Нині команди активно готуються до турніру, а організатори рахують останні витрати на турнір і прогнозують можливі доходи. Загалом сума всіх відомих витрат на підготовку Франції до Євро-2016 склала менше трьох мільярдів євро, одночасно доходи оцінюють у суму півтора мільярда.
Те, що попри інфляцію французи витратять значно менше, ніж, скажімо, свого часу Україна і Польща, зрозуміло було з самого початку. Франція вже приймала як чемпіонат Європи, так і чемпіонат світу з футболу. Це розвинена індустріально туристична країна, де не довелося відбудовувати нові готелі і дороги. На підготовку інфраструктури П’ята республіка витратила лише – близько 500 млн євро. В основному гроші пішли на точкову реконструкцію і реставрацію міст, підготовку доріг (які у Франції і так прекрасні, довелося лише подекуди поміняти покриття та з’їзди підготувати).
Основною статтею витрат Франції стали, природно, стадіони. В цілому програма з реконструкції і будівництва нових арен обійшлася федеральному і міським бюджетам у 1,6 млрд євро При цьому Франція побудувала чотири нові стадіони (Бордо, Ліон, Лілль, Ніцца), в інших містах провела істотну реконструкцію арен (це ще шість стадіонів).
Не забули французи і про внесок у майбутнє: готуючись до нового буму популярності футболу після Євро (хоча куди вже більше, тут і так божеволіють за цією грою), влада виділила 40 млн євро на допомогу маленьким і дитячим клубам. В основному гроші пішли на оновлення приміщень, тренувальних залів, душових кабін, футбольних полів.
Країна взагалі намагається думати на перспективу: вже стартувала державна програма з підготовки тренерів та інших навколофутбольних спеціалістів. Волонтери, які мають працювати на Євро-2016, теж приступили до тренінгів: причому заявок надійшло значно більше, ніж було місць у програмі. З усіх претендентів відібрали сім тисяч чоловік. Ось уже кілька місяців працює спеціальна група маркетологів і футбольних експертів, які з програмою “Дорожня карта” роз’їжджають різними містами країни (тими, що не беруть участі в проведенні Євро), спілкуються з людьми і розповідають їм, які саме дивіденди країна і це конкретно місто отримають.
Окрема, непередбачена спочатку стаття витрат – це безпека і боротьба з наслідками терористичних атак на Париж 13 листопада 2015 року. Після цього було вирішено збільшити бюджет на заходи безпеки як на стадіонах, так і в містах і фан-зонах на 10%. У підсумку витрати складуть 34 млн євро. Зазначимо, що гроші виділяє не тільки федеральний уряд, але також міські адміністрації та УЄФА. Для прикладу: найдорожчою програмою безпеки визнаний план в Бордо. На нього виділили 4,3 млн євро. Це на роботу зі стадіонами, фан-зоною і в місті. Для порівняння: сусідня Тулуза витратить на ці цілі лише 500 тис. євро.
Ще 2,5 млн євро Франція виділила на роботу з туристами після атак. Конкретно: на рекламні кампанії, допомогу туроператорам і авіалініям у переконуванні туристів повернутися в П’яту республіку. Особисто мер Парижа Анн Едальго навіть звернулася з відкритим посланням до японців, які після атак припинили їздити до столиці.
“Повертайтеся в Париж, – заявила градоначальник. – Ми, звичайно, страждали. Але ми продовжуємо працювати, і життя йде своєю чергою”.
За великим рахунком, це все витрати на проведення Євро-2016, які Франція розділить з УЄФА. При цьому очікуваний внесок турніру в економіку країни на даний момент експерти оцінюють у 1,3 млрд євро. І тут відзначаються кілька основних аспектів.
Перший: створення нових робочих місць. Для роботи на турнірі було найнято 94 тис. осіб. Укладено контракти з 250 компаніями. Причому 80% тендерів виграли французькі фірми. Відповідно, гроші, які виділяються федеральним і міськими бюджетами, залишаються в країні і працюють на стимуляцію економіки. Окремо варто підкреслити, що участь у підготовці і організації Євро-2016 може стати унікальним шансом для малих і середніх підприємств. Таких, як дизайнерське бюро ZeBrand, яке виграло національний конкурс на створення Маскота першості зі своїм Супер-Віктором.
Друге джерело доходу: продаж квитків, що стартував 12 грудня торік. В оргкомітеті очікували, що 60% заявок на квитки надійдуть від французів, 40% – від іноземців. Реальність виявилася чітко протилежною: більше всіх на футбол хочуть потрапити німці і англійці.
Францію хвалять за гнучку квиткову систему. Вона включає як можливість придбання звичайних квитків, так і цілих пакетів. Наприклад, “платиновий тариф” на гру на людину оцінений у 1225 євро (без податку), “золотий” – 780 євро (без податку). Є також можливість замовити ложу і навіть організувати цілий прийом. В цілому передбачається, що глядачі принесуть французькій економіці 775 млн євро.
Ну і не варто забувати про простих туристів. Франція тут у вигідній ситуації: це країна з розвиненими туристичними традиціями, чудовою інфраструктурою і зручним становищем в Європі.
Німці, британці, бельгійці, так само як і представники більшості країн Старого Світу, чиї команди відібрали для участі в Євро-2016, не відмовлять собі в задоволенні заїхати до Франції хоча б на вихідні. Навіть не маючи на руках квитків на ігри. Просто, щоб відчути атмосферу турніру. І доходи від цих туристів – а їх будуть тисячі і тисячі – поки в фінансових прогнозах не прописані.
Так що на даний момент виходить, що в найближчій перспективі Франція “відіб’є” витрати на Євро-2016 як мінімум на 50%. Ну і природно, в країні сподіваються, що проведення турніру буде мати подальший позитивний ефект на економіку країни.