Євро-2016: цифри і рекорди

Вчора ввечері матчем збірних Франції і Румунії взяв старт чемпіонат Європи з футболу, або як вже прийнято говорити – Євро-2016. Збірна України свій дебютний поєдинок на турнірі проведе у неділю проти команди Німеччини. А поки вболівальники готуються до цього матчу, можна подивитися цікаві цифри турніру і рекорди, які цілком можливо будуть оновлені по завершенню змагань.

Говорять цифри

Вік

Найстарші гравці: Габор Кірай (Угорщина) і Шей Гівен (Ірландія), 40 років і 2 місяці.
Якщо говорити про найдосвідченішого гравця Євро-2016, то це угорський воротар y своїх знаменитих штанях iз “бульбашками” на колінах, а ірландську легенду ми не могли обійти стороною, адже він всього лише на 19 днів молодший за Габора. При цьому Гівен довше виступає за свою збірну – в березні він відзначив 20-річний ювілей міжнародної кар’єри, в той час, як Кірай вперше зіграв за угорську команду тільки в 1998 році.
Наймолодший гравець: Маркус Решфорд (Англія), 18 років і 7 місяців. Шей Гівен вперше зіграв за збірну Ірландії 27 березня 1996 року, а Маркус Решфорд з’явився на світ лише через півтора року – 31 жовтня 1997 року, а тепер обидва ці футболісти зіграють на одному турнірі. Маркус за кілька місяців професійної кар’єри вже записав на свій рахунок кілька рекордів. Так, він наймолодший гравець, який забив у манкуніанському дербі, а також побив рекорд 78-річної давнини, ставши наймолодшим футболістом, який забив за збірну Англії в дебютному матчі.
Найстарша команда: Ірландії, 29,4 року. Мартін О’Ніл везе до Франції сплав досвіду і досвіду. Крім 40-річного Гівена, в складі ірландців знайшлося місце Роббі Кіну і Джону О’Ши, яким вже по 35 років. 
Наймолодші команди: Англії і Німеччини, 25,4 року. Середня різниця у віці між найстаршою командою Євро і двома найбільш молодими – чотири роки. У складі “Трьох Левів” немає нікого старшого за 30 років, а цього рубежу досягли чотири футболісти: Руні, Кейхілл, Хітон і Мілнер. При цьому в розпорядженні Роя Ходжсона відразу сім гравців у віці до 22 років. Німці могли б бути ще молодші, якби Йоахим Лев не взяв на чемпіонат Подольські і Швайнштагера, яким по 31-ому року, причому ветерани не будуть знаходитись на провідних ролях.

Антропометричні дані

Найнижчий футболіст: Лоренцо Інсіньє (Італія), 164 сантиметри. Маленький зріст зовсім не є перешкодою для Лоренцо Інсіньє, який є однією з головних надій “Скуадри Адзурри” на Євро-2016. 
Найлегший футболіст: Лоренцо Інсіньє (Італія), 59 кілограм. Головує вінгер “Наполі” і в цій номінації. 
Найвищий футболіст: Костел Пантілімон (Румунія), 203 сантиметри. Цей гігант добре знайомий шанувальникам АПЛ. Ще недавно Костел становив конкуренцію Джо Харту в “Ман Сіті”, потім грав за “Сандерленд”, а недавно перебрався в “Уотфорд”. Для свого зросту Пантілімон досить пластичний, але все-таки суперники збірної Румунії повинні враховувати, що Костелу зручніше штовхатися і летіти за м’ячем у дев’ятку, ніж падати, вишукуючи снаряд із нижнього кута.
Найважчий футболіст: Костел Пантілімон (Румунія), 99 кілограм. Логічно, що і тут вище за всіх румунський гігант – нормальна вага для його зросту, а ось за сотню на цьому турнірі ніхто не перевалив.
Високоросла команда: Швеції, 186,3 сантиметра.
Низькоросла команда: Туреччини, 180,2 сантиметра.

Гроші
(за даними порталу transfermarkt)

Найдорожча команда: Німеччини, 562 мільйони євро. Чемпіони світу – найдорожчі на Євро-2016 із сумарної вартості гравців, втім, Іспанія відстала всього лише на 5 мільйонів. Наприклад, візьми Дель Боске 40-мільйонного Іско разом із Лукасом Васкесом – і на першому місці була б уже “Червона фурія”.
Найдешевша команда: Угорщини, 27,3 мільйона євро. Звичайно, у футбол грають не гроші, а люди, але все-таки вражає, що найдорожча команда турніру перевершує найдешевшу в 20 разів. Колосальний розрив.
Найдорожчий футболіст: Кріштіану Роналду (Португалія), 110 мільйонів євро. На груповій стадії збірна Португалії зустрінеться з командою Угорщини. Так ось, один Кріштіану Роналду в чотири рази дорожчий, ніж уся збірна угорців. На другому місці, до речі, інший футболіст “Реалу” – Гарет Бейл (80 млн), А поблизу форварди “Баварії”, Левандовскі і Мюллер, а також Погба, Грізманн і Азар. У всіх п’ятьох цінник – 70 млн євро.
Найдешевші футболісти: Інгвар Йонссон (Ісландія) і Емре Мор (Туреччина), по 100 тисяч євро. Ісландський воротар виступає в другому норвезькому дивізіоні, а в збірній він на правах дублера, так що 100 тисяч євро відображають рівень гравця. А ось Емре Мор після найближчого перерахунку значно виросте в ціні, адже хлопцеві всього 18 років, він півроку грає на професійному рівні і несподівано потрапив у заявку на Євро.

Тренери

Найстарші: Михайло Фоменко (Україна) і Ларс Лагербак (Ісландія), 67 років.
Наймолодші: Леонід Слуцький (Росія) і Кріс Коулмен (Уельс), 45 років.
Довше за всіх на посаді: Йоахим Лев (Німеччина), 9 років і 11 місяців.
Менше за всіх на посаді: Анте Чачіч (Хорватія), 8 місяців.
Високооплачуваний: Рой Ходжсон (Англія), 5 мільйонів євро в рік.
Низькооплачуваний: Ангел Іорданеску (Румунія), 120 тисяч євро на рік. (Є ще тренер збірної Росії Леонід Слуцький, який стверджує, що працює з командою “за ідею”).

Ліги, клуби, легіонери

Найбільше гравців від одного клубу: “Ювентус” і “Ліверпуль” делегували на Євро-2016 по 12 футболістів у різні збірні. У “Тоттенгему” 11 делегатів, 10 у МЮ. По дев’ять у “Баварії” і “Барселони”, врівень із ними йде “Фенербахче”.
Розподіл по лігах: тут домінує англійська Прем’єр-ліга, яка надіслала 105 гравців, у німецької Бундесліги тільки 57 представників. А ось іспанська Ла Ліга делегувала тільки 34 футболістів.
Легіонери: Англія – єдина команда на чемпіонаті Європи, у якій всі футболісти виступають у рідному чемпіонаті. Натомість  збірні Ірландії та Ісландії на 100% складені з легіонерів.

Книга рекордів

Чемпіони (команди). Німеччина (ФРН), Іспанія – по 3 титули; Франція – 2 чемпіонства.
Якщо збірна Франції виграє домашній чемпіонат Європи, то увійде в трійку найтитулованіших команд. Одночасно Німеччина та Іспанія мають можливість вириватися вперед за кількістю перемог на Євро. Цікаво, що всі три збірні входять у число головних фаворитів турніру.
Сторожили і дебютанти.  Найбільше грали у фінальних стадіях чемпіонатів Європи німці – 12 разів, причому поспіль. Команда Іспанії 10 разів потрапляла на Євро, по 9 таких спроб на рахунку Італії, Франції, Данії, Англії.
Євро-2016 стане дебютним для п’яти збірних: Ісландії, Північної Ірландії, Албанії, Уельсу та Словаччини.
Чемпіони (футболісти). На Євро-2016 тільки в складі “Червоної фурії” виступатимуть гравці, які перемагали на чемпіонатах Європи. Всього в історії континентальних першостей Старого Світу є 13 гравців, які здобували перемоги на Євро двічі: Райнер Бонгоф (Німеччина) – 1972, 1980, Хабі Алонсо, Ікер Касільяс, Хаві, Андрес Іньєста, Рауль Альбіоль, Санті Касорла, Серхіо Рамос, Хосе Мануель Рейна, Давид Сілва, Фернандо Торрес, Сеск Фабрегас, Альваро Арбелоа (всі – Іспанія) – 2008, 2012.
Немає ще в історії європейського футболу людини, що має на своєму рахунку три перемоги на чемпіонаті Європи. Якщо збірна Іспанії доб’ється перемоги на полях Франції, то цим напевно “вічним” досягненням оволодіють відразу п’ять футболістів: Андрес Іньєста, Ікер Касільяс, Серхіо Рамос, Давид Сілва і Сеск Фабрегас. Збільшиться і кількість дворазових переможців Євро від Іспанії.
Тренери. Жоден тренер в історії не вигравав чемпіонат Європи двічі. Цим поки що не відкритим досягненням може заволодіти дель Боске, який привів Іспанію до перемоги чотири роки тому. Якщо переможе “Червона фурія” – дон Вісенте стане першим.
Дель Боске разом з Гельмутом Шеном – єдині тренери в світовому футболі, які приводили збірні до перемог на чемпіонаті світу та чемпіонаті Європи. В цей елітний колектив може потрапити і Йоахим Лев в разі успіху збірної Німеччини.
Тільки одна людина – Берті Фогтс, перемагав на Євро в ролі гравця і головного тренера. Повторити досягнення німця може француз: Дідьє Дешам був капітаном “золотої” збірної Франції на Євро-2000, а тепер він очолює національну команду.
Лише одного разу в історії чемпіонатів Європи перемагав наставник, який очолював збірну не своєї країни. Це Отто Рехагель, який домігся успіху з греками в 2004-ому. На Євро-2016 будуть працювати п’ять тренерів-легіонерів, і шанси їх команд на титул вельми скромні, адже Мартін О'Ніл (Північна Ірландія) очолює збірну Ірландії, Бернд Шторк (Німеччина) керує угорцями, Ларс Лагербак (Швеція) веде вперед ісландців, Марсель Коллер (Швейцарія) працює з австрійцями, а Джованні Де Б'язі (Італія) намагатиметься довести усім, що збірна Албанії не чужа на цьому святі.
Ще до старту чемпіонату Європи встановив рекорд Йоахим Лев: він стане першим наставником в історії, який очолював національну збірну на трьох турнірах. А ось для Ларса Лагербака, який очолює Ісландію, це вже четвертий Євро, щоправда, на турнірах 2000 і 2004 років він очолював команду Швеції в тандемі з Томмі Содербергом, а ось в 2008-му працював уже самостійно.
Гвардійці.  Максимальна кількість поєдинків, проведених футболістом у фінальних стадіях чемпіонатів Європи – 16. На сьогоднішній день маємо трьох гвардійців, які досягли цієї позначки: Едвін ван дер Сар (Нідерланди) – 1996, 2000, 2004, 2008; Ліліан Тюрам (Франція) – 1996, 2000, 2004, 2008; Кріштіану Роналду (Іспанія) – 2004, 2008, 2012 2016.
Ван дер Сару і Тюраму знадобилося по чотири турніри, щоб провести по 16 зустрічей, Роналду вистачило трьох Євро і тепер португалець розраховує стати головним гвардійцем континентальних першостей. Перешкодити йому може хіба що екс-партнер по мадридському “Реалу” Ікер Касільяс, у якого на рахунку 14 поєдинків. Ось тільки Кріштіану напевно буде в основі збірної Португалії, а легендарний іспанський воротар по ідеї повинен з лави запасних бажати успіхів Давиду Де Хеа.
Бомбардири. 
9 голів: Мішель Платіні (Франція);
7 голів: Алан Ширер (Англія);
6 голів: Тьєррі Анрі (Франція), Патрік Клюйверт (Нідерланди), Рууд ван Ністелрой (Нідерланди), Нуну Гомеш (Португалія), Златан Ібрагімович (Швеція), Кріштіану Роналду (Португалія);
5 голів: Мілан Барош (Чехія), Зідедін Зідан (Франція), Марко ван Бастен (Нідерланди), Юрген Клінсманн (Німеччина), Саво Мілошевич (Югославія), Фернандо Торрес (Іспанія), Уейн Руні (Англія).
Враховуючи, що з нині діючих виконавців у цьому списку є три футболісти (Ібрагімовіч, Роналду, Руні ), які основні в своїх збірних  рекорд Мішеля Платіні, який тримається вже 32 роки (причому екс-лідер збірної Франції всі свої голи забив у рамках одного турніру), має всі шанси впасти. Може знайдуться і “невраховані” герої, адже кількість матчів на Євро збільшиться, а рівень команд – впав, тому гольові подвиги на полях Франції напевно матимуть місце.
Інше.
Найрезультативніший матч: 9 забитих м’ячів (Євро-1960 півфінал. Франція – Югославія – 4:5).
Найбільша перемога: +5 голів (Євро-2000, чвертьфінал. Нідерланди – Югославія – 6:1). Тричі в фінальних стадіях матчі закінчувалися з рахунком 5:0, але, так як голландці забили шість м’ячів, їх перемога вважається найбільшою.
Найстарший гравець: Лотар Маттеус (Німеччина, Євро-2000). 39 років, 91 день. Цей рекорд може впасти на Євро-2016, причому побити його можуть відразу два воротарі, якщо вийдуть на поле – Габор Кірай і Шей Гівен.
Наймолодший гравець: Йетро Віллемс (Нідерланди, Євро-2012). 18 років, 71 день. Досягнення Віллемса на нинішньому Євро ніхто перевершити не зможе.
“Найстарший” гол: Івіца Вастіч (Австрія, Євро-2008). 38 років, 257 днів. Вразивши ворота збірної Польщі з пенальті на домашньому для Австрії чемпіонаті Європи. Вастіч забив на третій хвилині компенсованого часу, матч закінчився з рахунком 1:1.
“Наймолодший” гол: Йохан Фонлантен (Швейцарія, Євро-2004). 18 років, 141 день. 21 червня 2004 року швейцарці програли французам 1:3, але юний на той момент форвард увійшов в історію надовго.
Найшвидший гол: Дмитро Кириченко (Росія, Євро-2004). 67-а секунда.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.1650 / 1.66MB / SQL:{query_count}