До витоків українського баскетболу
У Львівській політехніці за поважного представництва на чолі з президентом Федерації баскетболу України Олександром Волковим відбулося представлення самобутнього видання "Український баскетбол 1908 - 2008" (видавництво "Українські технології"), яке реалізував відомий львівський науковець Олександр Нога спеціально до 100-річчя першого баскетбольного матчу в Україні, проведеного у Львові.
Властиво, дослідники вітчизняної історії спорту знали, що перші баскетбольні матчі в Україні відбувалися саме на території Галичини ще на початку ХХ століття. Однак оскільки мали доволі безладний характер (не було загальних правил, у командах бувала різна кількість гравців тощо), виникла потреба нарешті визначити, відколи можемо говорити про баскетбол на теренах нашої держави як повноцінне явище.
Як розповів "Пошті" Олесь Нога, із тодішньої періодики відомо, що в 1906 році Товариство забав рухових постановило упродовж кількох років збудувати величезний спортивний комплекс, де мали б бути і майданчики для баскетболу. Вже за рік це львівське товариство відправило до Англії (чий спортивний рух користувався у нас заслуженою шаною) свого інструктора Марію Германувну, яка упродовж кількох місяців повинна була дослідити усі аспекти, пов'язані із баскетболом. Повернувшись до Львова у травні 1908 року, ця жінка відразу організувала у кількох жіночих школах баскетбольні команди (а баскетболу Галичині, як, зрештою, у світі, впроваджувався спочатку саме як жіночий вид спорту).
"Отож, що відбулося у 1908 році? - наголошує дослідник. - Було створено близько десяти баскетбольних жіночих команд (кожній з яких були присвоєні командні кольори та назви), суддівський корпус, а головне - спеціальна структура із висококласних спортсменів-інструкторів, покликана два рази щорічно проводити баскетбольні курси для вчителів фізкультури всієї Галичини та перші баскетбольні правила на кшталт англійських, однак адаптованих для нашого краю. Цей шкільний на початках баскетбол небезпідставно вважаємо українським через те, що згідно із законами Австро-Угорщини, у школах навчалися й українці. Цікаво, що від 1908-го по 1914 рік баскетбольні правила зазнали у Львові п'яти редакцій. А найперша національна українська команда у Львові виникла в Українській академічній гімназії при Українському спортивному гуртку, який постав 1906 року. Тодішня періодика свідчить, що вже в сезон 1908 - 1909-го лідером у баскетбольних іграх цього гуртка був Петро Франко, який згодом - у 1912 році - написав єдині правила гри українською мовою. Опубліковані роком пізніше, ці правила були поширені серед всіх українських товариств. Більше того, під час Першої світової війни саме за правилами Франка в баскетбол грали в легіоні українських січових стрільців. А в період від 1910-го по 1914 рік баскетбольні змагання вийшли за рамки шкільних і стали клубними".
Цікаво, що представлення українського баскетболу відбулося саме у Львівській політехніці: від початків її фахівці проектували перші баскетбольні майданчики, саме тут була створена одна із перших баскетбольних команд вищих навчальних закладів і, головне, коли після Першої світової війни спорт завмер, саме Львівська політехніка була першою, хто відродив баскетбол у 1922 році. Цікаво й інше - зважаючи на те, що наступного року Україна, відповідно до указу Президента, відсвяткує століття українського хокею, виконавчий директор обласного відділення Національного олімпійського комітету Іван Яремко замовив Олесю Нозі дослідження про український хокей. Адже перший хокейний матч теж відбувся у Львові.