Другий поспіль етап біатлонного Кубку світу на території Німеччини не приніс українській збірній медалі. Це особливо прикро у зв’язку з тим, що 18 січня лідер жіночої команди нашої країни Валя Семеренко (як і її сестра Віта, що зараз проходить комплекс відновлювальних процедур після травми спини) відзначала свій День народження.
Звичайно, кращим подарунком для Валі стало би персональне сходження на п’єдестал пошани в гонці з масовим стартом, яка проходила в цей день у Рупольдінгу, але, на жаль, до третього місця спортсменці не вистачило лічених сантиметрів...
Найприкріше, що зробити собі подарунок Семеренко цілком могла і двома днями раніше, коли відбувався жіночий спринт. У Рупольдінгу на трасі на вогневих рубежах був майже штиль, тож спортсменам треба було лиш уникати промахів. У цьому випадку всі конкурентки (за винятком “реактивних” Кайси Макарайнен і Дар’ї Домрачевої), промахнувшись навіть раз, фактично позбавляються змоги обійти нашу землячку чистим ходом. На щастя, вона вже досягла необхідного для цього рівня майстерності.
Проте цього разу у сценарії гонки сталися відразу дві несподіванки, і авторами обох стали норвежки. 26-річна Фанні Хорн, яка ніколи раніше в персональних гонках не потрапляла навіть до числа лауреатів квіткової церемонії, зуміла перевершити у швидкості саму Домрачеву, відтак позбавила зіркову білоруску, здавалося б, беззаперечної перемоги. А принципова суперниця Домрачевої – фінка Макарайнен, не закривши по одній мішені на кожному рубежі, сама себе позбавила нагороди.
Фанні Хорн, неймовірно швидко відпрацювавши ногами на перших двох колах, точно закрила десять мішеней і пішла на заключне коло, переважаючи над Домрачевою на більше 10 секунд. Коли телекамера “зловила” Хорн за кілометр до фінішу, було чітко видно, що вона зберігає високий темп лише неймовірним зусиллям волі. Її гандикап танув, але невблаганно танули й останні метри, що відокремлювали Фанні він найгучнішого успіху в її кар’єрі. Норвежка вистояла. І перемогла!
Цього разу у сценарії гонки сталися відразу дві несподіванки, і авторами обох стали норвежки
Валя Семеренко ж була тим часом на третій позиції. Здавалося, витіснити українку з неї вже ніхто не зуміє. До того ж на вогневому рубежі промахувалися майже всі головні конкуренти. Однак Тірілл Екхофф взялася довести, що й вона може знівелювати один неточний постріл високою швидкістю. На превеликий для нас жаль, спортсменка дійсно це довела, вигравши в Семеренко більше 10 секунд.
Інші українські біатлоністки, на жаль, теж не уникли промахів, але роботою ніг поступилися Екхофф більш ніж достатньо. Тому в гонку з масовим стартом, завершальну програму жіночих змагань у Рупольдінгу, з наших пробилася лише Семеренко.
У неділю Валя приймала привітання з Днем народження і на трасу вийшла з величезним бажанням потішити себе сходженням на п’єдестал. Бо чим іще пояснити той факт, що на перший рубіж вона, всупереч традиції, примчала у статусі лідера? Але там один із її пострілів пішов у “молоко”, тож уперед вирвалася група більш влучних спортсменок.
А після другого рубежу, де, як і Семеренко, всі мішені закрила Домрачева, саме білоруска очолила пелотон. Дар’я прагнула довести випадковість упущення своєї перемоги у спринті. Що цікаво, трохи пізніше її головною переслідувачкою стала Макарайнен. Коли на першій “стійці” Домрачева промахнулася двічі, фінка отримала чудову можливість вирватися вперед.
Повторивши “досягнення” білоруски, Кайса фактично втратила шанси стати переможницею мас-старту. Цього разу ходом вона трохи поступалася своїй основній конкурентці в боротьбі за “Великий кришталевий глобус”, тому коли на останній стрільбі Домрачева не помилилась, а Макарайнен пішла на штрафне коло, залишалося тільки дочекатися, скільки очок перша з них відіграє в іншої в загальному заліку Кубку світу. Виявилося, чимало, оскільки Дар’я фінішувала першою, а Кайса сьомою. Втім гандикап фінки все одно становить ще цілих 58 пунктів.
Наступний етап турніру стартує 22 січня в італійському Антхольці. Саме там нині проводять тренувальний збір наші лідери – Сергій Семенов, Дмитро Підручний та Артем Прима
А після заключної стрільби шанси позмагатися за медалі отримали відразу п’ять біатлоністок, зокрема Семеренко, яка пішла з останнього вогневого рубежу третьою. Враховуючи не такі вражаючі швидкісні здібності француженки Бескон, основними конкурентками Валі були німкеня Франциска Пройсс і чешка Вероніка Віткова. Пройсс здивувала, зумівши піти у відрив уже через півкілометра і ледь не догнавши на фініші Домрачеву. А за “бронзу” розгорнулася запекла і захоплююча боротьба: на вирішальну пряму Семеренко, Віткова і Бескон вискочили майже врівень. Француженка очікувано відстала, українка ж із чешкою зберегли інтригу до самого кінця. На превеликий жаль, сил у Віткової виявилося більше... Тож Семеренко дісталася умовна “дерев’яна” нагорода.
За допінг – довічна дискваліфікаціяСпортсмени, яких викрили в застосуванні допінгу, будуть довічно позбавлені права на включення до складу національної збірної України. З такою ініціативою виступила Федерація біатлону України, повідомив президент ФБУ Володимир Бринзак у інтерв’ю офіційному сайту ФБУ. “Хотів би повідомити вболівальникам і всій біатлонній громадськості важливу інформацію про ініціативу нашої федерації у світлі прикрого випадку з Сергієм Седнєвим. Ми виступили з ініціативою, і президент IBU Андерс Бессеберг її повністю підтримав, у односторонньому порядку довічно відстороняти від включення до складу національної збірної України спортсменів, викритих у застосуванні заборонених препаратів і дискваліфікованих Міжнародною федерацією біатлону на строк від двох років і більше. Тобто спортсмени не зможуть обмежитися стандартною дворічною дискваліфікацією – шлях до збірної України для них буде закритий назавжди. Ми сподіваємося, що це змусить більше замислитися тих, хто спробує вести нечесну боротьбу і своїми діями дискредитувати нашу федерацію. Це жест доброї волі з нашого боку, яким хочемо підкреслити, що завжди виступаємо тільки за чесну боротьбу. А може, таку ініціативу підтримають також інші національні федерації”. |
Щодо чоловіків, то наша команда знову провалила етап. Звичайно, можна тішитися локальними успіхами Артема Тищенка, який потішив чудовою стрільбою, але програв ходом лідерам майже дві хвилини (забагато для спринту) і фінішував у очковій зоні на 29-ому місці, а також тим, що Олександр Жирний, який сьогодні з одним промахом став 32-им і заробив перші для себе кубкові очки.
Однак до нагород українцям було дуже далеко, тож у мас-старт ніхто з них не пробився. А там без них глядачі спостерігали ще ту драму! Поки лідер Кубку світу француз Мартен Фуркад переживав помітний спад, на перший план вийшли інші біатлоністи. Варто відзначити, що вперше в історії біатлону всі три призери показали однаковий час. Раніше бували випадки, коли однаковий час показували два спортсмени. Але три – ніколи. Ще одна рідкісна статистика – всі призери не допустили жодного промаху на вогневих рубежах, закривши на трьох усі 60 мішеней.
Отже, на останнє коло дистанції щільною групою пішли Сімон Шемпп, Кантен Філон Майле, Еміль Свендсен, Міхал Шлезінгр і Уле-Айнар Бьорндален. Перед фінішом два норвежці не впоралися зі швидкістю і відстали. Проте трійка видала на останніх метрах справжній спектакль: усі троє вийшли на фінішну пряму, паралельно понеслися до заповітної стрічки і перетнули її з точністю до десятої частки секунди.
Першим переможно підняв руки вгору 22-річний француз. Для нього це був не лише перший у кар’єрі подіум, а й перша квіткова церемонія. Але неупереджений фотофініш виніс суворий вердикт – черевик витягнутої далеко вперед ноги Шемппа виявився на кілька міліметрів попереду Майле. Третє місце у Шлезінгра – теж безсумнівний успіх, але й велике розчарування, бо перемога була такою близькою...
Аби ще більше усвідомити весь драматизм цієї гонки, варто відзначити, що все могло скластися абсолютно інакше, якби на четвертому колі не зіткнулися тодішні лідери Яков Фак і Йоханнес Бьо. В результаті Факу довелося міняти лижі, і в розподілі високих місць він не брав участі. А ось Бьо, показавши неймовірну для себе точність і закривши всі двадцять мішеней, міг і повинен був боротися за перемогу. Але і для нього фатальним виявився “піт-стоп” на виході з четвертої стрільби – із заміненою лижею наздоганяти лідерів уже не було змоги.
Тепер із нетерпінням чекаємо наступного етапу турніру, який стартує 22 січня в італійському Антхольці. Саме там нині проводять тренувальний збір наші лідери – Сергій Семенов, Дмитро Підручний та Артем Прима.