7 лютого в Ростоку, Німеччина, Андрій Котельник проведе другий захист свого титулу чемпіона світу за версією WBA у вазі до 63,5 кг. Суперником Андрія буде найбільш руйнівний панчер, з яким коли-будь йому доводилося зустрічатись, - 25-річний аргентинець Маркос Рене Майдана. Перемога над боксером, який вже став народним героєм у себе на батьківщині, зробить більше для просування кар'єри Котельника, ніж півдесятка традиційних для боксерів гамбурзького "Юніверсуму", за який виступає львів'янин, домашніх захистів.
У цій статті спробую відповісти на низку питань. Хто такий Майдана? Як Котельник раніше боксував проти панчерів і яку тактику йому слід обрати проти Майдани? Чому для Котельника перемога стане якісним стрибком у просуванні його кар'єри? Як відбувається підготовка Котельника до бою? Який прогноз можна дати на результат поєдинку?
Майдана мав не надто тривалу і вражаючу любительську кар'єру. Двічі (у 2002, 2003 роках) він ставав чемпіоном Аргентини, у 2003 році був чвертьфіналістом чемпіонату світу, через рік не пройшов кваліфікацію до Олімпійських ігор. Зрозумівши, що в любительському боксі йому ловити нічого, а можливо, через те, що його стиль більше підходить для профі-боксу, Маркос у 2004 році переходить у професіонали.
І почалося! Він не просто здобував перемогу за перемогою, а буквально виносив своїх суперників з рингу. На сьогодні у Майдани рідкісний послужний список не тільки для першої напівсередньої ваги, але і для всіх категорій - 25 перемог, з яких 24 нокаутом (!), без поразок. Десятьох суперників аргентинець поклав вже у першому раунді.
Скептики кажуть, що рекорд аргентинця не є об'єктивним показником його сили, мовляв, відправляв у нокаути він нікому не відомих боксерів. Мушу заперечити - це не зовсім так. За останній рік рівень опозиції в Майдани був непоганий. А він і надалі відправляв своїх суперників у нокаути. Показово, що Майдана завершував бої достроково із двома боксерами, які перемагали чемпіонів світу.
Одна важлива деталь - Майдана останні півтора року виступає за "Spotlight Boxing" - дочірню компанію "Universum Box-Promotion". А отже, в цьому поєдинку визначатиметься не тільки чемпіон світу, але й перший номер німецької компанії у цій вазі, боксер, якого будуть просувати. До слова, три роки тому Котельник вже проводив так званий "Universum Eliminator". Його перемога над олімпійським чемпіоном Афін Мухаммадом Абдуллаєвим відправила узбека на пенсію.
У якій манері проводить бої Майдана? Мав можливість переглянути три його поєдинки, які відбулися в останні два роки. Тому деяке уявлення про нього склалося. Майдана - яскраво виражений панчер, тобто боксер, один удар якого або коротка серія часто вирішує результат двобою. Причому він може нокаутувати як на початку поєдинку, так і в пізніх раундах. Він справжній М'ясник - руйнує своїх візаві, пускає їм кров, деморалізує. Вчепившись у свою жертву, він її вже не відпускає. Чимало його суперників перед нокаутом побували у нокдаунах. Отож, відоме боксерське правило: "У панчера завжди є шанс" - ні на долю секунди не можна забувати Котельнику.
Улюблена дистанція Майдани - середня. Перевагу віддає боковим ударам, особливо небезпечні ліві гаки по корпусу і праві бокові в голову. Він постійно наступає на противника, затискає в кути рингу, де завдає шквал потужних ударів під різними кутами. Саме в такі моменти він найбільш небезпечний. Але водночас і найбільш уразливий, адже постійно відкритий. Упевнений, Котельник буде це використовувати, адже перехоплювати чужі атаки, провалювати суперника і діяти в контратаці - його фішка.
Недоліком Майдани є те, що він доволі одноманітний і не дуже добре навчений технічно. Його тактика примітивна, прагне виграти бій за рахунок сильних ударів, не готуючи їх. У нього нема досвіду проведення тривалих боїв - лише одного разу виходив на восьмий раунд. Для порівняння: Котельник дев'ять разів відбоксував усі 12 раундів.
Підборіддя в аргентинця досить міцне. Він завдає безлічі ударів, так само немало пропускає і мужньо їх витримує. Але і непробивним його назвати не можна. В усякому випадку щонайменше одного разу він вже побував у нокдауні.
З попередніх суперників Котельника трьох можна назвати панчерами - Артуро Урену (16 нокаутів з 20-ти перемог), Річарда Рейну (11 з 12-ти) та Мухаммада Абдуллаєва (12 з 15-ти). Першого Котельник нокаутував на заключних секундах останнього, 10-го раунду, двох інших впевнено переміг за очками. До слова, за манерою ведення бою мексиканець Урена та венесуелець Рейна нагадують Майдану. Тож в українця уже є досвід переможних боїв з панчерами-"латиносами", що досить важливо.
Як потрібно діяти проти Майдани? Найголовніше, не можна пропускати акцентованих ударів, особливо у початкових раундах. Потрібно перечекати шалений стартовий натиск аргентинця, втомити його, примушуючи промахуватися і завдавати удари по повітрю, перевести бій у пізні раунди, де перейти до рішучих дій. Ключову роль має зіграти більший досвід українця, його краща техніка.
Важливо у першій половині бою нав'язати супернику вигідну для себе (і невигідну для суперника) дистанцію, а саме - дальню. В арсеналі Котельника чудовий джеб, яким він має випереджати атакувальні дії суперника, збивати його з прицілу. Котельник повинен різко атакувати і одразу ж відходити на безпечну дистанцію. Він має завдавати зустрічні удари і на відходах. Головний фактор переваги українця - вища швидкість і краща реакція.
Далі, коли суперник втомиться, можна більше діяти на ближній і середній дистанціях. Особливо на ближній, де аргентинець не зможе завдавати своїх розмашистих ударів. Але в жодному випадку не треба зловживати клінчами, боротьбою, адже в грубій фізичній силі у Майдани буде перевага, і Котельник швидше втомлюватиметься у такій "метушні".
Для повноти картини, кілька слів про Котельника. Він - боксер-універсал, який однаково успішно діє в атакувальній манері і в контратакувальній на всіх дистанціях. У нього витончена техніка, якою насолоджуються справжні гурмани боксу. Львів'янин діє як справжній Ювелір, тонко "огранюючи" свого суперника-"діаманта". В Котельника неймовірно міцний блок, який ще нікому не вдавалося пробити. Він дуже мало пропускає, жодного разу у 33-х поєдинках не те, що не побував у нокдауні, але і не був приголомшений.
Його недоліки - певна передбачуваність. Так, перші раунди він ніби придивляється до суперника, вивчає його, діє не надто активно, тому не рідко програє на картках суддів. Далі Котельник нарощує темп, особливо додаючи в завершальній хвилині кожного раунду. Також спеціалісти вказують на відсутність нокаутуючого удару. Як каже сам Андрій, насправді потужний удар у нього є, але бракує акценту, точності попадання.
Перемогу над Майданою важко переоцінити. Бій Андрія вперше покажуть у США. Причому, наживо в системі платного телебачення PPV (плати і дивись). Котельник має шанс заявити про себе і стати відомим не тільки в Європі, але і в Мецці професіонального боксу. В разі успішного і яскравого виступу він може отримати вигідні пропозиції (фінансові і в плані популярності) на проведення великих боїв. Зокрема, об'єднавчих проти чемпіонів за іншими версіями - Тімоті Бредлі, Кендала Холта, а в перспективі і проти головної зірки дивізіону Ріккі Хаттона.
Зараз Андрій Котельник готується до поєдинку в Гамбурзі, в залі "Юніверсуму", під керівництвом свого тренера Міхаеля Тімма. Щодня проводить спаринги із боксерами, подібними, за манерою ведення бою, на Майдану. Аналізує відео боїв аргентинця, з тренером розробляє тактичні варіанти поєдинку. Як стало відомо кореспонденту "Пошти", Андрій почувається добре, проблем зі здоров'ям не має, налаштований по-бойовому. Цікавий нюанс - минулого тижня під час тренування Котельник відправив у нокаут свого мексиканського спаринг-партнера. До кінця місяця Андрій готуватиметься в Гамбурзі, а за тиждень до поєдинку переїде в Росток, де проведе завершальний етап підготовки, більше психологічного і тактичного плану. В той же час Маркос Майдана готується до зустрічі з українцем у себе на батьківщині. На жаль, жодних відомостей про його підготовку немає.
Прогнози у боксі - справа невдячна, але я таки наважусь, адже таке правило прев'ю до боїв. Якщо нічого екстраординарного не станеться, Котельник переможе за одноголосним рішенням суддів або нокаутом у пізніх раундах.