На кортах австралійського Мельбурнa завершився перший у цьому році турнір з серії “Великий шолом”.
Відкритий чемпіонат Австралії став крахом для визнаних лідерів і одночасно сходинкою до Олімпу для тих, хто хоче очолити світові рейтинги. “Пошта” згадує головні події цього турніру.
Гроза авторитетів
Швейцарець Станіслас Ваврінка здобув першу перемогу на турнірах Великого шолома, вигравши у фіналі у першої ракетки світу – іспанця Рафаеля Надаля. Саме потрапляння у фінал Станісласа Ваврінки, посіяного на Відкритий чемпіонат Австралії під восьмим номером, стало, мабуть, головним сюрпризом першого турніру Великого шолома цього року. На шляху до фінального поєдинку проти Рафи Надаля швейцарець прибрав з дороги в п’ятисетовому чотиригодинному поєдинку другу ракетку світу Новака Джоковича.
Згодом у півфіналі обіграв Томаша Бердиха (6:3, 6:7, 7:6, 7:6). Щоправда варто додати, що у швейцарця було два чудових бонуси на турнірі. Під час неймовірної спеки йому не довелося грати проти двох суперників (канадця Вашека Поспішила і казаха Андрія Голубєва), які відмовилися від своїх матчів.
А наприкінці шляху до титулу швейцарець зійшовся віч-на-віч з кращим тенісистом світу на даний момент – іспанцем Рафаелем Надалем. І саме іспанець без сумніву був головним фаворитом у зустрічі, особливо після того, як у півфіналі просто познущався з іншого швейцарця, колись грізного Федерера. До того ж Надаль мав беззаперечну перевагу в особистих зустрічах. Ваврінка мало того, що програв усі 12 попередніх зустрічей, так ще й не взяв у Рафи жодного сету.
Та й досвіду в іспанця незрівнянно більше. Досить сказати, що за кар’єру Надаль вісім разів вигравав “Ролан Гаррос”, двічі “Вімблдон”, двічі Відкритий чемпіонат США і лише раз Відкритий чемпіонат Австралії. Цей фінал став для нього третім на кортах Зеленого континенту у змаганнях одиночників. А ось Ваврінка пробився в сутичку за перемогу Великого шолома вперше в кар’єрі.
У Надаля був і ще один стимул. Якби він переміг, то наздогнав би за кількістю титулів на турнірах Великого шолома легендарного американця Піта Сампраса, який, до речі, спеціально приїхав у Мельбурн, щоб на власні очі споглядати фінал Відкритого чемпіонату Австралії.
При жеребкуванні Надаль вибрав прийом, проте з ходу взяти подачу суперника не вийшло. Сам матч розпочався з активних дій Ваврінки, який скористався на власній подачі чотирма помилками іспанця і повів у першому сеті (1:0). У відповідь Рафа взяв свою подачу ще легше, не дозволивши супернику перемогти в одному розіграші. Потім знову зав’язалася боротьба, причому тенісисти набирали очки в основному завдяки помилкам суперника, а не за рахунок особистих успішних дій.

|
фото: ausopen.com |
До середини першого сету в діях іспанця з’явилися явні проблеми, пояснення яким надійшло вже після закінчення фіналу. Видавши на рівному місці подвійну помилку, Рафа дав супернику хорошу можливість заробити брейк на подачі, що швейцарець з радістю і зробив – 3:1. Зупинятися на досягнутому Ваврінка і не думав, хоча за рахунку 5:3 на власній подачі він дозволив іспанцю повести 0:40, проте потім трапилося незрозуміле: поспіль чотири помилки Надаля дозволили Станісласу переписати історію особистих зустрічей і вперше виграти сет – 6:3.
Другий сет знову активніше розпочав швейцарець, який під нуль взяв подачу суперника, а згодом спокійно заробив другий пункт на власній подачі (2:0). Рафаель зробив спробу повернути гру в потрібне йому русло і насилу через біль у спині довів гейм на своїй подачі до вдалого завершення, після чого попросив медичний тайм-аут. Це викликало велике невдоволення Ваврінки, який, мабуть, визнав це тактичним ходом. Під кінець лімітованого за часом тайм-ауту Надаль буквально вилетів з підтрибунного приміщення, навіть не встигнувши надягти футболку.
Пауза не пішла іспанцеві на користь: він програв наступний гейм, а потім і ще один. У ендшпілі сету іспанець взагалі перестав боротися, мабуть, очікуючи, коли подіє знеболювальне. Цікаво, що Ваврінка став у цей момент помилятися сам, але Надаль був настільки вибитий з колії, що навіть з огріхами швейцарець без зусиль набирав очки, довівши рахунок до 5:1 на свою користь.
На щастя, на цьому інтрига не вичерпалась. Рафа став потихеньку повертатися в гру: трохи краще став рухатися, мабуть далися взнаки зусилля лікаря, взяв свою подачу, але сет вже це не врятувало (6:2). У третій партії Надаль, завзято підтримуваний уболівальниками, спробував переломити хід зустрічі і в підсумку доволі невимушено взяв сет (6:3).
У четвертому сеті знову зав’язалася боротьба: кожен із суперників брав свої подачі і чекав помилки конкурента. Першим помилився Надаль, у результаті чого швейцарцю вдалося зробити брейк. А за рахунку 5:3 на користь Станісласа у швейцарця вийшов ідеальний завершальний акорд – Надаль капітулював під нуль.
З третьої спроби
У жіночому фіналі китаянка Лі На перемогла менш досвідчену словачку Домініку Цибулкову, яка зуміла нав’язати боротьбу суперниці лише у першому сеті. Передматчеві розклади говорили на користь 32-річної китайської тенісистки, яка вийшла у фінал Відкритого чемпіонату Австралії втретє за кар’єру.
Нагадаємо, що в 2011 році у вирішальному матчі вона не змогла встояти проти Кім Клейстерс, а в 2013-му програла Вікторії Азаренко. На цей раз вона була фавориткою фіналу і їй належало змагатися з менш іменитою тенісисткою – Домінікою Цибулковою, яка вперше виступала у фіналах турніру Великого шолома.
Що стосується турнірного шляху спортсменок, обидві дівчини дісталися до вирішального матчу без видимих проблем, лише кілька разів віддавши суперницям по сету. Лі На в третьому колі поступилася у стартовій партії Люсі Шафаржовій, а Домініка в четвертому раунді почала з невдачі в матчі з росіянкою Марією Шараповою. Цікаво, що Лі На волею жереба грала з не найтитулованішими тенісистками: найвищою в рейтингу була Катерина Макарова, посіяна під номером 22.
А ось словачка закрила дорогу до фіналу Марії Шараповій, потім Агнешці Радванській. Здавалося б, Цибулкова набрала хід, однак не варто було забувати про те, що вона програла Лі На всі чотири попередні очних поєдинки. У підсумку словачка нав’язала боротьбу лише в першому сеті, який вона програла з рахунком 5:7. У другому сеті китаянка просто знущалась зі суперниці і перемогла 6:0.
Парний тріумф

|
фото: ausopen.com
|
Швед Роберт Ліндстедт і поляк Лукаш Кубот стали переможцями турніру в чоловічому парному розряді. Головні фаворити турніру Брати Боб і Майк Брайани зі США захищали свій торішній титул у парному розряді, але поступилися в третьому раунді. Програвши Равенну Класену з ПАР і Еріку Бутораку зі США, брати Брайани перервали серію з десяти австралійських турнірів, де вони доходили мінімум до чвертьфіналу (при цьому шість разів виграючи фінал).
У жіночому парному турнірі не було рівних італійкам Сарі Еррані і Роберті Вінчі, які захистили свій минулорічний титул у жіночому парному розряді. Вони стали першими тенісистками з 2000 року, які брали участь мінімум у трьох поспіль фіналах Відкритого чемпіонату Австралії. Вперше з 1995 року це вдалося одній і тій же парі. Несіяні француженка Крістіна Младенович і канадець Даніель Нестор стали переможцями змішаного парного розряду.
Український слід
Маленький успіх був і в української тенісистки. Ангеліна Калініна і росіянка Єлизавета Куличкова стали переможницями юніорського відкритого чемпіонату Австралії з тенісу в парному розряді.
Калініна і Куличкова, посіяні на турнірі під першим номером, у фіналі взяли гору над другим дуетом змагань Кеті Бултер/Іванна Джорович (Великобританія/Сербія) – 6:4, 6:2.