На чемпіонаті світу з шахів серед жінок, який стартував у середині березня, Україну представляло відразу п’ять шахісток. Однак більшість із них припинила боротьбу ще на перших стадіях турніру.
Перше коло змагань, в яких брали участь 64 шахістки, не змогла подолати Наталія Жукова. Вона поступилася своїй співвітчизниці Інні Гапоненко. Сама ж Інна в другому раунді не зуміла зломити опір болгарки Антоанети Стефанової. Так само в другому раунді припинила боротьбу фіналіст минулої першості Ганна Ушеніна, яка несподівано програла француженці Марі Себаг.
Таким чином у турнірній сітці залишилися лише сестри Музичук, які хоч і з деякими складнощами, але пройшли не лише друге коло змагань, а і третє. На жаль, чвертьфінальну стадію подолати змогла лише одна із сестер, а саме Марія, яка зустрічалася з першим номером рейтингу на цьому турнірі і третім номером у рейтингу ФІДЕ серед жінок Хампі Конеру з Індії. Марія виграла першу “класичну” партію, однак у другій не змогла втримати переможний рахунок на тай-брейці, українка втримала нічию у першій партії, а у другій несподіваним тактичним ударом змусила свою суперницю помилитися і підняти білий прапор.
А ось Ганна Музичук, яка цього року знову стала українкою (до того вона виступала за збірну Словенії), після нічиєї у першій партії проти шведки Пії Крамлінг, у другій не спромоглась довести до перемоги ендшпіль, в якому мала значно кращу позицію. Ще дві додаткові партії знову не виявили переможця. А другий тай-брейк виграла шведка, яка позбавила українських уболівальників шансу на суто український фінал двох сестер.
Дівчата вже зустрічалися на чемпіонаті світу – в 2010 році, коли Марії було лише 17 років. Тоді безумовним фаворитом вважалася індійська шахістка
У півфіналі суперницею Марії Музичук стала Харіка Дронаваллі. Цікаво, що дівчата вже зустрічалися на чемпіонаті світу – в 2010 році, коли Марії було лише 17 років. Тоді безумовним фаворитом вважалася індійська шахістка, але для виходу в наступне коло їй довелося зіграти “aрмагеддон” (вирішальна партія, в якій білі отримують 5 хвилин, чорні – 4, з додаванням 3 секунд на кожен хід, починаючи з 61-го, а нічия вважається перемогою чорних). На цей раз для визначення переможниці вистачило і шести партій.
У партіях iз класичним контролем дівчата двічі зіграли внічию, якоюсь мірою обмінявшись подарунками. У перший день грала білими Музичук і була близька до успіху, але у вирішальний момент Харіці вдалося вислизнути.
У повторній партії схожого критичного моменту не було, але серйозну перевагу, отриману у дебюті, Харіка використовувала без належної енергії. У підсумку все завершилося закінченням з чотирма пішаками проти трьох на одному фланзі. У чоловіків шахісти б грали ще сто ходів, але Харіка вирішила заощадити сили і швидко запропонувала нічию.
У першій партії тай-брейку білими грала індійська шахістка. Знову був розіграний голландський захист і знову білі отримали дуже хорошу позицію, можливо, стратегічно виграну. Але головна сила Марії Музичук – не в стратегії, а в тактиці, і в поєдинку з прискореним контролем цей козир особливо вагомий. У важкій ситуації вона знайшла спосіб нейтралізувати дебютну загрозу.
Обмін ударами, що пішов наступні десять хвилин, тримав у напрузі і глядачів, і коментаторів. Блискучі рішення чергувалися з помилками, але фундаментальна перевага Музичук в умінні швидко рахувати варіанти все-таки далася взнаки, і вона відбила атаку білих, зуміла отримати матеріальну вигоду і здолала суперницю.
Із 2 по 6 квітня усіх чекає захоплюючий фінал, в якому Марія Музичук посперечається з росіянкою Наталією Погодною
Однак зберегти переможний рахунок Марія не змогла. Отримавши серйозну перевагу, у дебюті Марія почала допускати помилку за помилкою, і її суперниці вдалося у глибокому ендшпілі зрівняти рахунок.
Другий тай-брейк, в якому шахістам дається 10 хвилин часу плюс 10 секунд за кожен хід, подарував глядачам неймовірне видовище, особливо перша партія. Коли після декільох десятків ходів на дошці був нічийний ферзевий ендшпіль, Марія буквально в два ходи здійснила шахове самогубство, яке вилилося у два прохідних пішаки.
“Навіщо вона продовжує грати?” – Дивувалися деякі глядачі з поведінки Марії Музичук. Але дива не закінчилися – Харіка вирішила “технічно” розміняти королев, і несподівано виявилося, що закінчення з двома зайвими пішаками нічийне. Провести “психологічне перезавантаження” після такого шоку Харіка не змогла, і в четвертій партії тай-брейку Музичук виграла майже без опору.
Отже, з 2 по 6 квітня усіх чекає захоплюючий фінал, в якому Марія Музичук посперечається з росіянкою Наталією Погодною.