Літня Універсіада-2015 в корейському Кванджу фактично завершилася. Сьогодні зранку ватерполісти розіграють останній комплект нагород. Українська команда в цьому виді не була представлена, тож для нашої збірної останнім днем змагань став понеділок. Загалом наші студенти не дуже вразили на цих змаганнях. 31 нагорода, серед яких вісім золотих, один з найгірших результатів за останні Універсіади. Якби не гімнасти і представниці художньої гімнастики, які здобули разом 15 медалей, загальний “врожай” нагород був би ще прикрішим. Однак не варто робити з цього трагедію. В Кореї програма змагань суттєво відрізнялася від тої, яка була, скажімо, два роки тому в російській Казані, де українці вибороли 77 нагород. І відсутність багатьох видів, де наші спортсмени перебувають на провідних ролях, суттєво скоротилакількість наших медалей. Тож загалом результат в Кореї можна назвати добрим.
Щодо останніх днів змагань, саме в цей час наша скарбничка суттєво поповнилася нагородами. Медальну естафету в басейні університету Намбу у стаєра Сергія Фролова перехопила в п’ятницю брасистка Марія Лівер. Студентка Дніпропетровської державної фінансової академії розпочала свій виступ на Універсіаді з шостого місця на стометрівці, де проплила всього на одну десяту секунди гірше особистого рекорду – 1.07,84, показаного на квітневому чемпіонаті України в Харкові. А це означало, що спортсменка є у відмінній формі і має всі шанси піднятися, як мінімум, вище п’ятого місця, яке було у неї два роки тому в Казані.
Півфінал підтвердив оптимістичні прогнози. Лівер лише соту секунди поступилася своєму ж рекорду України – 30,68 (зразка чемпіонату світу-2013). Фінальний заплив, який проходив наступного дня, вийшов повільнішим, так що для перемоги цілком вистачило і 30,73. Цікаво, що другою бортика торкнулася ірландка Фіона Дойл (31,09), яка плила по восьмій доріжці.
Не менш цікаві події розгорталися на волейбольному майданчику гімназії Емчжу. Перемігши в четвер у півфіналі Бразилію (3:1), українські волейболістки вже забезпечили собі звання майстрів спорту міжнародного класу і зробили крок в історію. Анна Лісенкова, Анна Степанюк, Діана Карпець, Катерина Кальченко, Анастасія Чернуха, Вікторія Дельрос, Марина Дегтярьова, Світлана Дорсман, Ангеліна Дуб’янська, Катерини Дудник, Оксана Мадзара і Надія Кодола – ось імена спортсменок, які вперше вивели Україну у фінал Студентських ігор. Але зупинятися на досягнутому підопічні Андрія Романовича, зрозуміло, не збиралися. На жаль, бажання не завжди збігаються з можливостями.
Наші суперниці росіянки за весь турнір у Кванджу програли лише одну партію. Звичайно, те що на цей “подвиг” спромоглися саме представниці України (на груповій стадії – 1:3), вселяло невелику надію. Але вихід у опоненток на подачу Дар’ї Ісаєвої практично зруйнував усі наші шанси. Як зазначає офіційний сайт Федерації волейболу України, впоратися з діагональною клубу “Омічка” було майже не можливо. Але навіть після того, як перша партія закінчилася з рахунком 12:25, українські студентки рук не опускали, проте знайти контраргументи проти краще укомплектованого і підготовленого суперника так і не змогли (17:25, 17:25).
Шанс помститися за слабку стать був у чоловічої збірної України, яка напередодні продемонструвала чудеса чіпкості в півфіналі з Тайванем. Після битви в чотирьох партіях (23:25, 25:15, 20:25, 25:16), наші студенти на тай-брейку програвали – 11:13. Сергій Скрипка взяв тайм-аут. Змінивши напрямок подачі і відшукавши у суперників слабке місце, українці швидко оформили собі вихід у фінал 15:13, де їх чекала зустріч із чемпіоном останніх трьох Універсіад – Росією.
Якщо російські дівчата до “золотого” матчу підійшли з одною програною партією, то колектив Володимира Хроменкова весь турнір пройшов без жодного програного сету. І лише у фіналі вже коли, здавалося, однією ногою стояли на вищій сходинці п’єдесталу, вони таки програли одну партію саме українцям.
Наші хлопці грали просто чудово, буквально вгризалися в кожен м’яч, однак перші дві партії все ж програли – 25:27, 23:25. Першу половину третього сету підопічні Сергія Скрипки весь час були на пару кроків позаду, але в критичний момент зуміли перехопити ініціативу і повернути надію – 25:21. На жаль, підхопити переможний ривок не вистачило сил – 14:25.
Відзначимо, що якщо українські волейболістки на другу сходинку п’єдесталу Універсіади піднялися вперше, то чоловіки повторили “срібне” досягнення зразка Шеньчженя-2011. З того віце-чемпіонського складу у збірній навіть залишилися Філіп Гармаш і Олексій Клямар. Компанію ж їм у Кванджу склали Юрій Синиця, Дмитро Богдан, Микола Мороз, Максим Дрозд, Дмитро Шоркін, Юрій Томін, Сергій Тютлин, Дмитро Теременко, Олег Шевченко та Олександр Дмитрієв.
Останнім видом змагань, де Україна могла розраховувати на медалі, була художня гімнастика. Лідери збірної Росії Маргарита Мамун і Яна Кудрявцева відмовилися від поїздки до Кореї – за офіційною версією через вірус MERS, який нині бушує в Кореї. Однак чимало фахівців схилялося до думки, що головною причиною такої відмови було бажання звільнити дорогу до найвищої сходинки п’єдесталу господині килима Сон Ен Чже. Остання ось уже кілька років тренується на одній базі з провідними російськими гімнастками в Новогорську.
Не сказати, що раніше кореянка ніколи не випереджала нашу Анну Різатдінову та Мелітіну Станюти з Білорусії. Але все-таки її перевага носила швидше епізодичний характер, аніж системний. Втім, у Кванджу українській та білоруській граціям довелося сперечатися не просто з Сон Ен Чже, а з “національною феєю”, як називають корейську гімнастку на батьківщині, з дівчиною-обкладинкою журналу Vogue, що зайняла серед зірок місцевого шоу-бізнесу п’яте місце за доходами від реклами в рік лондонської Олімпіади. І боротьба була не зовсім рівною.
Сон Ен Чже грубих помилок не допускала і шансів суперницям не давала. Кваліфікувалися у фінали у всіх чотирьох видах з першим результатом, вона в підсумку набрала в абсолютній першості “золото” – 72,550.
0,8 бала поступилася кореянці Різатдінова, яка, що приємно відзначити, рівно, без зривів проходить у багатоборстві вже другий турнір поспіль. А на цей раз підопічній Ірини та Альбіни Дерюгіних ще й вдалося випередити Мелітіну Станюти, якій вона програла в суперечці за “бронзу” Євроігoр у Баку. У Кванджу білоруска не кращим чином виконала свою композицію зі стрічкою і набрала в сумі 70,800.
Трохи згодом “срібним” став килим Жіночого університету Кванджу і для наших “художниць” y групових вправах. Олена Дмитраш, Євгенія Гомон, Олександра Гридасова, Валерія Гудим та Анастасія Мульміна в багатоборстві набрали 31,850, поступившись лише традиційно сильним граціям iз Росії (33,650).
Вчора ж гімнастки в окремих видах теж зібрали свій черговий врожай нагород. Різатдінова виборола “золото” у вправах з булавами, посіла друге місце у вправі з м’ячем і виборола “бронзу” у вправах зі стрічкою.
Ще дві медалі поклали в скарбничку і наші художниці в групових вправах. Українки були найкращі з булавами й обручами завоювавши “золото”, а також посіли друге місце в командних змаганнях з п’ятьма стрічками.
