Збірна України й далі бореться за путівку на чемпіонат світу.
У вівторок команда Михайла Фоменка перемогла збірну Сан-Марино, але це не дозволило українцям піднятися на перше місце в групі Н. Тепер лідерство в турнірній таблиці зберегли англійці, які обіграли вдома поляків 2:0 і завоювали пряму путівку до Бразилії.
Різниця без різниці
Оскільки матчі Сан-Марино – Україна та Англія – Польща розпочалися водночас, вітчизняним уболівальникам довелося розриватися між цими двома двобоями, проте все ж таки нас більше цікавила гра української команди.
Як і обіцяв, Михайло Фоменко у порівнянні з п’ятничним матчем проти Польщі зробив відразу шість перестановок у складі. Проте вони носили скоріше локальний характер. Керманич української команди вирішив не ризикувати і кинув у бій усіх найсильніших. Місце у воротах зайняв Андрій П’ятов, зліва в захисті грав В’ячеслав Шевчук, праворуч – Олег Гусєв, у центрі – Олександр Кучер та Віталій Мандзюк. Пару опорних хавбеків склали Анатолій Тимощук та Руслан Ротань. Зліва в півзахисті діяв Євген Коноплянка, праворуч – Андрій Ярмоленко, а пару форвардів склали Євген Селезньов та Марко Девіч.
Інтрига в матчі тривала трохи більше 15 хвилин. Саме стільки знадобилося нашій команді, аби організувати у ворота сан-маринців два голи і фактично гарантувати собі перемогу. Вже на 13-й хвилині Марко Девіч після єдиноборства з Алессандро Делла Валле опинився на газоні і заробив пенальті. До одинадцятиметрової позначки підійшов Євген Селезньов, який і вивів нашу команду вперед. Не встигли господарі поля отямитися, як у їхні ворота влетів другий гол.
На 15-й хвилині Андрій Ярмоленко отримав м’яч у чужому штрафному і віддав короткий пас Марко Девічу, який знаходився в районі правого кута воротарського майданчика, пробив повз голкіпера і збільшив перевагу нашої збірної в рахунку. Команда Михайла Фоменка активно атакувала і на 19-й хвилині забила втретє. Після подачі Руслана Ротаня зі штрафного Євген Селезньов ударом головою оформив дубль.

Свій другий м’яч незабаром після перерви у ворота збірної Сан-Марино забив і Марко Девіч, який на 51-й хвилині замкнув навіс зліва В’ячеслава Шевчука на дальню штангу. Ще один результативний пас лівий захисник українців зробив на 55-й хвилині, коли асистував Андрію Ярмоленку, який прийняв м’яч в районі лівого кута воротарського майданчика і переправив його у кут воріт.
Зовсім критичним становище господарів поля стало на 58-й хвилині, коли за фол проти Марко Девіча був вилучений Мірко Палацці, а українці заробили право на ще один пенальті. Одинадцятиметровий реалізував сам постраждалий, який оформив тим самим хет-трик. На 65-й хвилині до розгрому суперника долучився Роман Безус, який завершив красиву комбінацію на правому фланзі. Остаточний результат на 90-й хвилині встановив Віталій Мандзюк, який забив головою після кутового.
Збірна України зробила навіть більше, ніж від неї вимагалося, і розгромила збірну Сан-Марино з рахунком 8:0. Проте позитивних новин з Лондона українці так і не дочекалися..:
Без подарунка від поляків
Підопічні Роя Ходжсона виконали поставлене перед ними завдання, виграли відбірковий етап у своїй групі і завоювали пряму путівку на світову першість. У заключному домашньому матчі проти Польщі англійцям потрібна була тільки перемога і господарі в красивому стилі зуміли її досягти, забивши у ворота суперника два м’ячі наприкінці кожного з таймів.
Гості з перших хвилин вибудували масивну оборону біля своїх воріт, і як могли стримували атакуючі пориви суперника. І все ж на 40-й хвилині голкіпер Польщі Войцех Щесни змушений був виймати перший м’яч із сітки своїх воріт. Вейн Руні після навісу з лівого флангу вивів збірну Англії вперед.
Після перерви поляки могли зрівняти рахунок і допомогти вийти з групи України, однак Роберт Левандовскі змарнував чудову можливість зрівняти рахунок. А за 2 хвилини до фінального свистка Стівена Джерард, обігравши двох захисників збірної Польщі, вирвався на побачення зі Щесни і вже в падінні відправив м’яч у сітку. 2:0 і Англія завойовує пряму путівку до Бразилії на світову першість, а Україні доведеться грати матчі плей-оф.
Серед “сіяних”
Окрім збірної Англії за підсумками відбіркового турніру європейської зони ще вісім збірних забезпечили собі право зіграти у фінальній стадії світової першості. У фінальному турнірі візьмуть участь команди Бельгії, Німеччини, Італії, Росії, Нідерландів, Швейцарії, Боснії та Іспанії. Всі ці команди посіли перші місця у своїх групах.
Успішніше за інших виступили Нідерланди та Німеччина, які набрали в 10 іграх по 28 очок. 26 очок набрала Бельгія, 25 – Боснія і Герцеговина, 24 – Швейцарія, 22 очки набрали Англія, Італія і Росія. Найменшу кількість очок з усіх набрала Іспанія – 20, але вона грала в групі не з шести команд, а з п’яти.

Разом з тим, ще 8 команд мають шанс вирушити до Бразилії через стикові матчі. Так, у плей-оф кваліфікації чемпіонату світу потрапили Португалія, Греція, Хорватія, Україна, Франція, Швеція, Румунія та Ісландія. Невдахою в цьому ряду варто визнати Данію, яка стала також другою в групі, але набрала менше очок, ніж інші. Зазначимо, що в даному випадку не враховувалися бали, набрані командами проти суперників, які стали шостими у своїх групах.
Що стосується посіву команд при жеребкуванні, то в число “сіяних” потрапили Португалія, Греція, Хорватія і Україна. “Несіяними” виявились Франція, Швеція, Румунія та Ісландія. Цікаво, що потрапити в число “сіяних” збірній України допомогла команда Німеччини, яка у вівторок, поступаючись по ходу зустрічі збірній Швеції, зуміла вирвати перемогу з рахунком 5:3 і не дозволила скандинавам обійти нашу команду у рейтингу ФІФА.
Зазначимо, що для української команди це буде вже п’ята спроба пробитися у фінальну частину чемпіонатів світу та Європи через плей-оф. До цього чотири попередні стикові матчі завершилися для українців поразками. Тричі це відбувалося в матчах кваліфікації до чемпіонатів світу: у 1997 році наша збірна поступилася збірній Хорватії (0:2, 1:1), у 2001 році – Німеччині (1:1, 1:4) і у 2009 році Греції (0:0, 0:1). Також у 1999 році українці не змогли в плей-оф кваліфікації чемпіонату Європи впоратися зі словенцями (1:2, 1:1).
Для української команди це буде вже п’ята спроба пробитися у фінальну частину чемпіонатів світу та Європи через плей-оф. Чотири попередні стикові матчі завершилися для українців поразками
Жеребкування матчів плей-оф відбудеться 21 жовтня о 16.00 за київським часом. Самі ігри відбудуться 15 і 19 листопада. Не можна пройти повз різке незадоволення системою плей-оф, яке висловила Франція. Команда цієї країни провела меншу кількість ігор у відбірному раунді, ніж інші, і, відповідно, набрала менше очок в актив свого рейтингу ФІФА, що позначилося на її рейтингу. Французи вже подали протест. Проте за словами віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, навряд чи ФІФА піде на зміну регламенту.
“Я не думаю, що на сьогоднішній день апеляція Франції знайде підтримку на виконкомі ФІФА з причини того, що це порушує регламент змагань. У змаганнях європейських кубків, у змаганнях фіналів чемпіонату світу та Європи, як правило, “сіяні” грають з “несіяними”. Не думаю, що це рішення буде прийнято”, – зазначив Суркіс.
Плей-оф без глядачів?
Також віце-президент УЄФА Григорій Суркіс в ефірі телеканалу “Інтер” висловив надію, що ФІФА візьме до уваги аргументи української сторони в апеляції на рішення дисциплінарного комітету ФІФА про санкції щодо України, але не виключив можливості того, що наступний матч збірна проведе без глядачів.
“Ми не повинні зараз говорити про те, що повинні зробити, ми власне кажучи, цим і займаємося. Це комплексна проблема, яка є проблемою сьогодення. Третього числа ми подали апеляцію на рішення дисциплінарного комітету ФІФА, і виклали логіку, якою будемо керуватися в подальшому, і яка була викладена дев’ятого числа в апеляції, яку ми вже повністю подали у ФІФА.
Я хочу сказати, що логіка полягає в тому, що держава фактично оголосила війну терору на стадіонах. І я можу сьогодні тільки привітати харківських глядачів, що під час матчу Україна – Польща не було зафіксовано жодних інцидентів, були прийняті безпрецедентні заходи безпеки. Хочу сказати про те, що за кілька днів до цього Президент країни дав доручення генеральному прокурору зробити всі заходи, для того, щоб терміново розглянути питання, пов’язані з тим, що сталося на “Арені Львів”. Все це було викладено в апеляції ФФУ апеляційному комітетові ФІФА.
Загроза грати на стадіоні без глядачів під час матчів плей-оф і раніше висить над нами як дамоклів меч
Хочу ще раз підкреслити, що загроза грати на стадіоні без глядачів під час матчів плей-оф і раніше висить над нами як дамоклів меч. Безумовно, я дуже сподіваюся на те, що юристи та Федерація футболу, і команда тих юристів, що запропонував я, дуже грамотно побудували апеляційну скаргу, і вона буде почута.
Безумовно, якщо говорити про комплексний підхід, то мене, і я впевнений, на це звернули увагу ФІФА та УЄФА, дуже насторожують дії нашого клубу “ Карпати”, який проігнорував тиждень акції проти расизму і насильства на футбольних аренах, ініційований ФІФА. Які б аргументи не висувало б сьогодні керівництво львівського клубу, не думаю, що вони будуть сприйматися адекватно ФІФА.
На сьогоднішній день ми повинні працювати не на короткострокову перспективу, а на довгострокову. Я дуже сподіваюся на те, що нам вдасться під час засідання апеляційного комітету ФІФА виявити такі аргументи, таку логістику, які дадуть зрозуміти, що окремі люди, яких я просто називаю з першої хвилини “вандалами”, присутні на “ Арені Львів” – це ганьба нації.
Разом з тим, наскільки я знаю, виявлено ряд учасників цієї акції. На цих людей, я сподіваюся, накладено адміністративне покарання, і ФІФА піде нам на зустріч. Я дуже розраховую на те, що ФІФА почує нас, і ми будемо грати матч плей-оф з глядачами”.