Шосте місце в Афінах-2004, четверте у Пекіні-2008 та Лондоні-2012, і ось тепер почесне третє місце в Ріо-2016. Цього року перед нами лише Китай та Великобританія. Навіть збірну США наші випередили за кількістю нагород. У Бразилії сильні духом і волею українські паралімпійці виступили найкраще за всю історію незалежності (дебют збірної був на Паралімпіаді в Атланті-1996), за що їм щиро дякуємо!
Перед цим багато і титанічно тренувалися й повернулися додому з 117 медалями, з яких 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових! Як писала “Пошта”, найвагоміший внесок в українську скарбничку медалей зробили в Ріо плавці – 74 нагороди, з яких 25 золотих, 24 срібних та 25 бронзових. До слова: це другий результат після Китаю – 92 (37, 30 і 25 відповідно).
Ні війна на сході держави, ні економічна криза, ні втрата головної тренувальної бази паралімпійців у Євпаторії через анексію Криму, не завадили нашим професійним і сильним морально спортсменам гідно та красиво перемагати, з гордістю підніматися на сходинки п’єдесталів і виконувати гімн рідної держави.
Нагадаємо, що країна-переможець Паралімпіади-2016 збірна Китаю здобула 239 медалей, зокрема 107 золотих. На другому місці Великобританія – 147 медалей, з яких 64 найвищої проби.
Для Антона Дацка спорт – це рух, а рух – це життя
Паралімпіаду-2016 у Ріо-де-Жанейро спортсмени-представники Львівщини завершили з п’ятьма нагородами – трьома золотими медалями та по одній срібній і бронзовій. Загалом у складі національної паралімпійської команди змагалися дев’ять представників Львівської області – Антон Дацко, Андрій Демчук, Наталія Морквич (фехтування на візках), Роксолана Дзьоба-Балян (стрільба з лука), Орися Ільчина, Роман Павлик (легка атлетика), Мар’ян Квасниця, Марина Стабровська (плавання) та Віктор Дідух (настільний теніс).
Володарями “золота” стали фехтувальники Антон Дацко та Андрій Демчук, а у настільному тенісі – Віктор Дідух. Дацко і Дідух – представники Буського району. Нагадаємо, що у фіналі з фехтування на візках (клас В) Антон Дацко переміг представника Греції Панагіотіса Тріантафіллоу й здобув 20-ту медаль найвищого ґатунку для збірної команди України. Його успішний виступ підтримав 29-річний львів’янин Андрій Демчук (клас А). Він впевнено здолав угорця Річарда Освата.
Тренер Романа Павлика переконав його залишитися у спорті, за що він вдячний
Одразу дві медалі – “срібну” і “бронзову” на Львівщину привіз титулований український паралімпієць, спортсмен із села Сокільники Пустомитівського району Роман Павлик. Його “бронза” – за стрибки у довжину (у фіналі спортсмен із особистим рекордом посів третє місце з результатом 5 м 61 см), а “срібло” – на біговій дистанції 400 метрів…
До слова: Антон Дацко, Андрій Демчук, Віктор Дідух стали найкращими спортсменами Львівщини за підсумками спортивного вересня, інформує управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА.
Тим часом у “Львівській копальні кави” відбулася зустріч з паралімпійцями, яку організувала ГО Доступно.UA та львівський регіональний центр “Інваспорт”. 33-річний фехтувальник із Буська Антон Дацко розповів, що обрав спорт як засіб реабілітації. В інвалідному візку з 16 років – впав із дерева. Потім була складна операція… Але він не здався і не опустив рук. “Займався плаванням – не підійшло. Був і настільний теніс. Потім спробував стрільбу з лука – також не підійшло. Чому? Важкі навантаження на хребет… Не зупинився, шукав далі і знайшов, – розповідає паралімпієць. – Потрапив на тренування з фехтування на візках – мені дуже сподобалося!”.
Свого часу він працював на швейному підприємстві “Силует” – шив. “Там за весь робочий день втомлювався менше, ніж за дві години тренування в залі. Мешкаю за 50 кілометрів від Львова. Доводилося їхати маршруткою чи електричкою”, – розповідає олімпійський чемпіон.
Для Антона Дацка спорт – це рух, а рух – це життя. Чемпіон наголошує, що важливо у житті максимально використовувати можливості. “Не падайте духом. Не зупиняйтеся на досягнутому, прагніть більшого і тоді обов’язково переможете! Я після травми зайнявся спортом, досягнув багато, побачив чимало країн і тепер з надією дивлюся у майбутнє”, – наголошує Антон Дацко.

“Вірте в себе! Коли ти спортсмен і починаєш їздити на змагання, то чим вищий їх рівень, тим більше хвилювання. Вчіться його переборювати!”, – акцентує плавчиня Марина Стабровська, яка зайняла в Ріо п’яте місце. Головною підтримкою спортсменки, яка вже 12 років у плаванні, є родина та чоловік (він також у спорті). “Я не бачила ще жодної людини (маючи травми чи проблеми зі здоров’ям), яка б пошкодувала, що пішла у спорт. Адже це підтримка здоров’я та загартування характеру”, – каже співрозмовниця. Плавчиня певна: спорт у час війни є дуже важливим для України. “Наші спортсмени своїм прикладом показують тим хлопцям, які воюють на сході, що ми з вами: ви нас там обороняєте, а ми, у свою чергу, захищаємо Україну на міжнародній арені”, – акцентує Марина Стабровська.

Для легкоатлетки Орисі Ільчиної заняття спортом стало психологічною підтримкою. “У Ріо зайняла четверте місце. Старалася дуже. Ну… Буду старатися й далі, аби здобувати вищі місця”, – каже дівчина. “Маєте мету? Йдіть до неї. Слухайте себе, не падайте духом і все вийде”, – радить Орися Ільчина.
23-річний плавець Мар’ян Квасниця (в Ріо був четвертим). Після операції медики порадили хлопцеві плавати (задля реабілітації) – почав плавати, сподобалося, тепер їздить на змагання і далі продовжуватиме тренуватися.
Про свій шлях у великий спорт розповідає і легкоатлет, володар срібної та бронзової медалі Роман Павлик. “Я дуже люблю спорт! Тренуюся, аби бути здоровим та брати участь у різних змаганнях. Це вже моя третя Паралімпіада. Тішуся, що в Ріо, завдяки своїй праці та наполегливості, виборов дві медалі. Це так приємно, що повернувся додому із Ріо з нагородами!”, – радісно каже спортсмен.
Роман після школи вступив у ПТУ на пекаря-кондитера, а після навчання щодня їздив на тренування. Легко не було. “Але продовжував наполегливо тренуватися. Старався, старався… Мені порадили, аби кидав спорт і йшов на роботу заробляти гроші на життя… Тренер навпаки переконав залишитися у спорті, за що йому вдячний! І я потрапив до збірної України, поїхав на чемпіонат України, потім – чемпіонат Європи, де завоював чотири медалі”, – розповідає легкоатлет.
Минулого тижня Президент України зустрівся з чемпіонами і призерами Олімпійських та Паралімпійських ігор 2016 року, тренерським складом і лікарями збірних, подякував спортсменам за високі результати, професіоналізм і відданість справі та вручив високі державні нагороди.
“Велике спасибі вам за таке потужне представлення України, бо ця велика перемога здобута колосальною волею кожного зі спортсменів. Дякую за патріотизм і за вашу любов до України. За те, що ви продемонстрували, якою є справжня Україна в далекому Ріо, в далекій Бразилії. І за здобуту славу в ім’я України”, – зазначив глава держави.
Особливо Президент відзначив Паралімпійську команду України, виступ якої у Ріо є найкращим за всю історію збірної. “Сказати, що це найкращий її виступ в історії паралімпійської збірної – це нічого не сказати. Українська збірна засвідчила свою авангардну роль у світовому паралімпійському русі, адже за почесне право бути в трійці найкращих спортивних держав боролись понад 170 країн”, – зазначив він.
Наші спортсмени своїм прикладом показують тим хлопцям, які воюють на сході, що ми з вами: ви нас там обороняєте, а ми, у свою чергу, захищаємо Україну на міжнародній арені
Спортсмени встановили 22 рекорди світу, 32 – паралімпійські рекорди та 54 рекорди Європи з паралімпійських видів спорту. “Безумовно, кожна з олімпійських медалей здобувалась надзвичайними зусиллями, непереборною силою духу і демонструвала майстерність українських спортсменів”, – зазначив Президент.
Зокрема глава держави відзначив українських паралімпійців – плавців-дебютантів ігор Максима Крипака, який здобув п’ять золотих та три срібних медалі; Єлизавету Мерешко, у скарбничці якої чотири золоті та бронзова медалі та найкращий результат серед жінок; Геннадія Бойка, який завоював дві золоті медалі та став рекордсменом, маючи найважче ураження опорно-рухового апарату та інших паралімпійців, інформує сайт глави держави.
Петро Порошенко наголосив: перемоги паралімпійців мають суттєве значення і в політичному вимірі, адже внаслідок російської агресії Україна втратила Національний центр паралімпійської і дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів в Криму. “Проте, завдяки зусиллям Національного комітету спорту інвалідів та федерацій, підготовка спортсменів паралімпійської збірної команди виявилася на належному рівні”, – зауважив він.
Президент про оновлення баз і гроші
Під час зустрічі з олімпійцями та паралімпійцями Президент України зазначив, що поінформований про проблеми у сфері спорту, зазначивши, що “над їх вирішенням мають працювати уряд, місцеві держадміністрації, фізкультурно-спортивні товариства та федерації”.
“Технічний стан більшості спортивних об’єктів потребує оновлення, тож уряд у стислі терміни має вжити заходів щодо проведення спочатку всебічної перевірки, а потім забезпечення повноцінного функціонування провідних центрів олімпійської підготовки з літніх та зимових видів спорту. Я підтримаю кожну науково та економічно обґрунтовану пропозицію, спрямовану на досягнення конкретного короткострокового і довгострокового результату – щоб всі наші спортсмени гідно виступили на Олімпійських та Паралімпійських іграх у 2018 та 2020 роках”, – наголосив Петро Порошенко.
Він зазначив, що під час зустрічі з головами облдержадміністрацій, облрад, мерами міст-обласних центрів наголошуватиме на спрямуванні коштів бюджетів громад на підтримку спортсменів і спортивного руху. “Буду чітко ставити питання, що у зв’язку з тим, що після децентралізації значну частину фінансового ресурсу – а це десятки мільярдів гривень – ми передали на місця, ми не можемо залишати без відповіді і без реакції відповідних міських рад і міських голів розвиток спорту – олімпійських видів спорту і підтримки паралімпійців, підтримки спортивної інфраструктури, її належного стану, підтримки спортсменів”, – сказав глава держави.
Прем’єр про акцент на безбар’єрність
У містах країни потрібно більше уваги приділяти питанню безбар’єрності та враховувати особливі потреби людей з обмеженими можливостями, про що прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив на Львівщині під час зустрічі з паралімпійцями – учасниками та переможцями Паралімпіади в Ріо-де-Жанейро в Західному реабілітаційно-спортивному центрі.
“Нам потрібно більше уваги приділяти у нашій країні безбар’єрності. Треба більше приділяти цьому питанню уваги в Україні в цілому й у містах: транспорт, інфраструктура, інклюзивна освіта, можливість доступу до соціальних та медичних закладів, до закладів, які надають послуги”, – сказав він, інформує “Урядовий портал”. І слушно зауважив, що “не усі пам’ятають під час будівництва чи реконструкції об’єктів про особливі потреби людей з обмеженими можливостями, і що для них потрібно трохи більше уваги для того, щоб не робити бар’єри на цьому доступі”.
Прем’єр повідомив, що наступного року через фінансування регіональних програм з Держбюджету уряд буде відновлювати спортивну інфраструктуру в Україні. “Нам треба відновлювати спортивні площадки, нам треба відновлювати стадіони для заняття масовим спортом, заняття фізичною культурою”, – сказав він.