Не встигла футбольна світова спільнота як слід “переварити” вибори керманича ФІФА Йозефа Блаттера, як скандальний швейцарець вирішив ще більше приголомшити публіку: у вівторок футбольний функціонер заявив, що залишає пост президента.
У Європі на це рішення відреагували з неприхованою радістю, у Росії та Катарі – з подивом і тривогою за домашні чемпіонати світу.
Добровільної відставки Йозефа Блаттера не очікував ніхто. Після перемоги на виборах президента ФІФА швейцарець широко посміхався й тепло обіймався з колегами. Поведінка функціонера не давала ніяких підстав припустити його швидкий відхід. П’ятий президентський термін досвідченого функціонера тільки починався.
Увечері 2 червня на офіційному сайті ФІФА з’явилася інформація про спеціальну прес-конференцію. Журналістів про неї повідомили буквально за півтори години до заходу, що свідчило про серйозний привід. Але ніхто не очікував, що на прес-конференції ітиметься про відставку Блаттера. Багато хто готувався до чергових заяв у зв’язку з корупційним скандалом у ФІФА.
“Вибори закінчилися, але виклики ні. ФІФА потрібна зміна структури. Делегати конференції ФІФА надали мені довіру, але це зробили не всі, тому я прошу скликати спеціальний конгрес якнайшвидше, аби вибрати мого наступника”, – ця заява Блаттера шокувала присутніх у залі. Ніяких інших коментарів із боку “непотоплюваного” керівника ФІФА не було. На запитання журналістів він відповідати не став.
Блаттер не збирався нікуди йти. Він здобув переконливу перемогу на виборах. Йозеф говорив про світле майбутнє ФІФА, про те, що приймуть серйозні заходи для боротьби з корупцією
Швейцарець, який очолює ФІФА з 1998 року, побажав піти якомога швидше, не чекаючи планового конгресу у травні 2016 року. Позачерговий конгрес відбудеться в період із грудня 2015-го до березня 2016 року. До того часу Блаттер виконуватиме обов’язки президента ФІФА.
Звичайно, ця заява Блаттера сколихнула футбольну спільноту. Найбільше ж злякалися майбутні господарі чемпіонатів світу 2018 і 2022 років. Почесний президент РФС В’ячеслав Колосков у інтерв’ю для “Газета.Ru” заявив, що швейцарець не збирався йти.
“Блаттер не збирався нікуди йти. Він здобув переконливу перемогу на виборах. Йозеф говорив про світле майбутнє ФІФА, про те, що приймуть серйозні заходи для боротьби з корупцією, а через чотири роки новий президент отримає абсолютно чисту авторитетну організацію, – зазначив Колосков. – Три дні тому у Блаттера і в думках не було ніякого відходу з ФІФА. Усі розмови про те, що він залишив свій пост, аби не було розколу, – нісенітниця, адже швейцарець розуміє, що за нього проголосували 133 національні федерації, зокрема, низка федерацій із бунтівного УЄФА. Ці люди ризикували. Блаттер не міг не подумати про них, а якщо не подумав, то це дуже погано.
У мене складається враження, що з’явилися певні нові обставини, які змусили Блаттера прийняти таке рішення. Тиск збоку? Залишається тільки фантазувати. Сам він про це не сказав, а те, що Блаттер говорив на прес-конференції, – нещиро”.
Вибори закінчилися, але виклики ні. ФІФА потрібна зміна структури. Делегати конференції ФІФА надали мені довіру, але це зробили не всі, тому я прошу скликати спеціальний конгрес якнайшвидше, аби вибрати мого наступника
Перемога Блаттера на виборах президента ФІФА стала для росіян гарантією того, що права приймати чемпіонат світу – 2018 країну не позбавлять. Тоді ще глава РФС Микола Толстих (якого за дивним збігом обставин відсторонили від керування російським футболом у понеділок) не приховував, що голосував за Йозефа. Однак відхід швейцарця зі свого поста знову загострює ситуацію.
Деякі європейські асоціації, зокрема Англія, раніше заявили про можливий бойкот ЧС – 2018, втім глава УЄФА Мішель Платіні не підтримав подібних заяв із боку національних федерацій. Тим паче, дехто вважає: до початку турніру в Росії залишилося всього три роки, тож навряд чи новий президент ФІФА зважиться на такий серйозний крок, як переїзд мундіалю, коли до нього залишилося не так багато часу.
А ось Катару, який повинен провести ЧС – 2022, доведеться серйозно похвилюватися. Відтоді, як стало відомо, що чемпіонат у Катарі пройде в листопаді – грудні, європейські країни зовсім перехотіли летіти туди, перериваючи національні турніри та єврокубки. Глава Футбольної асоціації Англії Грег Дайк уже заявив, що на місці катарців “спав би погано”.
Натомість в УЄФА, яке почало із ФІФА справжню війну, на рішення Блаттера про відхід відреагували натхненно. “Це було важке, сміливе та правильне рішення”, – цитує главу організації Мішеля Платіні Бі-Бі-Сі.
Відтоді, як стало відомо, що чемпіонат у Катарі пройде в листопаді – грудні, європейські країни зовсім перехотіли летіти туди, перериваючи національні турніри та єврокубки
Глава Футбольної асоціації Англії Грег Дайк запропонував усім відсвяткувати цю подію. Блаттер став для британців особистим ворогом після того, як країна провалила вибори країни-господаря ЧС – 2018.
Заступник голови Футбольної асоціації Англії Девід Гілл заявив, що готовий відновити роботу у виконкомі ФІФА. Після перемоги Блаттера на виборах Гілл відмовився від цієї посади у знак протесту. “Відставка Блаттера – найкраща новина за довгий час. Його відхід знаменує початок нової ери світового футболу. Усі корумповані голови федерацій відчувають, що наближається кінець. Їх чекає справжнє цунамі”, – передбачив бразилець Ромаріо, відомий своїми критичними заявами на адресу ФІФА.
“Хороший день для ФІФА та футболу. Нарешті відбулася зміна. У п’ятницю я говорив, що цей день настане рано чи пізно. І ось це сталося! Тепер ми повинні відповідально і спокійно знайти спільне рішення, щоб почати нову еру динамізму, відкритості і демократії у ФІФА”, – написав на своїй сторінці у Facebook португалець Луїш Фігу, який хотів брати участь у виборах президента ФІФА, але в останній момент передумав.
Отже, у грудні 2015-го – березні 2016-го відбудеться позачергова конференція ФІФА, яка обере нового президента організації. Про бажання знову балотуватися на високий пост заявив принц Йорданії Алі бен аль-Хусейн, який програв швейцарцеві кілька днів тому в першому турі за голосами (73: 133) і знявся з другого.
У грудні 2015-го – березні 2016-го відбудеться позачергова конференція ФІФА, яка обере нового президента організації
Іншою кандидатурою стане колишній футболіст збірної Франції Давід Жінола. Він також намагався брати участь в останніх виборах президента ФІФА, але зійшов із дистанції ще в січні поточного року. Багато хто вважає, що за пост боротиметься Мішель Платіні, проте сам він цієї теми поки не коментував.
Інше питання – що чекає особисто Блаттера. Швейцарець міг добровільно залишити ФІФА в обмін на власну свободу.
Днями розкрилися нові подробиці
корупційної справи ФІФА. З’ясувалося, що генеральний секретар організації Жером Вальке у 2007 році переказав 10 млн євро на рахунки президента Конфедерації футболу Північної і Центральної Америки та країн Карибського басейну (КОНКАКАФ) Джека Ворнера, оголошеного Інтерполом у розшук. ФІФА спробувала виправдатися, не заперечуючи факту переказу грошей. За інформацією офіційного джерела, яке цитує Нью-Йорк Таймс, Блаттер перебуває під слідством ФБР і міністерства юстиції Сполучених Штатів.