В столиці Китаю Пекіні в перший день Конгресу Міжнародної федерації легкої атлетики (ІААF) був обраний президент організації. Усі очікували, що в літопис українського спорту буде вписана особлива сторінка. Адже ніколи раніше представники нашої країни не мали честі очолювати міжнародні федерації в найпрестижніших видах спорту. Однак президент НОК України Сергій Бубка програв вибори британцю Себастьяну Кое. За нового президента було віддано 115 голосів, за українця – 92.
Коли у 2013 році Сергій Бубка претендував на пост президента МОК, але програв вибори німцеві Томасу Баху, багато хто казав, що він найближчим часом очолить ІААF. Президент цієї організації сенегалець Ламін Діака, який очолював ІААF протягом останніх 16 років, оголосив, що більше не буде працювати в організації. Тож за вакантне місце вирішили посперечатися два кандидати: українець Сергій Бубка і британець Себастьян Кое. Кое, як і Бубка, легенда легкої атлетики. Олімпійський чемпіон Москви і Лос-Анджелеса в бігу на 1500 метрів. Політичний діяч і спортивний функціонер, лорд Себастьян Кое в середині 90-х представляв Консервативну партію в Палаті громад. У 2005-ому Кое привів до перемоги заявку Лондона на проведення Олімпіади 2012 року, після чого очолив оргкомітет найуспішніших літніх Ігор в історії. В останні роки був віце-президентом IAAF.
Цікаво, що для підтримки Сергія Бубки до Пекіна спеціально приїхали Віталій Кличко та Андрій Шевченко. Вони взяли участь у спільній прес-конференції зі знаменитим французьким жердинником Рено Лавіллені. Той теж щосили закликає зробити вибір на користь нинішнього президента НОК України, за допомогою якого організовує у своєму рідному місті Клермон Феррані новий великий турнір за участі всіх зірок жердини. За його словами, змагання відбудуться 21 лютого 2016 на п’ятитисячний арені Maison des Sports у рамках чотириденного фестивалю стрибків із жердиною, який також буде включати в себе змагання національної ліги Perche Elite Tour, майстер-класи для молодих спортсменів, семінари для тренерів і турнір ветеранів.
“У Донецьку раніше проходили “Зірки жердини” і 25 років вважалися неофіційним чемпіонатом світу зі стрибків із жердиною, – підкреслив Рено Лавіллені. – Сергію Бубці та його команді вдалося створити приголомшливу атмосферу, завдяки чому там регулярно встановлювалися світові рекорди. Крім того, Бубка завжди захищав і поважав атлетів. У нього досить творчий підхід до того, як зробити легку атлетику ближче до глядачів, до молоді. Відповідно, я хочу підхопити естафету у “Зірок жердини” і організувати, за допомогою Бубки, ще один класний турнір”.
“Сергій Бубка – це бренд для легкої атлетики і для всього олімпійського руху, – підтримав француза Віталій Кличко. – Він має величезний позитивний вплив на весь світ спорту. Тому особисто для мене Бубка – вже президент!”
“Я дуже добре знаю главу НОК України та його бажання приносити користь спорту та легкій атлетиці, – підхопив Андрій Шевченко. – У нього багатий досвід і глибокі знання, які він використовує і буде використовувати на благо спорту. Тому я впевнений, що саме Сергій Бубка – людина, яка повинна вести легку атлетику до нових вершин!”
У своїй передвиборчій програмі Бубка зробив акцент на більш інтенсивній роботі та індивідуальному підході до кожного члена престижної організації, тоді як Кое ризикнув поставити на посилення боротьби з допінгом. І знаючи результати, можна сказати, що спрацювала саме ставка Кое.
За останній рік у світ легкої атлетики приходив один допінговий скандал за іншим. Початок низці допінгових скандалів поклав німецький телеканал ARD, що випустив у грудні 2014 документальний фільм у двох частинах, в якому стверджувалося, що 99% російських легкоатлетів використовують допінг. Після цього головний тренер збірної Росії з легкої атлетики Валентин Маслаков подав у відставку, Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) оголосило про те, що відразу п’ять російських легкоатлетів, у тому числі три олімпійських чемпіони, дискваліфіковані на тривалі терміни, а президент Всеросійської федерації легкої атлетики Валентин Балахнічев прийняв рішення призупинити діяльність на посту члена ради IAAF. У серпні поточного року була показана третя частина фільму. У ній стверджувалося, що телеканал і видання Sunday Times отримали базу даних IAAF, яка містить більше 12000 аналізів близько 5000 спортсменів у період з 2001 по 2012 р.
За інформацією ARD і Sunday Times, третина медалей Олімпійських ігор та чемпіонатів світу у змаганнях на витривалість протягом цього періоду була виграна спортсменами з підозрілими даними допінг-тестів. Тоді президент IAAF Ламін Діак зайняв оборонну позицію і висловив не заклопотаність звинуваченнями, а всього лише невдоволення витоком даних і весь час намагався виправдовуватися.
Українця підтримувало близько половини представників Європи, а також більшість федерацій Африки, Азії, Південної та Центральної Америки. Тобто країн, в яких бігові дисципліни на довгі дистанції розвинуті дуже сильно. У свою чергу його суперник розраховував на прихильність другої половини Європи, колишніх колоній Британської імперії і, що важливо, США з Ямайкою. А ці країни здавна славляться своїми спринтерами, чий приїзд в будь-яку країну викликає величезний ажіотаж і збирає на трибунах додаткові тисячі глядачів. І спринтери в допінгових скандалах давно вже не були помічені.
Тож не дивно, що хоч і з мінімальною перевагою, але переміг Кое. Цікаво, що новий президент IAAF був обраний шляхом електронного голосування, що викликало невеличкий скандал. Один із делегатів, що представляють Мавританію, після презентації електронної системи голосування заявив, що “не вірить у її чесність”, зазначивши, що для ряду його колег вона є складною у використанні. Його заяву оплесками підтримала значна кількість делегатів. Однак на результати це аж ніяк не вплинуло.
Після закінчення виборів президента IAAF, а також членів Ради IAAF відбулася прес-конференція за участі вже екс-керівника IAAF Ламіна Діака та новообраного глави Себастьяна Кое.
У своїй промові Ламін зазначив, що він дійсно радий, що передає естафету Себастьяну: “Я бажаю йому перевершити мене. Стати ще більш кращим керівником. З ним піде відмінна команда. Я щасливий, що ми нарешті зробили це! Дякую”.
У свою чергу Кое подякував усім за підтримку, сказавши, що для нього велика честь бути обраним. “Я відчуваю полегшення. Тепер я можу просто спокійно посидіти до 31 серпня і подивитися змагання”. Кое згадав час, коли він був спортсменом, як очолював організаційний комітет Олімпійських Ігор у Лондоні 2012.
Себастьян багато раз підкреслив, що разом із ним обрана дуже сильна команда. Також він ще раз подякував команді, яка допомагала йому у передвиборчій кампанії: “Я президент спорту №1. Я сиджу поряд із людиною, яка присвятила себе спорту, залишила твердий фундамент у спадщину. Ламін Діак також буде моїм духовним президентом”.
Згадав Кое і про свого суперника: “У мене просто немає слів, я хочу подякувати Сергію за хорошу і тривалу кампанію. Ми обидва віримо в наш вид спорту, який повинен справедливо оцінюватися”.
Щодо подальшої роботи, то Кое наголосив, що головним для нього стане створення антидопінгового агентства для легкоатлетів, яке зніме навантаження зі Всесвітнього антидопінгового агентства і допоможе національним легкоатлетичним федераціям. Себастьян заявив, що він буде жорстко боротися з допінгом, захищати “чистих” атлетів.
Також британець виступає за створення міжнародного фонду розвитку легкої атлетики для надання допомоги найбільш нужденним у засобах країнам.
Серед інших нововведень у програмі Кое значиться реформування світового легкоатлетичного календаря: “Ми повинні бути впевнені, що календар є послідовним і зрозумілим як спортсменам, так і глядачам. Наш продукт – легка атлетика, але наш бізнес – розвага. Те, як ми представляємо календар – дуже важливо”. Новообраний президент робить акцент на підвищенні фінансової підтримки та залучення нових спонсорів IAAF, створення спеціального відділу і комісії для взаємодії з молодими легкоатлетами, а також надання допомоги у прийнятті важливих для розвитку їхньої кар’єри рішень: “Дитячий і молодіжний спорт має величезне значення. Ми повинні зробити його більш привабливим для молодих людей. Істотну роль у цьому відіграють держава та спонсори”.
Відповідаючи на деякі запитання журналістів, британець сказав, що відповість на них більш докладно, як тільки обговорить їх зі своєю новою командою. Адже його обрали лише кілька годин тому.
Цікаво, що в цю нову команду увійде і Сергій Бубка. Він був переобраний віце-президентом IAAF і отримав 187 голосів від національних федерацій країн, які брали участь у голосуванні. Це перший результат серед семи претендентів на чотири посади віце-президента IAAF.
Сергій Бубка подякував тим національним легкоатлетичним федераціям, які підтримали його на виборах і заявив, що продовжуватиме працювати на благо IAAF та світової легкоатлетичної родини.
“Перш за все, я хочу привітати Себа Кое з чудово проведеною кампанією. Ми отримали багато можливостей обговорити виклики, що постають перед нашим видом спорту, поспілкуватися з представниками федерацій, поділитися своїм баченням майбутнього легкої атлетики та знайти рішення. Від усієї душі дякую національним федераціям, які віддали голоси за мою кандидатуру на посади президента та віце-президента IAAF. Дякую моїй родині та моїй команді, що підтримували мене усі ці місяці – разом з вами ми зробили чудову роботу”, – зазначив Бубка. – Я продовжую працювати на благо легкої атлетики на будь-якій позиції, яку довірить мені легкоатлетична родина, як працював усе своє свідоме життя. Бажаю удачі новому президенту і залишаюся відданим тим ідеям та пропозиціям, на яких побудував свою передвиборчу програму”.