Смерть “червоної фурії”

Чемпіон світу склав свої повноваження вже після другого туру групового турніру

фото: АР
Другий тур групових змагань будь-якого великого футбольного турніру, на кшталт чемпіонату світу або континентальних форумів, зазвичай стає вирішальним для тих команд, які з різних причин зазнали поразок у стартових матчах. 
І найчастіше саме в другому турі визначаються перші учасники стадії плей-оф, а також перші невдахи турніру. На цьогорічному мундіалі в Бразилії другий тур відбувся в майже чотирьох групах (у групі D матч Італія – Коста-Рика пройшов учора пізно ввечері), і вже нині ми маємо трьох учасників 1/8 фіналу (Нідерланди, Чилі, Колумбія) і три команди, для яких нинішній чемпіонат фактично вже завершився. 
Серед цих невдах абсолютно несподівано опинилася збірна Іспанії. 

Чому програла Іспанія?

У провалі збірної Іспанії напевно найголовніша провина лежить на головному тренері Вісенто Дель Боско. Тренер встановив рекорд в історії мундіалів, взявши на змагання 16 з 23-х футболістів, які брали участь у чемпіонаті світу в ПАР. І наступив на ті самі граблі, що і попередні чемпіони світу з Франції (у 2002 р.) та Італії (у 2010 р). 
Так, іспанці виграли дуже багато, два ЄВРО і одну першість планети, ставши першою європейською командою, яка виграла три основних чемпіонати поспіль. З 2010-го року “червона фурія” не програвала в 29-ти (!) офіційних дуелях поспіль і лише поразка у фіналі Кубку Конфедерацій від Бразилії (0:3) перервалa цю серію. Але все закінчується. От і іспанська казка закінчилася в Бразилії. 
А найслабкішою ланкою іспанської команди стала воротарська.  При всій повазі до Ікера Касільяса, але цей голкіпер вже не є одним із найсильніших у світі. Більше того, він вже навіть не найсильніший воротар в Іспанії, і об’єктивно де Хеа заслуговував місце основного голкіпера куди більше, ніж ветеран “Реалу”. Однак Дель Боске довірився Касільясу, який зовсім нещодавно був за крок від того, щоб стати антигероєм фіналу Ліги чемпіонів, і прогадав. 
Іспанці виграли дуже багато, два ЄВРО і одну першість планети, ставши першою європейською командою, яка виграла три основних чемпіонати поспіль. З 2010-го року “червона фурія” не програвала в 29-ти (!) офіційних дуелях поспіль
Не виключено, що де Хеа міг би з’явитися в матчі проти чилійців, але страж воріт “Манчестер Юнайтед” отримав травму на тренуванні, а випускати Пепе Рейну замість Ікера Касільяса – це по суті міняти шило на мило. Але саме Касільяс став одним із антигероїв турніру. Звичайно, хтось може сперечатися, тим більше, що в матчі з чилійцями Ікер багато виручав, але саме у вирішальні моменти голкіпер “Реалу” свої дива майстерності не продемонстрував. 
Всього два матчі провели титуловані іспанці і склали свої повноваження навіть чисто математично. Чилійці виявилися краще заряджені на боротьбу, а Іспанія немов вичавила з себе все, вона не могла вже бути такою ж свіжою і гострою, використовуючи всі ті ж свої козирі, все той же контроль м’яча. Та й він не надто вдавався тому, що суперник чинив пресинг, закривав зони і повністю пристосувався до манери гри супротивника. Іспанський клас гравців тут не допоміг. Чилійці завжди були важким суперником, а цього разу ще й завелися відразу не на жарт, так що результат був зроблений у першому таймі, коли Варгас і Арангіс забили по голу. 
Потім чилійці терпіли, перейшли на контратаки і ними вони добре тривожили ворога. На деяких відрізках гри Іспанія просто нічого вдіяти не могла, не могла наблизитися до чужих воріт. Під кінець зійшла на дальні удари, але воротар чилійців спрацював упевнено і не дозволив себе пробити. Іспанія програла і склала повноваження чемпіона.

Вольова Голландія

А дещо раніше свій характер знову продемонструвала збірна Нідерландів у матчі проти Австралії. Перемога голландців вийшла не настільки беззастережною, як було в матчі проти діючих чемпіонів світу. Відкривши рахунок у середині першого тайму, підопічні ван Гаала тут же пропустили у відповідь, і нічийний рахунок зберігся до самої перерви. 
На другий тайм голландці вийшли з оновленою тактичною схемою, і звичні 4-3-3 принесли результат. Правда, спочатку австралійці вийшли вперед, відзначившись з пенальті. Кілька хвилин по тому Ван Персі відновив статус-кво, а на 68-ій хвилині переможним виявився дальній удар Депая. Австралія провела хороший матч, ледь не створила сенсацію, однак зупинити “помаранчеву” команду підопічним Ангелоса Постекоглу все ж не вдалося. Голландія ж, незважаючи на перемогу, продемонструвала, що далеко не безгрішна, як могло здатися після нищівних 5:1 з Іспанією.
Таким чином в останньому турі голландці і чилійці вирішать долю першого місця в групі, а ось іспанці і австралійці зіграють матч престижу, бо для цих команд чемпіонат завершився.

Колумбійська перевага

Жереб випав так, що в квартеті С у другому турі зустрічалися лідери групи – Колумбія і Кот-д’Івуар. Переможець практично забезпечував собі вихід з групи, а переможений давав надію переслідувачам – Греції та Японії. Гра була чудовою, хоча тайми вийшли різними. 
До перерви шансів забити у команд практично не було. Найреальніший момент для взяття воріт втратив Теофіло Гутьєррес, який з кількох метрів після передачі Хамеса Гутьєрреса не потрапив як слід по м’ячу. Друга половина зустрічі спочатку починалася так само, як і перша, нехай і на високих швидкостях, особливо з боку південноамериканців. На 58-ій хвилині Хуан Куадрадо потрапив у поперечину з гострого кута. А невдовзі колумбійці відзначилися – це Родрігес після подачі з кутового виграв боротьбу у Дідьє Дрогба і головою послав м’яч у ворота. 
Минуло шість хвилин, і все той же Родрігес, відібравши м’яч на чужій половині поля, почав стрімку атаку, яку завершив точним ударом Хуан Кінтеро. Івуарійці повернулися в гру, дуже швидко відзначився Жервіньо. “Слони” в час, що залишився, насіли на чужі ворота, однак вирвати нічию не змогли. Колумбія здобула другу перемогу у двох матчах, а враховуючи те, що збірні Японії і Греції зіграли внічию (0:0), південноамериканці вийшли  в 1/8 фіналу.

Шанс для Уругваю

Перед початком чемпіонату світу навіть англійські вболівальники були налаштовані не надто оптимістично з приводу виступу своєї команди в Бразилії. 
Багато хто вважав, що чвертьфінал буде для “трьох левів” відмінним результатом. Але оновлена команда Роя Ходжсона, схоже, навіть не виконає мінімального завдання – виходу в плей-оф. Два матчі, дві поразки. Всі їхні плани і мрії зруйнував старий знайомий – Луїс Суарес. Повернення цього нападника в склад кардинально змінили гру уругвайської команди. 
Незважаючи на невисокі швидкості в першій половині зустрічі, команди порадували вболівальників низкою гострих моментів. Стовідсоткові шанси мали Крістіан Родрігес, Едінсон Кавані і Вейн Руні. Проте гол відбувся лише одного разу і його автором став Луїс Суарес. Саме цього форварда так чекали уругвайські вболівальники, саме його так не вистачало південноамериканській збірній в поєдинку проти Коста-Рики. Луїс Суарес спочатку не вражав своїми діями, рідко брав на себе гру. Але перший свій момент форвард реалізував бездоганно, не залишивши Джо Харту жодного шансу. 
Другий тайм розпочався з диктування підопічних Оскара Табареса, але з кожною хвилиною англійці прибирали ініціативу у власні руки. У підсумку, з середини другої половини зустрічі уругвайці були притиснуті до власних воріт, які все ж були вражені. Вейн Руні здорово відгукнувся на передачу з флангу від Глена Джонсона і зрівняв рахунок у грі. Гол додав сил і емоцій англійцям, які понеслися вперед створювати нові моменти. Реалізувати свої шанси підопічні Ходжсона не зуміли, за що були покарані Луїсом Суаресом. Вискочивши один на один з Джо Хартом, форвард оформив дубль і приніс своїй команді перемогу.
Тепер англійцям необхідно перемогти в останньому матчі Коста-Рику з різницею у два м’ячі і сподіватися, що італійці виграють як у костариканців, так і в уругвайців.

 П’ять чемпіонських невдач                    
Збірна Іспанії стала п’ятою командою у статусі чемпіона світу, яка не зуміла подолати груповий турнір

Формальний чемпіон 

Формально вперше такий казус трапився в 1950 році. Хоча, звичайно, всі розуміють, що збірна Італії серйозно змінилася з 1938 року, коли стала найсильнішою у світі. Тим не менш, саме “скуадра адзурра” стала першим діючим чемпіоном світу, який склав свої повноваження вже на груповому етапі.
Італійці на тому бразильському мундіалі потрапили до групи С. У зв’язку з різними проблемами в ній виявилося лише три збірні. З цієї причини поразки італійців уже в першому матчі від шведів майже позбавили їх шансів на вихід з групи (боротьбу продовжував тільки її переможець). Друга гра “скуадри адзурри” проти парагвайців нічого не вирішувала, тому що шведи до того моменту забезпечили собі вихід з групи. Італійці виграли, посіли друге місце і поїхали додому.

Англійський провал Пеле

Перший же повноцінний конфуз трапився зі збірною Бразилії. У 1962 році вона стала дворазовим чемпіоном світу і їхала до Англії за третьою перемогою поспіль. Напередодні турніру у бразильців змінився тренер. 
Президент Конфедерації футболу Бразилії вирішив повернути Вісенте Феолу, котрий перемагав у 1958 році. Саме тоді й почалася відома “бразильська тема”, коли клуби всіма правдами і неправдами впихали своїх гравців до складу “селесао”, щоб ті засвітилися, і їх можна було продати. Власники місцевих команд розраховували перетворити мундіаль 1966 року в ярмарок. Гарантоване місце було тільки Пеле. У підсумку, до Англії Феола взяв Пеле з Гаррінчею і цілий ряд посередніх гравців.
Бразильці почали турнір з перемоги. Пеле з Гаррінчею по разу реалізували штрафні у ворота болгар. А от у другому матчі у “селесао” справи пішли не так здорово. Без травмованого Пеле бразильці поступилися угорцям 1:3. Цікаво, що це був перший програш для “селесао” на чемпіонатах світу з 1954 року. Угорці перервали 13-матчеву серію. В останній грі бразильцям потрібно було перемагати португальців. Однак європейці на чолі з Ейсебіо перемогли 3:1 і відправили чемпіонів світу додому.
Вже через чотири роки збірна Бразилії, вивчивши всі помилки, повернулася на футбольний трон.

Без Зідана

Наступного подібного випадку довелося чекати 36 років. На чемпіонаті світу в Південній Кореї і Японії конфуз стався з французами. Вони приїхали на турнір у ранзі чинних чемпіонів світу та Європи. Однак їм судилося залишити турнір уже після трьох матчів.
Напередодні першості травму отримав Зінедін Зідан, проте його все ж взяли на мундіаль. Він одужав лише до третього матчу. Знайти гідну заміну своєму лідеру Лемерр не зміг. У першій грі турніру французи недооцінили команду Сенегалу та сенсаційно програли 0:1. У другій зустрічі з уругвайцями чемпіони вже на 25 хвилині залишилися в меншості, коли суддя вигнав з поля Тьєррі Анрі. Зустріч завершилася без забитих м’ячів.
Перед останнім туром у французів залишалися чисто теоретичні шанси на вихід із групи. При будь-якому розкладі їм потрібно було перемогти команду Данії. Однак навіть Зідан допомогти підопічним Лемерра не зміг. Хоча французи і грали краще. Цинічна статистика тієї зустрічі. Данці завдали 2 удари в площину воріт, французи – 8. Данці забили 2 голи, французи – 0.

Помилка Ліппі

У 2010 році шляхом французів пішли італійці. Марчелло Ліппі після виграного мундіалю пішов зі збірної. Але він взяв паузу лише на два роки. У 2008-му наставник знову став біля керма “скуадри адзурри”.
Напередодні турніру травму отримав Пірло. Однак Ліппі взяв тоді ще півзахисника “Мілану” на турнір. У перших двох матчах Пірло залишився в запасі, в третьому вийшов на заміну у другому таймі. Крім того, наставник залишив за бортом команди Кассано і Россі, віддавши перевагу їм Яквінту, Квальяреллу і Пацціні.
У перших двох матчах італійці зуміли відігратися в матчах з Парагваєм та Новою Зеландією. Програючи по ходу поєдинків “скуадра адзурра” у підсумку завершувала матчі з рахунком 1:1. Все вирішувалося в останній грі. Словакам потрібна була тільки перемога, італійцям ж потрібно було просто зіграти краще за новозеландців у паралельній грі. Як з’ясувалося пізніше, “скуадру адзурру” влаштовувала результативна нічия. Однак словаки зуміли перемогти 3:2, потрапивши в плей-оф.

Черга “червної фурії”

Ну і нарешті збірна Іспанії. Іспанці, яких деякі фахівці вважали в числі фаворитів турніру, провалилися в групі. 1:7 за сумою двох матчів від Голландії та Чилі. “Червона фурія” вже після двох турів позбулася шансів на вихід у плей-оф.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.9658 / 1.67MB / SQL:{query_count}