Європейські ігри в Баку набирають обертів, так само набирають обертів і українські спортсмени. Після чотирьох нагород, які українці вибороли в перші дні змагань, додалося ще сім медалей, серед яких є і перша золота. Чемпіонкою ігор стала представниця жіночої боротьби Аліна Стадник-Махиня. В “золотому” фіналі вагової категорії 69 кг українка впевнено перемогла суперницю з Ізраїлю Ілану Кратиш.
Аліна Стадник-Махиня, яка представляє в збірній країни Донецьку та Хмельницьку області, переможним маршем подолала всю турнірну дистанцію в категорії до 69 кг і в черговий раз зійшла на найвищу сходинку континентального п’єдесталу.
Так, саме в черговий, оскільки на трьох останніх чемпіонатах Європи Аліна вже завоювала нагороди всіх ґатунків – золоту, срібну та бронзову. Плюс, звичайно ж, не забудемо і її тріумфального чемпіонського виступу на торішньому світовому форумі.
Нині підопічна заслуженого тренера України Олександра Паникара і так само, як і вона, заслуженого майстра спорту, бронзового призера Олімпіади-2008 Тараса Данька, крім медалі вищої проби Європейських ігор, була удостоєна вдруге і нагороди такого ж достоїнства чемпіонату Європи, оскільки борці на європейських іграх паралельно боряться і за континентальні нагороди.
Вже в стартовому поєдинку Аліна впевнено розправилася з болгаркою Джанані Маноловою – 8:0, заробивши ефектними прийомами по чотири очки в кожному періоді сутички. Потім в 1/4 фіналу Махиня взяла верх над Мартіною Куен з Австрії – 6:2 і в півфіналі здолала німкеню Елен Фокен – 4:1.
 |
фото: noc-ukr.org |
А у вирішальному з’ясуванні стосунків за “золото” з представницею Ізраїлю Іланою Кратиш, яка в півфіналі сенсаційно перемогла олімпійську чемпіонку росіянку Наталію Воробйову, на самому початку сутички українка провела прийом, оцінений суддями в два бали. У другому періоді протистояння, коли суперниця намагалася провести прийом, Махиня зловила її контратакою і, додавши до цього переворот, повела в рахунку – 6:0. Кратиш під завісу поєдинку пішла ва-банк і на очкову дію Аліни відповіла трибальною. Однак цього, природно, виявилося мало, щоб забрати в українки історичне “золото” перших Європейських ігор.
“Слабких суперниць на цьому турнірі в мене не було. Усі сутички були дуже непростими. Наприклад, перший поєдинок в 1/8 фіналу був для мене дуже важливим, адже як свій виступ розпочнеш, так його і проведеш”, – заявила після фіналу наша новоспечена чемпіонка.
Але Аліна відзначила, що найскладнішим поєдинком стала фінальна зустріч, адже суперниця з Ізраїлю, на думку нашої борчині, дуже сильна спортсменка.
“Тим не меншe, мені вдалося перемогти її. Мабуть, через те, що в мене було більше бажання здобути перемогу. Тепер буду на трибунах вболівати за своїх подруг по команді та хлопців-вільників, яким щиро зичу успіхів та перемог. Для кожного спортсмена дуже важлива підтримка. Сьогодні я її відчувала”, – сказала українка.
“Щаслива, що зробила почин золотим медалям для нашої команди. Крім того, дуже приємно усвідомлювати, що стала першою українською чемпіонкою на перших Європейських іграх”, – додала вона.
До золотої медалі Стадник-Махині під завісу баталій жінок на борцівському килимі в Баку її подруги Тетяна Лавренчук (до 58 кг) та Юлія Ткач (до 63 кг) додали в скарбничку збірної України два “срібла”.
 |
фото: noc-ukr.org |
Свій шлях на другу сходинку п’єдесталу 22-річна Лавренчук, що представляє в нашій команді Львівську та Житомирську області, почала з важкої перемоги в 1/4 фіналу над Анастасією Гучок з Білорусії. У цьому дуже багатому на прийоми видовищному поєдинку наша Тетяна за балами перевершила опонентку – 14:12. Потім у півфіналі Лавренчук, поступаючись спочатку туркені Еліф Джалі Ясілірмак – 3: 4, не розгубилася і під кінець першого періоду сутички поклала суперницю на лопатки.
Нарешті, в дуже завзятому фінальному протистоянні з угоркою Елісе Баркою у стартовій трихвилинці суддя, завваживши пасивність з боку українки, віддав бал її візаві. А в другому періоді цього з’ясування стосунків конкурентки обмінялися двоочковими прийомами. І в результаті з мінімальною перевагою 3:2 перемога була віддана спортсменці з Угорщини.
Безумовно, всі очікували від чемпіонки світу-2014 і дворазовою золотої медалістки Європи 24-річної Юлії Ткач (Львівська /Волинська області) тільки найвищої нагороди бакинських Ігор. І вона була дуже близька до того, щоб в черговий раз стати тріумфатором. На шляху до фіналу Ткач уже в перших періодах сутичок із румункою Андреєю Симон (1/8 фіналу) і Марією Мамащук з Білорусії (півфінал) тушувала цих суперниць.
А в проміжку між цими поєдинками в 1/4 фіналу проти польки Моніки Михалик до перерви заробила три бали і потім впевнено втримала цю перевагу. Ну а в фіналі, де їй протистояла стара знайома росіянка Валерія Лазінская, у якої Ткач, до речі, виграла на останньому чемпіонаті світу, після чого тоді втішилася “бронзою”, проти нашої Юлії відвернулися і Фортуна, і Феміда. Представник останньої, рефері з Чехії, хоча Ткач і виглядала активніше Лазінскої, зробив чомусь попередження українці, що потім обернулося балом на користь росіянки.
Програючи після першого періоду сутички – 0:1, Юлія потім відповіла суперниці тією ж монетою. А потім, коли Ткач, потрапивши на контрприйом, поступалася – 2:5 і до кінця поєдинку залишалися 15 секунд, вона перевела Лазінскую в партер, заробивши два бали. Після цього, програючи вже мінімально 4:5, Юлія стала перевертати суперницю на спину, щоби прикласти її лопатками до килима. Однак, на жаль, цьому туше завадив фінальний гонг.
 |
фото: noc-ukr.org |
Здобули наші спортсмени нагороди і в інших дисциплінах. Останній комплект нагород I Європейських ігор в Баку у синхронному плаванні розіграли у довільній програмі.
Валерія Апрелєва, Валерія Бережна, Вероніка Гришко, Анна Єсіпова, Яна Нарєжна, Аліна Шинкаренко, Катерина Ткачова, Єлизавета Яхно із сумою 86.8667 балів стали бронзовими призерками турніру. Це третя медаль, яку здобули наші русалоньки. До того вони отримали “бронзу” в дуетах і командній першості.
На п’єдесталі чоловічої командної першості зі спортивної гімнастики стояло відразу шестеро наших гімнастів, щоправда, тільки троє під прапором України. Олег Верняєв, Ігор Радівілов і Микита Єрмак – ось імена тих хлопців, які, незважаючи на всі труднощі, продовжують виступати за свою країну і приносити їй медалі, на цей раз срібні.
У Баку вони набрали в сумі 177,429, поступившись півтора бали російському тріо з екс-українцем Миколою Куксенковим у складі. І на три бали випередили Азербайджан, успіх якому принесли вихованці нашої ж школи гімнастики Олег Степко і Петро Пахнюк.
Ну і нарешті ще одну “бронзу” вибороли Марія Повх і Анастасія Тодорова у веслувальні на байдарках-двійках. “Це була коротка дистанція і пройшли ми її на одному диханні. Тобто, можна сказати, що на старті вдихнули, а на фініші – видихнули. Пройшов певний час, поки ми усвідомили, що стали призерками I Європейських ігор. Суперниці були сильними, найвищого рівня, але ми довели, що ні в чому їм не поступаємось”, – відзначила після фінішу Марія Повх.