За три дні Євро-2016 вже зіграні сім матчів. Головна особливість їх полягає у тому, що лише один із них завершився нічиєю, з іншого боку, жодна команда не змогла забити більше двох м’ячів. Майже рівна боротьба була присутня в усіх двобоях попри те, що видовищність самих матчів була не на високому рівні. Проте всі команди боролися до останньої хвилини. І три з тринадцяти забитих голів на турнірі глядачі побачили, коли до завершення матчу залишалися лічені хвилини, навіть секунди. Ще однією особливістю нинішнього Євро стали безпрецедентні витівки вболівальників, особливо англійських та російських. Нині УЄФА навіть розмірковує над тим, аби вигнати Англію і Росію з турніру в разі повторних порушень.
Євро-2016 розпочалося матчем збірних Франції та Румунії. Французів вважають одними з фаворитів турніру, але стартовий двобій показав, що нікому легко на турнірі не буде. Боротьба розгорталася до останнього. Господарі були близькі до того, аби розділити очки з Румунією і осоромитися в першій же грі. Адже всі ставили тільки на Францію. Румуни нічого особливого не показали. Можна відзначити лише їхній активний початок у обох таймах, з моментами. Також варто вказати на чіпку злагоджену оборону гостей, які відбивалися від безперервних нальотів французів. Її ж не вистачило й для реалізації моментів та розкриття потенціалу всіх зірок. Мабуть, занадто великі очікування тиснули на Погбу і Грізманна, котрі не зуміли взяти на себе лідерські функції. Але зірок у Франції вистачає – цю нішу зайняв Пайє, який витягнув на собі весь креатив і гостроту господарів. Шанувальникам Франції залишається сподіватися, що після хвилювання на стартовому матчі всі лідери прийдуть до тями, і не доведеться так само нервувати до 89-ої хвилини. Але тут можна чіплятися, звичайно. Тому що якби набагато точніше били господарі, а Евра ненароком не збив би Станчу, то й про інтригу не йшлося б – Франція просто зламала б противника. Однак історія вже відбулася. У ній записана перемога Франції з рахунком 2:1.
Наступного дня всі стали свідками напруження в матчі Швейцарія – Албанія. Швейцарія грала в більшості увесь другий тайм і частину першого, але ж як усе було незрозуміло! Точніше спочатку команда Петковича домінувала, та й після перерви виглядала добре, проте виникали такі моменти, коли албанці цілком могли зрівняти рахунок, тим паче що й воротар у “гірських орлів” так чудово грав, що більше одного м’яча швейцарці забити не могли. Якби не швидкий гол Шера і вилучення, яке отримав Лорік Кана, все могло бути інакше.
Не менш напруженим був матч у групі В, де в теорії зустрічалися аутсайдери групи – збірні Уельсу та Словаччини, яким дуже важливо було взяти очки одні в одних. Тому й гра вийшла яскравою, з гострим градусом боротьби. Розкрив її ранній гол Бейла зі штрафного. Далі точилася рівна боротьба, а після перерви розпочався відкритий футбол на зустрічних курсах. Тренери вдало провели заміни – Дуда зрівняв рахунок першим торканням. Коулмен відповів виходом Робсона на Кану, який записав на свій рахунок вирішальний гол, що приніс Уельсу першу перемогу в першому матчі у історії континентальних форумів.
А ось інша британська команда в цій групі – збірна Англії – так і не змогла зняти прокляття дебютних поєдинків на Євро. Англійці досі не можуть виграти стартовий поєдинок на чемпіонатах Європи, хоча в матчі з Росією їм не вистачило для цього кількох секунд. Англійці домінували впродовж майже всього матчу і мали не одну нагоду забити. В кількох епізодах росіянам відверто щастило, інколи виручав Акінфєєв, а найбільше було дивовижних промахів самих англійців. І все-таки на екваторі другого тайму завдяки влучному пострілу Еріка Дайера зі штрафного команда Роя Ходжсона все-таки конвертувала свою істотну ігрову перевагу в забитий м’яч. Здавалося, все скінчено. Однак уже в компенсований час росіяни змогли заробити кутовий, розіграш якого завершився точним ударом Василя Березуцького. Ось так завдяки неймовірному везінню збірна Росії змогла вирвати нічию в матчі проти фаворита групи. А сам матч запам’ятався хуліганськими витівками вболівальників обох команд, про які трохи згодом.
У групі С, де грають збірні України та Німеччини, в іншому матчі зустрічалися команди Польщі та Північної Ірландії. Очікувалося, що згодом у товариських матчах, в яких північні ірландці виглядали дуже пристойно, вони зуміють нав’язати боротьбу нашим західним сусідам так само, як це зробив Уельс. Але від стартового до фінального свистка перевага збірної Польщі була незаперечною. Команда Навалки продемонструвала змістовний футбол, хороший контроль м’яча і цікаву гру на флангах. Ще в першому таймі поляки втратили кілька добрих можливостей, а в дебюті другого Мілік, який найбільше займався “марнотратством”, нарешті забив. Після цього Польща продовжувала володіти усім – м’ячем, територією, ініціативою. Заміни керманича ірландців О’Ніла не зіграли, та й у цілому Північна Ірландія залишила блякле враження в своєму дебютному матчі. Маємо надію, що і з Україною вони зіграють так само.
Ну і нарешті в групі D Хорватія і Туреччина видали ще один цікавий поєдинок. Особливих компліментів заслуговує команда Анте Чачіча, яка справила дуже сильне враження. Хорвати значну частину зустрічі перегравали суперника, по-різному атакували і майже не припускалися помилок в обороні. До перерви Туреччині ще вдавалося чинити серйозний спротив супернику, і під кінець гри Озан Туфан ледь не вивів свою команду вперед. Але рахунок відкрили хорвати – Луці Модрічу на 41-ій хвилині вдався ефектний дальній удар у нижній кут. Після перерви “яничари” понеслися вперед, але балканці досить швидко остудили їхній атакувальний запал, після чого на полі стало видно тільки одну команду. “Картаті” розкривали чужу оборону, але демонстрували дивовижне “марнотратство”. Що вже казати, коли поперечина воріт Волкана Бабаджана врятувала турків двічі. У підсумку кінець зустрічі минув дуже напружено, але хорвати вистояли.
Ну і наостанок повернемося до так званих уболівальників. За три дні Євро відбулося кілька сутичок між ними. Навіть українські фанати постраждали у Ліллі, коли на них напала група німецьких молодиків. Німецькі вболівальники з’явилися раптово. Їх було близько 50 осіб, деякі – в балаклавах, які почали кидати в українських фанатів фаєри і пляшки. Українці були захоплені зненацька. В підсумку постраждало двоє наших співвітчизників.
Уже зафіксована й перша смерть уболівальника – 20-річного хлопця з Північної Ірландії у Ніцці, але вона не пов’язана з безчинствами. Причиною смерті став нещасний випадок. Молодий ірландець гуляв уночі сам, впав за огорожу і вдарився об кам’янистий пляж.
Варто зазначити, що напередодні поєдинку поляків і північних ірландців фани обох збірних також побилися. Але найбільші сутички були в Марселі. Спершу англійці, ще до старту Євро, встигли відзначитися у бійках із французами. Згодом до міста прибули росіяни, і напруження зросло до максимального рівня. Напередодні матчу Росія – Англія футбольні хулігани влаштовували рукопашні бої, кидаючи одні в одних стільці. Крім того, один із вуличних закладів загорівся через використання фанатами сигнальних ракет. У підсумку ситуацію врегулювали поліцейські, які застосували спецзасоби – сльозогінний газ і світлошумові гранати та затримали дев’ятьох винуватців заворушень. Однак фани не заспокоїлися і всю агресію перенесли на стадіон, де після фінального свистка російські вболівальники напали на англійських вже безпосередньо на “Велодромі. У зв’язку з цим в УЄФА порушили справу стосовно РФС. КДК УЄФА розглядає організацію заворушень, расистську поведінку і використання піротехніки російськими вболівальниками. Вердикт щодо російської збірної буде винесений 14 червня. Також УЄФА може дискваліфікувати збірні Росії та Англії й усунути їх від подальшої участі в Євро-2016 у тому випадку, якщо фанати цих країн і далі влаштовуватимуть безлади, повідомляє офіційний сайт Європейського футбольного союзу.
У самій Франції вже відреагували на неадекватну поведінку футбольних хуліганів. Міністр внутрішніх справ цієї країни Бернар Казнев заявив про необхідність розглянути можливість введення заборон на продаж спиртного у “нестабільних районах” в дні проведення і напередодні матчів. З таким закликом він звернувся до влади міст, у яких проходять ігри Євро-2016. Крім того, поліція Франції посилить заходи безпеки в Ліллі та Лансі, де на цьому тижні гратимуть збірні Англії та Росії.