Божевільні витівки боксера-професіонала Тайсона Ф’юрі ризикують до межі заплутати ситуацію в суперважкому дивізіоні. Титули суперчемпіона WBA і чемпіона WBO, які поки належать британцеві, скоріш за все, будуть відібрані у скандаліста і оголошені вакантними. Цілком ймовірно, найближчим часом y королівській категорії залишиться лише один діючий чемпіон світу – британець Ентоні Джошуа, який володіє поясом IBF.
28-річний Тайсон Ф’юрі, який є представником етносу ірландських циган, ніколи не вирізнявся адекватною поведінкою, але в останні дні перевершив навіть самого себе. 23 вересня британець відмовився від реваншу з 40-річним українцем Володимиром Кличком, причиною стали таємні медичні показники. А трохи пізніше стало відомо про наявність у зданій спортсменом за день до того допінг-пробі слідів кокаїну. Примітно, що ще в червні Ф’юрі домігся перенесення бою нібито через травму щиколотки.
За неофіційною інформацією, насправді атлет страждає важкою формою депресії, яка вимагає негайного лікування. Перемігши Кличка в листопаді минулого року, він втратив спортивну мотивацію і смак до життя, вважаючи свою світську місію виконаною на сто відсотків.
3 жовтня британець повідомив через “Твіттер” про завершення кар’єри, назвавши себе найвеличнішим і запропонувавши всім читачам мікроблогу зайнятися з ним оральним сексом. Однак через кілька годин Ф’юрі спростував власну заяву. Мовляв, він просто хотів розіграти публіку і посміятися над журналістами, які жваво вхопилися за “сенсацію”. Одночасно він замінив свій аватар у соцмережі на кадр з фільму “Обличчя зі шрамом”, замінивши обличчя Тоні Монтани, що сидить за столом з пакетами наркотиків, на своє власне. Якийсь час профіль Ф’юрі в “Твіттері” називався TysonMontana, але потім він повернув звичну назву – “Король циган”.
Все, що відбулося, змусило ще більше засумніватися в нормальному психічному стані боксера. Все-таки його попередні витівки, на кшталт пісень на рингу або появою на прес-конференції перед першим поєдинком із Кличком у костюмі Бетмена, вважалися елементами епатажу для залучення інтересу до власної персони.
Так, чемпіон світу у вазі до 72,6 кг Біллі Джо Сондерс у вівторок висловив побоювання, що Ф’юрі може не дожити і до 30 років, якщо оперативно не отримає необхідну допомогу. За словами британця, його співвітчизник пригнічений психологічно і не бажає ні з ким розмовляти, перебуваючи нині в жалюгідному стані. У будь-якому випадку все йде до того, що чергові дивацтва таки стануть фатальними для боксера. Але про все по порядку.
Як відомо, 28 листопада 2015 року Ф’юрі відібрав у Кличка чемпіонські титули за версіями WBA, IBF і WBO, завдавши українцю першої поразки за 11 з половиною років. Вже 8 грудня IBF позбавила його свого пояса за відмову від обов’язкового (але вкрай невигідного Тайсону з фінансової точки зору) захисту проти ще одного українця В’ячеслава Глазкова. Сам пояс британець демонстративно спустив в унітаз.
У підсумку титул IBF транзитом через маловідомого американця Чарльза Мартіна дістався 26-річному британцеві, олімпійському чемпіону Лондона-2012 Ентоні Джошуа.
Офіційним претендентом на цей пояс є ще один дуже цікавий і молодий боксер – 24-річний Джозеф Паркер з Нової Зеландії. Причому, як запевняє його промоутер Дін Лонерган, вже найближчим часом Паркер посперечається за титул WBO, який відберуть у Ф’юрі (новозеландець займає перші рядки в лінійних рейтингах за обома версіями). Протистояти Паркеру буде також 27-річний мексиканець Енді Руїс, який ще не програвав на професійному рингу, а чемпіонський бій відбудеться в грудні в Окленді. Відповідну інформацію вже підтвердив і представник мексиканця промоутер Боб Арум. У спільній заяві функціонери оцінили ймовірність такого поєдинку в 95 відсотків.
А ось титул суперчемпіона світу за версією WBA цілком може повернутися до свого господаря в 2011-2015 роках Кличка-молодшого. Поки немає офіційного підтвердження, але в ЗМІ активно обговорюється новина про те, що пояс виставлять на бій Володимира проти 37-річного австралійця Лукаса Брауна на прізвисько Великий татко.
Цей боєць виступає в профі з 2009 року, і ще жодного разу не програвав, а в березні нокаутував у Грозному Руслана Чагаєва з Узбекистану і забрав “регулярний” титул WBA. Слідом Браун провалив допінг-тест (в його пробі знайшли анаболічний стероїд кленбутерол). Передбачалося, що австралійця дискваліфікують, а звання повернуть Чагаєву. Однак справа так і не зрушила з мертвої точки і все залишилося на своїх місцях.
Не менш цікаве майбутнє чекає і четвертий з престижних чемпіонських титулів за версією WBC. З січня 2015 року ним володіє 30-річний Деонтей Вайлдер, проте в липні американця спіткало справжнє спортивне нещастя. У переможному поєдинку проти свого співвітчизника Кріса Арреоли він отримав важкі травми, в тому числі зламав праву руку, в яку довелося імплантувати скріплюючі елементи.
Загалом Вайлдер вибув так надовго, що Всесвітня боксерська рада (WBC), щоб не втрачати прибуток, оголосила свого чемпіона в статусі “у відпустці”. А пояс постановили розіграти між першим і другим номерами лінійного рейтингу – тобто 37-річними росіянином Олександром Повєткіним і американцем Бермейн Стіверном. Їх промоутери (Андрій Рябінскій і Дон Кінг) не змогли домовитися про умови в установлений термін (до 30 вересня), а тому визначать організатора і місце проведення бою на торгах.
Взагалі нинішній суперважкий дивізіон представляє собою доволі непередбачуване явище у першій вісімці рейтингу кращих супертяжів за версією Boxrec, а то і в першій десятці, кожен може перемогти кожного. Однак особливого завзяття до очних зустрічей великі хлопці поки, на жаль, не виявляють. Так, крім бою Ф’юрі – Кличко зірвався важливий поєдинок за тимчасовий титул WBA між кубинцем Луїсом Ортісом і білорусом Олександром Устиновим. Їх сутичка кілька разів переносилася і в підсумку була остаточно скасована, як кажуть, з ініціативи Ортіса.
Можна не сумніватися, що гіпотетичні бої Кличко – Браун і Паркер – Руїс, так само як і Повєткін – Стіверн, готуватимуться болісно довго, якщо взагалі коли-небудь відбудуться.
Це означає, що при ймовірному накладенні санкцій на Ф’юрі, в суперважкій вазі залишиться лише один повноцінний чемпіон Джошуа, що стане безпрецедентною подією.
Найпростіше “розрулити” ситуацію у випадку з українцем і австралійцем. По-перше, Кличка дуже підтискає вік. Йому важливо піти “на пенсію” красиво, на переможній ноті, а в ідеалі – з повернутим званням чемпіона світу. Якщо в протистоянні з Ф’юрі шанси Кличка оцінювалися б у кращому випадку відсотків в 50, то Брауна він обіграє в будь-якому стані. Австралійця впевнено перемагав за очками навіть Чагаєв, поки не проґавив один-єдиний, але забійний удар у десятому раунді. Чи варто нагадувати, що Кличко розібрав ще відносно молодого тоді Руслана на дрібні деталі в 2009 році.
Браун повільний на ногах і прямолінійний в технічному плані. Плюс, трохи поступається українцеві в зрості, а як відомо, з нижчими за себе суперниками молодший Кличко зазвичай справляється без особливих проблем. Гарний послужний список Брауна (24 перемоги в 24 боях, 21 – нокаутом) також не повинен вводити в оману. До Чагаєва австралієць бився з маловідомими боксерами, а часом і з відвертими “мішками”.
Його географічний сусід Паркер досі нечасто з’являвся перед широкою публікою, вважаючи за краще виступати на батьківщині. Його справжні можливості за великим рахунком залишаються загадкою, проте свідки боїв новозеландця запевняють, що він страшенно талановитий і, що ще важливіше, має здібності до подальшого професійного росту.
Паркер трохи нижчий основних королів цієї ліги (зріст і розмах рук складають по 193 см), що, втім, не завадило йому минулої суботи тричі послати в нокдаун і потім дещо скандально нокаутувати відомого 201-сантиметрового українця з німецьким паспортом Олександра Дмитренка.
Щодо Руїса, то він також не знав гіркоти поразок на ринзі, що можна пояснити як високим рівнем майстерності, так і відсутністю в серйозних випробуваннях. Про 188-сантиметрового мексиканця зі схильністю до надмірної ваги в інтернеті щосили складають хвалебні оди, але і його, перш ніж вірити словам, необхідно подивитися в реальній справі. Адже в його списку перемог вартий уваги лише екс-чемпіон світу Сергій Ляхович. Проте при всій повазі до минулого білоруса, зараз його б’ють всі, кому не лінь.
Ось Вайлдер (37 перемог поспіль, 36 дострокових; зріст 201 см) і в меншій мірі Джошуа (17, 17; 198) бійці вже досить перевірені, в міру досвідчені і непогано себе зарекомендували. Втім і вони ще ніколи не зустрічалися з рівними собі. Плюс, невідомо, чи зможе Вайлдер повністю відновитися після травми руки.
Про 188-сантиметрових “стариків” Повєткіна і Стіверна вже не варто говорити як про майбутніх суперчемпіонів. Перевага (а в даному випадку недолік) у віці і солідне відставання в габаритах вже не дадуть їм шансу правити дивізіоном. Але ось потримати титул у себе на короткостроковому відрізку, скориставшись нинішнім хаосом і відсутністю комунікації серед конкурентів, кожному з них цілком під силу.
Крім названих боксерів в абсолютній категорії є ще кілька реальних претендентів, які при нагоді можуть підібрати один із титулів. Точно не слід скидати з рахівниці колишнього чемпіона WBA 35-річного британця Девіда Хея, його ровесника з Болгарії, екс-претендента на титул Кубрата Пулєва на прізвисько Кобра, француза Йоанна Дюапа (йому також 35 років) і згаданого вище Ортіса, а також 32-річного американця Брайанта Дженнінгса. Зараз для них усіх найголовніше дочекатися рішення стосовно Ф’юрі і швидко домовитися про чемпіонські бої. Нам же залишається сподіватися, що в цій ситуації команда Володимира Кличка спрацює оперативно і він зуміє повернутися на трон, аби спокійно піти на пенсію.