Як відомо, для України біатлон – чи не єдиний зимовий вид спорту, в якому вона має шанси здобути нагороди на світових форумах. Цього сезону на етапах Кубку світу вітчизняні спортсмени вибороли дев’ять відзнак: два “срібла” і сім “бронз”.
Окрім цього, українці дуже успішно виступили як на європейській першості (дев’ять нагород, зокрема, три “золота”), так і на молодіжному чемпіонаті світу (чотири медалі, з яких дві – золоті). Тож цілком справедливо українські вболівальники очікують, що і з головного старту сезону наші біатлоністи повернуться не з порожніми руками.
Але очікувати водограю нагород від українців таки не варто. Недаремно президент Федерації біатлону Володимир Бринзак дуже обережний у прогнозах. Він акцентує на тому, що зараз будується команда (зрозуміло, з прицілом на наступну Олімпіаду, яка пройде в Кореї у 2018-ому) і тренерський штаб зі схвалення федерації дозволяє собі експериментувати.
Головну ставку, звичайно, роблять на естафетні перегони, і не лише жіночу. Саме сьогодні пройде перша гонка чемпіонату – змішана естафета. Цього сезону на етапах Кубку світу провели два подібні змагання. У шведському Естрелунді українці фінішували четвертими, а в чеському Новому Месті наша команда, в якій виступали Ірина Варвинець, Валентина Семеренко, Дмитро Підручний і Сергій Семенов, виборола “бронзу”. Тож і у Фінляндії нашим спортсменам цілком до снаги поборотися за відзнаки.
А ось із жіночою та чоловічою естафетами не все так просто. Сильна частина команди аж ніяк не вважається фаворитом, тож потрапляння на п’єдестал пошани для неї буде справжнім подвигом. Натомість жіноча збірна традиційно входить у число фаворитів, проте цього сезону чомусь повністю залежить від однієї людини – Ірини Варвинець. Молода українська біатлоністка цього сезону точно ніколи не забуде! Цей спортивний рік Варвинець розпочала “золотом” і “сріблом” на етапі Кубку IBU в австрійському Обертіллахі. Ці результати відразу зробили її повноправним членом головної команди, і Ірина... “згоріла” на етапі Кубку світу в Обергофі.

Здавалось, уже гарантована “бронза” в естафеті, яку “викували” її подруги по команді на трьох перших етапах, перетворилася лише в шостий результат через слабкий хід Ірини і прикре падіння. Хтось навіть поставив хрест на цій біатлоністці в естафетних перегонах, але тренери їй повірили і знову поставили на останній етап. Цього разу – на чемпіонаті Європи в естонському Отепяя. Тренери сподівалися, що їй доведеться просто утримувати лідерство, але нашій спортсменці довелося виконувати зовсім інше завдання: отримавши естафету на четвертому місці, вона була змушена в гострій боротьбі відвойовувати для команди місце на подіумі. І зробила Варвинець це просто чудово, фінішувавши на першому місці. Це була її друга нагорода на континентальному форумі; першою стало “срібло” в індивідуальних перегонах.
 |
Національний олімпійський комітет визнав біатлоністку Ірину Варвинець найкращою спортсменкою України в лютому. Наставника спортсменки Миколу Зоца назвали найкращим тренером місяця. Для Ірини Варвинець це перше високе визнання Національного олімпійського комітету. Відзначимо й певну тенденцію: протягом трьох останніх місяців найкращим спортсменом країни визначається саме представник біатлону. У грудні високе визнання отримала Валентина Семеренко, а в січні найкращим спортсменом країни став Сергій Семенов (фото: biathlon.com.ua) |
Згодом була вище згадана “бронза” у змішаній естафеті в Новому Месті, після якої здалося, що нарешті в нашій естафетній команді з’явився справжній боєць. Однак ці сподівання Ірина знову розбила на останньому етапі Кубку світу. Цього разу в естафеті вона розпочинала гонку і двома штрафними колами перетворила її для української команди в боротьбу лише за шосте місце. Тож на чемпіонаті світу ніхто не зможе спрогнозувати, як саме виступить у естафеті Ірина. Щоправда, ще не відомо, чи взагалі вона побіжить у командних перегонах. Але вибір у тренерів невеликий, тим паче, що раптово захворіла Юлія Джима, яка може пропустити перші гонки чемпіонату. Про це повідомив Володимир Бринзак.
“У Юлі була температура, а зараз є підозра на бронхіт, – зазначив Бринзак. – Команда прилетіла до Фінляндії в понеділок. Дивитимемося на місці. Можливо, перші гонки вона пропустить і буде готуватися тільки до естафети й індивідуальної гонки”.
В індивідуальних перегонах, звичайно, головна ставка буде на Валентину Семеренко. Цього сезону на етапах Кубку світу в активі лідера нашої збірної, окрім естафетних нагород, “срібло” і “бронза” в Естрелунді та дві “бронзи” в Поклюці. Окрім цього, Валентина двічі зупинялася за крок до п’єдесталу, завершуючи перегони на четвертому місці. Якщо уважно подивитися на результати Семеренко, можна побачити, що їй дуже важко даються спринтерські перегони, в яких вона лише раз зуміла потрапити в число призерів. Натомість в індивідуальних гонках, особливо в гонці переслідування, у Валентини чудові результати. Головне – якою буде погода в Фінляндії і те, наскільки вдало піде стрільба у нашої біатлоністки.
Чекаємо ми вдалого виступу й від Сергія Семенова в тій же індивідуальній гонці. Нині він – несподіваний лідер у цій дисципліні в Кубку світу, а дві нагороди, які здобули чоловіки цього сезону в Кубку світу, саме на його рахунку. Головне для Сергія – показувати стовідсоткову влучність, оскільки ходом він, на жаль, програє багатьом спортсменам.
Жіноча збірна традиційно входить у число фаворитів, проте цього сезону чомусь повністю залежить від однієї людини – Ірини Варвинець
Щодо інших, то цілком до снаги “вистрілити” і Дмитрові Підручному, для якого цей сезон, безсумнівно, найкращий у кар’єрі. Не забуваймо і про наших юніорок – Меркушину і Журавок, яких у останній момент запросили до лав збірної. Очікувати від них високих результатів важко, але, як зазначив Володимир Бринзак, головне – аби вони відчули напругу головних стартів сезону. “Нам не стільки важливі 20-30-ті місця когось із ветеранів у особистих гонках, скільки, з погляду перспективи, “обкатати” молодих спортсменок, дати їм змогу відчути атмосферу такого турніру, показати дівчатам, що ми в них віримо. І нехай навіть вони посядуть 30-40-і місця зараз, у майбутньому вони – наш головний потенціал. Їм потрібні ці старти, щоби завтра боротися з молодими німкенями та француженками.
Трійка основних спортсменок у нас є (Семеренко, Джима, Варвинець), і до них будемо додавати молодь. Наприклад, у спринті до основної трійки буде, найімовірніше, додана Яна Бондар, яка в разі хорошої стрільби може опинитися дуже високо завдяки швидкому бігу. На 15 кілометрів краще дати шанс пробігти Журавок або Меркушиній, у яких є стабільна і швидка стрільба. Сподіваємося, одна з юніорок буде готовою добре пробігти і естафетний етап, але якщо побачимо, що Настя і Юля втомилися після навантажень цього сезону і не поліпшать свого функціонального стану, зможемо скористатися допомогою Ольги Абрамової. Ми повинні побачити молодь у серйозних стартах, аби розуміти, які кроки робити для формування олімпійської команди”.