Львівська несподіванка

18-річний півзахисник “Карпат” Мар’ян Швед продовжить кар’єру в “Севільї”

фото: xsport.ua
У вівторок футбольну спільноту України шокували новиною з табору львівських “Карпат”: 18-річний півзахисник “Карпат” Мар’ян Швед продовжить кар’єру в “Севільї”. Офіційні сайти українського та іспанського клубів майже одночасно повідомили, що гравець вирушив до Севільї, де мав пройти медогляд, після якого, можливо, підпише п’ятирічний контракт.
Як повідомляють ЗМІ, “Севілья” заплатила “Карпатам” мільйон євро за трансфер. Ба більше, львівський клуб отримає 30% від подальшого продажу гравця. При цьому частка “Карпат” буде “захищеною”, тобто обчислюється за максимальною офіційною пропозицією.
Якщо “Севілья” отримає офіційну пропозицію у 20 мільйонів, але відмовиться від неї і потім продасть Шведа іншому клубу дешевше, клуб усе одно буде зобов’язаний виплатити “Карпатам” 6 мільйонів євро.
Не встигла новина про Шведа як слід розповсюдитися інтернет-виданнями, як гравець уже прибув до Севільї, де його зустрів спортивний директор “Севільї” Мончі. Учора він успішно пройшов медогляд. Повідомляється, що Швед у добрій фізичній формі, оскільки чемпіонат України вже розпочався.
Офіційний сайт севільського клубу також зазначив: “18-річний футболіст із “Карпат” приєднається до команди “Севілья Атлетіко” (виступає у третьому дивізіоні чемпіонату Іспанії. – “Пошта”), але з прицілом на майбутнє. Гравець може перейти в основну команду.
Швед тренуватиметься під керівництвом Дієго Мартінеса, але ймовірність того, що гравця передадуть у розпорядження Унаї Емері, висока”.
Відзначимо, що Шведа також хотіла придбати польська “Легія”. За словами самого гравця, до нього виявляли інтерес німецькі, англійські, хорватські клуби і київське “Динамо”.
Аби більше усвідомити важливість цієї події, “Пошта” пропонує дві точки зору інтернет-ЗМІ, чому перехід молодого львівського футболіста добрий для України і чи зможе він заграти в Іспанії.

Український Швед міняє “Ґалісію” на Андалусію

Football.ua називає п’ять плюсів та один серйозний мінус переїзду Мар’яна Шведа в Іспанію

Офіційний сайт “Карпат” не працює, а в режимі реального часу чути, як скриплять клавіатурами в Іспанії, вводячи в поле пошуку незвичне ім’я Marian Shved. Доброго дня, 4 серпня року Божого 2015-го! Сьогодні відбувся один із найнезвичніших вихідних трансферів українського футболу.
Український Швед міняє “Ґалісію” на Андалусію – як незвично це звучить для нашого вуха, а ще незвичніший той факт, що, виявляється, для того, аби потрапити в “Севілью”, не обов’язково виходити у фінал Ліги Європи чи грати з національною збірною на фінальному турнірі чемпіонату Європи. Коноплянка матиме з ким перекинутися “незлим тихим словом”, а Україна поставить на карті континенту чергову цяточку. На футбольному ринку намічається новий тренд, і це не завжди так добре, як може спершу здатися.
У переходу Мар’яна Шведа в Іспанію із львівських “Карпат” у “Севілью” є багато граней, і зараз ми невеликими штрихами накидаємо ескіз загальної картини.
Отже, цей трансфер Мар’яна Шведа – добре, бо…
1. Нарешті наш футбольний ринок потихеньку інтегрується у європейський.
До цього лише кілька наших агентів ефективно працювали в Західній Європі, і навіть для того, щоб перейти й освоїтися в чемпіонатах сусідніх Польщі та Словаччини, нашим гравцям треба було долати нібито залізну завісу. У трансфері Шведа саме в “Севілью”, безсумнівно, є відзвук переходу Коноплянки, але нема сумнівів, що цього гравця “вели” окремо, тож стежили не лише за збірною чи грандами.
2. Нарешті й наші “середняки” підтягуються до міжнародних трансферів.
Існувала думка, що в Україні хорошими трамплінами у провідні чемпіонати можуть бути лише гранди, адже навіть такі непересічні гравці, як Яя Туре та Лукас, до цього переходили в клуби провідних ліг все-таки не напряму, а через певний транзит (івуарієць – із донецького “Металурга” через грецький “Олімпіакос”, іспанець – не напряму з “Карпат”, а після дубля “Динамо” й тієї ж таки Греції). Однак першими саме “Карпати” почали спростовувати цей стереотип. Згадаймо Данила Авелара, який пробував сили в “Шальке”, а в підсумку знайшов себе в “Кальяні”. Це дуже важливо – наш чемпіонат не повинен бути в очах зарубіжних партнерів турніром одного-двох клубів.
3. Нарешті кошти починають вливатися в наш чемпіонат.
Ми не знаємо ще подробиць переходу. Відомо тільки, що контракт має бути на п’ять років, а Мар’яна берутьс із прицілом під першу команду. Але важливий той факт, що наш чемпіонат може залучити кошти зі сторони. У наших нижчих лігах у принципі перевелися переходи за гроші, та й навіть у самій Прем’єр-лізі трансфери з відступними стають одиничними. 95% ринку – це вільні агенти, які мігрують із клубу в клуб. У такій ситуації важко переоцінити важливість додаткового фінансового вливання. Тепер і наші гранди, бачачи, що може бути конкуренція, змушені будуть платити за гравців, а не спокійно чекати, доки в них завершиться контракт і їх можна буде нехотя взяти.
4. Нарешті в наших молодих гравців з’являється здорова спортивна мотивація.
Чому наша молодь деградувала? Ліміт на легіо­нерів гарантував кожному хоч трохи перспективному українському юнакові контракт із прем’єр-лігівським клубом, і він міг спокійно до 23, а то й до 25 років грати за дубль, по орендах, аж доки не закінчувався довжелезний контракт. А далі такий “тепличний” футболіст ішов у світ і нерідко вже до 30 років достроково завершував кар’єру, не бачачи нових викликів. Тому сьогоднішній трансфер – маяк нових можливостей. Думай тільки про футбол, грай із повною самовіддачею – і в тебе буде щось більше за молодіжну першість і ліниві фотографії в “Інстаграмі”.
5. Нарешті для нас відкривається закритий до цього іспанський ринок.
Другий за літо гравець переходить в Іспанію, до того ж не з “Динамо” чи “Шахтаря”. Українців у Прімері було мало, вони здебільшого не ставали успішними. Саме тому, навіть попри такі гучні імена, як Рац, Саленко та Чигринський, іспанці не особливо стежили за нашим ринком. Але якщо Коноплянка заграє, якщо Швед проб’ється в першу команду – це буде хорошою рекламою для наших легіонерів. Іспанці розбираються у футболі та зможуть оцінити перспективність нашого досі не­освоєного чемпіонату.
Але поруч із незаперечними плюсами є й один величезний мінус.
Великий мінус.
Є ризик, що наших талановитих гравців “висмикуватимуть” незрілими, і це справжня біда. Мар’янові Шведу лише 18 років. Минуло всього кілька тижнів, відколи він став повнолітнім. Його прем’єр-лігівський стаж обмежується лише 12 матчами в цьому році. Здавалося б, хлопцеві ще в УПЛ грати та й грати, а тут – нова країна, новий чемпіонат, нове оточення й широкий чужий світ…
Звісно, у Шведа є козирі – він уже заграний за нашу юнацьку збірну, має пристойний міжнародний стаж і вдосталь ігрової практики в першій команді Карпат. Найголовніше – він син професійного футболіста, і від багатьох помилок його застрахують батьківські поради й неоціненний досвід.
Однак такі трансфери таять серйозну загрозу українському футболу. Це на початку 90-тих клуби Німеччини, Бельгії, Голландії оптовими закупками збирали наших безіменних юніорів. Серед них були неймовірно талановиті хлопці, однак хтось отримав травму, інші не впоралися з дорослим закордонним життям, тож у підсумку з багатьох десятків лише кілька заграли так, як могли б: Андрій Воронін (Німеччина), Євген Левченко (Нідерланди), Андрій Демченко (та й то не в “Аяксі”, а вже на Батьківщині…)
Тому що це в нас панькаються з легіонерами, терплять їхню річну адаптацію та запізнення з відпусток. За кордоном усе жорсткіше й серйозніше. Це в нас українську молодь поступово вводять у склад, до 23 років вважають перспективними. Там конвеєр працює без зупинок, і вже після кількох шансів ти опиняєшся на узбіччі. Це в нас Йовичевич вимушений ставити молодь, тому що “Карпати” не можуть заявити йому більш досвідчених. Там же на одне місце буде з десяток абсолютно мотивованих місцевих, балканців, африканців. І щоб пробитися серед них, треба відчути в собі того первісного легіонера, тобто стати дійсно професійним спортсменом, готовим зосередитися лише на своїх цілях і адаптуватися там, де треба, і в ті терміни, в які потрібно…
Мар’ян має все для того, щоб пробитися, однак попереду в нього тернистий шлях. Сподіваємося, він буде успішним, адже в нас таких талановитих юніорів не настільки багато, як у інших країнах, де “футбольні фабрики” працюють налагоджено й у режимі бізнесової конкуренції. Якщо український Швед заграє в Іспанії – це буде плюсом для нашого футболу в цілому. Можливо, з часом футболки із написом “Shved” будуть такими ж популярними в нашій країні, як колись “Shevchenko”.
Артур Валерко, Football.ua


6 причин, чому Мар’ян Швед заграє в “Севільї”

ua.tribuna пояснює, які якості допоможуть колишньому гравцеві“Карпат” не загубитися в Іспанії

Швидко розвивається
У 16 років Мар’ян разом із “Карпатами” (U-19) громив юніорів “Дніпра”, у 17 у цьому ж турнірі забивав переможний гол у ворота “Динамо”, навесні дебютував за першу команду львів’ян, а потім забив дубль у ворота “Олімпіка”. Розвиток хлопця відбувається темпами, які можна порівняти з ростом казкових бобів Джека. “Карпати” з “Севільєю” розділяє гігантська прірва. Але чому ні? Можливо, опинитися після столиці Галичини в київському “Динамо” чи “Шахтарі” було б куди небезпечніше для обдарованого гравця.
Впевнений у собі
В одному зі спарингів юнацької збірної України – проти збірної студентів – Шведові на правій бровці протистояв Єрмаченко, який п’ять років тому був одним із найбільш багатообіцяючих вихованців “динамівської” системи. За 45 хвилин, відведених львів’янинові на полі, він разів сім утік від опонента, створив кілька небезпечних моментів і забив, як потім виявилося, переможний гол. У нещодавньому матчі УПЛ із “Динамо”, граючи проти Ленса і Антунеша, львів’янин теж примудрявся серйозно загострювати ситуацію.
Божевільна впевненість – ось те, що істотно виділяє Шведа з-поміж однолітків. Мар’ян грає так, ніби йому не 18, а цілих 25. Він абсолютно не боїться ані м’яча, ані партнерів, ані суперників.
Має всі задатки
У західноєвропейських клубах немає проблем із забезпеченням аптечок медичного персоналу потрібними препаратами, тому Бейл із Роналду за рік збільшили об’єм стегон у півтора рази, а Мессі перестав ламатися (хоча за перші три сезони на дорослому рівні в сумі через травми пропустив близько року).
В Іспанії Швед може вирости у справжнього атлета, тим паче, усі задатки в нього є – хлопець уже виглядає не на свій вік і вміє використовувати габарити, класно граючи корпусом. Мар’ян уміло прикриває м’яч і під час прийому, і на швидкості. У нього є всі шанси з часом перетворитися на Андрія Ярмоленка за цими параметрами.
Універсал у всьому
Зліт Шведа не міг залишити байдужим наставника юніорської збірної України Олександра Головка. Один із найперспективніших вітчизняних тренерів викликав хлопця на збори перед поїздкою на другий раунд кваліфікації на Євро-2015 (U-19). Той справив добре враження на спеціаліста й отримав квиток до Боснії і Герцеговини. На відбірковому міні-турнірі Мар’ян не загубився на тлі зіграних між собою старших партнерів (ті грають пліч-о-пліч чотири роки). Граючи то правого вінгера, то відтягнутого нападника, футболіст відзначився двома шедевральними м’ячами. На жаль, на фінал континентальної першості він поїхати не зміг – за кілька днів до першого матчу львів’янин отримав травму та випав із заявки.
І в збірній, і в “Карпатах” Мар’ян вражає своїми навичками майже у всіх компонентах. Він відмінно бачить поле і думає, перш ніж діяти, знає, коли і куди віддати м’яч, а коли піти в обіграш. Брак у передачах становить 40-45%. Це немало, але для вінгера цілком непогано. Такі ж показники, наприклад, були в Рейеса у фінальному матчі Ліги Європи проти “Дніпра”. Якщо вже передача Шведа проходить – чекай біди. З технікою у львів’янина теж усе добре – він грішить спробами обвести відразу декількох суперників (тут сміливість грає з ним злий жарт), але один в один Мар’ян часто справляється. Швидкість, удар, уміння правильно вибрати позицію біля флангового хавбека теж відмінні. Загалом справжній універсальний солдат.
Суперперспективний вік
Шведові ще багато над чим потрібно працювати, але в нього є величезний козир – час, тобто вік. Настільки молодих українців (ще два тижні тому Мар’янові було 17, тільки навесні він склав ЗНО) топ-клуби Європи раніше не купували. Молодий львів’янин ще чистий аркуш паперу, тож із його таланту можна ліпити все, що завгодно.
Емері
Наставник “Севільї” вміє поєднувати боротьбу за титули з вихованням молоді. Саме за нього у “Валенсії” заграв вихованець мадридської “Кастільї” Хуан Мата. За короткий час, проведений у “Спартаку”, він давав шанс Яковлєву, Ананідзе, Макєєву і Бризгалову. У “Севільї” адаптацію до дорослого футболу проходив і каталонський талант Денис Суарес. Якщо Швед покаже себе в молодіжній команді андалусійців, запрошення в першу команду не змусить себе чекати.
Тим паче, що на флангах атаки в переможця Ліги Європи не така вже й жорстка конкуренція. Какута й ветеран Рейес – головні суперники Мар’яна в боротьбі за місце правого вінгера. Хоча Емері може спробувати українця і на вістрі атаки, де залишилися Гамейро і нестабільний новачок Іммобіле.
Микола Кізілов, блог “Гудбай, Ленин!“,  ua.tribuna.com
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 1.69MB / SQL:{query_count}