“Прагніть більшого і обов’язково переможете!”

Львівські паралімпійці, які з Ріо-2016 привезли п’ять медалей, розповідають чому важлива віра та наполеглива праця

фото: Олег Огородник
Шосте місце в Афінах-2004, четверте у Пекіні-2008 та Лондоні-2012, і ось тепер почесне третє місце в Ріо-2016. Цього року перед нами лише Китай та Великобританія. Навіть збірну США наші випередили за кількістю нагород. У Бразилії сильні духом і волею українські паралімпійці виступили найкраще за всю історію незалежності (дебют збірної був на Паралімпіаді в Атланті-1996), за що їм щиро дякуємо! 
Перед цим багато і титанічно тренувалися й повернулися додому з 117 медалями, з яких 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових! Як писала “Пошта”, найвагоміший внесок в українську скарбничку медалей зробили в Ріо плавці – 74 нагороди, з яких 25 золотих, 24 срібних та 25 бронзових. До слова: це другий результат після Китаю – 92 (37, 30 і 25 відповідно).

Ні війна на сході держави, ні економічна криза, ні втрата головної тренувальної бази паралімпійців у Євпаторії через анексію Криму, не завадили нашим професійним і сильним морально спортсменам гідно та красиво перемагати, з гордістю підніматися на сходинки п’єдесталів і виконувати гімн рідної держави.
Нагадаємо, що країна-переможець Паралімпіади-2016 збірна Китаю здобула 239 медалей, зокрема 107 золотих. На другому місці Великобританія – 147 медалей, з яких 64 найвищої проби.
Для Антона Дацка спорт – це рух, а рух – це життя
Паралімпіаду-2016 у Ріо-де-Жанейро спортсмени-представники Львівщини завершили з п’ятьма нагородами – трьома золотими медалями та по одній срібній і бронзовій. Загалом у складі національної паралімпійської команди змагалися дев’ять представників Львівської області – Антон Дацко, Андрій Демчук, Наталія Морквич (фехтування на візках), Роксолана Дзьоба-Балян (стрільба з лука), Орися Ільчина, Роман Павлик (легка атлетика), Мар’ян Квасниця, Марина Стабровська (плавання) та Віктор Дідух (настільний теніс).

Володарями “золота” стали фехтувальники Антон Дацко та Андрій Демчук, а у настільному тенісі – Віктор Дідух. Дацко і Дідух – представники Буського району. Нагадаємо, що у фіналі з фехтування на візках (клас В) Антон Дацко переміг представника Греції Панагіотіса Тріантафіллоу й здобув 20-ту медаль найвищого ґатунку для збірної команди України. Його успішний виступ підтримав 29-річний львів’янин Андрій Демчук (клас А). Він впевнено здолав угорця Річарда Освата. 
Тренер Романа Павлика переконав його залишитися у спорті, за що він вдячний
Одразу дві медалі – “срібну” і “бронзову” на Львівщину привіз титулований український паралімпієць, спортсмен із села Сокільники Пустомитівського району Роман Павлик. Його “бронза” – за стрибки у довжину (у фіналі спортсмен із особистим рекордом посів третє місце з результатом 5 м 61 см), а “срібло” – на біговій дистанції 400 метрів…
До слова: Антон Дацко, Андрій Демчук, Віктор Дідух стали найкращими спортсменами Львівщини за підсумками спортивного вересня, інформує управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА.

Тим часом у “Львівській копальні кави” відбулася зустріч з паралімпійцями, яку організувала ГО Доступно.UA та львівський регіональний центр “Інваспорт”. 33-річний фехтувальник із Буська Антон Дацко розповів, що обрав спорт як засіб реабілітації. В інвалідному візку з 16 років – впав із дерева. Потім була складна операція… Але він не здався і не опустив рук. “Займався плаванням – не підійшло. Був і настільний теніс. Потім спробував стрільбу з лука – також не підійшло. Чому? Важкі навантаження на хребет… Не зупинився, шукав далі і знайшов, – розповідає паралімпієць. – Потрапив на тренування з фехтування на візках – мені дуже сподобалося!”.

Свого часу він працював на швейному підприємстві “Силует” – шив. “Там за весь робочий день втомлювався менше, ніж за дві години тренування в залі. Мешкаю за 50 кілометрів від Львова. Доводилося їхати маршруткою чи електричкою”, – розповідає олімпійський чемпіон.
Для Антона Дацка спорт – це рух, а рух – це життя. Чемпіон наголошує, що важливо у житті максимально використовувати можливості. “Не падайте духом. Не зупиняйтеся на досягнутому, прагніть більшого і тоді обов’язково переможете! Я після травми зайнявся спортом, досягнув багато, побачив чимало країн і тепер з надією дивлюся у майбутнє”, – наголошує Антон Дацко.

“Вірте в себе! Коли ти спортсмен і починаєш їздити на змагання, то чим вищий їх рівень, тим більше хвилювання. Вчіться його переборювати!”, – акцентує плавчиня Марина Стабровська, яка зайняла в Ріо п’яте місце. Головною підтримкою спортсменки, яка вже 12 років у плаванні, є родина та чоловік (він також у спорті). “Я не бачила ще жодної людини (маючи травми чи проблеми зі здоров’ям), яка б пошкодувала, що пішла у спорт. Адже це підтримка здоров’я та загартування характеру”, – каже співрозмовниця. Плавчиня певна: спорт у час війни є дуже важливим для України. “Наші спортсмени своїм прикладом показують тим хлопцям, які воюють на сході, що ми з вами: ви нас там обороняєте, а ми, у свою чергу, захищаємо Україну на міжнародній арені”, – акцентує Марина Стабровська.

Для легкоатлетки Орисі Ільчиної заняття спортом стало психологічною підтримкою. “У Ріо зайняла четверте місце. Старалася дуже. Ну… Буду старатися й далі, аби здобувати вищі місця”, – каже дівчина. “Маєте мету? Йдіть до неї. Слухайте себе, не падайте духом і все вийде”, – радить Орися Ільчина.
23-річний плавець Мар’ян Квасниця (в Ріо був четвертим). Після операції медики порадили хлопцеві плавати (задля реабілітації) – почав плавати, сподобалося, тепер їздить на змагання і далі продовжуватиме тренуватися.
Про свій шлях у великий спорт розповідає і легкоатлет, володар срібної та бронзової медалі Роман Павлик. “Я дуже люблю спорт! Тренуюся, аби бути здоровим та брати участь у різних змаганнях. Це вже моя третя Паралімпіада. Тішуся, що в Ріо, завдяки своїй праці та наполегливості, виборов дві медалі. Це так приємно, що повернувся додому із Ріо з нагородами!”, – радісно каже спортсмен. 

Роман після школи вступив у ПТУ на пекаря-кондитера, а після навчання щодня їздив на тренування. Легко не було. “Але продовжував наполегливо тренуватися. Старався, старався… Мені порадили, аби кидав спорт і йшов на роботу заробляти гроші на життя… Тренер навпаки переконав залишитися у спорті, за що йому вдячний! І я потрапив до збірної України, поїхав на чемпіонат України, потім – чемпіонат Європи, де завоював чотири медалі”, – розповідає легкоатлет.
Минулого тижня Президент України зустрівся з чемпіонами і призерами Олімпійських та Паралімпійських ігор 2016 року, тренерським складом і лікарями збірних, подякував спортсменам за високі результати, професіоналізм і відданість справі та вручив високі державні нагороди.

“Велике спасибі вам за таке потужне представлення України, бо ця велика перемога здобута колосальною волею кожного зі спортсменів. Дякую за патріотизм і за вашу любов до України. За те, що ви продемонстрували, якою є справжня Україна в далекому Ріо, в далекій Бразилії. І за здобуту славу в ім’я України”, – зазначив глава держави. 
Особливо Президент відзначив Паралімпійську команду України, виступ якої у Ріо є найкращим за всю історію збірної. “Сказати, що це найкращий її виступ в історії паралімпійської збірної – це нічого не сказати. Українська збірна засвідчила свою авангардну роль у світовому паралімпійському русі, адже за почесне право бути в трійці найкращих спортивних держав боролись понад 170 країн”, – зазначив він.
Наші спортсмени своїм прикладом показують тим хлопцям, які воюють на сході, що ми з вами: ви нас там обороняєте, а ми, у свою чергу, захищаємо Україну на міжнародній арені
Спортсмени встановили 22 рекорди світу, 32 – паралімпійські рекорди та 54 рекорди Європи з паралімпійських видів спорту. “Безумовно, кожна з олімпійських медалей здобувалась надзвичайними зусиллями, непереборною силою духу і демонструвала майстерність українських спортсменів”, – зазначив Президент.

Зокрема глава держави відзначив українських паралімпійців – плавців-дебютантів ігор Максима Крипака, який здобув п’ять золотих та три срібних медалі; Єлизавету Мерешко, у скарбничці якої чотири золоті та бронзова медалі та найкращий результат серед жінок; Геннадія Бойка, який завоював дві  золоті медалі та став рекордсменом, маючи найважче ураження опорно-рухового апарату та інших паралімпійців, інформує сайт глави держави.
Петро Порошенко наголосив: перемоги паралімпійців мають суттєве значення і в політичному вимірі, адже внаслідок російської агресії Україна втратила Національний центр паралімпійської і дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів в Криму. “Проте, завдяки зусиллям Національного комітету спорту інвалідів та федерацій, підготовка спортсменів паралімпійської збірної команди виявилася на належному рівні”, – зауважив він.

Президент про оновлення баз і гроші

Під час зустрічі з олімпійцями та паралімпійцями Президент України зазначив, що поінформований про проблеми у сфері спорту, зазначивши, що “над їх вирішенням мають працювати уряд, місцеві держадміністрації, фізкультурно-спортивні товариства та федерації”.
“Технічний стан більшості спортивних об’єктів потребує оновлення, тож уряд у стислі терміни має вжити заходів щодо проведення спочатку всебічної перевірки, а потім забезпечення повноцінного функціонування провідних центрів олімпійської підготовки з літніх та зимових видів спорту. Я підтримаю кожну науково та економічно обґрунтовану пропозицію, спрямовану на досягнення конкретного короткострокового і довгострокового результату – щоб всі наші спортсмени гідно виступили на Олімпійських та Паралімпійських іграх у 2018 та 2020 роках”, – наголосив Петро Порошенко.
Він зазначив, що під час зустрічі з головами облдержадміністрацій, облрад, мерами міст-обласних центрів наголошуватиме на спрямуванні коштів бюджетів громад на підтримку спортсменів і спортивного руху. “Буду чітко ставити питання, що у зв’язку з тим, що після децентралізації значну частину фінансового ресурсу – а це десятки мільярдів гривень – ми передали на місця, ми не можемо залишати без відповіді і без реакції відповідних міських рад і міських голів розвиток спорту – олімпійських видів спорту і підтримки паралімпійців, підтримки спортивної інфраструктури, її належного стану, підтримки спортсменів”, – сказав глава держави. 

Прем’єр про акцент на безбар’єрність

У містах країни потрібно більше уваги приділяти питанню безбар’єрності та враховувати особливі потреби людей з обмеженими можливостями, про що прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив на Львівщині під час зустрічі з паралімпійцями – учасниками та переможцями Паралімпіади в Ріо-де-Жанейро в Західному реабілітаційно-спортивному центрі.
“Нам потрібно більше уваги приділяти у нашій країні безбар’єрності. Треба більше приділяти цьому питанню уваги в Україні в цілому й у містах: транспорт, інфраструктура, інклюзивна освіта, можливість доступу до соціальних та медичних закладів, до закладів, які надають послуги”, – сказав він, інформує “Урядовий портал”. І слушно зауважив, що “не усі пам’ятають під час будівництва чи реконструкції об’єктів про особливі потреби людей з обмеженими можливостями, і що для них потрібно трохи більше уваги для того, щоб не робити бар’єри на цьому доступі”.
Прем’єр повідомив, що наступного року через фінансування регіональних програм з Держбюджету уряд буде відновлювати спортивну інфраструктуру в Україні. “Нам треба відновлювати спортивні площадки, нам треба відновлювати стадіони для заняття масовим спортом, заняття фізичною культурою”, – сказав він. 
Оксана Вацеба, заступник начальника управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА:
– Успіх українських паралімпійців в Ріо-2016 – це їхня праця, їхня сила волі та духу, а також у добре і професійно організованій системі з боку Паралімпійського комітету України, зокрема його президента Валерія Сушкевича. Загалом ідея та суть Паралімпійських ігор, аби атлети зі всього світу мали можливість змагатися, спілкуватися, виїздити за кордон. Перед нашими паралімпійцями треба зняти капелюха і низько вклонитися! Вони багато, наполегливо та системно працювали до Ріо-2016! Молодці! Так, є успіх паралімпійців, але в Україні бажає бути кращою інфраструктура – кажу про доступність для цих людей. Паралімпіада мала б загострити цю проблему, аби більше уваги звертали на потреби людей з обмеженими можливостями. Будівельні норми є, але їх чомусь не виконують… На це варто і треба щодня звертати увагу та виправляти ситуацію. Аби люди з обмеженими можливостями могли потрапити в туалет, крамницю чи банк. Також варто зазначити, що на Турківщині маємо Західний реабілітаційно-спортивний центр – це унікальна база, де тренуються паралімпійці, а також зараз проходять реабілітацію й поранені на сході бійці.
Іван Яремко, спортивний історик:
– Українські паралімпійці дуже працьовиті і самовіддані спорту люди! А яка у них потужна сила волі і бажання йти до перемоги! Вони – молодці! Хлопці і дівчата мають підтримку з боку президента Паралімпійського комітету України Валерія Сушкевича. Попри те, що через анексію Криму ми втратили дуже хорошу спортивно-тренувальну базу в Євпаторії для людей з обмеженими можливостями, українські спортсмени показали блискучий результат – 117 медалей у Ріо-2016. Те, що з кожною Паралімпіадою результати нашої збірної є щораз кращі й кращі, свідчить про системну роботу в цьому керунку. Звісно, передусім – це праця спортсменів, але добрі результати також залежать і від фінансових можливостей, і від тренерів. Паралімпіада для людей із обмеженими можливостями – це вихід у світ, де вони проявляють свої можливості, це нові знайомства для них. Звісно, для них не все так просто, адже треба долати і біль… Ці хлопці та дівчата – хороший приклад для нас усіх!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4777 / 1.71MB / SQL:{query_count}