ФІФА має намір увести всесвітній ліміт на іноземних гравців
Проблема легіонерів, яка кілька років тому гостро стояла в Україні, поступово переростає у світову проблему. Останнім часом ФІФА бореться із засиллям легіонерів у європейському футболі - особливо це стосується англійської Прем'єр-ліги (АПЛ), де ситуація просто катастрофічна. Але якщо досі якихось кардинальних заходів для вирішення проблеми не пропонувалося, то тепер футбольний світ стоїть на межі нової ери у своєму розвитку.
Нове правило "6+5" здатне перевернути розклад сил на світовій футбольній арені. Згідно з цим правилом, із 11-ти гравців стартового складу на будь-яку календарну гру, незалежно від статусу змагання, шість футболістів повинні представляти ту країну, в національному чемпіонаті якої грає даний клуб. У тих, хто намагається чинити опір можливому нововведенню, залишився лише один аргумент, а саме те, що це правило суперечить чинному робочому законодавству багатьох країн. Проте, якщо брати до уваги чутки і різноманітні заяви футбольних функціонерів, ніхто не буде боротися з цим правилом, оскільки всі розуміють, що бажаного результату досягнути буде майже неможливо.
Сучасний футбол дозрів для глобальних реформ. Якщо ФІФА вдасться найближчим часом залагодити всі проблеми, що виникли із законодавчою базою окремих країн, то вже в сезоні 2010/11 ми станемо свідками першого етапу реформ - правило "6+5" набуде чинності. Але це лише початок. Згідно з планами чиновників Міжнародної федерації футболу, нас очікує прийняття правила "7+4".
Відповідно до даних, поданих у Sky Sports, найбільшого удару цим нововведенням буде завдано найбагатшій лізі світу - англійській, оскільки приблизно дві третини всіх футболістів найсильнішого чемпіонату не є англійцями за паспортом. Так, в АПЛ 65,1% гравців є легіонерами, у Бундеслізі 49,9% гравців представляють інші країни, у французькій Лізі-1 ця цифра становить 43,2%, у Серії А - 40,3%, а в іспанській Примеро - 35,2% Якщо проаналізувати ці цифри, то командам АПЛ доведеться скоригувати свою трансферну політику вже в найближчі трансферні вікна, щоб бути хоч якось готовими до введення нового правила. Є й інший варіант - покластися на таланти зі своїх молодіжних академій, на що і розраховують чиновники з ФІФА. Адже нововведення запроваджуватимуть насамперед для того, аби зрушити з мертвої точки роботу з юними футболістами. У зв'язку з цим багато хто згадує керманича лондонського "Арсеналу" Арсена Венгера. Дійсно - у нього найбільший багатонаціональний склад. Так, наприклад, в останньому матчі Ліги чемпіонів проти "Роми" він уже вкотре виставив основний склад, в якому не було жодного англійця. Уболівальників "канонірів" тішить хіба той факт, що в розпорядженні французького тренера є кілька англійців, які можуть закріпитися в основному складі. Придбаний три роки тому в "Саутгемптона" Тео Волкотт став першою англійською ластівкою для Арсена Венгера, до того ж тепер Волкотт доріс навіть до місця у збірній Англії. Є в "Арсеналі" і Джек Вілшер, який разом з товаришами гучно заявив про себе в Кубку англійської ліги. Але це лише крапля в морі. І якщо на мить уявити, що правило "6+5" набуде чинності вже нині, то "Арсеналу", власне, доведеться грати виключно учнями академії. І тут відразу випливають негативні моменти можливого нововведення.
По-перше, це суттєве підвищення цін на футболістів, які нині дуже часто не відповідають реаліям. Адже хай там як, усі хочуть досягнути результату, а для цього, як відомо, усі засоби добрі. Як продовження, з'явиться ціла когорта футболістів, які просто не зможуть у найближчий час виходити на поле, оскільки повертатися в рідний чемпіонат зі значним зменшенням зарплати мало хто захоче. По-друге, ініціатива футбольних чиновників може спрацювати проти них, бо ніхто зараз не може дати гарантії, що з введенням правила розгорнеться справжнісінька бійка вже не за футболістів у розквіті сил, а за ще юні і незміцнілі духом таланти. По-третє, нововведення може суттєво вдарити по Південній Америці та Африці, які нині є традиційними постачальниками футболістів в усі країни світу. В тій самій Франції більшість іноземців саме з африканського континенту, і те, що за останній час рівень футболу в Африці помітно зріс, зумовлено саме можливістю для представників цього континенту грати в Старому світі.
І хоча в Україні таку проблему нібито вже вирішили, не слід забувати про деяку особливість майбутнього правила, адже кількість легіонерів буде обмежена, для всіх (!!!) турнірів А, скажімо, в останніх матчах Кубка УЄФА у стартовому складі "Шахтаря" були лише чотири українці, у "Металіста" - п'ять і лише "Динамо" вписалося в можливе правило (6 українців).
Хай там як, але, схоже, цьому правилу вже дали зелене світло і через два роки воно змінить розклад сил у європейському футболі. Сподіваємося, все-таки на нашу користь.