На думку багатьох, нинішній чемпіонат України з футболу є чи не найцікавішим за багато років.
Неймовірна боротьба за першу сходинку, в якій бере участь чимало команд, відвертий провал київського “Динамо”, цікаві перегони у турнірній таблиці й абсолютна безнадійність в її підвалі викликають чимале зацікавлення. Майже кожен матч багатий на різноманітні події. Але і в цьому різноманітті останній тур національного чемпіонату вийшов украй насиченим.
“Подарунок” на День міста
Звичайно, для львівського вболівальника головним був матч у Запоріжжі, де місцевий “Металург” приймав “Карпати”. Обидві команди підійшли до цієї гри, маючи за плечима кілька неприємних серій. Так львів’яни вже 10 матчів поспіль не могли здобути перемоги на чужому полі, до того ж, в останніх двох зустрічах у гостях вони навіть забити не могли.
Запоріжці не вигравали вже вісім матчів у національній першості (три нічиї, п’ять поразок) і ще у восьми не перемагали “Карпат” (три нічиї, п’ять поразок). Але для господарів ця зустріч мала ще й інший підтекст: “Металург” ніяк не може здобути 200-ту перемогу в рамках національної першості, і зустріч з “Карпатами” у День міста була хорошим приводом для того, аби нарешті це зробити.
Проте львів’яни були іншої думки, перехопивши ініціативу на самому початку гри. За кілька перших хвилин їм вдалося зробити відразу кілька небезпечних атак, у яких найбільш активним був Зеньов. У півзахисника ж у ці хвилини були явні проблеми. Цілковита перевага “зелено-білих” на правому фланзі атаки змусила керманича запоріжців Сергія Пучкова вносити корективи до гри. Вже на сьомій хвилині він замінив Коротецького, який не так давно відновився після травми і, можливо, тому значно помилявся щодо Матеуса.
Цифри львівського клубу у нинішньому сезоні красномовно говорять про те, що вболівальники команди можуть сміливо не дивитися першої частини гри, оскільки вона завершиться нульовою нічиєю
Ця заміна дещо змінила гру господарів поля, які нарешті відвели її від власних воріт і навіть здійснили кілька атак. Особливі надії вболівальники господарів команди покладали на Штурка, який забив у двох останніх матчах: одного разу “Дніпру” і двічі “Металісту”. Так само і гравці “Металурга” намагалися вести гру саме через свого вправного півзахисника, але у Штурка гра не йшла: його спроби загострити гру супроводжувалися великим браком при передачах. Щоправда, одного разу йому все ж вдалося хорошою передачею вивести на ударну позицію Матяжа, проте останній поспішив з ударом і м’яч полетів над поперечиною.
Свій шанс у першому таймі змарнували і львів’яни. На 30-ій хвилині Бартуловіч пробивав з кута воротарської площини, але Старцев у падінні перевів м’яч на кутовий. Загалом перший тайм запам’ятався великою кількістю дрібних фолів і неймовірним відсотком браку у передачах у виконанні обох команд. Тому не дивно, що він завершився нульовою нічиєю.
Як відомо, статистика рідко помиляється. А цифри львівського клубу у нинішньому сезоні красномовно говорять про те, що вболівальники команди можуть сміливо не дивитися першої частини гри, оскільки вона завершиться нульовою нічиєю. Так принаймні було у дев’яти попередніх матчах (враховуючи і зустріч у Запоріжжі), зіграних львів’янами в нинішньому сезоні. Тож усі з нетерпінням очікували другої половини гри, у якій “Карпати” зазвичай грають у зовсім інший футбол.
Здобути перемогу з розгромним рахунком “Карпатам” не вдалося. За кілька секунд до завершення матчу господарям таки вдався гол престижу
І сподівання львівських фанів виправдались на всі 100%. Ледь почалася друга половина гри, як “зелено-білі” відкрили рахунок. На 47 -ій хвилині після розіграшу кутового залишений без нагляду Зеньов ударом головою вивів гостей поля вперед. Забитий м’яч дозволив “карпатівцям” ще впевненіше заволодіти ініціативою, і вже через кілька хвилин Бартуловіч подвоїв перевагу. Голодюк виконав навіс зі “стандарту” у штрафний майданчик, і самотній Младен з району одинадцятиметрового ударом головою переправив м’яч у ворота.
Звичайно, пропустивши два голи, господарі поля побігли відіграватися, але попереду з комбінаційною грою у підопічних Пучкова були проблеми, а “карпатівці” намагалися швидкими контратаками добити суперника. І врешті львів’янам це вдалося. На 77-ій хвилині Зеньова вивели на ударну позицію і естонський форвард майстерно перекинув Старцева.
Але здобути перемогу з розгромним рахунком “Карпатам” не вдалося. За кілька секунд до завершення матчу господарям таки вдався гол престижу: Шевчук зумів уникнути офсайду, виявився першим на добиванні й увігнав м’яч у верхній кут воріт Ільющенкова. В результаті – 1:3 на користь “Карпат”, які вперше за три останні сезони зуміли піднятись у вісімку кращих команд чемпіонату.
Старші б’ють молодших
Не можна оминути і двох донецько-київських протистоянь, що завершилися перемогами інших команд Донецька та Києва. Так “Шахтар” у рідних стінах завдав поразки столичному “Арсеналу”. Цікаво, що, починаючи з 2010 року, “гірники” вдома грають із “канонірами” в арифметичну прогресію. Спершу вони розгромили суперника з рахунком 4:0, в наступному сезоні – 5:0, минулого року 6:0, а в суботу – 7:0.
Мірча Луческу випустив сім нових гравців, і цей вибір виявився цілком виправданим. Вже на 10-ій хвилині один з перших штрафних у матчі виконав Бернард, а Факундо Ферейра легко ударом головою відкрив рахунок. Потім суперники вичікували майже до завершення першого тайму, коли двічі поспіль “гірники” зусиллями Алекса Тейшери забили та зняли всі запитання щодо переможця.
Проте зупинятись господарі поля навіть і не думали, забивши за перші 18 хвилин другого тайму ще чотири голи. Ферейра за короткий час довів справу до хет-трику. Свій другий м’яч він забив здалеку навісним ударом під поперечину, що стало окрасою гри, а потім завершив простріл від Даріо Срни. Згодом провалами у захисті киян скористались ще Едуардо та Ісмаїлі.
Але вже наступного дня більш вражаючої перемоги досягло київське “Динамо”, яке у рідних стінах розгромило донецький “Металург”. Олег Блохін зробив три заміни порівняно з матчем у Відні проти “Рапіду”. Відсутність Брауна Ідейе та Євгена Хачеріді була вимушеною через дискваліфікацію, а от у ворота тренер повернув Олександра Шовковського.
Мірча Луческу випустив сім нових гравців, і цей вибір виявився цілком виправданим. Вже на 10-ій хвилині один з перших штрафних у матчі виконав Бернард, а Факундо Ферейра легко ударом головою відкрив рахунок
Кияни, бажаючи реабілітуватись за усі останні невдачі, з перших хвилин неслись уперед і на 20-ій хвилині змусили Дениса Голайда лише ціною фолу останньої надії зупинити Джермейна Ленса. Донеччанин отримав червону картку, а Андрій Ярмоленко зробив покарання подвійним: окрім меншості, гості отримали ще й гол зі штрафного. Невдовзі ще одна контратака призвела до голу киян: Д’ємерсі Мбокані помітив Ленса, і той забивав вже у порожні ворота – 2:0. Донеччани не знітились і в останні 15 хвилин першого тайму, попри чисельну меншість, мали кілька нагод для взяття воріт, одну з яких успішно використали. Джордже Лазіч отримав м’яч із флангу, обіграв Александара Драговича і так зменшив відставання.
Продовжити після перерви у тому ж дусі команда Сєргєя Ташуєва не змогла. Досить швидко господарі поля довели рахунок до розгромної позначки. Мбокані здійнив другий результативний пас у матчі на Юнеса Беланда. Ленс оформив свій гольовий “дубль” також не без допомоги Мбокані. Він влучив у стійку, а марокканець зіграв на добиванні. Вирішив в індивідуальних здобутках від Ленса не відставати і Ярмоленко. Однак його другому голу посприяла помилка Олександра Бандури, який пропустив простий м’яч.
Пізніше вміння забивати здалеку продемонстрував Лукман Аруна, реалізувавши ще один штрафний удар у матчі – 6:1. Невдовзі черга дійшла і до третього “дуплету” матчу. Це Беланда з району одинадцятиметрової позначки зреагував на третій у матчі результативний пас Мбокані. Найбільш нестримним у бажанні оформити хет-трик виявився Беланда, якому цього разу асистував Олег Гусєв. Останню ж крапку поставив сам Мбокані, скориставшись ще одним провалом суперника у центральній зоні.
Гасіть світло!
Та головним матчем туру, безсумнівно, була битва лідерів нинішньої першості – дніпропетровського “Дніпра” та харківського “Металіста. Напередодні зустрічі керівники клубів обмінялися взаємними провокаціями. Офіційний сайт “Дніпра” опублікував відкрите звернення до харків’ян, у якому нагадав про неоднозначність нашого регламенту, висловив незгоду з тим, що Владімір Дішленкович не повинен вважатися легіонером, і пообіцяв відстоювати свою позицію у судах. “Металіст” із відповіддю не забарився, нагадавши, що саме у дніпропетровців не так давно зафіксували порушення ліміту.

Гаряче з перших хвилин було і на полі. На фанатському секторі господарів запалало слово “ненависть”, а футболісти взялися доводити, що почуття це властиве не лише вболівальникам. Ледь минуло п’ять хвилин від стартового свистка, як між гравцями виникла перша сутичка. Пізніше вони повторювалися ще неодноразово. Але поміж усім цим команди встигали грати у яскравий футбол. Дебютували однозначно господарі. Перший гол вже є традиційним для “Дніпра” цього сезону: Ротань подав зі “стандарту”, і Мандзюк головою переправив м’яч до воріт. Ще за кілька хвилин другий м’яч “Дніпра” забив Зозуля, відгукнувшись на навіс Стрініча.
Отримавши перевагу вже на початку зустрічі, господарі поля перейшли на контргру, віддавши ініціативу харків’янам. Ті ж відповіли голом-привидом: після метушні у воротарському майданчику Бойко вибив м’яч із лінії воріт, але арбітр за воротами, Юрій Вакс, вирішив, що гол Едмара був. Як часто це буває у нашому футболі, навіть перегляд повторів не дав чіткої відповіді, чи повністю м’яч перетнув лінію воріт.
До кінця першого тайму напруга на “Дніпро-Арені” досягла того рівня, коли не витримує навіть складна техніка. Щойно гравці вийшли на газон, як почало відмовляти освітлення на стадіоні, і арбітрові довелося відкласти поновлення гри. Диктор оголосив, що “незначні технічні проблеми усунуть за кілька хвилин, спеціалісти вже працюють”. Глядачі розважалися як могли: пускали хвилю, перегукувалися, влаштовували світлові шоу (хто ліхтариками й телефонами, а хто і піротехнікою). У підсумку матч припинили.
Учора відбулося засідання дирекції Прем’єр-ліги. Як повідомляється на офіційному сайті організації, постановили:
1. Матч “Дніпро” – “Металіст” повинні дограти, починаючи з другого тайму.
2. Дату і час догравання матчу визначать додатково.