У неділю завершився перший етап Кубка світу з біатлону, що відбувся у шведському Естерсунде. Це етап, який розтягнувся на тиждень, вийшов неповним. Через важкі погодні умови жіноча гонка переслідування була зупинена, а чоловіча взагалі скасована.
Погода втручалася в шведський етап Кубка світу неодноразово. Нагадаємо, що в середині тижня організатори були змушені перенести індивідуальну гонку у жінок. Але в п’ятницю під час спринтерських змагань небо змилостивилося над учасниками і дозволило провести спринтерські змагання.
У жінок кращою з українок стала Олена Підгрушна. Вона пройшла перший вогневий рубіж без промахів і трималася в групі лідерів – з відставанням у 11,4 сек. від росіянки Ольги Зайцевої, яка довго очолювала проміжний протокол. Однак на другій стрільбі наша біатлоністка залишила одну мішень незакриту і збільшила своє відставання від лідера, позбувшись тим самим шансів на медаль. У підсумку Підгрушна посіла 12-е місце.
А ось Юлія Джима в п’ятницю продемонструвала бездоганний результат на вогневих рубежах і на останнє коло вирушала десятою, на 30,4 сек. позаду нового лідера, норвежки Анн Крістін Флатланд. Однак останній відрізок дистанції українка пройшла не найкращим чином і скотилася на 14-е місце. Валя Семеренко вибула з боротьби за медалі вже після першого вогневого рубежу, на якому помилилася двічі. Після цього вона займала лише 82-у позицію, згодом зумівши завдяки другій чистій стрільбі піднятися на 21-й рядок.
У жінок кращою з українок стала Олена Підгрушна. Вона пройшла перший вогневий рубіж без промахів і трималася в групі лідерів – з відставанням у 11,4 сек. від росіянки Ольги Зайцевої, яка довго очолювала проміжний протокол
Перші очки в загальний залік Кубка світу заробили ще дві українки – Наталія Бурдига фінішувала 30-ю, а Інна Супрун – 39-ю. Ще одна представниця нашої країни Марія Панфілова завершила гонку 46-ю. “Золото” в підсумку завоювала Флатланд, яка чисто відстрілялася на вогневих рубежах. Вона на 15,9 сек. випередила Ольгу Зайцеву і на 22,0 сек. свою співвітчизницю, чинну володарку Кубка світу, Туру Берґер.
У неділю в гонці переслідування в українських уболівальників були надії на те, що наші біатлоністки зуміють покращити результати спринту. Однак через поривчастий вітер гонка розвивалася непередбачено. Олені Підгрушній у певний момент вдалося, незважаючи на три промахи, вийти на шосте місце. Однак на третьому вогневому рубежі українка не змогла розбити жодної мішені. Схожим чином відстрілялися багато інших біатлоністок, у тому числі і Валя Семеренко.
У цей момент суддівська колегія IBU прийняла рішення про зупинку гонки. Неможливість забезпечення рівних умов для всіх на стрільбищі – головна причина, щоб зупинити пасьют. На момент зупинки в лідерах перебувала білоруска Домрачева з трьома промахами, Флатланд і Зайцева перебували на другий і третій позиції відповідно, дівчата помилилися по чотири рази.
Звісно, багато хто запитував, чому судді не перервали гонку раніше. Адже прогноз погоди був відомий заздалегідь, і вже на першому вогневому рубежі дівчата зіткнулися з неймовірним вітром (під час жіночої гонки переслідування пориви вітру розвивали швидкість до 55 км/год). Жодній спортсменці не вдалося обманути природу. Кращим снайпером дня виявилася італійка Доротея Вірер – два неточних постріли на трьох рубежах.
У коментарі сайту biathlon.com.ua старший тренер жіночої збірної України Григорій Шамрай повністю підтримав рішення суддів скасувати перегони: “Був дуже сильний вітер, стріляти було практично неможливо, тому гонку довелося припинити. Першим номерам було трохи простіше , тому що перші установки захищені огорожею, а починаючи з сьомого-восьмого килимка – це вже була лотерея, а не змагання. Та й продовжувати стрільби в таких умовах загрожувало безпеці людей: гвинтівку вітром могло розвернути, і куля могла полетіти куди завгодно.
У неділю в гонці переслідування в українських уболівальників були надії на те, що наші біатлоністки зуміють покращити результати спринту. Однак через поривчастий вітер гонка розвивалася непередбачено
Щодо того, що гонку могли і не починати, то коли закінчилася пристрілка, нічого не віщувало такого повороту. Так, вітер був, але на пристрілюванні всі справлялися в принципі нормально. А справжній ураган піднявся вже тоді, коли дівчата стартували”.
Підтримала тренера і Валя Семеренко: “Біглося сьогодні важкувато. Погодні умови не з кращих: свіжий сніг, вітер, який спортсмена тільки гальмує. Ну, а у нас іншого варіанту немає – тільки втікати. Про стрільбу говорити взагалі не хочеться: було дуже важко, а часом було просто нереально закрити бодай кілька мішеней. Гадаю, всі бачили умови на стрільбищі – підходиш на рубіж, а вітер такий дме, що лягаєш на килимок і про себе думаєш, куди крутити поправки. Вітер, мало того, що був дуже сильним з жахливими поривами, так ще і дув у різні боки. Коли я йшла на третьому рубежі, розуміла, що на стрільбищі чекає серйозне випробування. Просто їхати по стадіону було дуже складно, а що ж тоді робити на стрільбі?
Я не закрила жодної мішені, плюс – втратила багато часу на рубежі й поїхала на штрафні кола. Ніколи ще такого не було, щоб на штрафному колі була черга і всі, не зупиняючись “накручували” штрафні за незакриті мішені. Коли я вже пробігла всі 5 кіл, суддя почав усіх зупиняти, і я зрозуміла, що гонка закінчилася. Вважаю, що таке рішення суддів було правильним: при такому вітрі стріляти просто нереально. Хоча, чесно кажучи, гонку можна було зупинити і раніше, все ж більше половини дистанції вже було пройдено і важко було зупинятися навіть морально. Ну, а в цілому, цікаво було, хто скільки потрапить у такий вітер (сміється)”.
Разом з жіночою гонкою переслідування було скасовано і чоловічий пасьют. Втім, в українців не було реальних шансів на успіх у ньому. Андрій Дериземля мав стартувати 19-м , Сергій Семенов – 27-м, а Артем Прима – 36-м. Наступний етап Кубка світу пройде з 6 по 8 грудня в Гохфільцені (Австрія).