У четвер вибухнув iще один скандал, на цей раз у важкій атлетиці: міжнародна федерація (IWF) через підозри у вживанні заборонених речовин відсторонила від участі у змаганнях 17 штангістів. IWF опублікувала третю серію позитивних результатів допінг-проб спортсменів, узятих у ході чемпіонату світу, який пройшов наприкінці листопада в американському Х’юстоні.
Старі справи
Взагалі ситуація з допінгом у важкій атлетиці завжди була важкою. Ще напередодні чемпіонату світу виконавчий комітет IWF ухвалив рішення про усунення збірної Болгарії з важкої атлетики від участі в Олімпіаді, яка пройде в наступному році в бразильському Ріо-де-Жанейро. Для болгар уже стало сумною традицією пропускати Олімпіади. Ігри в Ріо стануть уже третіми поспіль, в яких не візьмуть участі спортсмени цієї країни. Причому у всіх трьох випадках причиною неучасті команди в головній події чотириріччя ставав допінг.
Вперше болгарська команда була дискваліфікована в повному складі перед пекінськими Іграми 2008 року. Тоді рішення відкликати свою заявку на участь у змаганнях взяла сама національна федерація Болгарії. Сталося це після того, як одинадцять важкоатлетів країни здали позитивні допінг-проби поза змаганнями за кілька місяців до Олімпіади-2008. Не побачили вболівальники болгарську команду і в Лондоні-2012.
Черговий скандал з участю болгарської збірної з важкої атлетики вибухнув у березні 2015 року. Тоді допінг-офіцери WADA провели перевірку під час підготовки команди до чемпіонату Європи і взяли позитивні допінг-проби знову відразу в одинадцятьох спортсменів. Як заявив президент Болгарської федерації важкої атлетики Неделчо Колєв, спортсмени приймали препарат трібестан, у складі якого і опинився заборонений стероїд, за рекомендацією медичного штабу збірної, але від чотирирічної дискваліфікації спортсменів це, природно, не врятувало.
Новий вибух
І ось новий скандал. Перша звістка про допінг була 16 грудня, коли виявилося, що допінг-тест провалили чотири спортсмени, які не завоювали на тому турнірі нагород, – позитивними виявилися спроби молдаванина Геннадія Дудогло, азербайджанки Сільвії Ангелової, представника Туркменістану Умурбека Базарбаева і Мансура Абдулрахіма Аль-Салема з Саудівської Аравії.
Більш потужний “вибух” пролунав у той же день трохи пізніше. У застосуванні гормонального допінгу був запідозрений олімпійський чемпіон Ігор-2012 північнокорейський важкоатлет Кім Ин Гук, а в крові бронзового призера тієї ж Олімпіади болгарина Валентина Христового та азербайджанця Ельхана Алігулізаде був виявлений анаболічний препарат. В останніх двох порушення вже друге в кар’єрі і вони можуть бути відсторонені від спорту довічно.
У Х’юстоні Кім Ин Гук став срібним призером у вазі до 62 кг, поступившись тільки китайцеві Ченю Ліцзюнь, який встановив новий світовий рекорд, а Алігулізаде завоював малу медаль такого ж достоїнства в категорії до 77 кг.
І ось 24 грудня на сайті IWF з’явилася інформація про те, що в пробах ще 17 спортсменів, які виступали на ЧС-2 015, виявлені сліди заборонених речовин.
Найбільше представництво в цьому сумному списку – у Росії та Казахстану по чотири спортсмени, по два представники Азербайджану, КНДР, Молдавії, два – Білорусі, по одному – Греції, Туркменії, Саудівської Аравії та Болгарії. На щастя, в списку немає українців.
Росія шукає політику
Звичайно найбільше обурилися росіяни, позиція яких вкотре неоднозначна. Російська команда стала другою в медальному заліку ЧС-2015, завоювавши 3 золоті, 3 срібні та 3 бронзові великі медалі (за сумою вправ). З них “золото” і “бронза” на рахунку тих, хто впійманий на допінгу, а саме Олексія Ловчева і Ольги Зубової. Ще один фігурант скандалу Олексій Косів завоював мале “золото” у ривку. До речі, Ловчев виграв обидві вправи і встановив два світові рекорди – у поштовху та абсолютний. Його перевага над грузином Лашею Талахадзе склала 21 кг.
У Москву команда поверталася у лаврах: спортсменам і тренерам було зачитано привітання керівництва країни, міністр спорту Віталій Мутко на зустрічі з командою пообіцяв надавати їм всіляку підтримку.
“Якщо, наприклад, хтось із провідних спортсменів воліє готуватися до Олімпійських ігор за індивідуальною системою – ми підемо в цьому назустріч, – наводить його слова агентство “Р-Спорт”. – Тим спортсменам, які показують високі результати і яким краще готуватися вдома, я готовий всіляко допомагати, але все це повинно проходити під чітким контролем”.
Призерам та їх тренерам були обіцяні нагороди і звання, а керівник делегації збірних Росії на Олімпійських іграх 2016 року Ігор Казіка провів паралель у майбутнє. “Хотілося б, щоб ми єдиною командою увійшли в олімпійський рік. Не всі нас люблять, але хотілося б, щоб своїм умінням і характером ви змогли довести, що ми любимо і вміємо перемагати”, – сказав він.
Саме розвитком цієї думки і стали перші коментарі російської сторони після публікації даних IWF.
“Звідки в моєму організмі могло з’явитися щось заборонене? Моя мета – Олімпійські ігри, я йшов до неї довгі роки. Суворо дотримувався антидопінгового законодавства, – заявив Ловчев. – Вивчивши весь список тимчасово відсторонених спортсменів за підсумками допінг-контролю на чемпіонаті світу, я думаю, що це проблема більше політичного плану. Все це дуже схоже на продовження спектаклю, спрямованого проти російського спорту.
Я не маю наміру здаватися, зробимо всі передбачені антидопінговим законодавством кроки для доказу своєї невинності – у тому числі через контрольну пробу “Б”.
Зараз прошу всіх любителів і професіоналів важкої атлетики не говорити на адресу спортсменів різких слів. Ситуація дуже заплутана. Давайте наберемося терпіння і почекаємо її подальшого розвитку”.
Виходячи з цих слів і заяви президента Федерації важкої атлетики Росії Сергія Сирцова випливає, що російська сторона буде наполягати на перевірці проб “Б”.
“Зараз у нас складна і тривала процедура, пов’язана з реалізацією спортсменами права на перевірку контрольних проб “Б”, – заявив Сирцов. – Багато що в цій історії нам незрозуміло. Наприклад, таке швидке оголошення результатів допінг-проб “А”. Також раніше на важкоатлетичних змаганнях ніколи не було такої кількості спортсменів, допінг-проби “А” яких дали позитивний результат. За підсумками чемпіонату світу в Х’юстоні їх уже 24!
Зараз потрібен час, щоб все детально опрацювати і зрозуміти наші подальші кроки. Ми суворо дотримуємося антидопінгового законодавства, будемо діяти в повній відповідності з ним. А це законодавство, зокрема, говорить: до оголошення результатів контрольних проб “Б” нікого не можна звинувачувати в порушенні антидопінгових правил”.
Цікаво, що згодом, як це вже прийнято у росіян, риторика заяв змінилася. Так міністр спорту Віталій Мутко зажадав відставки Сергія Сирцова. “Це величезне розчарування, – сказав Мутко. – Це цілковита безвідповідальність. Команда їхала на турнір чистою і перевіреною. Треба розібратися з особистими тренерами, лікарями. І з президентом федерації. Я не можу весь час відповідати за всіх. Це особистий вибір спортсменів і тренерів. Вони їдуть абсолютно перевіреними на змагання. Хто там “хімічить”? Навіщо вони це роблять?! Стільки бесід, особистих прохань! І всі в кущі. За все відповідає федерація”, – підсумував міністр.
Тепер, якщо проби “Б” покажуть позитивні результати, то російська команда як мінімум позбавиться кількох ліцензій на Олімпіаду, а як максимум є ймовірність, що з Ігор буде знята вся збірна.