при трьох промахах вона закінчила гонку 47-ою.
У чоловічій гонці переслідування знову відмінно проявив себе Володимир Семаков, який зумів другий день поспіль закінчити гонку четвертим! Хоча Семаков мав всі шанси боротися за подіум ще на виході з четвертого рубежу він був третім, але в швидкості знову поступився Гйоссбаку. А виграв переслідування француз Арістід Бегю, який стартував п’ятим.
А ось виступ головної команди на етапі Кубка світу важко назвати вдалим. Проте і вона не залишилася без медалі.
Сам етап у Поклюці розпочинали спринтерські перегони. У чоловіків в українській команді, жоден з біатлоністів не зумів продемонструвати стовідсотковий результат на стрільбищі. Спробував реабілітуватися за невдалий перший етап Сергій Семенов. Аж до другого рубежу він претендував навіть на потрапляння в десятку. Але потім – промах, різке зниження швидкості на останньому колі і підсумкова 25-та позиція. Кубкові бали набрав також Артем Прима, який фінішував із двома промахами 39-им. Кращою в команді швидкістю порадував Дмитро Підручний, у якого 15-ий хід в гонці. Але три штрафних кола капітана не залишили шансів на позитивний результат (46-те місце).
У жінок з влучністю теж були проблеми. Лише Олена Підгрушна зуміла пройти гонку без штрафних кіл. Вона і стала найкращою серед українок. Почала гонку капітан команди дуже обережно, але на останньому колі традиційно додала і зуміла фінішувати 15-ою, показавши кращий, поки, для себе результат у поточному сезоні.
На більше могла замахнутися Юлія Джима, вже традиційно для нинішнього сезону демонструє кращий хід в команді. Сьогодні у Юлі 15-ий час чистого бігу, і після першого рубежу вона займала 5-те місце. Але у стійці спортсменка допустилася двох промахів і на фініші показала лише 28-ий час. Решта українок опинилися поза заліковою зоною.
Після невдалих спринтів, було важко розраховувати на вдалий персьют, хоча загалом українці показали доволі непоганий результат. У чоловіків усі поліпшили свої позиції в порівнянні зі спринтом. Артем Прима, зробив крок із 39-го місця на 23-те. Відразу слідом за ним фінішував Сергій Семенов, який відіграв, правда, всього одну позицію, а 30-им став Дмитро Підручний, який стартував 46-им.
У жінок варто відзначити Юлію Джиму. Ідеально провівши три вогневі рубежі, вона отримала шанс втрутитися в боротьбу за призи. Але, на жаль, не скористалася помилками суперниць, а сама, навпаки, допустила два промахи. На останньому колі Джима знову відігравала позиції і в підсумку зуміла піднятися до 11-го місця.
Олена Підгрушна ідеально провела всі чотири кордони, але в швидкості значно поступалася. Навіть останнє коло було далеке від стандартів, заданих капітаном команди. Втім, не виключено, що вона просто економила сили для естафети. На фініш Підгрушна прийшла з 27-им результатом.
Ну і нарешті в естафетних гонках українці змусили про себе заговорити в позитивному руслі. В чоловічій естафеті наші хлопці продемонстрували впевнену, солідну гонку, на всій її довжині зберігаючи позиції в числі лідерів. І лише один зайвий додатковий патрон не дозволив українцям боротися за подіум. Але і четверте місце блискучий результат для команди, кращий за останні майже чотири роки. Востаннє в кроці від п’єдесталу пошани наша команда була в Оберхофі в січні 2013 року.
Проблему стартового етапу, яка часто змушувала команду боротися за далекі від подіуму позиції, Юрай Санітра вирішив на користь Артема Прими, який на старті цього сезону демонструє, мабуть, свою кращу форму в кар’єрі. В першу чергу, в стрільбі. Ось і цього разу він допустив всього одну осічку, яка, втім, не зробила жодного впливу на гонку: Артем вже до середини наступного кола наздогнав лідируючу групу, а після чистої стійки навіть став другим. До передачі естафети Артем зберіг місце в попередній трійці, лише в чотирьох секундах від лідерів.
Другий етап був у Сергія Семенова, який зумів навіть відчути на собі роль лідера естафети. Після того, як на третьому рубежі він обійшовся без помилок, а суперникам довелося взятися за запасні патрони, Україна була на першій сходинці проміжного протоколу. Шкода, що на трасі Сергій не зміг зберегти позицію і був витіснений на шосте місце.
Етап у виконанні Віталія Кільчицького залишив двояке враження. З одного боку, він пограв на нервах українців, використавши весь комплект запасних патронів на другому вогневому рубежі. З іншого – Віталій зумів підняти команду на одну позицію, відправивши свого капітана в бій п’ятим.
Дмитру Підручному дісталося найважче випробування – на його етапі бігли Фуркад, Шемпп, Шипулін, Свендсен. На жаль, втрутитися в розподіл медалей він так і не зумів. Проте і четверте місце – результат який не часто демонструють наші чоловіки в естафетах. А переможцями перегонів стали французи, які випередили збірні Росії та Німеччини.
Що не вдалося чоловікам, нарешті вийшло у жінок. Через невдалі попередні старти тренери команди змушені були вдатися до експериментів зі складом.
Незважаючи на те, що Ірина Варвинець вже традиційний стартер нашої команди, її вихід в цій гонці, був ризикований через слабку швидкість спортсменки. Ось і цього разу Варвинець на дистанції була не ідеальна. Проте безпомилкова робота на вогневому рубежі дозволила їй не відстати занадто далеко і фінішувати лише на 25-секундному віддаленні від лідируючих чешок, нехай і на дев’ятій сходинці.
На другому етапі українські наставники виклали головний на сьогодні козир –Юлію Джиму. Всього один запасний патрон разом з високою швидкістю вивели збірну України в лідери гонки. Причому перевага над командами Німеччини і Франції була близько 15 секунд.
Олена Підгрушна незвично стартувала на третьому етапі. На трасі вона не була дуже швидкою, але програвала не так багато, щоб це викликало занепокоєння. Складнощі у нашої спортсменки виникли на стрільбі лежачи, коли Лена змушена була стріляти з семи патронів. Це призвело до того, що дві суперниці обійшли Підгрушну і вище третьої позиції наша команда вже піднятися не змогла.
На останньому етапі головним завданням Анастасії Меркушеної було зберегти третю сходинку. І Настя наочно продемонструвала, чому тренери команди саме в її користь зробили вибір, коли вирішували долю четвертого етапу. Так, ганятися за лідерами в швидкості бігу Меркушина поки не може. Але на вогневому рубежі вона була чудова. Жодного додаткового патрону і 47 секунд на десять мішеней. Після заключного рубежу, у головної конкурентки в боротьбі за бронзу, переможниці попереднього сезону чешки Коукалової просто опустилися руки. І Анастасія втримала третю позицію.