Цими днями в азербайджанській столиці Баку проходить Кубок світу з шахів. Турнір, який стартував 10 вересня і в якому брали участь 128 шахістів із усіх куточків планети, вже наближається до завершення. Залишилося лише вісім претендентів на головний турнір, серед яких є українець Павло Ельянов (на фото).
Загалом у Баку приїхало чимало українців. У боротьбу за трофей включилися відразу вісім українських спортсменів, серед яких єдина жінка на турнірі – чемпіонка світу серед жінок стриянка Марія Музичук. Щоправда, перший раунд змагань не зуміли подолати відразу троє наших співвітчизників.
Невдалим можна назвати дебют на подібному турнірі Марії Музичук. Напевно, ніхто і не очікував, що стриянка зможе пройти далеко, адже серед 128 учасників вона, попри статус кращої шахістки планети, мала лише 114 рейтинг. У першому раунді змагань її суперником був відомий британський шахіст Майкл Адамс. Після нічиєї в першій партії британець, граючи чорними, граціозно переграв Марію.
Не змогли подолати першого кола й Олександр Моїсеєнко та Андрій Волокітін. Обидва шахісти зазнали поразок на тай-брейку. Моїсеєнко в класичних шахах спершу програв чорними китайцеві Лу Шанлей, однак білими взяв упевнений реванш. На тай-брейку Олександр у своїй білій партії мав перспективну позицію, однак поступово гравці досягнули рівності, а потім наш шахіст недооцінив наслідків жертви якості з боку суперника. Він 17 секунд думав, перш ніж зробити фатальну помилку. Як результат – розгромна поразка. У партії чорними Олександр відчайдушно намагався відігратись, але ускладнення, в яких він шукав шанс, призвели до гіршої позиції, в якій суперники погодилися на нічию лише з тієї причини, що китайця цей результат влаштовував, а Моїсеєнко більше ніж на нічию не міг претендувати.
Андрій Волокітін зустрічався з колишнім співвітчизником, а нині громадянином США Олександром Онищуком. У класичних шахах обидві партії завершилися внічию, а на тай-брейку в першій партії Волокітін уже в дебюті отримав серйозні проблеми, яких так і не вирішив, у підсумку програвши. У повторній партії, на відміну від Моїсеєнка, у Волокітіна був шанс відігратись, але близько 46 ходу він не побачив чудового продовження, не втримав переваги, тож партія завершилася внічию.
Таким чином, у наступне коло змагань змогли пройти Василь Іванчук, Павло Ельянов, Олександр Арещенко, Юрій Вовк та Антон Коробов. Усі вони зуміли виграти по одній партії (а Ельянов у двох) ще в класичних шахах.
У 1/32 фіналу Україна не дорахувалася ще двох шахістів. Ще в перший день поразок зазнали Антон Коробов і Юрій Вовк. Перший зустрічався з росіянином Дмитром Андрейкіним, який на минулому Кубку світу зумів дістатися до фіналу. Отримавши непогану позицію на виході з дебюту, українець зробив кілька сумнівних маневрів конем, віддав ініціативу, втратив центрального пішака та потрапив під нищівну атаку, що завершилася поразкою. Що стосується Юрія Вовка, то його переграв китаєць Веї І у французькому захисті з різнобічними рокіровками. У других партіях Коробов, наштовхнувшись на сицилійський захист суперника, довго бився, аби отримати бодай тінь переваги. На жаль, в Коробова була значно гірша позиція, але Андрейкіна нічия влаштовувала, тож він на неї погодився. А ось Вовк зумів відігратися, здолавши китайця, і суперники відправилися на тай-брейк, де сильнішим виявився китаєць. На жаль, усе вирішила партія, в якій наш шахіст грав білими. Розігравши дебют, Вовк отримав комфортну позицію, однак Веї І розумно загострив гру жертвою якості. Китаєць цілком міг і не отримати переваги, якби українець двічі не пройшов повз один хід, який виводив партію у спокійне русло з невеликою перевагою українця. У підсумку Вовк потрапив під атаку і програв. У нашого шахіста залишалася ще одна партія в запасі, по ходу якої був усього один момент у закінченні, коли китайця можна було покарати, але шанс Юрій втратив.
Додаткові партії довелося провести й Олександрові Арещенку, який зустрічався з одним із лідерів світового рейтингу вірменином Ароном Ароняном. У класичних шахах суперники обмінялися нічиїми, а ось на тай-брейку Арещенко зумів двічі обіграти суперника. І це при тому, що до цього не здобув у сутичці з вірменином жодної перемоги. Щоправда, у першій партії довго довелося реалізовувати чорними зайвий пішак у ендшпілі, але на те були об’єктивні причини – час на хід у нашого гросмейстера обмежувався 10 секундами. У повторній партії білими знову зайвий пішак Арещенка виявився вирішальним фактором, хоча треба відзначити й помилки Ароняна.
“Я навіть не встиг як слід підготуватися до цього турніру, – сказав після партії Арещенко в інтерв’ю Chess News. – Я грав в Абу-Дабі, у мене було всього кілька днів, плюс День народження дружини. Я навіть проти Дениса Хісматулліна (суперника в першому колі) встиг підготуватися лише за один колір. Про Ароняна я взагалі не думав тоді. Це неправильно, звичайно. До такого турніру потрібно готуватися заздалегідь”.
А ось Іванчук і Ельянов у третє коло вийшли без проблем. Василь виграв чорними і звів внічию білими свої партії проти ізраїльтянина Максима Родштейна. А Павло продовжив штампувати перемоги, двічі здолавши колишнього львів’янина, а нині представника Туреччини Олександра Іпатова.
В 1/16 Кубку світу Україна зазнала серйозних втрат. Із трьох вітчизняних гросмейстерів до 1/8 фіналу дістався лише Павло Ельянов, який знову виграв дві партії, цього разу – в росіянина Олександра Грищука. Росіянин був фаворитом у цій парі, у нього хороший рахунок особистих зустрічей із Ельяновим, причому по ходу першої партії він був за крок від виграшної позиції. Але за кілька ходів до проходження контролю росіянин чомусь вирішив не ризикувати. У цілому обидва суперники допускалися помилок, які могли стати фатальними. У підсумку більш винахідливим виявився Ельянов. У другій партії Грищук був змушений ризикувати, але Ельянов був краще готовим до дебютного вибору суперника, а також краще зорієнтувався в ускладненнях, що виникли. У підсумку чорні програли.
Теоретично подальший шлях харків’янина міг перетнутися з траєкторією нашого Василя Іванчука, але львів’янин зіграв дуже невдало проти іншого росіянина Дмитра Яковенка. Граючи білими, Іванчук не став форсувати події, і в підсумку росіянин звів партію внічию. У другій партії суперник львів’янина без особливих зусиль отримав комфортну позицію в дебюті, потім Іванчук навіщось пішов на жертву ферзя без достатньої компенсації і в результаті здався в безнадійній позиції, навіть не діставшись до контрольного ходу.
На жаль, не зміг розвинути успіху після гучної перемоги над Левоном Ароняном наш Олександр Арещенко. Невгомонний китаєць Веї І знову пройшов українського шахіста, причому цього разу за рахунок кращої дебютної підготовки. Після нічиєї в першій партії Арещенко у другій вирішив зіграти варіант Найдорфа. Він якийсь час мав трохи кращу позицію, але потім допустився вирішальної помилки на 18-ому ході, прийнявши жертву фігури. У відповідь пішов удар, після якого довелося повернути все отримане раніше і віддати ще додатково фігуру. Перемогти з такою перевагою для китайця проблем не склало.
В 1/8 фіналу Павлові довелося зіграти з кривдником Іванчука Яковенком. У першій партії, в якій українець грав чорними, Ельянов успішно нейтралізував тиск із боку росіянина, і йому вдалося численними розмінами звести партію внічию. У другій партії ситуація майже повторилася, однак тепер уже росіянин спромігся надійно зіграти чорними фігурами. А вже на тай-брейку Ельянов зламав-таки опір Яковенка, перемігши його у швидкі шахи. Як і в класичних партіях, Ельянов знову не допустив ніяких збоїв у чорній партії рапіда, але цього разу переміг білим кольором.
Наступним суперником Ельянова стане Хікару Накамура. Американець чотири рази зустрічався з Павлом, і рахунок особистих зустрічей у них нічийний – 2:2, причому всі чотири партії були результативними. Правда, останню з них зіграли аж п’ять років тому.
В інших чвертьфіналах зустрінуться Петро Свідлер (Росія) і Веї І (Китай), Аніш Гірі (Голландія) і Максим Вашьє-Ляграв (Франція), Шахріяр Мамед’яров (Азербайджан) і Сергій Карякін (Росія).