Британський пілот “Формули-1” Льюїс Гамільтон став переможцем чергового Гран-прі США. Ця перемога стала вже десятою для лідера “Мерседеса” в поточному сезоні. Але що важливіше, вона принесла йому звання трикратного чемпіона світу.
Льюїс Гамільтон вже досить давно вважається де-факто триразовим чемпіоном світу. Домінування британця в чемпіонаті було настільки відчутним, що питання про те, чи виграє він його, не ставилося взагалі. Залишалося просто з’ясувати, де саме і коли це станеться. Перша можливість залагодити формальності представилася в США, і Гамільтон не став відкладати справи на потім, і з першої ж спроби оформив титул. І, зрозуміло, після фінішу кричав у переговорний пристрій: “Я найщасливіша людина на світі!”. Тобто рівно те ж саме, що і торік, коли став дворазовим чемпіоном світу, а до того в 2008-ому, коли оформив свій перший титул.
Організатори чемпіонату “Формули-1” обрали для гонок в Америці не найвдаліший час. У Мексиці, де в наступні вихідні повинен пройти етап (перший з 1992 року), вирує ураган “Патрісія”, за оцінками мексиканської влади, найсильніший в історії планети Земля. Цей ураган вже досяг п’ятої – максимальної – категорії за шкалою Саффіра-Сімпсона, сила вітру в межах урагану перевищувала 70 м/сек. з поривами до 90 м/сек.
В американському штаті Техас, де проходив шістнадцятий етап чемпіонату “Формули-1”, погода вела себе не настільки суворо. Однак і тут місцева влада рекомендувала жителям не покидати своїх будинків у п’ятницю і суботу.
У міжнародному аеропорту Далласа скасовували й відкладали сотні рейсів. Змушені були скасувати другу сесію тестових заїздів і організатори Гран-прі США – через сильний дощ, поривчастий вітер і неможливості піднятися в повітря медичному гелікоптеру.
Кваліфікація в суботу також не відбулася. Її початок відкладали протягом трьох годин, а потім оголосили – заїзди пройдуть о 9.00 ранку за місцевим часом у неділю, в день гонки. Велика частина пелетону, здається, зітхнула з полегшенням: навряд чи хтось хотів влаштовувати кваліфікацію в подібних умовах, ризикуючи закінчити її у відбійнику.
“Багато років тому, в рамках програми розвитку пілотів “Рено”, я займався серфінгом, – згадував пілот “Лотуса” Ромен Грожан. – Якби кваліфікація відбулася, гадаю, мені б знадобилися ці навички. Умови були екстремальними, і я співчуваю фанатам, які прийшли, незважаючи на погодні умови. Сподіваюся, в неділю ми влаштуємо фантастичне шоу для них всіх”.
Насправді, невелике шоу для вболівальників деякі гонщики влаштували ще в суботу. Даніель Ріккьярдо і Данило Квят з “Ред Булл” станцювали вальс, росіянин також спробував показати цирковий номер, але жонглер з нього вийшов посередній. Гонщик “Мерседеса” Ніко Росберг, у свою чергу, продемонстрував футбольні навички. А його напарник по команді Льюїс Гамільтон забрався на піт-волл і звідти вітав глядачів. Власне саме ця четвірка стала героями і недільного дня. Пілоти “Мерседеса” і “Ред Булл” посіли перші дві решітки стартового поля за підсумками скороченої кваліфікації (вдалося провести тільки два сегменти). І потім, в гонці, активно боролися між собою – але тільки до 24-го кола.
Старт гонки був нервовим. Гамільтон і Росберг майже повели гостру боротьбу. Переміг перший, досить грубо виштовхнувши напарника в бік і зайнявши звичне перше місце. В іншій ситуації це було б рівноцінно закінченню гонки, тому як потіснити Гамільтона з лідируючої позиції, раз вже він до неї добрався, буває майже нереально. Але мокра, і що не менш важливо, непередбачувано підсихаюча траса, дозволили Гран-прі США претендувати на звання найбільш інтригуючої гонки сезону. Помилялися в таких умовах в Остіні завжди. І Гамільтон не виняток. Але йому ці помилки не стали на заваді. В одному з епізодів британець пропустив вперед Росберга, а фініш позаду напарника не дозволяв йому стати чемпіоном. Але тут уже допоміг сам німець. Він просто не впорався з керуванням, з’їхав із траси, повернувся, але вже позаду британця. Третім тим часом став лідер Ferrari Себастьян Феттель.
А ось Даниїлу Квяту, який, поки дорога була досить мокра, претендував на місце на подіумі, але як тільки траса підсохла, став все глибше тонути в пелотоні, не дуже. Росіянин допустив помилку і завершив гонку у відбійнику.
Ледве уникнув сходу в цій гонці і Ріккьярдо. У боротьбі за п’яте місце його атакував пілот “Форс Індії” Ніко Хюлкенберг, для якого після контакту з австралійцем гонка закінчилася. Ріккьярдо все-таки залишився на трасі, але зміг фінішувати тільки десятим.
Отже, за кілька кіл до фінішу перша трійка вишикувалася рівно так, щоб вже ані Росберг, ані Феттель не могли в останніх гонках навіть теоретично наздогнати Гамільтона в загальному заліку. І якщо Феттель на останніх колах ще щось намагався зробити, висловлював готовність змінити третє місце на друге, то Росберг якось знітився і, схоже, змирився з долею і тим, що знову він залишиться в тіні Гамільтона. Тепер уже триразового чемпіона світу. До слова, десятого в історії гонщика, якому вдалося виграти чемпіонат три або більше разів. За кількістю титулів британець наздогнав Айртона Сенну, Нельсона Піке, Нікі Лауду, Джекі Стюарта і Джека Бребема. Більше них вигравали чемпіонат світу лише чотири гонщики – Міхаель Шумахер (сім), Хуан-Мануель Фанхіо (п’ять), Себастьян Феттель і Ален Прост (по чотири).
Після перемоги новоспечений чемпіон не приховував радості: “Грандіозний момент. Я пам’ятаю, як виграв свій перший британський чемпіонат, ми їхали з батьком додому і співали We Are the Champions. Я думаю про те, скільки моя сім’я віддала мені – моя мама, батько, вся родина. І я думаю про своїх уболівальників. Вони надають мені сили, і я сподіваюся, що надихає їх ніколи не здаватися і прагнути своїх мрій і надій.
Самі перегони були приголомшливими – сталося все, що могло статися. Останні 10-15 кіл вийшли екстраординарними – це було просто божевільно. Я лідирував, потім відкотився на четверте місце, а умови були дуже складними. Ніко теж дуже здорово пілотував. Протягом дистанції я думав: “Чемпіонський титул знаходиться десь там, але як я його отримаю?” Титул був близький, я навіть відчував його запах, але жодного разу не було ситуації, коли б я подумав, що не зможу його завоювати.
Це просто неймовірно, що за кількістю титулів я зрівнявся з Айртоном Сенною. Моєю метою завжди було виграти три титули, оскільки мене надихав Айртон. Тепер немає нікого, з ким би я хотів зрівнятися – я просто хочу продовжувати виступати так довго, як тільки зможу.
Як і будь-який гонщик, я хочу вигравати всі гонки, в яких беру участь, але це кінцева мета. Перемога в чемпіонаті означає велич! Це приголомшлива команда, я неймовірно їй вдячний. Коли я переходив у “Мерседес”, я думав, що зможу виграти разом з ними ... І я це зробив! “