Наприкінці серпня УЄФА в черговий раз вніс зміни в систему проведення єврокубків. З сезону-2018/19 зміниться система кваліфікації Ліги чемпіонів, завдяки чому максимальне представництво на груповій стадії турніру отримають представники топ-чемпіонатів. Майбутні зміни викликали хвилю протестів з боку більшості європейських ліг.
Історія
З моменту свого створення Ліга чемпіонів (в 1955-1991 роках – Кубок європейських чемпіонів), УЄФА регулярно удосконалював змагальну модель. Заключні на сьогодні радикальні зміни відбулися 13 років тому. У сезоні-2002/03 турнір востаннє пройшов за схемою з трьома кваліфікаційними раундами, двома груповими етапами і стадією плей-оф, починаючи з чвертьфіналів. УЄФА замінив шість матчів другого групового турніру до двох, але вже в рамках 1/8 фіналу. Колишня схема була визнана недоцільною, оскільки провідні клуби рано гарантували собі місце в черговому етапі і потім грали не в повну силу, часто виставляючи резервний склад.
Шість років по тому мінімальній реформі піддалася кваліфікація. З сезону-2009/10 додався четвертий раунд. У ньому паралельно розігруються путівки в групу в так званому Шляху чемпіонів (для переможців національних чемпіонатів з низьким рейтингом) і “Турнірі 15” (тут змагаються другі-четверті команди провідних першостей).
При новому форматі групового етапу Ліги чемпіонів заполонили відверті європейські середняки на кшталт казахстанської “Астани”, румунських “Унірі”, ЧФР і “Оцелул”, угорського “Дебрецена”, данського “Норшелланн”, болгарського “Лудогорца” і інші, яким при старому форматі дорога в еліту була закрита. З іншого боку, виявився успішно виконаний стратегічний план УЄФА щодо розширення географії головного клубного турніру континенту.
Паралельно УЄФА постійно працює над посиленням маркетингової привабливості і, як наслідок, над зростанням власних доходів, у чому і домігся істотних успіхів. Через два роки в організації припускають заробляти не менше 3,2 млрд євро за сезон замість нинішніх 2,3 млрд. Домогтися збільшення капіталів майже на 1 млрд чиновники розраховують як за рахунок коригувань формату, так і завдяки перенесенню часу початку матчів з традиційних 20.45 за середньоєвропейським часом на 19.00 і 21.00.
Можливі зміни
“Затверджено формат Ліги чемпіонів і Ліги Європи на сезони-2018/19, 2019/20 і 2020/21. Система змагань залишилася колишньою, але помінялися принципи відбору.
Після консультацій за участю всіх зацікавлених в європейському футболі сторін УЄФА вніс ряд поправок, прийнятих Виконавчим комітетом за рекомендацією Комітету УЄФА з клубних змагань і виконкому Асоціації європейських клубів (АЕК)”, – йдеться в офіційній заяві на сайті Союзу європейських футбольних асоціацій.
Зміни, внесені УЄФА в систему проведення єврокубків, вийшли масштабними і знаковими і в першу чергу торкнулися Ліги чемпіонів – найпрестижнішого клубного турніру континенту і, мабуть, світу взагалі.
По-перше, тепер переможець Ліги Європи гарантовано отримуватиме на наступний сезон місце на груповій стадії Ліги чемпіонів. Після попередніх реформ йому була гарантована тільки участь у раунді плей-оф – останньому етапі кваліфікації.
Головною ж зміною стало анонсоване раніше у вигляді чуток збільшення представництва на груповій стадії команд із провідних європейських чемпіонатів.
Зараз по чотири клуби в Лігу чемпіонів можуть виставити три кращі країни по рейтингу таблиці коефіцієнтів УЄФА, але при цьому тільки три команди потрапляють відразу на групову стадію, а четвертій необхідно долати бар’єр кваліфікації.
У цьому сезоні, наприклад, не зміг ось так пробитися в групову стадію іспанський “Вільярреал”, який поступився за сумою двох зустрічей французькому “Монако”, а четверта країна в таблиці коефіцієнтів (Італія) взагалі буде представлена тільки двома клубами, оскільки “Рома” програла в раунді плей-оф португальському “Порту”.
З сезону-2018/19 всі чотири команди провідних європейських національних чемпіонатів будуть потрапляти в груповий етап автоматично без будь-якого відбору. Причому таке представництво буде виділено і четвертій країні рейтингу!
Якби ця система запрацювала прямо зараз, то ми б побачили по чотири команди з Іспанії, Німеччини, Англії та Італії, і тільки половина місць дісталася б іншим асоціаціям.
При цьому кількість клубів, що беруть участь в основній стадії Ліги чемпіонів, залишиться колишньою на найближчі роки – 32 команди. Яким країнам і їхнім представникам доведеться потіснитися, поки не уточнюється.
В УЄФА запевнили, що вони збережуть відбір по “Шляху чемпіонів” – по ньому йдуть клуби з не найсильніших чемпіонатів, щоб географія учасників стала ширшою. Ця практика, введена при Мішелі Платіні, викликала критику уболівальників, так як участь команд із Болгарії, Угорщини, Білорусі, Швеції та інших країн з небагатими лігами знижувала рівень турніру.
Під скорочення можуть потрапити країни, які займають місця з п’ятого по 15-е в таблиці коефіцієнтів УЄФА, – вони зможуть заявляти більше однієї команди. Тобто Україна отримала б лише одного представника в Лізі чемпіонів, який стартуватиме з кваліфікації.
УЄФА також анонсував зміни в системі нарахування балів для коефіцієнтів. Клуби оцінюватимуть виключно за своїми здобутками, тобто коефіцієнт асоціації більше не буде впливати на коефіцієнт клубу.
Також команди отримають додаткові бали за історичні досягнення: за перемогу в минулих турнірах будуть даватися додаткові пункти, які вже не зникнуть за давністю років. В Україні мінімальні додаткові пункти отримають “Динамо” та “Шахтар”, які мають у своїй клубній колекції єврокубкові трофеї.
Наостанок в УЄФА пообіцяли збільшити виплати учасникам єврокубків і змінити систему преміювання, зробивши ухил на спортивні досягнення.
Усі проти
Всі ці зміни, явно зроблені на користь європейських грандів і найдорожчих чемпіонатів, свідчать про одне. В УЄФА всерйоз побоюються появи альтернативної Ліги чемпіонів футбольного турніру, над яким у Союзу не буде влади. Закінчилася епоха Платіні, і клуби час від часу виявляють невдоволення поточним форматом головного футбольного турніру.
Вже кілька разів висувалися пропозиції про створення так званої Суперліги з фіксованим числом учасників. Такий турнір міг би залучити ще більшу аудиторію уболівальників, а з ним і нові фінансові потоки, заради яких клуби швидко забудуть гімн Ліги чемпіонів. Поточні інновації спрямовані на те, щоб аж до 2021 року зберегти старий порядок.
Загалом примара Суперліги вже давно не дає спокійно спати УЄФА. Раз за разом з’являється інформація, що представники найбільших ліг (іспанської, італійської, німецької, французької та навіть англійської) проводять “секретні” зустрічі, на яких плетуть змови проти монополії УЄФА. Клуби невдоволені тим, що заради участі в єврокубках їм доводиться турбуватися про місце в національних чемпіонатах і долати кваліфікацію. Плюс матчі проти команд не з топ-чемпіонатів не збирають належної кількості вболівальників на трибунах, а це втрата прибутків. Тому навіть реформа від УЄФА не влаштовує грандів. Їх мета – створення власних турнірів для багатих, в яких великі боси могли б нарощувати свої доходи. Своїми нововведеннями УЄФА спробував зробити крок назустріч найбільшим лігам, але ковтати цю “приманку” вони не захотіли.
Ще більше невдоволених в інших лігах. Асоціація європейських професіональних футбольних ліг (ЄПФЛ) виступила проти реформ у єврокубкових турнірах, які повинні вступити в силу в сезоні-2018/19. На думку ЄПФЛ, УЄФА не погодив ці зміни з ними, тим самим порушивши меморандум про взаєморозуміння, з метою витягти фінансову вигоду, допускаючи зростання розриву між багатими і бідними клубами. ЄПФЛ у відповідь може припинити дію меморандуму. Це в свою чергу дасть свободу призначати матчі чемпіонатів всіх країн Європи на будь-який час, незважаючи на календарі Ліги чемпіонів і Ліги Європи.
Проти реформи виступив і новоспечений президент УЄФА Александер Чеферін який заявив про негативне ставлення стосовно нового формату Ліги чемпіонів.
“Новий формат Ліги чемпіонів? Це перша річ, з якою мені доведеться розбиратися. УЄФА – дуже хороша і сильна організація, проте їй останнім часом не вистачило лідера, який би міг приймати рішення, – цитує Чеферіна ВВС. – Організація повинна вступити в діалог з клубами, і я думаю, що непорозуміння в цьому питанні буде усунуто”.
В інтерв’ю виданню Marca Чеферін також сказав: “З новим форматом клуби з маленьких країн отримають ще менше можливостей пробитися в ЛЧ. Це несправедливо. Коли приймалося це рішення, організації не вистачало правильної комунікації”.
Отже, реформа єврокубків, яка повинна була вступити в силу починаючи з сезону-2018/19, наразі під питанням.
“Золотий м’яч” без ФІФА

Французьке видання France Football підтвердило, що в цьому році буде вручати ‘Золотий м’яч” незалежно від ФІФА. Причина – ФІФА не змогла домовитися з популярним журналом про продовження співпраці, угодa про якy закінчується цієї осені.
Головним нововведенням стало повернення до системи голосування тільки за участю журналістів, як було до співпраці з ФІФА. В останні роки кращого гравця світу крім журналістів також визначали головні тренери і капітани всіх національних збірних, і дана практика регулярно піддавалася критиці.
Крім того, кількість гравців, з яких обиратимуть журналісти, збільшено з 23 до 30, буде скасований проміжний етап з оголошенням трьох фіналістів, а володар нагороди стане відомий до кінця року.
“Золотий м’яч” – нагорода, яку французьке видання France Football заснувало в 1956 році. Цей приз вручався найкращому футболістові року в Європі, а рішення про вручення нагороди тому або іншому гравцеві брали виключно журналісти.
У 2010 році “Золотий м’яч” від FF і приз “Гравець року” від ФІФА були об’єднані, а сама нагорода стала називатися “Золотий м’яч ФІФА”. Після цього у визначенні кращого гравця року стали також брати участь капітани збірних команд та їх тренери.
Рекордсменом за кількістю виграних “Золотих м’ячів” є 29-річний лідер “Барселони” Ліонель Мессі, в колекції якого вже п’ять нагород.