А в групі Е всупереч очікуванням Швеція та Ірландія видали змістовний і яскравий футбол. На полі були рівні суперники, які розуміли, що набрати очки в інших матчах буде складно. Підопічні Мартіна О’Ніла показали цікавий атакуючий футбол і заслуговували на перемогу, але нещасний випадок (інакше автогол Кірана Кларка не назвеш), що стався за 20 хвилин до завершення зустрічі, звів нанівець всі старання ірландців.
З іншого боку, нічию 1:1 можна вважати закономірним результатом. Поки ірландці тринькали свої моменти, шведи на футбольному полі займалися незрозуміло чим. Склалося враження, що нічия цілком влаштовує команду Еріка Хамрена, а тому вона намагалася не пропустити. Коли ж “жовто-сині” виявилися в ролі відстаючих, вони включили швидкості, значно додали і дотиснули суперника, який у другій половині другого тайму помітно підсів.
Ці невдачі не підкосили “зелену армію”. Підопічні Мартіна О’Ніла продовжили атакувати: в середині першого тайму м’яч після найпотужнішого пострілу Брейді пролітає над поперечиною, а через кілька хвилин на виручку шведам приходить каркас воріт, який прийняв на себе удар Хендріка.
У другому таймі ірландці нарешті втілили свою перевагу в гол. Коулман на правому фланзі розібрався з опонентами, після чого подав у штрафний майданчик, звідки Хулахан у дотик здорово пробив у дальній кут. Домігшись свого, “зелена армія” несподівано зажурилася. Команда Мартіна О’Ніла віддала територію супернику, послабила тиск і почала грати на утримання рахунку. Чи то була тренерська установка, чи ірландцям дійсно не вистачило сил, але вони заплатили за це високу ціну. Отримавши свободу збірна Швеції нарешті почала грати і за свої старання вона була винагороджена: на 71-ій хвилині Ібрагімович з лівого флангу увірвався в штрафний і прострілив уздовж воріт, а Кларк без шансів для Рендолфа головою пробив по своїх воротах. Закінчення зустрічі також краще провели шведи. Вони були ближче до того, щоб вирвати перемогу, але ірландці вистояли.
Інший матч, у якому зустрічалися збірні Бельгії та Італії, вважався одним із найголовніших у першому турі Євро-2016. Обидві збірні хоч і не є явними фаворитами турніру, проте, на думку фахівців, цілком можуть замахнутися на перемогу. Особливо це стосується збірної Бельгії.
За останні роки ця команда стрімко увірвалася до числа кращих в Європі. Але цьому передувала не менш кропітка робота. У 1998 році збірна Бельгії не змогла вийти з групи на чемпіонаті світу, пропустивши вперед Нідерланди і Мексику. Відразу після турніру тренер молодіжних збірних Мішель Саблон разом із іншим наставником, Бобом Бровайсом, почав розробляти ретельний план з розвитку футболу в країні, прораховуючи все до дрібниць. Вони довго вивчали методи роботи в сусідніх Нідерландах і Франції, їздили на стажування в “Аякс” і “Барселону”. Тоді в Бельгії у дитячих командах на першому місці був результат, і революція, проведена Бровайсом і Саблоне, перевернула все з ніг на голову. Другий крок, зроблений для підняття рівня футболу в країні, – розвиток інфраструктури. Багато клубів зрозуміли, що бути для молодих гравців трампліном на топ-рівень прибутково і престижно, і в підсумку майже всі команди еліти вклали чималі суми в розвиток своїх академій, що вже окупилося.

Нинішньою збірною Бельгії керує Марк Вільмотс, який виступав у 1998 році в національній команді під керівництвом Шаблона. Імена нинішніх зірок “червоних дияволів” перераховувати немає сенсу – багато хто з них уже загальновизнані “зірки” футболу.
Проте дивно інше, маючи чудовий підбір виконавців, які в кваліфікації з легкістю розбираються з будь-яким суперником (і друге місце в рейтингу ФІФА красномовно про це говорить), на великих турнірах бельгійці перестають бути схожими самі на себе.
На минулому міжнародному форумі в Бразилії Азар і компанія виступили неоднозначно. Звичайно, чвертьфінал – хороший результат, але всім було очевидно, що команда здатна на більше. І довести це бельгійці мали саме на Євро.
Дещо по-іншому йдуть справи у збірної Італії, яка за розкладами букмекерів мала стати головним противником бельгійців за вихід з групи з першого місця. “Золоте” покоління “Скуадри Адзурри” давно попиває вино з власних виноградників або розважає американську публіку. По-справжньому геніальних футболістів у розпорядженні Антоніо Конте зараз, мабуть, немає, а травми ключових півзахисників – Марко Верратті і Клаудіо Маркізіо – тільки погіршили ситуацію.
Таким чином, на поле “Стад де Люм’єр” в Ліоні вийшла молода і голодна зграя в червоних футболках, протистояти якій належало збірній, яка мала намір довести, що “золоті” часи італійського футболу хоч і пройшли, але на Апеннінах все ще вистачає виконавців найвищого рівня.
Початок матчу був рівним. Італійська збірна не стала притискатися до своїх воріт, розвиваючи атаки за рахунок флангів. Бельгійці ж не форсували події, намагалися налагодити гру в центрі поля. Поступово “червоні дияволи” стали значно переважати суперника, однак шедевральний пас Леонардо Бонуччі зі своєї половини поля перевернув все з ніг на голову. Алдервейрельд втратив позицію і пустив собі за спину Джаккеріні, той обробив складний м’яч і направив його повз Тібо Куртуа, остудивши запал “червоних дияволів”. Більше того, італійці мали кілька шансів подвоїти перевагу – спочатку Куртуа відбив дальній постріл Кандрева, а потім лічені сантиметри відокремили м’яч від штанги після удару головою Граціано Пелле. Такий сплеск став несподіванкою навіть для Антоніо Конте, якій на брівці активно підбадьорював підопічних і намагався зупинити хусткою кров, яка пішла з носа.
Трохи оговтавшись від шоку, бельгійці знову взяли гру під контроль, однак нічого зрозумілого біля воріт Буффона створити не змогли. І виходячи на другий тайм, бельгійці, впевнені у власній перевазі, продовжували грати розхлябано. Поступово підопічні Вільмотса притиснули італійців до воріт. І до кінця матчу їх позиційні атаки переросли в справжню навалу. Зоряна бельгійська атака билася як об стіну, намагаючись зламати оборону “Скуадри Адзурри”, але диявольський тризуб таки і не пробив самовідданих італійців. Більше того, на третій доданій Пелле після ідеально розіграної контратаки забив м’яч у сітку, чим увів всю італійську націю в захват.
Рекорди Габора
А у вівторок були зіграні останні два матчі першого туру групового етапу. І обидва двобої групи F принесли перші сенсації Євро-2016. Розпочали в цьому квартеті угорці і австрійці.
Як тільки було оголошено стартові склади, стало зрозуміло, що на цьому Євро встановлений перший рекорд. Воротар збірної Угорщини Габор Кірай став найстаршим гравцем, що виходив на поле в матчах чемпіонату Європи. І нова позначка (а вона ще цілком може змінитися в наступних матчах) тепер становить 40 років і 74 дні. Попередній рекорд належить гравцю збірної Німеччини Лотару Маттеусу, він грав на Євро у віці 39 років і 91 день.
Щодо самого матчу, то Кірай повністю виправдав довіру тренера. Голодні до великого футболу угорці створили першу сенсацію турніру. Може, сенсація – занадто гучне слово, але успіх команди Шторка в стартовому турі вже точно став несподіванкою, мабуть, навіть для самих угорців. Не те, щоб австрійці вважалися потужним лідером, але впевнене проходження кваліфікації та більш-менш відомий у світі склад говорили на їхню користь.

І з перших хвилин двобою австрійці це почали доводити. Не минуло й хвилини, як Алаба запустив м’яч у штангу воріт Кірая. Але далі угорці впоралися зі стартовим тиском, розставили блокпости, виставили дозори і десь у середині тайму спробували себе не тільки в контргрі, але і в контролі м’яча. Часом спритно виходячи з-під пресингу, часом ніяково, але виходячи. Красномовна статистика за підсумками тайму – за основними показниками вона була або рівною, або близькою до повної рівноваги, хоча гостріше атакували саме австрійці. В одному з епізодів добре пробив здалеку Юнузовіч – “вдягнений в зручнi парусиновi штани” голкіпер відвів загрозу. В іншому – ефектну комбінацію номінальних господарів не зумів завершити Харнік.
Але то була прелюдія, а ось після перерви трапилося все найцікавіше. На початку другого тайму вже угорці першими створили гольовий момент. Джуджак нагадав про себе в ході контратаки, дальнім ударом змусивши Альмера вибивати м’яч кулаками на кутовий, перший для гостей. Це була репетиція взяття воріт, яке відбулося через вісім хвилин. Адам Салай, продершись по центру до воріт, зумів проштовхнути м’яч під воротарем.
Практично відразу ж австрійців наздогнав ще один удар. В ході затяжної атаки Драгович примудрився грубо сфолити в чужому штрафному майданчику, і арбітр Клеман Тюрпен ні секунди не вагаючись виписав київському “динамівцю” другий в матчі “гірчичник”, який змусив австрійця залишити поле. Можливо, принциповість француза була надмірною, але сам фол був дійсно грубим і недоречним, тим більше секундою пізніше партнер Драговича відправив м’яч у ворота Кірая. Звичайно, що гол не був зарахований.
У меншості австрійці намагалися врятувати гру, але нарвалися на ще одну контратаку суперника. Свіжий Штібер втік на побачення з голкіпером і легко того перекинув – 2:0. Угорці святкують першу з 1964 року перемогу в матчах фінальної стадії чемпіонату Європи. А Габор Кірай до свого вікового рекорду, додав ще один. Він став першим угорським голкіпером, якій зберіг у недоторканості власні ворота на континентальних форумах.