Цього тижня в іспанському Понферраді проходить чемпіонат світу з шосейних велоперегонів. Навряд чи хтось розраховував, що на цій першості українські велогонщики будуть спроможні здобути бодай нагороду.
Однак сталося диво і вперше в історії шосейних велогонок на п’єдестал чемпіонату світу піднялася представниця України. “Срібло” 22-річної Ганни Соловей з Луганська стало до того ж першою українською нагородою світової проби серед гонщиків еліти з моменту перемоги Сергія Гончара в аналогічній дисципліні у Плуа-2000.
Ганна Соловей народилася і виросла в Хмельницькому, але ось розвиток її спортивної кар’єри відбувся після того, як вона потрапила до групи луганського тренера Сергія Базіна, який виховав чемпіонку Європи на треку Любов Шуліку, а також Ірину Янович і Лесю Калитовську – бронзових медалісток Олімпійських ігор в Сіднеї-2000 та Пекіні-2008 відповідно, – повідомляє sport-express.ua.
У свій перший юніорський сезон на міжнародній арені, а це був 2009-й рік, Соловей встигала виступати фактично по максимуму. На шосе завоювала “срібло” континентальної першості та “золото” чемпіонату світу. На чемпіонаті Європи з велотреку в Мінську-2009 перемогла відразу в двох дисциплінах: гонці за очками і переслідуванні, яке також принесло їй “бронзу” світової проби в Москві. В 2010-му учениця Сергія Базіна підтвердила звання кращої в роздільному старті серед юніорок як на європейській першості в Туреччині, так і на світовій в Італії.
Торік Ганна Соловей стала головним ньюсмейкером на чемпіонаті Європи в Чехії вже в категорії так званих андерiв (тобто спортсменів до 23 років), вигравши “золото” в гонці з роздільним стартом і ставши третьою в груповій гонці на 126 км. На світовий форум в італійську Тоскану представниця СК ІСД їхала вже в ранзі головної надії жіночої половини команди.
Вперше в історії шосейних велогонок на п’єдестал чемпіонату світу піднялася представниця України. “Срібло” 22-річної Ганни Соловей з Луганська стало до того ж першою українською нагородою світової проби серед гонщиків еліти з моменту перемоги Сергія Гончара в аналогічній дисципліні у Плуа-2000
Дебютуючи в еліті на торішньому чемпіонаті світу (категорії андерів у жінок там просто не було), Соловей посіла восьме місце, програвши 42,48 переможниці Елен Ван Дейк. Те, що юна і зухвала українка може стати в цьому році для іменитої голландки головною перешкодою на шляху до захисту чемпіонського титулу, стало ясно приблизно тиждень тому, коли вона стала переможницею на найпрестижніших змаганнях Chrono des Nations у Франції, де випередила Ван Дейк на вісім секунд.
До того моменту, як чинна чемпіонка світу Ван Дейк, що закривала стартовий протокол у розділі на 29,5 км в Понферраді, досягла першої позначки, гонку вже очолювала наша Ганна Соловей. І з кожним кілометром її перевага над суперницями збільшувалася. На відрізку 21,2 км українка “везла” близько чотирьох секунд найближчій суперниці німкені Лізі Бреннауер.
Але більш досвідчена Бреннауер, що має за плечима Олімпійські ігри в Лондоні-2012, видала просто фантастичний заключний відрізок. І на фініші секундомір відрахував 18 секунд вже на її користь. Останні дві учасниці гонки – вищезгадана Ван Дейк і срібна медалістка чемпіонату світу-2013 Лінда Вілльюмсен з Нової Зеландії фінішували вже під акомпанемент зливи і наздогнати Соловей вже не могли. Втім, навіть якби не втрутилася стихія, навряд чи вони змогли б повторити свій минулорічний успіх.
Замкнула трійку призерів головна невдаха торішнього світового форуму американка Евелін Стівенс, яка в Тоскані в суперечці за “бронзу” поступилася чотири соті своїй співвітчизниці Кармен Смолл.
Після церемонії нагородження Ганна зізналася, що їй пощастило з часом виходу на дистанцію – вона не застала зливи. На спуску Соловей старалася їхати швидше, але все одно втратила достатньо часу, каже, через відсутність необхідного досвіду. Хоча своєю головною проблемою українка назвала короткий календар – до іспанської першості в цьому сезоні вона взяла участь лише в одній міжнародній гонці у Франції. Мовляв, на старти просто не було за що виїжджати.
Соловей також зізналася, що у неї були пропозиції від інших клубів, але дівчина не уявляє, як буде працювати без свого тренера Сергія Базіна, який, за словами Ганни, для неї і тато, і мама. А ще Соловей хоче вигравати медалі не тільки на шосе, але і на треку, як титулована голландка Маріанна Вос.