У часи економічної кризи у футбольному господарстві будь-яка покупка чи продаж є неабиякою новиною, оскільки ті, хто продає, мають можливість поліпшити фінансове становище, а ті, хто купує, демонструють платоспроможність, попри усі негаразди. В Україні цього трансферного вікна більшість команд жадає позбутися баласту, і кількість футболістів, від послуг яких хочуть відмовитися президенти і тренери, вже давно вимірюється десятками. Проте чим чудова наша країна, то це відсутністю будь-якої логіки. Нині відбулася подія, більше схожа на трагікомедію з елементами фарсу. Назва цього дійства - "Продаж київського "Арсеналу".
Сама історія розпочалася
11 січня, коли з'явилася інформація про те, що київський клуб "Арсенал", який належав Вадиму Рабиновичу, передали новим власникам. Тоді висували версію, що клуб купили люди, які представляють відомого бізнесмена Ігоря Коломойського.
Як повідомила "Ліга", нові власники відразу зробили перші кадрові зміни. З посад було звільнено генерального директора клубу Миколу Приймака, віце-президента Віктора Головка й головного бухгалтера. При цьому футболістам і працівникам ФК "Арсенал" зарплату не виплачують уже два місяці. Колишні власники команди порадили із приводу заборгованості звертатися до нових господарів.
Через кілька днів Вадим Рабинович спростував інформацію, що клуб продали представникам Коломойського, проте підтвердив факт самого продажу: "Продаж відбувся, але подробиці угоди я можу повідомити лише загалом (угодою передбачене збереження комерційної таємниці ще приблизно тиждень). Київський "Арсенал" продали групі інвесторів. Але відразу хочу вам сказати: прізвище Коломойський там не фігурує.
Щодо прізвища нового президента клубу, то воно знайоме майже всім, і, думаю, викличе велике пожвавлення. В одному впевнений точно: ця група й цей президент зуміють зробити головне - побудувати стадіон і базу для "Арсеналу". Я вважаю, що він став одним із фінансово найпотужніших клубів України, і дуже радий тому, що передав його в більш ніж надійні руки".
Ця заява відхилила завісу над таємничою персоною "Х", яка зважилася купити клуб. Адже чи не єдина особа, яка володіє великою кількістю фінансів, а найголовніше - може побудувати стадіон і базу для "Арсеналу" в Києві, - той, хто має доступ до розподілу земельних ділянок у столиці, а саме - міський голова Леонід Черновецький.
У четвер в інтерв'ю ТСН Рабинович підтвердив це припущення. Вадим Зіновійович повідомив, що права на клуб купив сам мер Леонід Черновецький, а президентом, можливо, стане його син Степан: "Зі мною вела переговори група інвесторів, що складається із двох груп, які разом працюють, вони й викупили в мене "Арсенал". Я вперше називаю прізвище нового президента клубу - це Черновецький. Єдине, що я зрозумів з розмови між нами, Леонід Михайлович - зайнята людина й, найімовірніше, президентом клубу стане його син Степан. Принаймні мені обіцяли, що жодного іншого прізвища не буде. Мене ці люди ніколи не підводили".
Далі - більше... Вадим Рабинович, коментуючи факт продажу іншим виданням, почав говорити приємні слова на адресу Черновецького: "Леонід Михайлович сам запропонував мені це (продаж - "Пошта"), тому що, я підозрюю, у нього всередині велика любов до спорту, але при цьому і величезна порядність.
Черновецький обіцяв виборцям, що фінансове навантаження з бабусь і дідусів, що йшло на "Арсенал" та інші клуби, зніме. Він це зробив. А тепер фінансуватиме клуб із власної кишені. Ми домовилися про угоду ще до нового року. Коли я повернувся з відпустки, просто дали команду юристам. Вони за 30 секунд усе оформили".
Проте присутність Черновецького не означає, що у справі не замішані "люди Коломойського". За неофіційною інформацією, поряд із Черновецьким, співвласником "Арсеналу" стала група "Приват" Ігоря Коломойського. Хоча Рабинович це заперечує: "Разом із Черновецьким присутня ще інвестиційна група, але її назва - комерційна таємниця. "Приват"? Ваша справа. У мене вона не фігурує".
Утім колишній офіційний сайт київського "Арсеналу", який існує окремо від нинішнього офіційного сайта клубу, зазначає, що родині Черновецького належатиме контрольний пакет акцій (51%), а 30% дістанеться пану Коломойському, третя частина (19%) - третім особам або структурам.
Гроші, за які Черновецький одержав у власність "Арсенал", Рабинович назвав формальними. Мовляв, він не продав, а передав клуб. Хоча нинішню вартість "Арсеналу" Вадим Зіновійович позначив цілком конкретними цифрами: "На сайті transfermarkt.de є оцінка вартості гравців команд, - говорить Рабинович. - "Арсенал" вони оцінюють, по-моєму, в 10 млн євро. Плюс саме місце в Прем'єр-лізі, бренд, - це ще близько 10 млн доларів..."
Більшість називає причиною покупки "Арсеналу" Черновецьким можливість спокійно купувати землю "для потреб команди". Із цієї ж причини в угоді присутній і Коломойський, який теж не проти дістати шматок столичної землі. Навіть Рабинович не приховує, що для "канонірів" тепер легше буде знайти місце для стадіону і клубної бази: "У Київраді лежить заявка на землю, її Леонід Михайлович підписав ще три місяці тому. Просто Київрада не могла ніяк провести це через своє рішення. Моїх сил не вистачало. Леонідові Михайловичу буде легше".
Вадим Рабинович, який останні кілька років був одним із найзацікавленіших і енергійних менеджерів, тепер націлився на посаду керівника Прем'єр-ліги. "Я вважаю свою кандидатуру найоптимальнішою. Я доволі компетентний у цій царині", - заявив він в інтерв'ю виданню "Блік".
Спілкуючись із журналістами, Рабинович високо оцінив свою роботу в "Арсеналі", наголосивши, що, крім вкладених грошей, він істотно вплинув на "розкрутку" клубу і його результати. Щоправда, вболівальників у "канонірів" як не було, так і немає, а рекламні акції клубу в журналі "Плейбой" та міфічний "приїзд" Кафу викликали лише усмішки у справжніх футбольних вболівальників. Що стосується успіхів на футбольному полі, то шосте місце в минулому сезоні - це, схоже, та стеля, до якої варто прагнути "серйозному" клубові.
Одне слово, Вадим Рабинович намагається взяти нову висоту і підкорити українську Прем'єр-лігу. Те, що це реально, з огляду на можливу підтримку частини футбольної еліти і відсутність реальної конкуренції в боротьбі за жадане крісло (поки що, крім екс-президента "Арсеналу", охочих очолити структуру не видно), - сумнівів не викликає. Вадим Рабинович - зручна для всіх кандидатура, і всі це розуміють. Але от що це дасть українському футболу?