Адам Олковіч, віце-президент польського футбольного союзу, про заяву Гжегожа Лято, стан справ у Польщі та невирішені проблеми
Пристрасті навколо майбутнього Євро-2012, яке мають провести Україна та Польща, ніяк не вщухнуть. Обидві країни змушують УЄФА вкотре пошкодувати, що свого часу вибір упав саме на цю спільну заявку. Звісно, в такій ситуації подеколи лунають заяви, які ще більше підкидають дрова і без того у велике вогнище протиріч. Проте самі представники офіційних структур польського і українського футболу намагаються заспокоїти спільноту і крокувати пліч-о-пліч до поставленої мети.
Один з тих, хто насправді хоче, аби Євро-2012 було проведене саме в Україні та Польщі, - віце-президент польського футбольного союзу (PZPN) Адам Олковіч.
Не одне, так інше |
Польська преса вкотре порушила питання стосовно міста-господаря фінального матчу майбутнього Євро-2012. На думку поляків, головний матч може не відбутися у Києві. Тепер справа не в стадіоні, а у фінансовій кризі. Місто не справляється з будівництвом готелів і із спорудженням ще одного термінала аеропорту. Всі ці об'єкти повинні бути побудовані на кредитні гроші, які зараз жоден банк не хоче видавати. Під загрозою перебуває будівництво термінала "Д" в аеропорту "Бориспіль". Колишній директор аеропорту стверджує, що роботи з будівництва повинні були розпочатися ще наприкінці жовтня, але дотепер ніхто нічого не зробив. Усе закінчилося розмовами. Чи почнеться будівництво і коли? Сьогодні відповісти на це питання важко. З готелями знову ж не все гладко. Проектування будинків і підготовка документації займе рік, а будівництво - близько двох. У той же час київська влада не виконала нічого зі своїх обіцянок перед УЄФА, крім демонтажу ТРЦ "Троїцький". |
- PZPN офіційно спростував заяву вашого шефа про проведення Євро-2012 не з Україною, а з Німеччиною. Однак польська преса не втихає...
- Зрозумійте, у якій ситуації пролунала заява. Це було під час звітно-виборчого конгресу PZPN. Гжегож Лято - відомий футболіст, депутат сейму. Його запросила відома і впливова журналістка на інтерв'ю. Вона кілька разів перепитала: з ким Польща буде проводити турнір. Лято відповідав - з Україною. Вона ж наполягала: "А якщо Україна не встигне?" А якщо, а якщо... Це пролунало 5-6 разів, і він не витримав: "Якщо не зможе Україна - то з Німеччиною, але впевнений, що у нас з Україною усе вийде". Пан Гжегож Лято потім вибачався. Ну пробачте вже, просимо закрити цю тему. Я офіційно заявляю: він не сумнівається у тому, що тільки Україна та Польща - сторони, які завоювали право на проведення чемпіонату, - будуть організаторами Євро-2012.
- Добре, тему закрили. Але справді виглядає так, що тандем не готовий до конкретних демонстрацій успіхів?
- Це не моя особиста думка - це розмірковування експертів та чиновників УЄФА. Власником цього заходу - фінального турніру Євро-2012 є УЄФА. Чому в них така думка? Напевно, тому, що друга половина 2007 року відзначилася нестабільною політичною ситуацією у Польщі і в Україні. І у вас, і у нас були достроково припинені повноваження парламенту. Потім - бурхливі виборчі кампанії. Одні перемогли, інші програли. Нові сили прийшли до влади і довго придивлялися до організації чемпіонату. Кілька місяців майже зовсім були викреслені з підготовки. Наприкінці січня Мішель Платіні у Загребі заявив: "У вас хороші плани, але покажіть хоч щось із реалізованих кроків". Тому з'явилася так звана "жовта картка". Вона була потрібною, ми всі зрозуміли, що це - серйозне попередження. Нам потрібно не лише будувати плани, але й показувати якісь реально зроблені речі. Мушу сказати, що у Польщі цей процес пішов. З'явилася державна структура, яка відповідає за підготовку Польщі до Євро-2012. Дуже добре працюють міста, які встигли залучити інвестиції під будівництво стадіонів. Зараз ми почали будівництво трьох нових стадіонів. Найбільша з арен - у Варшаві. А ще у Ґданську і Вроцлаві. У Познані, де стадіон реконструюють, готові дві трибуни. Ми вже там приймаємо 22 тисячі глядачів. На краківському стадіоні теж готові дві трибуни за воротами, павільйони для ЗМІ. Гроші є, плани є. Великої загрози для чемпіонату з боку Польщі на цей момент немає. Ми так вважаємо. Для УЄФА червоним пунктом залишаються стадіон у Варшаві і аеропорти. Місць у польських готелях є навіть більше, ніж того вимагають європейські чиновники. Чекаємо на потужну модернізацію залізниці. Ми мусимо їздити у поїздах зі швидкістю не 60 км на годину, а, за європейськими стандартами, 160 км. До 2012 року в Польщі збудують 900 кілометрів нових автобанів.
- В Україні проблема - ніхто не знає, за що відповідає уряд, Федерація футболу та агенція "Євро-2012". Не зрозуміло, хто ділить інвестиції, бюджетні гроші. Не ясно, хто відповідатиме за зрив графіка. У Польщі донедавна теж були такі проблеми...
- У нас прозоріше. Є польський організаційний комітет на чолі з прем'єр-міністром. Фірмою, яка у робочому режимі займається підготовкою до чемпіонату, є спілка РL-2012. Вона має контакти з містами, з відомствами та міністерствами і від імені держави готує сцену для проведення чемпіонату: стадіони, залізниці, автобани, аеропорти, готелі, безпека, медичне забезпечення і т.д. Ще одну структуру ми готуємося створити. Вона буде займатися організацією фінальної частини турніру. Потрібно організувати сам футбол. До цієї структури увійдуть представники УЄФА, наш національний футбольний союз. У її компетенції буде розподіл місць у готелях для команд і гостей, спонсорів. Ми будемо друкувати і продавати квитки на матчі. Через цю структуру УЄФА продаватиме права на телевізійні трансляції. З останнього чемпіонату трансляції велися на понад двісті країн. УЄФА на цьому заробило 680 мільйонів євро. Наш чемпіонат будемо дивитися не лише по телевізору, а й у мобільних телефонах та Інтернеті. Я не впевнений, але сума прибутків може сягнути мільярда євро. Ці гроші заробить УЄФА, компенсує свої затрати, а потім розподілить решту поміж 53-ма національними федераціями, які витрачатимуть кошти на розвиток цього спорту.
- Якось вщухла ідея проведення паралельних чемпіонатів з футболу поміж студентами, вболівальниками тощо. Вся увага на головний чемпіонат?
- У Польщі кожен хоче долучитися до проведення турніру. Не тільки у тих областях, які визначені тендером. Міста і містечка зацікавлені у тому, аби відчути свою причетність до великої події. Є такі ідеї - чемпіонат Європи серед студентів, уболівальників, серед команд міст-побратимів. Ми підтримуємо такі речі. Деякі ініціативи передаємо на розгляд УЄФА. І, можливо, вони будуть вписані у програму проведення Євро-2012. Та для цього потрібні гроші. Але це завдання для самих міст, які пропонують щось подібне.
- Один з українських телеканалів запропонував Вам озвучити фільм про майбутній чемпіонат. Подобається така ідея?
- Та не смійтеся. Скажу лише, що нашому поколінню неймовірно пощастило - ми можемо взяти участь у грандіозному святі. Очі Європи будуть повернуті до нас, Польщі та України. Спортивне та й політичне життя Європи останні тижні шостого місяця 2012-го року буде зосереджене у Польщі та в Україні. У Швейцарію та Австрію на півфінали та фінал прилетіла уся Європа: політична, культурна, бізнесова і, звичайно, футбольна. Для мене це надзвичайна честь.
Варшава - Київ