Українці здобувають нагороди… для інших держав

Сочинська Олімпіада виходить на фінішну пряму

фото: AP
Олімпійські ігри в Сочі перетнули екватор, залишився останній тиждень змагань. На жаль, українські спортсмени ніяк не можуть здобути другої нагороди на цих Іграх, і шансів поповнити скарбничку стає дедалі менше. 
У п’ятницю покладали чималі надії на те, що наша збірна нарешті покине останню сходинку медального заліку. Однак у жіночих змаганнях з біатлону і фристайлу тріумфували інші спортсменки.

День восьмий. Білорусько-швейцарський

Першими в п’ятницю у Сочі визначилися призери лижної гонки на 15 км класичним стилем серед чоловіків. “Золото” в цій дисципліні впевнено здобув швейцарський лижник Даріо Колонья. Для нього це друге “золото” Ігор у Сочі. “Срібло” і “бронзу” виграли шведські спортсмени Юган Ульссон і Даніель Річардсон, а єдиний українець, який брав участь у цій гонці, Олексій Красовський посів далеке 69-е місце.
Цікаво, що Колонья навіть не потрапив до “червоної” групи, де стартують лідери, попри те, що є чинним олімпійським чемпіоном Ванкувера. Ця умовна група починається з 36-го місця, а Колонья посів 35-е. За тієї погоди, яка зараз у Сочі (весна в субтропічне місто прийшла рано), ця група втрачає перевагу: до моменту старту “середніх” стартових номерів траса вже підтає і перетворюється на кашу. Але Колоньї розбита траса не завадила: він показав феноменальний хід, сильно випередивши найближчих конкурентів за медалі.
Особливостями траси в таких погодних умовах можна пояснити і високий результат Іво Нісканена, що стартував третім. Він добре завершив гонку, його час досить довго був орієнтиром для інших на фініші. Спортсмен претендував на бронзову нагороду, але Даніель Річардссн виграв у нього 0,2 секунди.
Цікаво, що по завершенні гонки дворазовий чемпіон Сочі зізнався, що цілком міг пропустити Олімпіаду через нещодавню важку травму: “Це був не найкращий момент для травми. І я не був упевнений, що зможу пробігти цю гонку і взагалі бути тут. Безумовно, було нелегко, але я завжди вірив, що можу виграти медаль. Це було моєю мотивацією. І тепер цей дивовижний момент настав! Потрібно було викластися повністю і навіть знайти десь додаткові сили”.

фото: noc-ukr.org
А вже через кілька хвилин у швейцарську скарбничку потрапило ще одне “золото”: у змаганнях із гірськолижного спорту в суперкомбінації чоловіків золоту нагороду виборов Сандро Вілетта. У швидкісному спуску спортсмен показав лише 14-ий час, програвши лідеру – норвежцю Кьєтілу Янсруду – 1,64 секунди. Але чудово пройдена дистанція у слаломі (другий час) дозволила Сандро піднятися на найвищу сходинку олімпійського п’єдесталу.
Цікаво, що словак Адам Зампа, який виграв слалом (50,11 секунди проти 50,32 у Вілетти) зумів піднятися з 28-ої позиції після швидкісного спуску на п’яте підсумкове місце. Щоправда, до “бронзи” йому забракло 0,67 секунди. Але лідером він залишався з моменту свого фінішу і аж доки не закінчив свого виступу майбутній чемпіон Білих ігор – 2014.
Срібну нагороду здобув знаменитий хорват Івіца Костеліч. До Сочі-2014 він приїхав, маючи у своїй чималій колекції нагород три олімпійські “срібла”. Зрозуміло, що цього разу він мріяв про “золото”, але знову забракло десь психологічної стійкості, десь трішечки майстерності, втім найбільше, напевно, не вистачило удачі. Після швидкісного спуску Івіца йшов сьомим, випереджаючи Вілетту на 0,71 секунди. На превеликий жаль для всієї Хорватії, у слаломі він програв Сандро надто багато – аж 1,05 секунди. Тож знову олімпійське “срібло”, вже четверте…
До трійки призерів увійшов володар “срібла” Сочі-2014 у швидкісному спуску Крістоф Іннерхофер з Італії, який після свого фінішу вже й не сподівався на медаль. Але срібний призер Білих ігор – 2014 у тому ж таки швидкісному спуску Кьєтіл Янсруд із Норвегії, який був лідером перед слаломом у суперкомбінації, в підсумку показав сумарний четвертий час. Розпач норвежця і безмежну радість італійця треба було бачити! Це справжня класика психології Олімпійських ігор, і саме за такі моменти людство любить ці змагання й спорт узагалі!
Ну а після цього настала черга білорусів, які цього дня також виграли два “золота” (у тих змаганнях, де ми теж розраховували на нагороди). Спершу в індивідуальній біатлонній гонці серед жінок дворазовою олімпійською чемпіонкою стала Дарія Домрачева. Те, як пробігла 15 км білоруска, можна назвати фантастикою. Вона просто летіла над снігом! І єдиний промах, якого Домрачева допустилася на вогневому рубежі, аж ніяк не вплинув на її результат. Навіть якби вона не влучила ще раз, це аж ніяк не вплинуло б на боротьбу за “золото”. 
Щодо інших результатів, то й тут не обійшлося без несподіванок. Швейцарка Селіна Гаспаріні і ще одна білоруска Надія Скардіно зуміли закрити 20 з 20-и мішеней і потрапити на п’єдестал пошани. Цікаво, що раніше обидві спортсменки на двох Олімпіадах не потрапляли навіть до десятки кращих. Щодо українок, то вони усі могли претендувати на нагороди. Але, як це часто буває, у найвідповідальніший момент не вистачило влучності. Першою почала помилятися Валя Семеренко першим же своїм пострілом. Згодом вона додала ще один промах і з двома хвилинами штрафу потрапила до двадцятки найсильніших.
Олена Підгрушна і Віта Семеренко виборювали нагороди до останнього рубежу, капітан – навіть до останнього пострілу. Але й тут чисто подолати останній рубіж не вдалося. Останньою з наших дівчат дистанцією йшла Юлія Джима. Відпочивши в гонці переслідування, спортсменка показала найкращий серед наших дівчат хід. Але його, на жаль, не вистачило, аби компенсувати промах на другому рубежі. Проте Юля із сьомим результатом посіла найвище місце серед українок – на одну сходинку вище за капітана команди.
Вдалим моментом цієї гонки можна назвати завойоване Оленою Підгрушною місце у мас-старті. Тепер у заключному особистому старті Олімпіади жіноча команда України буде представлена максимальною квотою. А ввечері комплект нагород у фристайлі розіграли жінки в акробатиці. У фінальній частині за місце на п’єдесталі пошани боролося 12 спортсменок. На жаль, українок серед них не було. Точніше одна була, от тільки виступала вона не за Україну, а за Білорусь.
І саме вона, уродженка України Алла Цупер із Рівного, стала олімпійською чемпіонкою Білих ігор – 2014. Екс-українка, виступаючи за Білорусь, завоювала золоту медаль у фристайл-акробатиці, випередивши китаянку Сюй Ментао і австралійку Лідію Лассілу. Цікаво, що і Алла Цупер, і біатлоністка (екс-росіянка) Дарія Домрачева, яка виграла золоту медаль для Білорусі в індивідуальній гонці (уже другу на Білих іграх – 2014), виступали під 13-им номером. І як після цього вірити, що 13 – нещасливе число? 
А от українські спортсменки виступили невдало. Жодна з них не змогла пробитись у фінал, а Надія Діденко узагалі знялася із змагань. Решта наших спортсменок посіла 15-е, 16-е і 17-е місця. Щодо ще двох нагород, за які боролися спортсмени у п’ятницю, то в жіночому скелетоні тріумфувала представниця Великобританії Елізабет Ярнолд. Її відрив від срібного призера – американки Ноель Пікус-Пейс – за сумою чотирьох спусків склав 0,97 секунди. Третє місце в четвертому заїзді зуміла відстояти росіянка Олена Нікітіна, яка всього на 0,04 секунди випередила в підсумковому протоколі американку Кеті Улендер.
У чоловічому фігурному катанні золоту медаль завоював японський фігурист Юзуру Ханю, який після чудового виконання короткої програми у довільній допустився кількох грубих помилок. Йому навіть не вдалося уникнути і двох падінь. Але помилявся і його головний конкурент у боротьбі за “золото” – канадець Патрік Чан.
Чан у підсумку завоював “срібло”, а на третє місце з дев’ятого після короткої програми зумів піднятися Денис Тен із Казахстану. Це перша нагорода казахів у Сочі-2014. Щодо українця Якова Годорожі, то, пробившись у короткій програмі до довільної 21-им, він її виконав доволі пристойно. У довільній Яків був 19-им, що дозволило йому в підсумку піднятися на одну позицію і так замкнути топ-20.

День дев’ятий. Російсько-польський 


фото: AP
Черговий день Олімпіади розпочався змаганнями з гірськолижного спорту, де визначилися медалісти у супергіганті серед жінок. Змагання розпочалися доволі несподівано. Шестеро з перших семи учасниць не доїхало до фінішу.
Як з’ясувалося, організатори так поставили ворота, що навіть найдосвідченіші спортсменки просто не могли на великій швидкості вписатися в один зі створів прямо перед фінішем. У результаті гірськолижниці з пізнішими номерами, знаючи про те, що відбувалося раніше, почали підлаштовуватися під ці незручні ворота, коригуючи свій заїзд. Ті ж, хто ризикував, змушені були сходити з траси.
У підсумку найкраще з трасою впоралася австрійка Анна Феннінґер, що показала час 1:25.52. Срібну медаль завоювала переможниця суперкомбінації Марія Хьофль-Ріш з Німеччини, яка відстала від Феннінґер на 0.55 секунди. Бронзова медаль – у Ніколь Хосп із Австрії, яка поступилася чемпіонці 0.66 секунди.
Єдина представниця України – випускниця Львівського державного університету фізичної культури Богдана Мацьоцька з Івано-Франківщини – посіла 27-е місце з 31 спортсменки, які змогли фінішувати. Доволі несподівано завершилася жіноча лижна естафета 4х5 км. Головний сюрприз полягав у цілковитому провалі норвезької збірної, яку вважали голов­ним фаворитом цієї дисципліни. 
У скандинавок, які на початку Олімпіади вигравали все “золото”, ніби завершився запал, і навіть неозброєним оком був помітний різкий спад форми. До того ж і технічний персонал команди з підготовки лиж спрацював на двійку. Навіть Маріт Бйорген на своєму етапі нічого не показала. Коли вона вийшла на дистанцію, то всього на 8 секунд відставала від шведки Шарлотти Калли, яка посідала третє місце. А в підсумку норвежка не лише не змогла втрутитись у боротьбу за нагороди, а й  пропустила француженку, що відкинуло Норвегію на 5-е місце.
Щодо боротьби за “золото”, то на останньому етапі Шарлотта Калла зробила неможливе – нівелювала 25-секундне відставання від команд Фінляндії і Німеччини, а на фінішній прямій буквально прилетіла до золотої медалі. Другою у підсумку фінішувала збірна Фінляндії, на третьому місці – команда Німеччини.

фото: AP
Збірна України провела ці перегони традиційно слабо. Наші дівчата відразу ж відстали, фінішувавши в підсумку 12-ми. Позаду було тільки дві команди. Після цього в Сочі було розіграно два комплекти нагород у шорт-треку. У змаганнях жінок на дистанції 1500 м олімпійською чемпіонкою стала китаянка Янь Чжоу. “Срібло” завоювала Сук Хі Шим із Південної Кореї, а “бронза” дісталася італійці Аріанні Фонтані.
А серед чоловіків золотий дубль на дистанції 1000 м виборола російська команда. Перемогу здобув Віктор Ан, а “срібло” дісталося колишньому українцю Володимиру Григор’єву. Російські спортсмени захопили лідерство з перших же метрів і не дали нікому себе обійти. Кореєць Давун Сін спробував обігнати росіян, однак це призвело лише до того, що він руками відштовхнув голландця Шинкьє Кнегта, за що його було дискваліфіковано. Росіяни ж фінішували з цілком комфортною перевагою, встигнувши підняти руки ще до фінішної межі.
Для Ана ця медаль стала вже другою на цьогорічних Олімпійських іграх (раніше він завоював “бронзу” в забігу на 1500 м), для Григор’єва – перша олімпійська нагорода. Зазначимо, що на нинішніх Іграх на рахунку колишніх українців уже п’ять медалей – три золоті (дві у Тетяни Волосожар і одна в Алли Цупер), одна срібна (у Володимира Григор’єва) і одна бронзова (в Олени Савченко).
А росіяни цього дня здобули ще одне “золото”. Олександр Третьяков переміг у змаганнях скелетоністів. Уже в першій спробі Третьяков встановив новий рекорд траси – 55.95 секунди. Виграв росіянин і всі три наступні спроби, щоправда, з трохи гіршим часом. Срібну нагороду здобув Мартінс Дукурс із Латвії. Це його друге олімпійське “срібло” – другим він був і чотири роки тому у Ванкувері. Міг стати призером Олімпіади-2014 і молодший брат Мартінса Дукурса Томас, але в підсумку він став четвертим. Зауважимо, що Томас другу Олімпіаду поспіль фінішує за крок до “бронзи”: у Сочі-2014 місця на п’єдесталі пошани його позбавив Метью Антуан зі США.
Просто фантастично проходять ці Ігри для польських спортсменів. До Сочі поляки вигравали на Зимових Олімпіадах лише дві золоті нагороди, а на цих змаганнях поклали до своєї скарбнички відразу чотири медалі найвищого ґатунку.
Удруге на Олімпіаді в Сочі не було рівних стрибуну з трампліна Камілю Стоху. Польський лижник після звитяги на середньому трампліні тріумфував і на великому. Цього разу перемога йому далася з великими труднощами, а головним його суперником став 41-річний японський стрибун Норіакі Касаї. У підсумковому протоколі суперників розділила лише 1,3 бала. Третім став словенець Петер Превц.
А на ковзанярській доріжці Збігнєв Брудка завоював “золото” в забігу на 1500 м. Поляк з результатом 1:45.006 на 0.003 секунди випередив голландського ковзаняра Куна Вервея. На третій позиції розмістився канадець Денні Моррісон і поклав у скарбничку збірної Канади бронзову медаль.

День десятий. Погода бере своє


фото: AP
У неділю в програмі Олімпійських ігор спортсмени мали розіграти п’ять комплектів нагород. Однак погода таки втрутилася в розклад змагань. І якщо з плюсовою температурою організатори змагань собі би зарадили, то зі щільним туманом, який опустився ввечері на сочинські об’єкти, впоратися було неможливо. Через це перенесли змагання біатлоністів у мас-старті. Спершу їх відклали на годину, згодом ще на годину, потім прийняли рішення перенести їх на ранок понеділка. Однак за ніч туман так і не розсіявся, і організатори знову відклали старт перегонів. 
На щастя, інші недільні змагання таки відбулись. У гірськолижному спорті у супергіганті серед чоловіків тріумфував норвежець Кьєтіл Янсруд. Довгий час перший результат утримував улюбленець публіки Боде Міллер зі США, але Янсруд зумів поліпшити його час більше, ніж на півсекунди. Відразу за Янсрудом стартував канадець Ян Гудец, який показав однаковий з Міллером час. Уже здавалося, що трійка медалістів визначилася, але іншої думки стосовно цього був американець Ендрю Вайбрехт. Ще на останній позначці перед фінішем він випереджав час Янсруда, а в результаті його відставання від норвежця склало 0.30. Він завоював срібну медаль.
Так, організатори Ігор-2014 вручать відразу дві бронзові медалі. Переможець швидкісного спуску Маттіас Майєр з Австрії зійшов із траси, а двом його співвітчизникам – Отмару Штрідінгеру і Максу Францу – не вистачило до медалі всього 0.02 секунди і 0.07 секунди відповідно. Додамо, що українець Дмитро Мицак посів останнє 52-е місце (+10,37). Відзначимо, що загалом стартувало 63 спортсмени, з яких 8 не змогли фінішувати, а ще трьох було дискваліфіковано.
Чеська сновбордистка Єва Самкова стала олімпійською чемпіонкою в дисципліні сновборд-крос. Для Чехії це перша золота медаль на ХХІІ Зимовій Олімпіаді – 2014 в Сочі. Єва скористалася тим, що головні фаворитки на “золото” – чемпіонка Ванкувера-2010 канадка Маєль Рікер і американка Ліндсей Джакобелліс – не дійшли до фіналу. Рікер втратила рівновагу у чвертьфіналі, а Джакобелліс впала незадовго до фінішу півфінального заїзду. При цьому вона впевнено йшла першою.
У фінальному заїзді Єва Самкова, яка виявилася найшвидшою в кваліфікації, зуміла відразу вийти вперед. Спочатку за нею йшла болгарка Александра Жекова, але потім на другу позицію вийшла бронзовий призер Турину-2006 канадка Домініка Мальте. Лідери заїзду зберегли свої позиції, хоча був момент, коли Самкова мало не втратила рівновагу. Бронзовою медалісткою стала француженка Хлое Треспьош, перевагу якої над болгаркою Александрою Жековою вирішив лише фотофініш. Збірна Швеції виграла чоловічу лижну естафету. Ще з другого етапу шведи почали нарощувати свою перевагу, і лідеру команди Маркусу Хеллнеру залишалося тільки довершити справу, розпочату його товаришами.
А головні фаворити гонки – норвежці – знову провалили змагання: після того, як жіноча збірна Норвегії сенсаційно не ввійшла до трійки призерів, чоловіча команда зробила те ж. Усе, що вдалося зробити Нортугу на останньому етапі  – підняти вікінгів з шостого на четверте місце. Щодо інших призерів, то вперше в історії у цій дисципліні нагороди отримали російські і французькі спортсмени. Росіяни за свою срібну нагороду мають дякувати Олександру Легкову, який ішов на третьому етапі. Він вивів команду з п’ятого місця на друге. Ну і Максим Вилегжанін на фініші зумів виграти спринт у француза.
Ну і нарешті вкотре вразили всіх голландці, які в неділю зайняли увесь п’єдестал у “Адлер-Арені”. У швидкісному бігу на 1500 м рівних спортсменам із Нідерландів не виявилося. Новий олімпійський рекорд встановила Йорін Тер Морс. “Срібло” дісталося Ірені Вюст, яка поповнила і без того значну колекцію медалей, виграних у Сочі. А “бронзу” додому відвезе вчорашня юніорка Лотте Ван Бек. Цікаво, що і четверту сходинку посіла представниця країни тюльпанів. 
Так Нідерланди вийшли на другу сходинку в неофіційному медальному заліку. Представники помаранчевої країни в Сочі здобули 17 медалей. Але найцікавіше, що з цих нагород 16 дісталося ковзанярам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4722 / 1.73MB / SQL:{query_count}