Чому Росії не місце в Європі

Дисциплінарний комітет Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА) виніс рішення у справі збірної Росії, вболівальники якої влаштували безлади на стадіоні під час матчу чемпіонату Європи проти збірної Англії (1:1)

фото: АР
Збірна Росії отримала умовну дискваліфікацію до кінця турніру, тобто вона буде виключена з числа учасників Євро-2016, якщо заворушення на стадіонах за участю її уболівальників повторяться на наступних двобоях чемпіонату. Також Російський футбольний союз повинен заплатити УЄФА штраф у розмірі 150 000 євро.
Але незважаючи на умовну дискваліфікацію збірної Росії і суворе попередження УЄФА, безлади за участю російських уболівальників на Євро не вщухають.  Новим місцем зіткнення російських і британських фанатів став Лілль, де підопічні Леоніда Слуцького вчора провели  зустріч із командою Словаччини. У разі нового спалаху насильства на стадіоні дискваліфікація росіян стане реальною.
Щоб усвідомити масштаб того, наскільки росіяни вивели з себе УЄФА, варто сказати, що в історії чемпіонатів Європи не було жодного прецеденту, коли команду дискваліфікували у ході фінального етапу.
Звичайно, на найпершому Євро (тоді він називався Кубком європейських націй) у 1960-ому  іспанців виключили з турніру за відмову їхати на чвертьфінальний матч у СРСР, а в 1992 році збірну Югославії не допустили до чемпіонату через міжнародні санкції. Але в обох випадках дискваліфіковані команди не встигли потрапити у фінальний раунд, а самі рішення мали ясну мотивацію. І, що важливо, були пов’язані з політикою, а не вболівальниками.
Нагадаємо, як розвивалися події. 11 червня після матчу Росія – Англія на марсельському стадіоні “Велодром” сталася масова бійка, в ході якої постраждали 35 осіб. У вівторок у одного з потерпілих англійських фанатів діагностували смерть мозку. У прокуратурі Марселя заявили, що в заворушеннях з боку росіян брали участь 150 “добре підготовлених хуліганів”. При цьому місцева поліція зуміла затримати лише двох росіян, які вибігли на поле.
Три дні по тому місцева влада взяла під варту близько 50 громадян Росії, які їхали в Лілль в автобусі Всеросійського об’єднання вболівальників (ВОБ). Передбачається, що багато хто з них будуть депортовані. За словами Олександра Шпригіна, президента ВОБ, росіян затримали на добу саме в зв’язку з важкою травмою англійського вболівальника. Всі вони будуть відправлені в Марсель для проведення слідчих дій. 
Останнім часом УЄФА дійсно намагається карати за хуліганські витівки по максимуму. Однак навіть така політика нетерпимості до розбірок на стадіоні жодного разу не приводила до дискваліфікації будь-якої команди. Так у відбірковому етапі до нинішнього Євро масштабні заворушення спалахнули на трибунах і в матчі Сербія – Албанія, і тоді по-справжньому суворе покарання отримали господарі, які мало того, що отримали технічну поразку, а й були додатково позбавлені трьох очок. Гості, чиї вболівальники і спровокували конфлікт, навпаки, відбулися легким переляком. І саме тому у Франції ми бачимо збірну Албанії.
Варто згадати, як  збірна Чорногорії отримала технічну поразку в матчі з Росією після того, як гру двічі довелося зупиняти через викинуті на поле петарди, одна з яких потрапила в голову Ігоря Акінфєєва. Тоді російські ЗМІ вітали рішення УЄФА і називали дії чорногорців такими, що не мають місце в футболі.
Цього разу російська сторона відреагувала на рішення УЄФА досить стримано, хоча все ж ксенофобські висловлювання таки проскакували. 
На питання про позицію РФС глава організації Віталій Мутко повідомив, що не буде оскаржувати вердикт:
“Винесено дисциплінарне рішення, зараз отримаємо офіційне повідомлення. Будемо виконувати рішення УЄФА, яка ще може бути позиція РФС?”
Головний тренер збірної Леонід Слуцький у свою чергу висловив упевненість, що команду не усунуть від чемпіонату Європи.
“Наші вболівальники прекрасно підтримували нас під час матчу з командою Англії, – сказав наставник. – Але ми наполягаємо, що потрібно сконцентруватися на підтримці дозволеними методами. Всі загрози, які є зараз, потрібно виключити.
Ми впевнені, що дискваліфікації не буде, що наші вболівальники більше не допустять такого поводження і не дадуть приводу для відсторонення збірної”.
Трохи різкіше висловився герой матчу з Англією, форвард російської збірної Артем Дзюба.
“Мені трохи незрозуміла реакція англійських ЗМІ, – сказав гравець на прес-конференції. – Таке відчуття, що англійські вболівальники – святі, поводяться культурно і по-доброму. Тут ситуація 50 на 50. Не може в конфлікті бути одна винна сторона, а решта – потерпілі. І нам, і вам треба достукатися до фанатів, стежити за ними. Не можна ставати на одну сторону, що тільки росіяни винні. Всі бачили кадри, де була певна агресія, але це якісь шматочки. Можна як завгодно нарізати, не хотілося б, щоб політика втручалася в футбол”.
Однак “достукатися” до фанатів російським чиновникам не так просто, як здається. Незважаючи на загрозу дискваліфікації збірної, росіяни знову вступили в конфлікт з англійцями і валлійцями, тепер вже в Ліллі. За словами очевидців, російські ультрас зійшлися з британцями, які розташувалися в барі поруч з головним залізничним вокзалом міста, але поліції вдалося швидко зупинити розпочату бійку. Двоє росіян були заарештовані.
Як би там не було, в певному сенсі зустріч Росії і Словаччини в другому турі, а особливо Росія – Уельс в третьому,  ризикують стати історичними. Скільки б не набрали очок росіяни, якби вони не грали, їх доля залежить не лише від гри на футбольному полі, а й від поведінки власних молодчиків на стадіоні. І схоже, що росіянам таки не місце в Європі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4542 / 1.58MB / SQL:{query_count}