На жаль, цьогорічні виступи українських клубів у єврокубках залишають бажати кращого, і це при тому, що йдеться лише про кваліфікацію.
Загалом три українські команди наразі в сумі зіграли вісім матчів, у яких здобули лише три перемоги. І всі вони – на рахунку луганської “Зорі”. “Дніпро” та “Чорноморець” перемог не здобули, відтак обидві команди вилетіли з Ліги чемпіонів та Ліги Європи відповідно.
Та якщо для дніпропетровців євросезон ще продовжиться в тій же Лізі Європи, то одесити свій шлях у ній уже припинили.
Прокляття Маркевича
Якщо минулого тижня в київському матчі “Дніпра” та “Копенгагена”, який більше запам’ятався жахливою поведінкою вболівальників, аніж футболом, глядачі спостерігали за рівною грою команд, то в столиці Данії підопічні Мирона Маркевича програли супернику, як кажуть, в одні ворота. І провина в цій поразці лежить лише на тренерові, який не вгадав як зі складом, так і з тактикою гри.
Сам матч розпочався досить спокійно. Тільки під кінець 4-ої хвилини господарі зробили першу “вилазку” до штрафного майданчика Бойка – після розіграшу ауту послідував навіс із правого флангу, і Ніколай Йоргенсен, обвівши Федецького, пробив головою вище воріт. А незабаром забили і господарі, щоправда, гол не зарахували. Коноплянку “обікрали” в центрі поля, Аманкваа пройшов правим флангом, красиво обігравши дорогою Канкаву, і “прострілив” у штрафний майданчик “Дніпра”. Там Корнеліус випередив Бойка, однак перед цим лайнсмен уже зафіксував офсайд, і нападаючий закочував м’яч у порожні ворота вже після свистка.
Лише на 14-ій хвилині зусиллями Матоса і Матеуса “Дніпро” здійснив свою першу перспективну атаку, проте 99-ий номер гостей впустив у підсумку м’яч за лицьову лінію. Ще через п’ять хвилин перший “рейд” здійснив Коноплянка, змусивши на небезпечно близькій відстані від штрафного на собі порушити правила Нільссона, якого покарали жовтою карткою. Але удар капітана команди припав на стінку, від якої м’яч пішов на кутовий. Не приніс успіху “Дніпру” і наступний, зароблений Коноплянкою, штрафний.
Дніпряни, застосовуючи пресинг, почувалися доволі впевнено, і зовні хід подій біди їм не віщував… Якби не елементарні прорахунки в обороні. Черговий дзвінок пролунав, коли Аманкваа, маючи перед собою трьох суперників, спокійно навісив справа, а Корнеліус, перестрибнувши на дальній стійці Федецького, пробив поруч із хрестовиною. Ще одна флангова атака стала наслідком виграної данцями силової боротьби в середині поля. Корнеліус, отримавши м’яч у центральному колі, сам, віддавши круглого вліво, задав цій акції напрямок. Далі Андреас помчав до карного майданчика і, отримавши в зону одинадцятиметрової позначки передачу під удар від Бенгтссона, точно пробив низом у правий від себе кут – 1:0.
Звісно, тепер дніпряни мусили наступати, але ці спроби далися суперникам доволі легко. Ба більше, данці й далі вибігали в стрімкі контратаки, використовуючи передусім правий фланг і швидкісні дії Аманкваа.
За два матчі наша команда так нічого й не зуміла запропонувати супернику в атаці, не забивши жодного голу. А Маркевич укотре не зміг пробитися в Лігу чемпіонів
Відразу після перерви Маркевич провів прогнозовану заміну: замість Бартуловіча, який у першому таймі відверто нервував і багато помилявся, вийшов Євген Селезньов. Відтак Коноплянка повернувся на звичний для себе лівий край, а Селезньов грав на позиції відтягненого нападника.
Але це не допомогло. Данці розпочали з потужних флангових атак і вже в самому дебюті другої половини могли пробивати пенальті. І добре, що арбітр не помітив відвертої затримки Мазухом Занки Йоргенсена у власному воротарському майданчику. Водночас на іншій частині поля закульгав Матеус.
Поки Маркевич готував йому на заміну Ніколу Калініча, “Копенгаген” забив удруге. Каталізатором цієї результативної атаки знову став Корнеліус: він виграв силову боротьбу у Мазуха в середині поля і продовжив вертикальну передачу на чужу половину поля. Кадрії, підхопивши м’яч, побіг до воріт Бойка. На вході до штрафного майданчика нападникові господарів навіть не довелося фінтити. Допоміг Ніколай Йоргенсен. Зупинившись на шляху Федецького та поставивши свою потужну спину, Ніколай зупинив Артема. Кадрії бив метрів із 14-и зліва в дальній кут без перешкод і влучив під самісіньку стійку – 2:0.
В середині поля гра у “Дніпра” не особливо і до цього йшла, а тут розклеїлася повністю. “Копенгаген” же, забивши другий м’яч, відійшов на свою половину, запропонувавши гостям грати першим номером. Залишалося сподіватись на індивідуальну майстерність Коноплянки й помилки суперників, особливо воротаря. Але цього не сталося.
“Копенгаген” і далі впевнено контролював ситуацію на полі, здійснюючи різкі атаки, і гра йшла до свого вельми, як це не сумно, логічного завершення – закономірної поразки “Дніпра”. За два матчі наша команда так нічого й не зуміла запропонувати супернику в атаці, не забивши жодного голу. А Маркевич укотре не зміг пробитися в Лігу чемпіонів.
Одеські нулі
Ще гірша ситуація напередодні матчу-відповіді була в одеського “Чорноморця”. Поразка Хорватії від місцевого “Спліту” з рахунком 0:2 ставила “моряків” у дуже непросте становище.
І не дивно, що з самого старту матчу футболісти “Чорноморця” кинулися в наступ. Їм вдалося створити одразу кілька небезпечних моментів. Аржанов уже на третій хвилині чудово виконав штрафний удар, але Вукович парирував його “постріл”, а потім і добивання від Сивакова. Згодом чудовий розіграш кутового завершився ударом головою від Адольфа Тейку. Однак цього разу вже поперечина зіграла за хорватів. Підопічні Григорчука дуже хотіли забити вже на перших хвилинах, але свого домогтися так і не зуміли.
Своєю чергою кілька контратак вдалося провести й гостям. Після однієї з них Белль вийшов на ударну позицію на лівому краю чужого штрафного майданчика, але пробити з гострого кута Дмитра Безотосного не зумів. Одесити ж немов здулись і відтворити стартового натиску вже не змогли. Трохи активнішими вони були під кінець першого тайму.
У другому таймі ситуація виглядала ще сумнішою для “синьо-чорних”. Часу з кожною хвилиною залишалося все менше, а хорвати діяли все повільніше. Не упускали балканці й можливості зайвий раз повалятися на газоні. Це, а також спека збивали атакуючі пориви одеської команди. Коли потрібно було додавати, виявилося, що сил уже не так багато.
Із моментів другої половини зустрічі згадати можна хіба удар в упор від Шиндера з кількох метрів, але вже після свистка арбітра про офсайд. У підсумку – 0:0 і загальна поразка “Чорноморця”, яка, можливо, не зовсім справедливо відображає співвідношення сил між командами. Але провалений перший поєдинок став визначальним у двоматчевій дуелі.
Шевченко – за Луганськ
По-справжньому здивувала “Зоря”. Як і в ситуації з “Дніпром” і “Чорноморцем”, шанси команди Юрія Вернидуба розцінювалися не дуже високо. Звичайно, повною несподіванкою став гол, який “Зоря” забила вже на другій хвилині.
Капітан луганців Микита Каменюка вчасно підключився до контратаки і після пасу Караваєва завдав удару з досить гострого кута. Гол подіяв на гостей заспокійливо – “Зоря” почувалася на полі “Мольде” цілком комфортно, впевнено захищалась і прагнула відповідати на атаки господарів поля своїми випадами.
За великим рахунком, значна частина першого тайму минала під диктовку луганців. Господарі були дещо деморалізовані швидким голом. Прокинулися футболісти “Мольде” ближче до перерви. Тривожний дзвіночок пролунав, коли Микита Шевченко не втримав м’яча в руках і Діуф отримав можливість добити круглого у майже порожні ворота. Але під удар кинувся хтось із захисників. Той момент, видається, похитнув упевненість голкіпера “Зорі”, і на 43-ій хвилині він допустився помилки, яка призвела до взяття воріт. Знову Микита невдало зіграв на виході, Гулбрандсен у ситуації зорієнтувався швидше захисників і з кількох метрів відправив м’яч у сітку.
У перерві Юрій Вернидуб знайшов потрібні слова, і в другому таймі Микиту годі було впізнати. Власне, завдяки його грі “Зорі” багато в чому і вдалося спочатку втриматись, а потім здобути історичну перемогу. Мостро, Чима, Ліннес, Сінгх, Фло намагалися по-різному пробити воротаря “Зорі” – ударами здалеку, з близької відстані, намагаючись замкнути простріл або навісну подачу, але 21-річний голкіпер уже грав на куражі й тягнув усе.
Луганці, подолавши два раунди, вже перевершили історичне досягнення 1973 року (щоправда, тоді “Зоря” грала в Кубку чемпіонів)
Кульмінація настала в останні десять хвилин поєдинку. Спочатку Ліннес вкотре втік від Гнатовича по своєму правому флангу і викотив м’яч під удар Ельюнуссі, але той з десяти метрів влучив точно туди, де перебував Шевченко. Через дві хвилини Гнатович знову не встиг за суперником, цього разу за Мостремом, отож у підкат довелося йти Максиму Білому. Але замість м’яча захисник потрапив у ноги хавбеку “Мольде”. Арбітр без роздумів вказав на точку, хоча луганці й шукали захисту в його асистента.
“Вирок” зголосився виконувати центральний захисник Вегард Форро: він бив прицільно й упевнено – у лівий від себе нижній кут, але Шевченко зреагував і витягнув м’яч. Не можна сказати, що нереалізований стовідсотковий момент надломив гравців “Мольде”, однак свою роль на тонкому психологічному рівні це, напевне, зіграло. Буквально відразу луганці заробили штрафний, який із флангу подав Любенович. Той же Форро намагався перешкодити Вернидубові пробити, але замість цього “зрізав” м’яч у свої ворота.
Але й це ще був не кінець. Уже в компенсований арбітром час “Мольде” заробив ще одне пенальті. Сам постраждалий зважився на дуель із героєм зустрічі та програв. Мохаммед пробив у той же кут, що й Форро, і Микита зіграв також бездоганно.
Гравці “Зорі” кинулися відзначати вихід у наступний раунд до свого голкіпера, який цього вечора був кращим у складах обох команд. Луганці, подолавши два раунди, вже перевершили історичне досягнення 1973 року (щоправда, тоді “Зоря” грала в Кубку чемпіонів).
P.S. У швейцарському Ньоні відбулося жеребкування плей-оф раунду Ліги Європи. Дніпропетровський “Дніпро”, який напередодні вилетів із Ліги чемпіонів, зіграє з “Хайдуком”. Нагадаємо, що туди недавно перейшов Артем Мілевський.
Харківському “Металісту” в суперники дістався польський “Рух”. А ось луганська “Зоря” за вихід до групового етапу побореться з голландським “Фейєнордом”. Зазначимо, що перші матчі відбудуться 21 серпня, а матчі-відповіді – через тиждень (28 серпня). “Дніпро” проведе першу гру вдома, “Металіст” і “Зоря” – на виїзді.