Область шахових королев

Львів’янка Наталія Букса – чемпіонка світу з шахів серед дівчат

фото: FIDE
Львівська область і далі тішить шахову спільноту жіночими талантами. Слідом за перемогою стриянки Марії Музичук на чемпіонаті світу з шахів, який у квітні проходив у російському Сочі, львівська шахістка Наталія Букса тріумфувала на світовій першості серед юніорів (юнаків і дівчат, не старших 20 років). Турнір, що проходив у ще одному російському місті – Ханти-Мансійську, став справжнім трилером для багатьох учасників. 
За регламентом, і юнаки, і дівчата провели 13 турів із класичним контролем часу. В сучасних умовах це вважається майже марафонською дистанцією. Зазвичай на турнірах грають за олімпійською системою, тобто дев’ять турів (інколи навіть лише сім). Однак формула проведення чемпіонатів світу – данина традиції, що бере свій початок із середини минулого століття. 
У Ханти-Мансійську і у відкритій, і в жіночій частині змагань була одна спільна риса: у першій частині турніру (сім турів) був одноосібний лідер, у перемозі якого ніхто не сумнівався. Однак після дня перепочинку шахісти видавали неймовірні результати, що в підсумку призвело до сенсацій. 
У протистоянні дівчат основна боротьба розгорнулася між Жансаєю Абдумалік (Казахстан) і Наталією Буксою, що була єдиною представницею України на цьому турнірі. 15-річна спортсменка з Казахстану, у якої був четвертий рейтинг серед усіх учасниць, здобула на старті сім перемог поспіль, зокрема в партії проти Букси. Для львів’янки (23-ій рейтинг на турнірі) ця поразка так і залишилася єдиною на змаганні. 
Натомість казашка у другій частині змагань зменшила темп і дві партії завершила внічию, а потім і зовсім двічі програла. Цим скористалася Наталія, тож вирвалася вперед. Долю “золота” вирішили в нервовому останньому турі. Напруженість була настільки високою, що Букса, яка зустрічалася з азербайджанкою Гунай Маммадзадою, на рівному місці віддала пішака, відтак отримала у своїй партії дуже важку позицію. Водночас Абдумалік у своєму двобої домоглася величезної переваги, причому їй достатньо було просто наздогнати Буксу: за рівності очок Жансая посідала перше місце завдяки перемозі в особистій зустрічі. Але в Абдумалік не витримали нерви, і спортсменка помилилася, що завадило їй виграти і принесло лише нічию. Цей результат не дозволив казашці посісти навіть друге місце, оскільки її за додатковими показниками випередила росіянка Аліна Бівол. Натомість Букса врятувалась і набрала пів-очка, які в підсумку і стали “золотими”. 
На післяматчевій Букса не приховувала радості й зізналася, що повернулася в шахи після дворічної перерви лише в січні цього року: “Турнір пройшов для мене дуже напружено. Думаю, до початку мало хто міг передбачити, що я взагалі потраплю в десятку. Вигравши цей чемпіонат, можу сказати, що у спорті все вирішує не якась конкретна підготовка до партії, а робота цілком і настрій на гру. Важливий характер, а також прагнення перемогти. У кожній партії! Якщо повністю присвячувати себе грі, можна досягнути великих результатів. Це перше місце стало ще більшою несподіванкою для мене. Але, звичайно, приємною!
У 2012 – 2014 роках я майже припинила грати в шахи після того, як вступила до інституту. Але взимку в моєму рідному місті Львові вперше проходив фінал чемпіонату України серед чоловіків і жінок. Побувавши там і відчувши таку особливу атмосферу, я загорілася бажанням займатися шахами, тож із січня наполегливо тренуюсь і думаю продовжити й у майбутньому”.
Не менш напружено проходили змагання у відкритій секції, де грали 61 юнак і чемпіонка Росії серед жінок Олександра Горячкіна, яка вирішила, що в жіночій частині їй грати не цікаво. У підсумку росіянка погарячкувала з цим рішенням і посіла лише 34 місце.
А головним героєм до останнього туру був польський гросмейстер Ян Кшиштоф Дуда, який нині вважається лідером у юніорських шахах. Протягом усього турніру поляк грав дуже солідно і професійно, жодного разу не доводив ситуації до відверто поганої для себе позиції, у потрібний момент посилював натиск і використовував усі свої шанси. Здавалося, він так і дійде першим до фінішу – впевнено і солідно, однак в останніх турах у погоню за поляком кинувся росіянин Михайло Антипов, який сильно ризикував, граючи в божевільні шахи. У деяких партіях представник Росії стояв на межі програшу (навіть за межею), якщо вірити безжальним оцінками комп’ютера. Але суперники не витримували такої неймовірної напруженості й помилялися.
А в останній день почалася якась містика. Антипов виграв вкрай сумнівну партію в італійця Франческо Рамалді. Довгий час у цій грі перевага на боці італійця була не лише позіційною, а й якісною, а потім раптово він почав віддавати фігури, відтак програв. Натомість Дуда звів свою партію внічию. У підсумку обидва суперники набрали однакову кількість очок, але Антипов обійшов Дуду лише за третім додатковим показником (сума очок усіх суперників у 13 турах). У росіянина він виявився всього на одне очко більшим. 
Єдиний українець у відкритому турнірі Єгор Богданов не зміг показати нічого оригінального. Маючи 44-ий рейтинг серед усіх учасників, він посів 44 місце.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2705 / 1.57MB / SQL:{query_count}