У понеділок ввечері у світі спорту вибухнула чергова інформаційна “бомба”, яку можна порівняти хіба що з корупційним скандалом у ФІФА. Прес-конференція в Женеві, на якій були оголошені підсумки розслідування незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), що займалася вивченням проблеми застосування допінгу в російській легкій атлетиці, за ступенем сенсаційності зроблених на ній заяв перевершила всі очікування. WADA звинуватила ФСБ Росії у втручанні в спортивні справи, рекомендувала відсторонити всіх російських легкоатлетів від міжнародних змагань, а країні не виставляти легкоатлетичну команду на Олімпіаду-2016.
Німецький початок
Початок розслідуванню, подробиці якого були оприлюднені зараз, поклав документальний фільм німецького телеканалу ARD у грудні торік у двох частинах і розповів, як було зазначено його авторами, про випадки системного вживання допінгу в російській легкій атлетиці. В основу матеріалу лягло журналістське розслідування, засноване на зізнаннях самих спортсменів і тренерів.
Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) зробила заяву, що комітет з етики перевірить усі викладені у фільмі факти, а WADA створило свою комісію з розслідування. Події стали стрімко розвиватися майже через рік після виходу скандального фільму.
Сенегалець Ламін Діак, який займав пост президента IAAF з 1999 по 2015 рік, на початку цього місяця був заарештований за підозрою в отриманні хабара від Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) за приховування допінгових справ російських спортсменів.
Проти спортивного функціонера, підозрюваного в отриманні хабарів на суму 1 млн євро, за версією французьких правоохоронців, висунуто звинувачення в корупції та відмиванні грошей. Пізніше він був відпущений під значну заставу, але розслідування справи Діака активно ведеться.
Пізніше журналістам стало відомо, що ще в серпні цього року комітет із етики IAAF рекомендував порушити дисциплінарні справи щодо екс-президента Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) Валентина Балахнічева, старшого тренера збірної Росії по групі витривалості Олексія Мельникова, сина екс-глави IAAF Папи Массати Діака і екс-глави антидопінгового департаменту IAAF Габріеля Доллє. Слухання по цих справах, на яких сторонам буде дано право висловитися на свій захист, відбудуться в середині грудня в Лондоні.
WADA підірвало “бомбу”
День, на який була призначена прес-конференція WADA, почався з новини, яка тільки підтвердила, що світ очікує сенсаційних новин. Комісія з етики Міжнародного олімпійського комітету рекомендувала тимчасово позбавити колишнього президента IAAF Ламіна Діака звання почесного члена МОК. І тут же стали надходити повідомлення з доповіді комісії WADA. Рекомендації звучать гранично жорстко по відношенню до Росії:
– відсторонити Росію від участі у змаганнях під егідою IAAF;
– московська антидопінгова лабораторія повинна бути позбавлена акредитації, а її керівника необхідно звільнити;
– довічно відсторонити п’ять російських бігунів на середні дистанції і п’ять російських тренерів за порушення антидопінгових правил.
Головна ж рекомендація стосується участі збірної Росії з легкої атлетики в майбутніх Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро.
“По Ріо-2016 – ми сподіваємося, що Російська Федерація буде відсторонена, – заявив голова комісії WADA і екс-глава цієї організації Дік Паунд. – Ми сподіваємося, що вони підуть на це добровільно, щоб провести роботу з виправлення ситуації”.
Комісія WADA висловила і звинувачення на адресу IAAF і Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) в “непоясненому невтручанні”, коли росіянам, яких слід було дискваліфікувати за застосування допінгу, було дозволено брати участь в Олімпійських іграх у Лондоні в 2012 році.
Крім цього, WADA вказало, що з боку ФСБ Росії мало місце “пряме залякування і втручання” в роботу акредитованої антидопінгової лабораторії в Москві. Один зі свідків розповів комісії, що це відомство під час Олімпіади в Сочі впровадило своїх агентів у лабораторію. Її співробітники також говорять про те, що їхні кабінети прослуховувалися, а голова московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков щотижня зустрічався з представником ФСБ (його називають Євгеном Блоткіним або Євгеном Блохіним) і доповідав йому про “настрої в WADA”.
У звіті комісії вказується, що Родченков знищив
1 417 допінг-проб за три дні до перевірки WADA: “Виявлено умисне знищення більше 1400 зразків допінг-проб співробітниками московської лабораторії”.
Нарешті голова комісії WADA Паунд заявив, що до кінця року можуть бути опубліковані ще дві глави звіту комісії. За словами Паунда, звіт комісії відправлений в Інтерпол для проведення подальшого розслідування.
Паунд підкреслив, що скандал у російській легкій атлетиці може бути тільки “верхівкою айсберга”. “Є ймовірність того, що в московській лабораторії знаходилися тести представників багатьох інших видів спорту”, – зазначив він.
Та ось голова комісії WADA заявив, що у нього немає впевненості в тому, що під час Олімпіади в Сочі російські спортсмени не вживали заборонені препарати. “Але у нас немає конкретних доказів” – підсумував Паунд.
Росія у всьому бачить політику
Доповідь WADA вельми значна за обсягом – вона займає кілька сотень сторінок. Формальна реакція російської сторони буде сформульована за підсумками його вивчення, але деякі коментарі спортивні та антидопінгові чиновники зробили вже зараз.
Рекомендація WADA про відсторонення всіх російських легкоатлетів від змагань IAAF суперечить правилам організації, заявив виконуючий обов’язки президента ВФЛА Вадим Зеліченок. “Це питання має розглядатися радою організації, яка відбудеться в листопаді, – цитує його “Р-Спорт”. – Нам ніхто не говорив, що він включений до порядку засідання. Не думаю, що це відповідає дійсності, до того ж має бути доведено, що порушення здійснювала федерація, а не окремо взяті спортсмени. Нам має бути дана можливість виправдатися”.
Юрист ВФЛА Артем Пацев у свою чергу заявив, що “вся ця справа тхне політичним замовленням і більше нічим”.
“Тому і дана інформація вся у формі “рекомендувати”. Бо якби було за що усунути, то вони б давно це зробили. І не питали б нікого, – заявив він “Р-Спорт”. – Коли не можуть знайти реальних зачіпок, намагаються тиснути етично – через різні комітети і комісії”.
фото: ReutersВиконавчий директор РУСАДА Микита Камаєв в ефірі “Матч ТВ” заявив, що його організація “відкрита до співпраці”. “Ми проводимо своє внутрішнє розслідування, пов’язане з тими порушеннями, які нібито були. Найближчим часом закінчимо розслідування”, – заявив він.
Пізніше Камаєв прокоментував заяви представників WADA про московську “лабораторію і персоналії”. “Вони мені здаються абсолютно абсурдними, – сказав він “Р-Спорт”. – Вони знаходяться не в блоці антидопінгових законів, а в сфері кримінального та цивільного права”.
Почесний президент Федерації фігурного катання на ковзанах Росії Валентин Пісєєв зазначив, що екс-президент WADA Дік Паунд до російського спорту “неприхильно, негативно ставився протягом багатьох років”. “Те, що там заявляє цей Паунд, це несерйозно”, – сказав він “Р-Спорт”.
Міністр спорту РФ Віталій Мутко пообіцяв відповісти на доповідь WADA: “Ми дамо прес-реліз за підсумками прес-конференції”. “Не потрібно плутати, комісія не має права когось відсторонювати”, – підкреслив він.
Цікаво, що реакція росіян у вівторок і середу була вже іншою. Так Григорій Родченков уже пішов у відставку. “Виконуючий обов’язки директора Московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков заявив про свою відставку. Міністр (Мутко) його відставку прийняв, а на його місце призначена одна з фахівців лабораторії Марія Дікунец. Також акредитація лабораторії тимчасово припинена”, – розповіла радник мінспорту Наталія Желанова “Спорт-Експресу”.
Вона також підтвердила, що Мутко готовий співпрацювати зі Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA) та Міжнародною асоціацією легкоатлетичних федерацій (IAAF).
Сам Мутко розповів агентству “Р-Спорт” про можливість відсторонення російських легкоатлетів від участі в Олімпійських іграх 2016 року в Ріо-де-Жанейро.
“Вона (можливість) існує, тому що одним вигідно прибрати прямого конкурента, а іншим вигідно зіпсувати імідж країни. Але якщо у міжнародних організацій у філософії своєї діяльності є хоча б якийсь відсоток роботи в інтересах спорту і спортсменів, то я це виключаю”, – зауважив чиновник.
Реакція у світі
Реакцією головної спортивної організації планети Міжнародного олімпійського комітету стала заява про те, що доповідь WADA “є сумною новиною для світового спорту і глибоко шокує”.
“МОК сподівається, що нове керівництво IAAF на чолі з президентом Себастьяном Коу зробить усі необхідні висновки. Олімпійський комітет вітає прагнення IAAF робити все можливе, щоб захистити непричетних до допінгових скандалів атлетів і відновити довіру до цього виду спорту”, – йдеться в прес-релізі організації.
МОК зазначає, що частина доповіді антидопінгової комісії, що стосуються ситуації з допінгом на Олімпійських іграх, будуть ретельно вивчені, і організація “відреагує з погляду нульової терпимості” до випадків застосування заборонених препаратів.
Глава IAAF Себастьян Коу заявив, що “звіт незалежної комісії WADA насторожує”. “Нам потрібен час, щоб належним чином “переварити” висновки, включені в нього.
Тим не менш, я настійно закликаю раду IAAF почати процес розгляду можливих санкцій щодо ВФЛА, – йдеться в його офіційній заяві. – Там, де є збої в нашій системі управління або наших антидопінгових програмах, ми виправимо їх. Ми зробимо все можливе, щоб захистити “чистих” спортсменів і відновити довіру в нашому спорті. ІААФ збереже позицію повної співпраці у відносинах з поліцією, яка проводить розслідування”.
ВФЛА до кінця поточного тижня повинна відповісти на звіт WADA, заявив Коу.
Розвиток подій очікується наступного тижня, коли в Колорадо-Спрінгсі зберуться на своє засідання керівні органи WADA.