Старт футбольного карнавалу

В Бразилії розпочався чемпіонат світу

фото: АР
Ось і настав день, якого з нетерпінням чекали шанувальники футболу. А ними на період фінальних турнірів чемпіонатів світу стає більшість жителів планети. 
Якщо робити висновок на підставі того, що творилося в четвер у аеропорту Сан-Паулу, то видається, що багато хто вирішив відвідати це свято особисто. І цих людей можна зрозуміти, оскільки Бразилія в усьому світі передусім асоціюється з футболом і карнавалом. 
Можна лише уявити, що буде, коли найбільша подія світового футболу пройде в притаманній бразильцям атмосфері свята. І нехай сьогодні в господарів чемпіонату чимало організаційних проблем, хочеться сподіватися, що вони не зіпсують футбольної фієсти.

Бразильський “Майдан”

Поки футболісти й гості чемпіонату готувалися до старту першості, у Бразилії відбулися масові заворушення та страйки. Так, у день відкриття чемпіонату світу працівники трьох аеропортів у Ріо-де-Жанейро та службовці метрополітену в Сан-Паулу оголосили страйк. 
Він у колишній, а нині неофіційній столиці Бразилії, за заявами маніфестантів, триватиме добу. Страйкуючі вимагають підвищення заробітної плати, а також спеціального бонуса в зв’язку з проведенням мундіалю. Роботу в аеропортах призупинило майже 20% службовців, зокрема працівники пунктів реєстрації, вантажники та прибиральники.
Вимогу спеціального бонуса страйкуючі обґрунтовують збільшенням годин роботи й напруженішим режимом служби. “Ми вже відчуваємо на собі збільшення навантажень. На чемпіонат світу прилітає багато людей, кількість рейсів помітно збільшилася, – заявив лідер профспілки Луїс Брага. – Ми не ставимо собі за мету зіпсувати чи зірвати чемпіонат світу, але в нас теж є права”. Незважаючи на цю заяву, страйк усе ж може зірвати деякі заплановані заходи. 

фото: АР
Проте найбільші протести відбулися в Сан-Паулу. Масові заворушення, які почались у місті в день відкриття ЧС-2014, привели до зіткнень між тими, хто проти проведення чемпіонату, маніфестантами й військовою поліцією. Остання, як повідомляють, змушена була використовувати сльозогінний газ.
Приблизно 300 учасників протесту вийшли на вулицю поблизу станції метро “Карран”, аби рухатися в напрямку до “Арени Корінтіанс”, де відбувалися церемонія відкриття чемпіонату й перший матч.
За повідомленнями бразильських ЗМІ, деякі демонстранти поводилися агресивно стосовно поліцейських, які перевіряли вміст наплічників і сумок присутніх. Почалися заворушення, під час яких демонстранти перегороджували дороги, розкидаючи та підпалюючи сміття. Правоохоронці застосували спецзасоби, зокрема гранати зі сльозогінним газом. За попередньою інформацією, внаслідок зіткнень є постраждалі серед маніфестантів, а одну людину затримала поліція.
Така велика кількість протестів із боку місцевих жителів зумовлена тим, що, на їх думку, влада Бразилії давно ігнорує гнітючу соціально-економічну ситуацію в країні. У важкому стані перебувають, зокрема, медицина й освіта. Місцевих жителів не тішить те, що держава змогла виділити колосальні кошти на проведення чемпіонату світу, але нічого не робить із низьким рівнем соціальної інфраструктури. 

Пісні і танці без феєрверка


фото: АР
Щоправда, активні дії протестувальників ніяк не вплинули на церемонію відкриття чемпіонату. А вона була традиційно неймовірною. 
Цього разу організатори вирішили, що не варто акцентувати на найбільш нудній частині будь-якого подібного заходу – довгих промовах чиновників, тому їх скасували взагалі. Звичайно, не тому, що всі вважають промови нудними, а щоб уникнути негативної реакції публіки. Тож головна увага була прикута до музики й танців. 
На відкритті (як і на закритті) минулого ЧС в ПАР виступала Шакіра зі своїм хітом Waka-Waka. Цього разу колумбійська дружина Херарда Піке теж записала гімн до ЧС-2014, але офіційною піснею стала інша композиція – We Are One (Ole Ola), виконавці якої – Дженніфер Лопес, Пітбуль і бразильська співачка Клаудія.
Пісня зібрала величезну кількість переглядів на Youtube (уже 76 мільйонів!), але в Бразилії її не люблять, мовляв, могли би виконати її  португальською мовою, а не англійською. До останнього думали, що Дженніфер Лопес не зможе приїхати на церемонію, проте її представник заявив, що вона буде в Сан-Паулу. Так, усі троє виконали пісню наживо.
Звичайно, Джей Ло була найдовгожданішою зіркою, але головним елементом шоу став величезний футбольний м’яч, що був у центрі поля (втім це для футбольного чемпіонату світу більш, ніж логічно). М’яч виявився непростим: по-перше, він працював, як LED-дисплей, зроблений більше ніж із 90 000 елементів, а по-друге – у кульмінаційний момент куля розпустилася, наче квітка, і з неї з’явилося троє виконавців на чолі із Дженніфер. Одна з найдорожчих у шоу-бізнесі, так би мовити, постатей була одягнена в зелене плаття зі сріблястим відливом, причому декольте, що цікаво, було не зверху, а посередині сукні.
Після виконання гімну Джей Ло, пританцьовуючи, здійснила своєрідне коло пошани стадіоном, вітаючи трибуни, а Клаудія і Пітбуль її супроводжували. Церемонія відбувалася вдень, тому обійшлося без феєрверків. Однак глядачі мали змогу побачити славетну капоейру – форму бойового мистецтва з елементами танцю й акробатики. Ну а як без самби?! Звичайно, була й вона, а також неймовірне виконання гімну Бразилії. Потім почався футбол.

Перший матч і перший скандал

У матчі відкриття традиційно брали участь господарі турніру. Змагатися пентакампеонам довелося із досить сильним колективом із Хорватії. Гості з першої хвилини постаралися показати господарям, що суперника вони в стартовому матчі отримали непростого. Удар Ковачіча з льоту не був особливо небезпечним, зате він переконав глядачів, що виключно на обороні сьогодні концентрувати увагу ніхто не буде.
Бразилія відповіла своїм ударом по воротах через кілька хвилин. Після подачі зі штрафного Давид Луїс направив м’яч головою в площину воріт, але зробив це надто слабо. Наступна ж атака гостей завершилася дійсно небезпечним моментом – Івіца Оліч виграв верхову боротьбу в Дані Алвеша і з відскоком від газону пробив поруч зі штангою. Бразильці не стали зволікати з відповіддю, але їхня атака завершилася лише кутовим, подача якого була не з небезпечних.
Цей стартовий обмін атаками явно був на користь Хорватії. “Картаті” відбирали м’яч у суперника жорсткіше й різкіше, переходили в атаку швидше й отримували більше оперативного простору на чужій половині поля. Тому швидкий гол у ворота Жуліо Сезара несподіванкою не став. Третя розмашиста атака хорватів завершилася прострілом Оліча з лівого флангу й ударом Марсело у власні ворота – 0:1.
Пропущений гол змусив Бразилію активізуватися, внаслідок чого згодом біля воріт Плетікоси почали виникати напружені ситуації. Особливо небезпечним був удар Оскара після проходу Неймара, але хорватський воротар врятував свою команду. Однак і він виявився безсилим через кілька хвилин, коли Неймар завдав удару низом з-за меж штрафного і від штанги відправив м’яч у сітку – 1:1.
При такій грі вирішальну роль нерідко відіграють не зовсім спортивні чинники, одним із яких став суддя матчу – японець Нісімура
До кінця тайму бразильці встигли ще кілька раз загострити ситуацію біля чужих воріт, але й хорвати намагалися використовувати кожну можливість для контратак. Особливо добре їм це вдавалося на лівому фланзі, оскільки правий захисник збірної Бразилії Дані Алвеш перший тайм провів відверто слабо й постійно залишав суперників без нагляду.
Другий тайм почався з атак Селесао, втім хорвати дуже організовано й щільно діяли в обороні, відтак не давали суперникам розбігтися. До того ж можливості розслабитись у бразильських захисників теж не було. Швидкий перехід з оборони в атаку дозволяв балканцям тримати опонентів у постійній напрузі. З часом Хорватія і зовсім перейняла ініціативу та змусила суперників більше думати про захист, аніж про атаку. Втім на кількість небезпечних моментів це не вплинуло – їх у другому таймі тривалий час зовсім не було.
При такій грі вирішальну роль нерідко відіграють не зовсім спортивні чинники, одним із яких став суддя матчу – японець Нісімура. З одного боку, у нього був привід призначити пенальті у ворота збірної Хорватії на 70-ій хвилині, адже Ловрен насправді поклав руки на плечі Фреду. Але інша справа, що переважно на подібні епізоди судді уваги не звертають. Однак як би не обурювалися хорвати, арбітр вказав на одинадцятиметрову позначку, а Неймар реалізував пенальті й оформив дубль. Зробив він це не без проблем – Плетікоса до м’яча дотягнувся, але не зумів парирувати удар.
Часу, щоб відігратися, у Хорватії залишалося ще достатньо, але бразильці не збиралися віддавати їм м’яч і відходити в оборону. На 77-ій хвилині вони зовсім були близькі до третього голу, але Давид Луїс, падаючи, головою пробив трохи вище воріт після кросу Оскара. У цілому господарі турніру в завершальну чверть години гри виглядали значно свіжішими за суперника, проте все одно пропустили контратаку, у кінці якої від можливих великих неприємностей їх знову врятував суддя, який раптом побачив напад на воротаря в діях Івіци Оліча.
На останній хвилині хорвати зібралися з силами і почали натхненно атакувати, чим нерви бразильцям ще добряче попсували. Однак на початку компенсованого часу їх позбавив будь-якої надії Оскар, який завершив швидкісний прорив ударом у нижній кут воріт – 3:1.
Бразилія здобула заповітні 3 очки у матчі відкриття, але враження від гри зіпсувала відверто слабка робота Нісимури. Загалом же футбольне свято в Сан-Паулу видалося на славу для всіх, за винятком підопічних Ніко Ковача.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4941 / 1.63MB / SQL:{query_count}