Імена трьох кращих футболістів 2014-го оголосять 1 грудня, а переможця назвуть на традиційній церемонії, яка відбудеться в Цюріху 12 січня 2015 року.
У голосуванні візьмуть участь тренери і капітани національних збірних, а також журналісти, які представляють різні країни. Колективне журі складається з більш ніж 500 осіб, причому представництво в ньому тренерів, капітанів і журналістів розподілене приблизно порівну.
Кожен, хто має право голосу, повинен вибрати по три гравці зі списку. А їх, своєю чергою, визначив спеціальний комітет ФІФА спільно з колективом журналу France Football. Відбір пройшли 23 особи.
Повністю список виглядає так: Бастіан Швайнштайгер, Маріо Гетце, Філіпп Лам, Томас Мюллер, Мануель Нойер (усі – Німеччина, “Баварія”), Ар’єн Роббен (Голландія, “Баварія”), Гарет Бейл (Вельс, “Реал”), Карім Бензема (Франція, “Реал”), Кріштіану Роналду (Португалія, “Реал”), Тоні Кроос (Німеччина, “Реал”), Серхіо Рамос (Іспанія, “Реал”), Хамес Родрігес (Колумбія, “Реал”), Дієго Коста (Іспанія, “Челсі”), Тібо Куртуа, Еден Азар (обидва – Бельгія, “Челсі”), Анхель ді Марія (Іспанія, “Манчестер Юнайтед”), Златан Ібрагімович (Швеція, ПСЖ), Яя Туре (Кот-д’Івуар, “Манчестер Сіті”), Поль Погба (Франція, “Ювентус”), Неймар (Бразилія, “Барселона”), Ліонель Мессі, Хав’єр Маскерано (обидва – Аргентина, “Барселона”), Андрес Іньєста (Іспанія, “Барселона”).
Відразу впадає в очі потужна присутність збірної Німеччини (“Баварії”), а також “Реала” – чемпіони світу і переможці Ліги чемпіонів склали майже половину списку. При цьому здивувала відсутність володаря “Золотого бутса” Луїса Суареса, який, можливо, і не був кращим у світі, але включення в число 23-ох своєю грою точно заслужив.
Однак ФІФА керується не тільки футбольними показниками. У положенні про проведення “Золотого м’яча” йдеться: “Нагорода вручається відповідно до спортивних досягнень, а також за поведінку на полі і поза його межами”. Очевидно, що з другою частиною в Суареса були проблеми. Він міг стати героєм чемпіонату світу, але став його антигероєм, коли втретє за кар’єру вкусив суперника. Дисциплінарний комітет ФІФА був суворим: уругвайця відсторонили від футболу на чотири місяці, змусили заплатити штраф у розмірі 100 тисяч швейцарських франків, а потім ще й відхилили апеляцію.
Об’єктивно жоден із польових гравців сьогодні не конкурент ані Кріштіану Роналду, ані Ліонелю Мессі. До здібностей цих двох далеко навіть Златану Ібрагімовичу, не кажучи вже про менш винахідливих футболістів. А ось Нойеру змагатися з геніями навіть не потрібно – він воротар
Втім у трійку Суарес навряд чи потрапив би, навіть якби опинився в списку, – досягнень усе ж не вистачає. А ось головних претендентів можна назвати вже зараз. Зрозуміло, що Кріштіану Роналду справно забиває за свій клуб. Плюсом португальця є виграна з “Реалом” Ліга чемпіонів, а трофей, як відомо, це найсильніший аргумент. А роль Кріштіану в цій перемозі дуже вагома.
Єдиний мінус – у роки проведення великих міжнародних турнірів цінність клубних змагань дещо знижується, а португальці у Бразилії не “блищали”. Звичайно, титул чемпіона світу не веде автоматично до призу (так, Андрес Іньєста за підсумками 2010 року все ж поступився Ліонелю Мессі), проте все одно є важливим фактором.
І тут на перший план виходять представники збірної Німеччини, яких шестеро. В авангарді цієї команди, безсумнівно, йдуть Мануель Нойер і Томас Мюллер. Судячи з тону німецької преси і того, що кажуть Йозеф Блаттер і Франц Беккенбауер, воротар – явний лідер. Німеччині потрібен свій володар “Золотого м’яча” (останнім був Матіас Заммер у 1996 році), і країна починає масштабну піар-кампанію, настільки ж налагоджену, як і гра бундестім.
Чому ставка зроблена на Нойера? Відповідь криється в його амплуа. Об’єктивно жоден із польових гравців сьогодні не конкурент ані Кріштіану Роналду, ані Ліонелю Мессі (аргентинець теоретично може залишитися поза трійкою, але вірогідність цього дуже низька). До здібностей цих двох далеко навіть Златану Ібрагімовичу, не кажучи вже про менш винахідливих футболістів на кшталт Роббена. А ось Нойеру змагатися з геніями навіть не потрібно – він воротар. А в них своя геніальність.
Окрім того, ФІФА любить “оновлювати” історію і “осучаснювати” рекорди. Це, напевно, зробить свій вплив. Звичайно, точно передбачити, кого в підсумку виберуть 500 людей із різними смаками, інтересами та вподобаннями, дуже складно. Однак настрої, культивовані одиницями, мають властивість легко приживатися в масах. А тенденції очевидні.