Вперше за три роки вершину фінансового олімпу покинув мадридський “Реал”, поступившись лідерством представнику американського футболу “Далласу”.
Американський Forbes слідом за рейтингом найбільш високооплачуваних знаменитостей 2016 року, куди в топ-10 потрапили Кріштіану Роналду і Ліонель Мессі, оприлюднив і традиційний липневий, чисто спортивний фінансовий рейтинг – рейтинг найдорожчих клубів світу.
Оцінка Forbes включає вартість клубу з урахуванням боргу. Показник складається з таких параметрів, як доходи від продажу прав на телетрансляції матчів, гроші від продажу квитків, надходження від торгівлі клубної атрибутики та інше.
З 2013 року на вершині трону тримався мадридський “Реал”. “Королівський клуб” упродовж трьох останніх років відбивав атаки найпринциповішого суперника на футбольному полі “Барселони” і молодших братів з футболу американського.
Але 2016 рік перервав гегемонію 11-кратних володарів Ліги чемпіонів. На зміну “Реалу” прийшов п’ятикратний чемпіон НФЛ “Даллас Ковбойз” – король помер, хай живе король!
Техаські “ковбої” повільно, але впевнено йшли до фінансового панування в спорті. В аналогічному рейтингу за 2014 рік “Даллас”, оцінений в 2,3 млрд доларів, увійшов до п’ятірки найдорожчих клубів світу, а роком пізніше з цифрою 3,2 млрд доларів даласці вже ділили другий рядок з бейсбольною командою “Нью-Йорк Янкіз”, залишаючись, як і раніше, в тіні “Реалу”.
Тепер відмітка найдорожчого клубу дорівнює 4 млрд доларів, тобто приріст у порівнянні з минулим роком у “Далласу” склав 25%, в той час як “Реал” підвищив планку з 3,26 млрд до 3,65 млрд доларів.
“Барселона”, яка покинула роком раніше першу трійку, повернулася на віртуальний подіум і підвищила свій цінник з 3,16 млрд до 3,55 млрд доларів. При цьому перша четвірка змін не зазнала, а, отже, замкнули її “Нью-Йорк Янкіз” (3,4 млрд доларів).
“Манчестер Юнайтед” була протягом двох років найдорожчою командою світу (2011 і 2012), та тепер продовжує своє падіння. Тепер сім’я Глейзерів, що володіє англійським клубом, розташовується на п’ятому місці в табелі про ранги (3,32 млрд доларів).
Всього в топ-листі Forbes, що включає в себе 50 клубів світу, 27 представляють Національну футбольну лігу (НФЛ), що перевищує 50% списку. Однак цей показник не є рекордним. У тому ж 2014 році найприбутковіша ліга світу делегувала 30 представників.
Решта 23 команди рівномірно розподілилися за видами спорту: вісім представляють футбол, стільки ж баскетбол, а сім припало на частку ще однієї гри, незрозумілої європейцям, – бейсболу.
Цікавий інший факт. У попередніх рейтингах Forbes фігурувала хоча б одна команда “Формули-1” і НХЛ (рік тому “Феррарі” – 1,35 млрд і “Торонто Мейпл Ліфс” – 1,3 млрд). Зараз же різноманітність видів спорту у фінансовій ієрархії спостерігати не доводиться: і “Феррарі”, і “Торонто” вилетіли з топ-50, а на зміну їм ніхто не прийшов.
Нижня планка в топ-50 на 2016 рік становить 1,48 млрд, а її власниками є “Джексонвілл Джагуарс” з НФЛ, і щось підказує, що нижня межа з кожним роком зменшуватися не буде.
Що ж допомагає командам НФЛ робити такі якісні стрибки в фінансовому плані? Звичайно, головна причина – це ТВ-контракти, які отримує ліга, очолювана Роджером Гуделлем, від телевізійних хижаків NBC і CBS.
За придбання прав на найближчі два роки на трансляцію традиційних NFL’s Thursday Night NBC і CBS довелося викласти 900 млн доларів. У результаті НФЛ отримує дохід від прав, спонсорів і партнерів під час кожної гри. Такому контракту позаздрить будь-яка ліга планети.